První dojmy ze Samsungu Galaxy S III: jaký je ve skutečnosti?

31

V Londýně jsme si vyzkoušeli vlajkovou loď Samsungu pro rok 2012. Jaký je Samsung Galaxy S III ve skutečnosti? Co se nám líbí a co ne? Přečtěte si naše první dojmy doplněné o fotogalerii a komentované videopohledy.

Samsung Galaxy S III byl a je zřejmě nejočekávanějším telefonem s Androidem v historii. Kolem žádného přístroje s robotem se nerojily spekulace v takové míře, kterou jinak známe pouze ve spojení s produkty Apple. Naplnil tedy nový král Samsungu očekávání nebo zklamal?

Přečtěte si, co vše Samsung Galaxy S III umí v našem preview

Samsung Galaxy S III: oficiální fotografie

Rozměry a design: dva tábory

Design jako takový záměrně hodnotit nebudu, protože je to značně subjektivní. I z našich diskuzí víme, že někomu z vás se novinka líbí, někomu ne. Faktem ale je, že jsme se ničeho inovativního nedočkali a design určitě žádný „odvaz“ není. Zda je to dobře nebo špatně, nechám už na vás.

Samsung Galaxy S III je už opravdu velký telefon. Drží se však docela dobře

Objektivně lze ale posoudit rozměry, které se oproti předchůdci výrazně zvětšily. Na papíře vypadá zejména výška hrozivě – 136 milimetrů je ještě více, než má například HTC One X nebo Samsung Galaxy Nexus. Oproti předchůdci S II je nárůst opravdu výrazný. Realita je ale jiná.

Zaujmou oblé tvary, malá tloušťka a nízká hmotnost

Galaxy S III se totiž paradoxně drží a ovládá lépe, než například HTC One X a ne o moc hůře, než Galaxy S II. Může za to velmi oblá spodní část i celé tělo telefonu v kombinaci s malými přesahy. Po uchopení zajede Galaxy S III pohodlně do dlaně a palec obsáhne větší plochu, než u jiných telefonů s podobně velkým displejem. Platí však, že Galaxy S III už nebude nic pro subtilní ručky. Každopádně se vzhledem ke svým rozměrům a velkému displeji drží a ovládá lépe, než jsme čekali.

Pochválit kromě malé tloušťky 8,6 milimetru musím také hmotnost, kterou se podařilo stlačit na 133 gramů. U takto velkého telefonu byste takto nízkou hmotnost nehádali a po uchopení do ruky vás, stejně jako u HTC One X, překvapí. Bohužel je to způsobeno ryze plastovým tělem, které však nepůsobí levně. Kdo spekuluje nad polykarbonátem, bude zklamán. Například zadní snímatelný plastový kryt je tak ohebný, jakoby byl z papíru.

Vše je lesklé

Díky speciální tzv. hyperglazing povrchové úpravě však plasty vypadají zajímavě, mají jakoby perleťový nádech a telefon rozhodně nepůsobí plastově a levně. Oproti ryze plastovému a trochu levně působícímu Galaxy S II je to rozhodně posun dopředu. Pochválit musíme dokonalé slícování a zpracování. V případě tmavé verze zaujme i textura a měnící se barvy pod různými úhly osvětlení. Bílá varianta je pak opravdu elegantní sama o sobě. Obě verze jsou však velmi lesklé a působí jako magnety na otisky prstů, které je potřeba neustále leštit a čistit.

Samsung Galaxy S III – první pohled

Displej: obrovský Super AMOLED a vyladěné prostředí

Zde je kámen úrazu a důvod, proč se Galaxy S III tak zvětšil. Ohledně parametrů vás odkážu na videopohled výše a naše obsáhlé preview. Zde se zaměříme na to, jaký je tento 4,8 palcový displej ve skutečnosti. Pokud pomineme pro mnohé (včetně mně) až zbytečně velkou úhlopříčku, nemám displeji co vytknout. Přítomnost Pentile matice si při běžném používání nemáte šanci všimnout, takže zde bych zas takový problém neviděl. Technoidům to však jistě vadit bude a je škoda, že Samsung nepoužil nejnovější typ Super AMOLED Plus.

K displeji nelze mít výhrad - je jasný, kontrastní a s výbornými pozorovacími úhly i podáním černé

Při srovnání se Super AMOLEDem Plus v Galaxy S II vyhrává ten novější. Je jemnější, výborně čitelný, jasný, kontrastní a má velmi dobré pozorovací úhly. Displej jsme porovnali také s HTC One X, přičemž Galaxy S III vyhrává podáním černé a kontrastem.

Srovnání se Samsungem Galaxy S II a HTC One X

Velmi nás potěšila notifikační LED dioda, která se nachází vlevo nad displejem. Problikává skrz přední plochu, takže ve zhasnutém stavu vůbec nevíte, že tam nějaká je. Každopádně bliká modrým světlem, které je však v případě silnějšího okolního slunečního svitu poměrně slabé.

S displejem se pojí také zajímavá funkce využívající 1,9 Mpx kameru na přední straně. Pokud si to nastavíte, sleduje telefon při čtení dokumentů, e-mailů, webu a dalších činnostech, kde se dlouho nedotýkáte displeje, vaše oči a hodnotí, zda se stále na displej díváte. Zabrání tak jeho automatickému zhasnutí, které je někdy velmi otravné. Zajímavou inovaci jsme bohužel na vystavovaných vzorcích nemohli vyzkoušet, Samsung ji zřejmě ještě potřebuje doladit.

Ikonka oka signalizuje funkci Smart stay - dokud se na displej díváte, nevypne se

Tlačítka pod displejem jsou dobře přístupná a kladně hodnotím i hlavní hardwarové tlačítko, které má nízký zdvih a klade přiměřený odpor. Žádné problémy jsem neměl ani s kapacitními tlačítky po jeho stranách. Samsung chválím za umístění zamykacího/vypínacího tlačítka na pravý bok, stejně jako u Galaxy S II. Pokud by bylo umístěno na horní straně, bylo by to nepraktiké.

Dokonale vyladěné je prostředí telefonu. Vše je perfektně plynulé, reakce svižné a celkový dojem velmi dobrý. Samsung si dal záležet také na vylepšení mnohými odsuzovaného prostředí Touchwiz, nyní s přídomkem UX. Ikonky a widgety jsou o něco hezčí a celé prostředí je uhlazenější a přehlednější, i když já osobně i v porovnání s TouchWiz UX stále preferuji HTC Sense. Potěší možnost měnit velikost widgetů nebo 5 ikon v dolní liště. Chválíme také za zachování zkratek pro bezdrátové funkce (a nejen ty) ve vysouvací roletě. Celým prostředím prochází přírodní motivy a zvuky. Ostatně už odemykací obrazovka ve stylu čeření vodní hladiny vypadá neobvykle.

Velmi oceňuji, že v mnoha případech vypadají nabídky stejně jako v čistém Androidu 4.0. Například neprakticky zpracovaná a chudá nabídka widgetů z Androidu 4.0 na Galaxy S II se již nekoná a máme zde klasickou grafickou nabídku widgetů ve stylu čistého Androidu 4.0. Samsung přidal také nové živé tapety. Také zde platí, že běh telefonu je dokonale plynulý i při zapnuté živé tapetě na pozadí.

Samsung Galaxy S III – srovnání barevných variant

Diskuze ke článku
Kuba
Moc pěkný článek ;) chválím... Jen bch se chtěl zeptat, jaký má grafický čip? Na nějaké anglické stránce jsem se dočetl, že by měl být o 65% výkonější než mali400. Kde je pravda? :D
Honza
Dobrý den, někdo už se tu někde ptal, ale nevíte, jestli bude umět nahrávat z FM rádia? Například Galaxy Note to umí, ale původní S2 to neuměla.
Děkuji za odpověď.
Šimonp
Myslíte že SGS2 dostane stejný Touchwiz jako SGS3?:)
tybo
Ten grafický čip by mě také zajímal:-)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze