FINÁLE srovnání: Desire X, Lumia 800, Galaxy S Advance, Xperia sola

79

Finálová část našeho srovnání telefonů střední třídy je tady. Po třetím díle se nám vše řádně zdramatizovalo a celou čtveřici od sebe dělí jen pár bodů. I nadále se však v čele drží dvojice Lumia 800 a Xperia sola. V dnešním závěrečném díle přijde na přetřes zejména fotoaparát a multimédia.

Než se vrhneme do dalších kol, sluší se zrekapitulovat první díl, ve kterém vše začalo. Zalovili jsme mezi telefony střední třídy a v naší síti uvízl HTC Desire X, Nokia Lumia 800, Samsung Galaxy S Advance a Sony Xperia sola. Tedy telefony střední třídy s cenovkami kolem 7-8 tisíc korun.

Účastníci srovnání

Nepřehlédněte:

Ve třetím díle jsme porovnávali především klasické funkce, mezi které bezpochyby patří telefonní seznam, zprávy, e-maily a také funkce pro organizaci času. Minulé kolo se nejvíce povedlo dvojici Desiru X a Galaxy S Advacne. Druhý jmenovaný zaválel zejména funkcemi pro organizaci času. Desire X naopak oslnil nejlépe zpracovaným telefonním seznamem i podporou sociálních sítí. Nijak dramaticky ale neztrácela ani vedoucí dvojice Lumia 800 a Xperia sola, která si tak dvě přední příčky uhájila. Aktuálně vedoucí Lumia 800 však stále nemá nic v kapse, neboť její náskok na poslední Galaxy S Advance je pouze 4,5 bodu.

Oficiální představování jsme odbyli už v prvním díle a tentokrát si ho odpustíme. Namísto toho se můžete pokochat srovnávací tabulkou s nejdůležitějšími parametry.

Technické parametry - porovnání

HTC Desire X Nokia Lumia 800 Samsung Galaxy S Advance Sony Xperia sola
rozměry 118,5 × 62,3 × 9,3 mm 116,5 × 61,2 × 12,1 mm 123,2 × 63 × 9,7 mm 116 × 59 × 9,9 mm
hmotnost 114 gramů 142 gramů 120 gramů 107 gramů
úhlopříčka displeje 4 pacle 3,7 palce 4 palce 3,7 pacle
rozlišení displeje 800 x 480 pixelů 800 x 480 pixelů 800 x 480 pixelů 854 x 480 pixelů
operační systém Android 4.0 Windows Phone 7.5 Android 2.3 Android 4.0
procesor dvoujdárový 1 GHz jednojdárový 1,4 GHz dvoujdárový 1 GHz dvoujdárový 1 GHz
grafický akcelerátor Adreno 203 Adreno 205 ARM Mali-400 MP ARM Mali-400 MP
paměť RAM 768 MB 512 MB 768 MB 512 MB
interní pamět 4 GB 16 GB 8 GB 4 GB
paměťové karty ano ne ano ano
NFC ne ne ano ano
rozlišení fotoaparátu 5 Mpx 8 Mpx 5 Mpx 5 Mpx
rozlišení videa 800 x 480 px 1280 x 720 px 1280 x 720 px 1280 x 720 px
kapacita baterie 1650 mAh 1450 mAh 1500 mAh 1320 mAh
cena (cca) 7000 Kč 7500 Kč 7500 Kč 6500 Kč

10. Kolo – Mapy a GPS

Čtvrtý díl začneme krátkým zhodnocením kvalit GPS a map. Tradičně začneme od HTC. V jeho případě se připravte, že v základní nabídce najdete Google Mapy, ke kterým je potřeba internetové připojení. Mapové podklady sice lze stáhnout do mezipaměti, avšak jste omezeni jako počtem stažených částí, tak dobou, po kterou je můžete uchovávat. Navigovat se tak sice můžete jak při chůzi pěšky nebo autem, avšak bez internetu budete mít často smůlu. Fixace satelitů u Desiru X není nijak rychlá a i s asistencí internetu jsme se přiblížili jedné minutě.

Nokia Lumia 800 v desátém kole vytahuje své trumfy, které se jmenují Nokia mapy a Nokia autem. Propracované mapy v navigaci jsou v telefonu k dispozici offline a navždy zadarmo, stáhnout si můžete libovolný světový stát. Lumia 800 tak může nahradit automobilovou hlasovou navigaci bez dalších investic. Ale pozor – zatímco mapy v navigační aplikaci Nokia Autem jsou off-line, mapy v aplikaci Nokia mapy se vždy tahají z internetu, nemají společné úložiště. Kladně musím hodnotit i fixaci satelitů, která s internetem proběhla takřka okamžitě, bez internetu se čas pohyboval kolem skvělých 10 vteřin.

Mapy - Nokia Lumia 800

Galaxy S Advance je vybaven Androidem a jeho nabídka je tedy opět vázána na Google mapy, stejně jako u Desiru X. Platí tedy i stejná omezení související s nutností internetového připojení. Na našem testovacím kusu se ale čipu GPS moc do práce nechtělo a fixace satelitů, se zapnutou asistencí, trvala desítky vteřin a někdy i více než 2 minuty.

Mapy - Samsung Galaxy S Advance

Xperia sola je opět zástupce s Androidem. Kromě již zmíněných Google map však přináší i alternativu v podobě navigace Wisepilot. Bohužel přichází v omezené licenci. Placené jsou jak off-line mapové podklady, tak i samotná hlasová navigace. Zdarma jsou pouze online podklady map. Mapové podklady Evropy s doživotní licencí vyjdou v přepočtu na 120 Kč s daní. Hlasová navigace pro Evropu může být zakoupena v rozmezí jednodenní licence 37 Kč s daní až po doživotní licenci 750 Kč s daní. Dopravní informace s týdenní licencí vyjdou na 75 Kč s daní (není zastoupena Česká republika) nebo doživotní opět 750 Kč s daní. Xperia sola si náš však získala rychlostí fixace satelitů, která je srovnatelná s Lumií 800. Při využití internetu jsme se dostali pod deset vteřin.

Mapy - Sony Xperia sola

Desáté kolo má zcela jednoznačného vítěze, kterým je Lumia 800. Offline navigaci nenabízí zadarmo a v základní nabídce žádný konkurent. Nokia navíc vyniká i rychlým fixem aktuální polohy. Tři body jsou po zásluze na jejím kontě. Druhé místo bere Xperia sola. Získala si nás především rychlou fixací satelitů a k dobru ji lze připočíst i alternativní aplikaci ke Google mapám. Poslední bod nakonec dávám Desiru X, který dokázal rychleji nalézt aktuální polohu než poslední Galaxy S Advance.

Stav po 10. kole:

HTC Desire X Nokia Lumia 800 Samsung Galaxy S Advance Sony Xperia sola
14 b. (+1) 18,5 b.(+3) 11 b. 16,5 b. (+2)

11. kolo – Data a internet

V jedenáctém kole se zaměříme na porovnání datové nabídky a internetový prohlížeč. HTC Desire X se k internetu připojí přes GPRS a EDGE. Z rychlejších technologií je k dispozici HSDPA s maximální rychlostí 7,2 Mbps a HSUPA s 5,76 Mbps. Nechybí Wi-Fi se standardy b/g/n. S počítačem se lze propojit skrz USB kabel nebo Bluetooth 4.0. Vždy můžete využívat výhod Mass Storage. Naopak chybí NFC nebo USB OTG.

Prohlížeč si v případě Desiru X můžete vybrat. Nativní Android nebo Chrome. Nativní prohlížeč je svižný, podporuje stále ještě Flash Player 11, Java Script, dokáže ukládat hesla, hledat na stránce a prohlížení je možné na celé ploše displeje, skryje se i stavová lišta. Využít můžete až 6 otevřených záložek, přičemž vybrané mohou být anonymní. Zážitek ze surfování je tedy velmi dobrý.

Internetový prohlížeč - HTC Desire X

Nokia Lumia 800 nabízí GPRS a EDGE. Z rychlejších technologií počítejte s HSDPA o maximální rychlosti 14,4 Mbps a HSUPA s 5,76 Mbps. Wi-Fi podporuje standardy b/g/n, avšak Bluetooth je v poněkud zastaralé verzi 2.1, navíc využitelné jen pro audio – nic si přes něj nepošlete. S počítačem se propojíte přes USB kabel nebo Bluetooth, ale vždy potřebujete program Zune v počítači. Zapomenout budete muset na NFC nebo USB OTG, Lumii 800 jsou cizí i věci jako Mass Storage nebo obrazový výstup skrze MHL a HDMI na televizi.

Internetový prohlížeč - Nokia Lumia 800

Prohlížeč v Lumii 800 obstarává Internet Explorer, který je ukázkově svižný, ale postrádá flashové prvky a funkcemi neoplývá. Spíše razí filozofii rychlého prohlédnutí stránky a Nemůžete vyhledávat na stránce a prohlížeč si také žádným způsobem nezapamatuje vaše hesla a loginy. Panel s adresou je nezvykle ve spodní části displeje a nelze jej skrýt. Stejně jako u Desire X, můžete i na Lumii 800 využívat naráz šest záložek.

Samsung Galaxy S Advance netrhá partu a základ v podobě GPRS a EDGE nabízí. Opřít se můžete i o HSDPA s maximální rychlostí 14,4 Mbps a HSUPA s 5,76 Mbps. Wi-Fi nabídne standardy b/g/n. S počítačem se spojíte přes USB kabel nebo Bluetooth 3.0. K připojení slouží protokol MTP, kdy uvidíte paměť telefonu jako další disk. Galaxy S Advance nabízí také moderní NFC. Neporadí si však s USB OTG.

Internetový prohlížeč - Samsung Galaxy S Advance

Prohlížeč je v Galaxy S Advance jen jeden, Chrome chybí z důvodu staršího Androidu. Nic mu to však neubírá na rychlosti a funkcích, kde se shoduje s Desirem X. Nechybí tedy Flash Player 11, vyhledávání a Samsung přidává i regulaci jasu pro prohlížeč. Dokáže také pracovat s osmi záložkami najednou.

Sony Xperia sola nabízí z celé čtveřice nejrychlejší GPRS a EDGE. Avšak to asi dnes nikoho příliš nezajímá a tak přejděme k podstatnější dvojice HSDPA s maximální rychlostí 14,4 Mbps a HSUPA s maximem 5,76 Mbps. Ke spojení s počítačem lze využít USB kabel nebo Bluetooth 3.0. Telefon se připojí přes MTP, kdy se paměť telefonu zobrazí jako další disk. Xperia sola se chlubí přítomností NFC a dokonce i USB OTG. Můžete tedy například připojit přes redukci váš Flash disk.

Internetový prohlížeč - Sony Xperia sola

Kvality prohlížeče Xperia sola jsou rovnocenné s Desirem X a to včetně přítomnosti alternativního Chromu. Prohlížení stránek je svižné, můžete si vyžádat Flash, webovou verzi stránek, prohlížeč si zapamatuje vaše hesla i celá nastavení. Pracovat můžete také s osmi záložkami naráz. K dokonalosti chybí jen možnost skrýt stavovou lištu a využít tak celý displej pro požadovaný obsah.

Jedenácté kolo vyhrává Xperia sola. Tři body si zaslouží především za podporu NFC a USB OTG, potěší také Chromem a celkově dobrým zážitkem ze surfování. Druhé a třetí místo si tentokrát rozdělí bod a půl, protože jsou na tom telefony velmi podobně. Desire X přináší alternativní prohlížeč a možnost celodisplejového prohlížení internetu, přičemž v Chromu i nativním prohlížeči je surfování pohodlné. Galaxy S Advance kontruje technologií NFC a plynulým nativním prohlížečem. Bez bodu zůstává Lumia 800. Její prohlížeč je sice rychlý, ale nabízí takřka nulové možnosti nastavení a v neposlední řadě Lumia 800 postrádá NFC, pohodlnější připojení k počítači a neumí posílat soubory přes Bluetooth.

Stav po 11. kole:

HTC Desire X Nokia Lumia 800 Samsung Galaxy S Advance Sony Xperia sola
15,5 b. (+1,5) 18,5 b. 12,5 b. (+1,5) 19,5 b. (+3)
Diskuze ke článku
damion
SUPER SROVNÁNÍ!!! já si z toho beru to že pro mě je jasnej vítěz lumia protože srovnání balení podle mě zbytečný, všechno si může člověk dokoupit pokud to potřebuje hlavní je jakej dostane telefon. Dále také NFC co to je? je to sice moderní ale pořád ještě úplně nanic tak proč by to můj telefon měl mít abych byl cool? co je ale pravda že WP 7,5 zbytečně všude plýtvají místem není to jen v přehrávači ale skoro na každým kroku což zamrzí, a ten kalendář sice super propojený s fb atd ale jinak fakt velká krize:/
blue.sun
Já bych naopak úplně přehodnotil kategorii multimédií, kdy mě androidí telefony neskutečným způsobem na§raly, protože třídí skladby ne podle interpreta, ale podle "přizvaného interpreta". Takže pokud tuhle položku nemám vyplněnou, píše mi to všude "neznámý interpret", pokud je tam náhodou jiné jméno (celkem běžná věc), hází mi to už úplné nesmysly. V přehrávači to nastavit nejde a přepisovat kvůli tomu celou hudební sbírku taky nehodlám.
Petr
Pro mne je vitez lumia 800 ;-)
Markus
Pro mě je jednoznačným vítězem lumia 800.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze