HP Spectre x2
recenze

HP Spectre x2

šarmantní manažer

HP Spectre x2 je ve všech ohledech netradičním zařízením 2v1. Nabízí tenké tělo z kvalitních materiálů, na kterém se nikde nešetřilo, a přídavnou klávesnici, na které výrobce také nedělal kompromisy, ale také vychytávku v podobě 3D kamery na zadní straně. Dnes se tedy podíváme, jak Spectre x2 funguje v praxi a jestli mohou manažeři na cestách začít jásat.

HP Spectre x2 vzbudil pozornost hned v době svého představení koncem minulého roku. HP ho od začátku profilovalo jako největšího konkurenta Microsoftu Surface Pro 4 a ne neoprávněně. Svou funkčností i zpracováním se mu hravě vyrovná a v některých případech, jako je klávesnice, ho i předčí. Novinka obsahuje Skylake procesory Intel Core m a 4 nebo 8 GB operační paměti. Dle varianty se liší i úložiště, které může být 120 nebo 256 GB.

HP Spectre x2 – videopohled

Technické parametry HP Spectre x2 12 P3L50EA

Kompletní specifikace
Konstrukce303 × 209 × 13,1 mm, 1 190 g, konstrukce: s odnímatelným displejem, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 12" (1 920 × 1 280 px)
ChipsetIntel Core M 6Y75, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: Intel HD Graphics 515
PaměťRAM: 8 GB, disk: 256 GB (SSD), paměťové karty: microSDXC
Konektory2× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: USB-C (DisplayPort), další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémWindows 10
Akumulátor42 Wh, udávaná výdrž: 6 hodin
Dostupnostleden 2016, 36 990 Kč

Na našem trhu se bohužel objevuje pouze jedna jediná varianta s procesorem Intel Core m7-6Y75 spolu s 8 GB RAM a 256GB SSD úložištěm. Smířit se také budete muset s anglickou klávesnicí, tedy bez popisků písmen s háčky a čárkami. Přesto ale jistě stojí za úvahu, zvláště manažerům na cestách, kterým bude dělat radost nejen svým vysoce reprezentativním designem, ale také dobrým výkonem a perfektním zpracováním. HP si za tento na první pohled krásný kousek, o kterém si nyní povíme více, řekne přibližně 37 tisíc korun.

HP Spectre x2 12

Obsah balení: bez redukce by to nešlo

V balení se mimo nepostradatelné dokumentace a samozřejmě samotného zařízení i s připojitelnou klávesnicí nachází také redukce z USB-C na USB 2.0, která je vzhledem k portové výbavě nezbytná. Navíc tu najdete také digitální pero, které vylepší funkčnost konvertiblu o kreslení a psaní vlastních poznámek.

Design a konstrukce: nešetřím, nešetříš, nešetříme

Protože řada Spectre se mimo jiné chlubí i dobrými materiály a kvalitním zpracováním, nenajdeme ani u x2 žádné kompromisy. Celé tělo je vyrobeno z hliníku a odolného skla kryjícího displej a zadní fotoaparát. Přes prémiové materiály se ale výsledná hmotnost zastavila na pouhých 1 190 gramech i s klávesnicí, samotný tablet pak váží 820 gramů. Ani rozměry 303 × 209 × 13,1 mm nejsou překvapivé a na dvanáctipalcové zařízení zcela odpovídající.

Tablet

V ruce působí samotný tablet velmi lehce a hlavně tence. Tlačítko pro vypnutí a zapnutí zařízení je nejen na pravé straně horní hrany dobře umístěno, ale také se pohodlně tiskne. Obavy z toho, že by se při manipulaci a přenášení tabletu samo stisklo, mít ale nemusíte. Horní stranu již nic nenarušuje a většinu portů naleznete po obou bocích. Na každém z nich si našel místo jeden port USB-C a oba pak podporují nabíjení, takže si můžete vybrat stranu, ze které kabel povede, ať už máte zásuvku kdekoli. Kabel tak zbytečně nepřekáží a odpadá i otravné přetahování přes půl stolu.

HP Spectre x2 12

Na levé straně už najdete mimo USB-C i dvě oddělená tlačítka pro regulaci hlasitosti a 3,5mm jack. S klasickým USB počítejte pouze ve formě redukce v balení. Zajímavějším prvkem je ale mechanický posuvník pro vyklopení stojánku, který je jinak zasunutý v zadní straně, aby nenarušoval čistý vzhled. Nejedná se ovšem o jednoduchý plát kovu, jak můžeme vidět například u tabletu Lenovo Miix 700, ale o zcela volný stojánek, kterým tablet nastavíte až do téměř ležaté polohy. Díky němu si můžete nastavit náklon dle libosti a stojánek velmi dobře funguje i při umístění na klíně. Zasunutí stojánku už probíhá bez nutnosti použití posuvníku. Systém stojánku HP zvolilo lépe než jeho konkurenti. Nejenže nijak nenarušuje linie a tím pádem nepřidává ani milimetr na tloušťce, ale mnohem více zapadá do celkově velmi čistého designu. Jeho tuhost je přiměřená, a tak stojánek nemá tendence se sám posouvat. Bojovat silou s ním také nebudete. Nevýhodu vidím až v samotném posuvníku, který je velmi špatně umístěný na levém boku dole a ideálně bychom si ho představovali o něco výše.

Na zadní straně je ale i další designový prvek, kterým je pruh krytý sklem, pod nímž jsou vsazeny fotoaparáty. Ne, není to chyba. Čočky fotoaparátu jsou dvě. Spectre x2 obsahuje mimo tradičního snímače i kameru Intel RealSense R200 pro 3D snímání, o čemž si povíme více v kapitole o fotoaparátu. Největší část přední strany zabírá jak jinak než 12palcový displej krytý odolným sklem a nad ním již tradiční webkamera pro videohovory. Rámečky kolem něj HP vcelku šetřilo a prostor po stranách je tak akorát na spočinutí palců při držení. Na spodní straně už najdeme akorát konektory pro připojení klávesnice.

Připojitelná klávesnice s touchpadem

Neduhem většiny „odtrhovacích“ zařízení bývá klávesnice. Přesto, že tablet bývá vyroben z kvalitních materiálů, na klávesnici se šetří, kde to jen jde. HP to ale vzalo z druhé strany, a tak tu máme opět krásný designový kousek, který je ze zadní strany pokryt nevšedním materiálem, kterým je měkká a na dotyk velmi příjemná látka. Na ní už je jen tenký pruh kovu, ve kterém je vsazena podsvícená klávesnice. S ní už jsme se měli možnost setkat u všech Spectre zařízení. Opět je velmi pohodlná s nízkým zdvihem a jistým stiskem. Oceňuji také větší klávesy, na kterých se jen tak nepřeklepnete a poprvé u takového zařízení mohu říci, že tady nejsou dlouhé texty utrpením. Navíc je k dispozici i podsvícení, které sice nelze regulovat, ale potěší za úplné tmy. Pokud zapnete podsvícení v šeru, pak vám bohužel splynou popisky se stříbrnou barvou kláves a efekt je zcela kontraproduktivní. Podsvícení je ale rovnoměrné. Vzhledem k velikosti samozřejmě nehledejte numerickou klávesnici, ale to je odpustitelné a naprosto pochopitelné.

HP Spectre x2 12

Příjemným překvapením se stal i prostorný touchpad, který rázně odpovídá na obvyklou výmluvu o omezeném místě. U HP Spectre x2 je radost ho používat. Je velmi pohodlný a vcelku přesný. Podporuje také všechna potřebná gesta ve Windows 10. Jeho tlačítka se dají stisknout až v dolní části, ale stisk naštěstí není nijak hlasitý a při práci neirituje. Klávesnice se k tabletu připojí pomocí konektorů a ve správném umístění pomáhá i magnet, který je naštěstí dobře umístěný, což se nedá říci o nedávno testovaném HP Pavilionu x2. Připnutí je otázkou jedné vteřiny a navíc si můžete klávesnici naklonit a zalomením dochytit i na spodní stranu tabletu pro pohodlnější psaní, anebo je jí možné připnou na záda tabletu v případě, že jí momentálně nechcete využívat a není ji kam odložit. Pokud si klávesnici uchytíte k tabletu, přenese se také zvuk z postranních reproduktorů přímo před vás. Zvuk je ale ve stejné kvalitě jako u tabletu. Tenkost klávesnice jinak napovídá nemožnost jakýchkoli dalších rozšiřujících funkcí, ať už se jedná o portovou výbavu či vlastní baterii. Díky tenkosti klávesnice jí ale můžete velmi dobře použít pro ochranu displeje při přenášení. Velmi oceňuji, že HP nedělalo ani v tomto směru jakékoli kompromisy, což jsem naposledy viděla u kdysi testované Toshiby Portégé Z20t.

Líbilo se nám:

  • kvalitní konstrukce a dobré materiály i na klávesnici
  • pohodlné držení
  • nepřekážející stojánek integrovaný v zadní části tabletu
  • dva porty USB-C s možností nabíjení na každém z nich

Nelíbilo se nám:

  • umístění posuvníku pro vysunutí stojánku
Diskuze ke článku
jgfdk
Za tuhle cenu je MacBook Pro 13 Retina, což je úplně jiná liga, nikde nezapomenu klávesnici nebo neulomím nohu na podepření displeje
petr
Předraženej šmejd se spywarem W10.
petr
K vam se vejde cela vesnice? To asi mate velkou stodolu. Nebo snad mastal ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze