Souboj čtyřajder: One X vs. Optimus 4X HD vs. Galaxy S III (Finále)

25

Po několika týdnech dospěl souboj čtyřjader do svého finále, na jehož konci už budeme znát vítěze. Závěrečné disciplíny jsou zaměřeny na fotoaparát a záznam videa. Jak se s nimi popere trojice One X, Optimus 4X HD a Galaxy S III, se dnes dozvíte.

Vítám vás naposledy u souboje čtyřjader. Setkáváme se už popáté a tentokrát při příležitosti finálového dílu. Ten se však neponese jen v duchu bujarých oslav vítěze. Čekají nás ještě tvrdé souboje o poslední body. Na přetřes přijdou fotoaparáty a kamery, které by u špičkových modelů měly být špičkové. Nejdříve si však opět v krátkosti zrekapitulujeme předešlé kolo. V něm se rivalové utkali na poli organizačních funkcí, GPS a konektivity s daty. Souboje to byly velmi vyrovnané a body si přičítala celá trojice. Náskok si nicméně drží stále Galaxy S III, ačkoliv jej One X mírně stáhl.

Oficiální fotografie účastníků srovnání

V dnešním finálovém díle přijdou na řadu fotoaparáty. Čekají nás tři kola, ve kterých zhodnotíme prostředí fotoaparátu s funkcemi a následně kvalitu fotografií a video záznamu v různých podmínkách.

Trojice velikánů

Před samotným začátkem si však připomeneme, jaké firmwary v jednotlivých telefonech aktuálně jsou. HTC One X testujeme s Androidem 4.0.4, prostředím Sense 4.1 a softwarem 2.17.401.2. LG Optimus 4X HD testujeme s Androidem 4.0.3 a softwarem LG-P880-V10f-AUG-17-2012. Samsung Galaxy S III testujeme s Androidem 4.0.4 a softwarem 3.0.15-928452.

Nepřehlédněte předchozí kola našeho souboje

Základní parametry čtyřjádrových telefonů

Model HTC One X LG Optimus 4X HD Samsung Galaxy S III
Rozměry 134,4 x 69,9 x 8,9 mm 132,4 x 68,1 x 8,9 mm 136,6 x 70,6 x 8,6 mm
Hmotnost 130 gramů 133 gramů 133 gramů
Procesor nVidia Tegra 3 - 1,5 GHz nVidia Tegra 3 - 1,5 GHz Exynos 4412 - 1,4 GHz
Paměť RAM 1 GB 1 GB 1 GB
Interní paměť 32 GB 16 32 GB 16 / 32 / 64 GB
Paměťové karty ne ano ano
SIM karta microSIM běžná SIM microSIM
Úhlopříčka displeje 4,7 palce 4,7 palce 4,8 palce
Rozlišení 1280 x 720 pixelů 1280 x 720 pixelů 1280 x 720 pixelů
Typ displeje Super LCD 2 TFT IPS Super AMOLED
Typ matice RGB RGB PenTile
Typ a kapacita akumulátoru Li-Pol 1800 mAh Li-Ion 2150 mAh Li-Ion 2100 mAh
Cena (přibližně) 13 500 Kč 13 500 Kč 15 000 Kč

HTC One X vs. Samsung Galaxy S III vs. LG Optimus 4X HD – souboj čtyřjader

15. Kolo – Prostředí fotoaparátu

U špičkového telefonu je fotoaparát klíčovou součástí a je nepsaným pravidlem, že by měl patřit mezi špičku. S tím souvisí samozřejmě i samotné prostředí, které disponuje mnoha funkcemi, ale zároveň je kladen důraz na snadnou obsluhu. Na první pohled vypadají všechna tři prostředí velmi podobně. Vlevo nějaké nastavení, vpravo spoušť. Změny se však najdou a tak pojďme přejít k druhému pohledu.

One X vsází na plochu snímané scény a snaží se ji co nejméně narušit ovládacími prvky. Na levé straně jsou tedy jen tři ikonky, pomocí kterých rychle nastavíte blesk a scény. Případně se samozřejmě přesunete do hlubšího nastavení. Pravá strana pak ukrývá zajímavé modré tlačítko skrývající efekty. Pod ním už je samozřejmě spoušť fotoaparátu, ale také přímé nahrávání videa. Není nutné se nijak přepínat. Jeden dotyk a natáčíte, to konkurence nemá. Chybět nemůže ani přechod do galerie a ve spodní části displeje náhled zoomu.

Prostředí fotoaparátu na One X

Optimus 4X HD je o poznání konzervativnější, ale mnohdy praktičtější. Na levé straně má rovněž ikonky, ale je jich více. Okamžitě můžete přepnout na přední fotoaparát, spustit hlasové ovládání spouště (o tom více později), vstoupit do režimů a samozřejmě do nastavení. Chybí tu ale především rychlé nastavení blesku, pro které je nutné jít hlouběji. V horní části displeje máte neustálý přehled o počtu fotografií, které ještě můžete pořídit. Také vidíte nastavení blesku, rozlišení či aktuální režim bez toho, že byste museli zavítat někam do nastavení. Dokonce zbylo místo i na indikátor stavu baterie. V pravé části už se nachází poměrně zbytečně široký pruh, ve kterém je tlačítko sloužící k přepínání fotoaparátu s kamerou, spoušť a vstup do galerie.

Prostředí fotoaparátu na Optimus 4X HD

V podobném duchu se nese i základní prostředí Galaxy S III. V levé části opět několik funkčních tlačítek. Přepnutí na přední kameru, nastavení blesku, režimy, efekty a vstup do hlubšího nastavení. Na pravé straně už nemůže chybět spoušť, která je obklopena posuvníkem pro změnu na kameru a vstupem do galerie.

Prostředí fotoaparátu na Galaxy S III

Hojně využívané jistě budou fotografické režimy. Všem třem rivalům nechybí HDR, které výsledné fotografie více prozáří, a zlepší podání tmavých míst, což ale ne vždy vede ke zdárnému výsledku. Využít můžete také panoráma, každý rival však nabízí rozdílný rozsah. V nabídkách jednotlivých modelů je nespočet různých režimů a pro lepší přehlednost se podívejte do tabulky níže.

Vybrané režimy fotografování

HTC One X LG Optimus 4X HD Samsung Galaxy S III
HDR ano ano ano
Panorama ano ano ano
Portrét ano ano ano
Skupinový portrét ano ne ne
Krajina ano ne ano
Noční režim ano ano ano
Sportovní režim ne ano ano
žárovka / zářivka ano / ano ano / ano ano / ano
Makro (text) ano ano ano

Nastavení blesku nepřináší nic neobvyklého. Na všech třech telefonech volíte mezi vynuceným, automatickým či vypnutým bleskem. Bez problémů si také nastavíte hodnotu ISO, v případě One X a Galaxy S III v rozmezí 100 – 800, u Optimuse 4X HD jen 100 – 400.

Zásadní je také nastavení rozlišení pořízených snímků. Zatímco Optimus 4X HD a Galaxy S III vám dají na výběr z formátu 4:3 a širokoúhlého, One X vsází jen na moderní širokoúhlý formát. To má své výhody, protože v 8 megapixelech, což je maximum pro celou trojici telefonů, dokáže širokoúhle fotit jen One X. Zbylí dva musí rozlišení snížit na 6 megapixelů a poté také produkují širokoúhlé snímky.

Nakonec zbývá jediné, jak snímek pořídit? Jak asi správně tušíte, ani jeden z rivalů se nechlubí hardwarovou spouští. Škoda. Snímek tedy primárně pořídíte softwarovou spouští u kraje displeje. Další možností je samozřejmě samospoušť. One X nabízí nastavení časovače na 2 vteřiny nebo 10 vteřin. Optimus 4X HD nabízí 3, 5 a 10 vteřin. Galaxy S III nabídne rovněž tři alternativy a to 2,5 a 10 vteřin. Celá trojice disponuje také touch-focusem, můžete tedy zaostřit na libovolné místo na displeji. Třešničku navíc přidává jen Optimus 4X HD, který dokáže pořídit snímek ihned poté, co vyslovíte „Číz“, tedy anglický sýr. Pěkná vychytávka, avšak v našich končinách asi nepříliš využitelná. Rychlost fotoaparátů je velmi vyrovnaná. O pár desetinek vteřiny však vítězí One X.

Patnácté kolo je za námi. Porovnávali jsme prostředí fotoaparátu, a také nabídku možných nastavení a zároveň uživatelskou vstřícnost. V tomto ohledu nás nejvíce oslovil One X, který nabízí čistý a moderní vzhled, spoustu nastavení a praktické funkce ihned po ruce. Provedení prostředí v případě Optimusu 4X HD a Galaxy S III působí poněkud zastarale, avšak stále účelně. Galaxy S III nicméně nabídne bohatší možnosti nastavení a bere tedy bod, který zbyl pod dvoubodové kořisti One X.

Stav po 15. kole:

HTC One XLG Optimus 4X HDSamsung Galaxy S III
15 b. (+2) 11 b.19 b.(+1)
Diskuze ke článku
samo
Zdravím pani paradna recenzia len mala /matematicko-technicka chybicka/ Stav po 16. kole:
HTC One X 17 b. (+2) // LG Optimus 4X HD 11 b // Samsung Galaxy S III 20 b.(+1)
tj HTC by malo mat 19b, LG 11b, SGS3 21b...po 17 kole tam ale jeden bod zmizol HTC a objavil sa u SGS tj filane skore ma byt SGS 21b, HTC 19b, LG 11b..poprosim o opravu. Ď
Picino
Ahoj, chci poděkovat redakci ze pěkně provedený test. Přišlo mi že jednotlivé body které byly rozdány jsou opravdu správné a nedocházelo k nějakému nadržování. Mám HTC One S a myslím že v mnoha ohledech se vyrovnává a podobá Xku, proto jsem mu fandil. Škoda že si to pokazil tím videem. Možná ale mohlo být více zmíněno, že Xko dokáže natáčet video a přitom jednoduše i fotit, případně rychlé sériové snímání. Je to přednost, která by mu mohla přidat 1 bodík navíc. Nicméně celý test se velmi povedl a těším se do budoucna na další porovnávání jiných modelů. Díky
Martin
SGS3 umi taktez fotit pri nataceni videa. U O4X nevim.. seriovym snimanim disponuje Samsung taktez + nabidne nejlepsi fotku ;-)
Lukas
Souboj čtyřjader jsem četl od prvního dílu a hltal jsem každej postřech, jelikož jsem se v tu dobu nacházel ve fázi výběru nového mobilu a z výše uvedených mě právě zajímal souboj mezi HTC One X a Samsung Galaxy S3. Čekání až do konečného rozuzlení jsem však nevydržel a před týdnem si pořídil Samsunga. Asi proto, že jsem už mobily od HTC měl dva (Desire S a Evo 3D) a chtěl jsem poznávat něco nového, a pak taky recenze a ohlasy zněly pro SGS3 lépe. Můsím říct, že s HTC jsem byl nadmíru spokojen, především provázaností Androida s nadstavbou Sense. Ať si kdo chce co chce říká, v uživatelským prostředí HTC vede, zapnu a "jedu", nic není nikde potřeba bůhvíjak ladit a doinstalovávat a vše parádně šlape. Pokud někdo Sense zavrhuje, má možnost custom ROM nebo Nexus, že? Nicméně i přes tyto pozitiva jsem do HTC znovu nešel a velkou roli v tom hrál foťák. Nejsem zrovna fanda do focení, mám doma levný kompakt od Panasonicu, ale mobil je vždy po ruce a ve finále tím mobilem nafotím víc.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze