T-City: navštívili jsme město budoucnosti (reportáž - díl 1.)

T-City: navštívili jsme město budoucnosti (reportáž - díl 1.)
1

Deutsche Telekom, mateřská společnost českého T-Mobile, na břehu Bodamského jezera před 5 lety spustila projekt T-City, zahrnující množství moderních a inovativních projektů. Podívejte se, jak se bude žít v budoucnosti a jaké zajímavé projekty jsme osobně ve Friedrichshafenu vyzkoušeli.

Projekt T-City je zejména v Německu poměrně známý. Nestává se často, aby komerční subjekt v takovém rozsahu vylepšil celé jedno město. Tím šťastným městem se stal Friedrichshafen, ležící u Bodamského jezera na jihu Německa ve spolkové zemi Baden-Württemberg. Mimo jiné je to domovské město legendárních vzducholodí Zeppelin, které se zde stále vyrábějí.

T-City Friedrichshafen Friedrichshafen

Friedrichshafen byl zvolen T-City v únoru 2007 z celkem 51 kandidátských měst. O projekt tedy byl opravdu velký zájem. Od té chvíle se pomalu rozjížděla řada projektů v různých oblastech. Některé z nich skončily již dříve, některé stále běží. Že je pět let nejen u mobilních technologií opravdu dlouhá doba jsme se v průběhu návštěvy přesvědčili několikrát. Projekty, které byly před 5 lety inovativní, výjimečné a novátorské můžeme dnes považovat za přinejlepším moderní. Mnoho projektů však doteď zůstává unikátem.

T-City Friedrichshafen

Rychlé HSDPA roky před ostatními

T-City je společným projektem Deutsche Telekomu, mateřské společnosti českého T-Mobile, a města Friedrichshafen, které se postupně stalo testovací platformou pro mnoho technologií. Telekom tak používal město jako živoucí laboratoř ve velkém. Například už v roce 2007 pokryl celé město s 60 tisíci obyvateli vysokorychlostní 3G nadstavbou HSDPA s maximální rychlostí 7,2 Mb/s, přičemž se tehdy jednalo o první takto pokryté město v Německu. Jen pro srovnání, v České republice takto rychlá síť HSDPA neexistovala vůbec a signál 3G s maximální rychlostí 384 Kb/s poskytovalo pouze O2 v Praze, části Brna a Karlových Varů a tehdejší první Apple iPhone si o sítích 3. generace mohl nechat jen zdát.

T-City Friedrichshafen T-City Friedrichshafen T-City Friedrichshafen

Ve stejném roce zavedl Deutsche Telekom v T-City vysokorychlostní VDSL internet přes optické kabely. Co se týče rychlého internetu, byl Friedrichshafen zřejmě nejlépe vybavené město srovnatelné velikosti v Evropě.

Multimediální telefonní budka Multimediální telefonní budka Multimediální telefonní budka Multimediální telefonní budka

Multimediální telefonní budka slouží jako telefon, hot-spot, terminál pro videohovor i jako klient pro surfování na internetu

Unikátem jsou také chytré telefonní budky, rozmístěné po městě. Výraz „telefonní budka“ však lze ve spojitosti s těmito multifunkčními objekty považovat skoro za hanlivý. Nejen že lze z budky telefonovat, ale díky dotykovému displeji i surfovat, číst e-maily nebo prohlížet mapu. Kamera navíc umožňuje zahájit také videohovor a každá taková multimediální budka je navíc hot-spotem, šířící do okolí Wi-Fi signál.

Multimediální telefonní budka Multimediální telefonní budka

Projekty napříč odvětvími

V roce 2012 pětiletý projekt T-City končí a s ním i některé projekty. Mnoho z nich je však natolik spjato s městem a jeho obyvateli, že poběží dál. Pokud jste si mysleli, že projekt T-City končí u rychlého internetu a růžových budek, byli byste na omylu. Projekty jsou opravdu různorodé a v dalších částech seriálu se na jednotlivé z nich podrobněji podíváme. Nyní přinášíme ochutnávku toho nejzajímavějšího, co v T-City již několik let standardně funguje.

Media hotel

Projekty pro občany

Obecné projekty zahrnují například praktické internetové stránky školka on-line, díky kterým je možno prohlédnout si nabídku školek, volná místa v nich a rychle přihlásit své dítě do jakékoliv školy ve městě. Benefitem je také jednotná městská informační linka 115. Potřebujete zařídit nový občanský průkaz, změnit trvalé bydliště nebo jen zjistit, v kolik hodin se vynáší odpad před domem? Místo složitého zjišťování stačí zavolat na tuto informační linku a operátorky vše sdělí.

Linka 115 Kindergarten on-line Kindegarten on-line

Infolinka 115 a projekt Kindegarten (školka) on-line

Obyvatele i turisty potěší také možnost zakoupit a uložit lístek na místní katamarán přes NFC do mobilu nebo turistické projekty. Zajímavá je také stránka a aplikace suchen.mobi, poskytující informace o zajímavých místech či akcích v okolí. Lze skrze ni hledat kontakty, telefonní čísla a mnoho dalšího. Opomenout nelze ani elektronické vzdělávací projekty pro školy EduNex a EduKey. Samozřejmostí jsou již projekty jako placení parkovného mobilem.

Lístek na katamarán bylo možné zaplatit přes NFC mobilem Lístek na katamarán bylo možné zaplatit přes NFC mobilem

Lístek na katamarán bylo možné zaplatit přes NFC mobilem

Chytré domy i rozvodné sítě

V roce 2009 bylo vybráno devět domácností (z celkových 548 kandidátských), aby se stali takzvanými futuristy. Neměcký Telekom proměnil zdarma jejich domy v chytré domácnosti ovládané pomocí počítače, iPhonu či iPadu. Díky Smart Meteringu mohou obyvatelé Friedrichshafenu v reálném čase na internetu sledovat svou spotřebu elektřiny a vody a snáze tak spořit. Obyvatelé jednoho bytového domu mohou využívat také chytré dotykové obrazovky umístěné v každém bytě. Ty umožňují rychlý nákup potravin nebo léků, vyhledání dopravního spojení, přečtení zpráv, monitoring zdravotního stavu nebo videochat. I díky snadnému ovládání je projekt zaměřen hlavně na důchodce.

Chytrý dům v T-City Friedrichshafen Chytrý dům v T-City Friedrichshafen Chytrý dům v T-City Friedrichshafen

Chytrý dům v T-City Friedrichshafen lze ovládat přes telefon i tablet

Vše pro zdraví

Mnoho projektů se točí kolem zdraví obyvatel města. Díky BodyTelu mohou například nejen diabetici výrazně snížit množství kontrol u doktora. Jejich glukometr, váha a tlakoměr totiž mají zabudované Bluetooth, skrze které odesílají po každém domácím měření data do telefonu, který data odešle do příslušné karty pacienta u doktora. Ten tak má přehled o klíčových ukazatelích pacientů bez toho, aby museli pacienti pravidelně docházet na kontrolu. Podobný projekt pro pacienty s onemocněním srdce je dokonce ovládán přes televizní obrazovku a set-top box, skrze který pacienti odesílají denně naměřená dat přímo do nemocnice ve Friedrichshafenu. Užitečná je také inovativní týdenní videokonference lékařů z Friedrichshafenu a Kostnice týkající se nádorových onemocnění, zahrnující on-line sdílení karet pacientů a tomografických snímků.

Bodytel - odeslání údajů z glukometru přes Bluetooth a telefon k doktorovi T-City Friedrichshafen

Bodytel - odeslání údajů z glukometru přes Bluetooth a telefon k doktorovi a dálková vizita skrze televizní obrazovku

Vymakaný jízdomat

Ve Friedrichshafenu startovala také služba podobná českému Jízdomatu či Spolujízda.cz, která je však nyní mnohem pokročilejší a funguje po celém Německu. Služba Flinc totiž obsahuje i mobilní aplikace, díky kterým se můžete na mobilu díky GPS okamžitě podívat, zda ve vašem okolí není někdo, kdo jede na vámi požadované trase a jízdu obratem objednat. Řidiči se zároveň ihned na mobilu i během jízdy ukáže, že má možnost někoho svézt.

Flinc Flinc Flinc

Služba Flinc pro dynamické sdílení automobilů

A na závěr nemůže chybět tradiční výjev z města Zeppelinů – vzducholoď.

Vzducholoď Zeppelin

Vzducholoď Zeppelin ve Friedrichshafenu

Jak vidíte, projektů je v T-City opravdu mnoho a v dalších dílech se na některé z nich podrobněji podíváme. Které vás oslovily nejvíce a které naopak považujete za běžné?

Diskuze ke článku
ciyou
rozhodne to byl zajimavy projekt. Co me nejvice zaujalo? Nejspise chytre bydleni, je to rozhodne inovativni a prakticke.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze