Průvodce: kupujeme konvertibl

18

Rozhodnout se, jestli vašim potřebám lépe vyhoví tablet, anebo notebook, je vlivem markantních rozdílů mezi nimi poměrně snadné. Když však do hry zapojíme i dotyková konvertibilní zařízení, dostáváme se k dilematu, jestli se přiklonit blíže k tomu či tomu. Tady však rozhodování zdaleka nekončí. Jak se správně rozhodnout? Poradí náš průvodce.

Konvertibilní (nezřídka nazývaná také jako hybridní či 2v1) zařízení, jak je známe dnes, jsou poměrně novou kategorií. První seriózní pokusy sice můžeme spatřit již v éře Windows XP, avšak tehdejší zařízení byla příliš těžká a nedisponovala dostatečnou výdrží baterie. Již několikaletou připravenost hardwaru pro tento koncept se s relativním úspěchem podařilo využít až poměrně nedávno, kdy Microsoft přišel s Windows 8. Trh zažil doslova explozi konvertiblů. Zdálo se, že tento konkurencí zavrhovaný koncept opravdu může fungovat. Budoucnost vypadala světle. Ale ani tentokrát to tak úplně nevyšlo, protože jejich problematickou dualitu nevyléčil ani čas. Až díky Windows 10, kde Microsoft svou strategii přehodnotil, není koupě konvertibilního přenosného počítače taková ruleta jako dřív.

yoga

Výhody konvertiblu oproti samotnému tabletu

Vzkříšení konvertiblů vlastně není nic jiného než odpovědí počítačového světa na fenomenální úspěch iPadu a jeho androidí konkurence. Jakými argumenty Microsoft přebírá Applu a Googlu zákazníky?

Navzdory prudkému nástupu dotykových tabletů před pěti lety bylo nadále možné pozorovat, že se produktivní lidé fyzické klávesnice nejsou ochotni jen tak bez boje vzdát. I když jste si však zakoupili nějaký klávesnicový dok, překážkou u tabletů s iOS a Androidem nadále zůstávalo, že vlastně jde o zvětšené dotykové telefony, kde se s tímto způsobem ovládání a s produktivitou celkově moc nepočítá, kdežto konvertibly s Windows mají geny počítačů, kde jsou obě zmíněné činnosti samozřejmostí.

TIP: Recenze Toshiba Satellite Click 10 – Plastový sympaťák

V čem dalším se liší mobilní operační systémy iOS a Android od Windows pro počítače? Zatímco na ryze mobilním zařízení například potřebujete ke každé činnosti speciální aplikaci, na počítači najdete mnoho funkcí již integrovaných. Perfektním příkladem za všechny je práce se soubory. Výhoda skutečnosti, že probíhá již na systémové úrovni, spočívá třeba v zacházení se vzdálenými úložišti. Zatímco NAS si zde zpřístupníte způsobem, že jakákoliv aplikace nemá problém přistupovat k datům na něm uloženým, u takového Androidu potřebujete speciální aplikaci od výrobce NASu. Pokud máte to štěstí, že vůbec existuje, rozhodně není důvod slavit, protože obvykle podporuje prohlížení velmi omezeného spektra formátů.

TIP: Recenze Lenovo Yoga Tab 3 Pro – Jedinečný, ale ne bez chyb

Podobný rozdíl tkví v aplikacích. Míra propracovanosti některých počítačových programů se s prostými a často jednoúčelovými mobilními aplikacemi skoro nedá srovnávat. Tím se dostáváme k další podstatné otázce, což jsou peníze. Pokud pomineme Windows Store, o kterém ještě bude řeč, počítačové programy obecně bývají násobně dražší. Totéž platí i pro pořizovací cenu zařízení. Tablet pořídíte už od 12 stovek, nejlevnější konvertibl mívá cenovku kolem 6 tisíc. Cenové spektrum pak tento poměr v podstatě kopíruje. Nejlepší poměr cena/výbava najdete v prvním případě v cenové hladině 5 tisíc, v druhém případě 20 tisíc a pokud bude řeč o high-endu, cena může vystoupat až na 30, respektive 70 tisíc.

r7legend

Co v případě konvertiblu za ten cenový příplatek dostanete? Před lety by ještě platilo, že hlavně výkon, ale přestože Intel získal na poli x86 procesorů vlivem pokroku naprosto dominantní postavení, když svojí jedinou konkurenci AMD zadupal do země, nehledě na architekturu už si tak dobře nevede. Mobilní platforma ARM prodělala ještě překotnější vývoj a pokud se nebudeme bavit o astronomicky drahých renderovacích farmách, nýbrž o přenosných zařízeních pro spotřebitele, Intel i přes nemalé úsilí svého soka dostihnout ztrácí. V rychlosti není u podobných ležérních činností výrazný rozdíl, avšak u tabletu dostanete navíc delší výdrž a vnitřní komponenty nebudou produkovat tolik tepla. Neméně důležitá je v této souvislosti i optimalizace softwaru: k čemu vysoký hrubý výkon, když používáte těžkopádný operační systém?

S konvertiblem si tedy kupujete hlavně univerzálnost. Můžete plnohodnotně fungovat v infrastruktuře počítačové sítě vašeho zaměstnavatele či používat profesionální software typu inženýrského AutoCADu od Autodesku či střihového programu Adobe Premiere, avšak stejné zařízení zároveň můžete používat i pro zábavu. Kde konvertibly naopak za tablety zaostávají? V komfortu při konzumaci obsahu a v mobilitě. V prvním ohledu má Microsoft hodně co dohánět. A pokud jde o mobilitu, ta už z principu zůstane horší.

Výhody konvertiblu oproti samotnému notebooku

V oblasti zábavy klávesnice notebooku mezi konzumovaným obsahem a vámi vytváří jakousi psychologickou bariéru a navíc jakoby našeptává, jestli byste se raději neměli vrátit zpátky k práci. Toto rozptylování zážitku rozhodně nepřidá.

convertible

Zatímco při produktivní činnosti drobné ovládací prvky předcházejí neustálému přepínání záložek s funkcemi či celých aplikací a nepřímé ovládání touchpadem plně vyhovuje, přetáčet tak video nebo přeskakovat hudební skladby není úplně pohodlné. Totéž platí při prohlížení webu nebo galerie fotek, které na notebooku připomíná krocení „plachtovitých“ novin v MHD, kde vám každý kouká přes rameno. O intimním zážitku jako při čtení knihy nemůže být ani řeč. A v neposlední řadě, při chůzi je notebook dobrý akorát tak jako závaží pro zlepšení fyzické kondice. Ani vleže takřka nelze ovládat.

TIP: Recenze Asus ZenBook UX305CA – Za design se platí

Ve všech výše uvedených případech se výhody konvertiblů, jejichž poznávacím znamením je dotyková obrazovka, ale zároveň široké možnosti polohování, projeví naplno.

gamingntbooke

Samozřejmě jsou oblasti, kde naopak více než konvertibl vyhoví notebook. Platí to především v případě, že trváte na vysokém výkonu, klávesnici srovnatelné s desktopem, bohaté portové výbavě nebo optické mechanice.

Výhody konvertiblu oproti notebooku s tabletem

Možná si říkáte: „Mám tablet i notebook. Konvertibl mi nemá co nabídnout“. To však není tak úplně pravda.

Problém při používání dvou místo jednoho zařízení spočívá například v tom, že bez provedení synchronizace nemáte k dispozici data ze zařízení, které právě nepoužíváte, a také že jste při změně zařízení nuceni i změnit virtuální pracoviště. U schizofrenních Windows 8 tato výhoda nebyla tolik patrná, avšak vize Windows 10 vypadá tak, že jde o jeden systém, na který sice můžete hledět desktopově a tabletově, avšak v obou případech používáte stejnou aplikaci, jež se díky responzivnímu designu dokáže přizpůsobit.

TIP: Recenze Apple iPad Pro – Těsně pod vrcholem

Apple
Je nutné místo dvou nosit tři zařízení?

U jednoho zařízení mimo synchronizace dat dále odpadá i dvojí přizpůsobování prostředí, dvojí nastavení aplikací, dvojí instalace aktualizací apod.

Přejděme od softwaru k hardwaru. Pokud budeme ignorovat velikost, při bližším pohledu lze mezi notebookem a tabletem zpozorovat mnohé podobnosti. Vyvstává tak otázka: co si s takovým iPadem a MacBookem vlastně kupuji dvakrát?

  • displej
  • dotykové senzory (kapacitní vrstva/touchpad)
  • čipset s výpočetním a grafickým čipem a operační pamětí
  • pevné úložiště
  • Wi-Fi a Bluetooth modul
  • baterii
  • kamery, reproduktory a mikrofony
  • napájecí adaptér
  • balení a distribuci

S konvertiblem tedy ušetříte peníze. Odměnou vám bude i to, že nemusíte krmit dvě hladové baterie.

Musí zaznít i nevýhoda, když máte jedno zařízení a nikoliv zvlášť notebook a zvlášť tablet. Mohli bychom jí ilustrovat na dvojsečné zbrani jménem Universal Windows Platform. Jde o hybridní aplikace, jež mají DNA počítače a tabletu jaksi půl na půl, což se pochopitelně nemůže obejít bez mnoha kompromisů.

Diskuze ke článku
Petr
Mate tam obrazek HP Spectre x2 a ne MS Surface. Jinak můj názor a doporučení. Vykašlete se na Atom, je pro Windows zcela nepoužitelný, vyzkoušel jsem jich několik i Cherry Trail. Pro detachables berte minimálně Core M, pro convertibles pak Core i5/i7 s TBD 15W (Zapomeňte na Celerony, Pentia atd.), sice pořád nebudete uplně na funkcionalitě vysokonapěťových čtyřjáder ale už budete mít téměř plnohodnotné PC. Ještě dodám že existují překlápěcí konstrukce s dedikovanými grafikami takže to vyjde i na základní hraní. Disk samozřejmě berte SSD, dělají se s nimi dokonce mnohé detachables. RAM minimálne 4GB.
ANO
Autor me teda dost nepresvedcil, ze by nekdy pouzival W8:)
W8 na desktopu je naprosto luxusni system .... normalniho cloveka by asi nenapadlo defaultne pouzivat "metro" aplikace ne? Takze v nejlepsim poradku. A na tabletu se tomu W10 ani nepriblizuji.
Mam W10 v praci a je to v podstate stejne jak osmicky, ale treba alt+tab je fakt priserny, kdyz ikona aplikace je zas jinde a velikosti se meni v zavislosti na poctu. Jinak ovladani zcela totozne jak W8, akorat me semtam sere to notifikacni centrum.
Na tabletu je to zcela nepouzitelne. Ze si nepamatuje posledni pozici okna (treba fullscreen) to je smutne, ale ze treba nektere aplikace ani moznost fullscreenu nemaji, napriklad aplikace FOTKY, kde fullscreen ma byt defaultne, to uz je diletantstvi. Nabidka start je taky totalne zchujena pro tablet, nechapu, ze neni moznost vratit to zpet. A mohl bych pokracovat, edge, ktery ma po vzoru chromeho androidu listu nahore a neda se swipovat do stran, kde v W8 byla lista dole a hezky se schovala.
blue.sun
A tohle pak vyjde na "odborném webu"... Fakt jste ten systém používali?
Mám Yogu s W10 jako cestovní tablet a ten systém nemá problém takhle fungovat. Jen to chce nebýt retard a trošku u práce přemýšlet...
Jab
Čtrnáctipalcová Yoga 700 s Geforce 940M je docela zajímavá. Nový model s budoucí generací nvidií by mohl být ještě lepší. A až takovým notebookům se solidní grafikou půjde odendat i "monitor" (čti tablet), tak to bude ještě lepší. Takový univerzální přístroj na přenášení, hraní her atp. Inu nebylo by to špatné. :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze