Souhrn novinek: co všechno se stalo v roce 2012?

10

Rok 2012 končí a je na čase se ohlédnout zpět. Pro někoho to byl rok šťastný, někomu naopak přinesl mnoho potíží a životních peripetií. Nejinak tomu bylo i v mobilním světě, jehož dění v právě končícím roce 2012 si nyní v tomto článku připomeneme. Podívejte se s námi na to, co hýbalo mobilním světem.

Jaký byl rok 2012. V Česku jsme se opět žádné mobilní revoluce v podobě výrazně levnějšího volání nedočkali a světové dění na poli přístrojů opanovalo obligátní zvyšování počtu pixelů, megapixelů, jader, gigahertzů a samozřejmě úhlopříček displejů. Pojďte si připomenout, jaké nejdůležitější novinky výrobci v roce 2012 představili a jaké události nás v průběhu roku potkaly doma i v zahraničí. A také si při čtení všimněte, jak neuvěřitelně rychle plyne čas v tomto odvětví. Co jsme na začátku roku obdivovali, považujeme na jeho konci za samozřejmost.

TIP: podívejte se, jaké byly nejčtenější recenze, články a nejsledovanější videa na mobilenet.cz roku 2012

Leden: tradiční Las Vegas a cenové šílenství ve Francii

Rok 2012 začal pro fanoušky Androidu příjemnou zprávou. Zatímco většina operátorů zdražila, HTC se rozhodlo doprodat zbývající kusy nepříliš úspěšného modelu EVO 3D za skvělou cenu 6990 Kč. Jak jsme dopředu tipovali, po telefonu, který se do té doby prodával za dvojnásobnou cenu, se jen zaprášilo a od té doby se mnohým vyhřívá v kapse. To už ale pomalu začínal lednový CES v Las Vegas a my jsme s napětím očekávali novinky. Čeho jsme se dočkali? Kromě mnoha nových tabletů vyrazil světu dech Huawei s nejtenčím smartphonem na světě P1 S. Jak už ale nyní víme, po CESu se po něm slehla zem a s dostupností nejen v našich končinách je to do dnešního dne neslavné. V prodeji je nicméně jeho tlustší varianta, rovněž ale velmi tenká, s označením P1, kterou jsme také mohli poprvé obdivovat v Las Vegas. S novinkami se předvedlo také Sony a ukázalo svůj vlajkový model Xperia S v té době ještě unikátním HD displejem s rozlišením 1280x720 pixelů a výbornou jemností. Na konci roku 2012 ale HD displeje považujeme za samozřejmost a za dveřmi jsou telefony s FullHD zobrazovači. Jak ten čas letí...

Na CESu se světu představily novinky od Huawei, Sony ukázalo Xperii S a Nokia pak Lumii 900

Svou důležitou novinku představila také Nokia, a sice novou Lumii 900 se 4,3palcovým displejem, která se nejdříve začala prodávat v USA. V České republice se začala prodávat až v červnu, krátce poté, co Microsoft oznámil, že telefony s Windows Phone 7 nebude možné aktualizovat na osmičky a tím pádem vlajkovou loď svého hlavního partnera do značné míry odstřelil. V lednu se rovněž ve Francii šílenství kolem operátora Free Mobile, který přinesl dosud nevídané ceny. Doufali jsme, že se s příchodem prvního českého virtuála dočkáme něčeho podobného i zde, ale bohužel se tak nestalo. ČTÚ nám jen v lednu schválil tarifní kalkulačky. Dozvěděli jsme se také, že Microsoft podpořil Nokii miliardou dolarů. Závěr ledna pak znamenal definitivní tečku za joint venture s názvem Sony Ericsson, neboť jeho konec schválila také evropská komise.

Zprávy o cenově revolučním Free mobile se dostaly i k nám

Únor: ve znamení zahraničních akcí, v čele s MWC Barcelona 2012

Hned prvního února se na českém trhu začaly prodávat dvě naděje finské Nokie, a sice Lumia 800 a Lumia 710. Každý byl zvědavý, zda se premiéra Windows Phone povedla, nebo ne. My nyní už zpětně víme, že i když se telefony designově líbily, prodejní rekordy zdaleka netrhaly. V únoru jsme také vydali reportáž z německého T-City, které jsme navštívili. Měsíc únor se nesl ve znamení Nokií i nadále, protože finský výrobce uvolnil důležitý update Nokia Belle pro své telefony se Symbianem. My jsme přinesli návod, jak telefony aktualizovat, přičemž článek se stal jedním z nejčtenějších za celý rok 2012. Hned vzápětí jsme navštívili berlínský BlackBerry DevCon Europe 2012.

V ČR se začaly prodávat naděje Nokie a my jsme navštívili německý Friedriechshafen

Velkou událostí pro Android bylo uvedení prohlížeče Chrome i pro tento systém. Netrvalo ani půl roku, a v některých zařízeních už je Chrome nyní jako výchozí prohlížeč a ten původní v nich ani nenajdeme. V únoru jsme spustili také nový server tabletnet.cz, nyní největší český web o tabletech.

tabletnet.cz jsme vám přinesli v únoru

Tím se přesouváme k nejdůležitější mobilní události roku, veletrhu Mobile World Congress, na který jsme dorazili 26. 2., a pak už jsme vás jen neúnavně informovali o přehršli novinek. Všechny novinky jsme pro vás přehledně shrnuli do tohoto článku. Byl to právě barcelonský veletrh, kde Sony představilo své modely Xperia P a Xperia U, HTC své modely série One, Asus ukázal svůj PadFone nebo Nokia pak Lumii 610 nebo model 808 PureView s neuvěřitelným fotoaparátem. A jaká novinka z Barcelony vás oslovila nejvíce?

Jen malý zlomek z množství novinek, které jsme na veletrhu v Barceloně natočili a nafotili

Březen: nový iPad a nearfield.cz

Po událostmi nabitém únoru přišlo v březnu zklidnění. Pozitivní zprávou bylo jmenování nového člena ČTÚ Ondřeje Malého. Zajímavostí byl i rebranding Android Marketu na Google Play. Událostí měsíce bylo zřejmě představení nového iPadu (ano, tak se skutečně jmenoval), který přinesl úžasný Retina displej. Trochu překvapivě těsně po Barceloně se vytasilo s novinkou také Sony, a to s novou Xperií sola s bezdotykovým displejem. No a koncem měsíce se začal nový iPad prodávat i v České republice a dopadlo to jak jinak, než frontami. Březen byl významný i pro nás, protože jsme spustili specializovaný portál nearfield.cz, který se zabývá technologií NFC a vším kolem ní.

Duben: operátoři zavádějí novinky

Zimní kabáty začíná postupně střídat lehčí oblečení, a O2 si řeklo, že to je ten správný čas zavést specializovaný personál O2 Guru na prodejnách a Nokia představila svůj ultralevný model 103. Stejně jako v březnu, i v tomto měsíci jsme měli plné ruce práce s testováním barcelonských novinek. T-Mobile uvedl nové tarify S Námi a Google oficiálně představil své cloudové úložiště Google Drive.

Květen: ten nejúspěšnější Android uzřel světlo světa

Pátý měsíc jsme začali pěkně zostra, vydali jsme se totiž do Londýna na premiéru očekávaného Galaxy S III, který se později stal nejprodávanějším Android telefonem a podobným etalonem, jakým je konkurenční iPhone. V květnu jsme na mobilenetu odstartovali také nový seriál Retro, který má do dnešního dne už 17 dílů. Tím prvním telefonem, na který jsme se v tomto seriálu podívali, byl Sony Ericsson P1i. V závěru měsíce představil T-Mobile své nové roamingové tarify a Sony ukázalo další novinku, tentokrát Xperii go.

Galaxy S III představil Samsung v Londýně a my jsme nemohli chybět.
Diskuze ke článku
Entone
To je nádhera - takovýto ohled zpět. Skoro mi to připomíná zpočátku nevysvětlený filmový děj, který se na konci filmu odhalí a vysvětlí + případně komentuje. Jen tak dál a šťastný nový rok. ;)
Ami
Velmi pěkný článek, a dávám palec nahoru autorovi, že si s tím vším dal takovou práci. Krásné ohlédnutí za starými časy a taktéž za vývojem, který nás celý rok doprovází a lze si z toho udělat také částečný obrázek do budoucna. Taktéž bych chtěl všem redaktorům popřát šťastný nový rok a děkujeme, že to tu s námi trpíte :)

Jen jsem našel menší chybičku, tedy, pokud to chybička je. Pokud je to tak myšleno, tak se omlouvám, jen mi to nedává moc smyslu tato věta.

"Březen byl významný i pro nás, protože jsme specializovaný portál nearfield.cz, který se zabývá technologií NFC a vším kolem ní."

"... a Sony Ericsson ukázal další novinku, tentokrát Xperii go." - Zde by mělo být pouze Sony.
Zdeněk
Děkuji vám za vše :) Přeji vám spoustu nových telefonů v novém roce ať je o čem psat...aspoň bude co číst. :)
Rockerlive
dnes jsem objednal Sony Experia Ion za 8900,- - po dlouhém přemýšlení, snad jsem nepřebral .... :-///

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze