Intel Skylake: rychlejší Core M a ultrabooky s eDRAM

3

Informace o Skylake se objevovaly spíše postupně a ne najednou, jak tomu bylo u předchozí generace procesorů Broadwell. Dnes na veletrhu IFA v Berlíně Intel konečně odhalil konkrétní procesory pro notebooky a běžné stolní počítače. Je rozhodně se na co těšit a v každé oblasti udělal Intel spoustu vylepšení.

Intel Core m3, m5, m7

Intel věnoval největší pozornost mobilnímu Core M, které je nově značně vylepšeno. První čipy Core M nesly v základním označení písmeno „Y“ a Intel je tak odlišoval od výkonnějších notebookových a ultrabookových procesorů. Nyní přichází nové značení a starší zůstává pouze v kódových označeních.

Intel Core m3, m5 a m7 slibují velké vylepšení jak procesoru, tak i grafické karty, která bude lépe chlazená, což pomůže například takovým notebookům, jak je Asus ZenBook UX305, který měl problémy s přehříváním. Už sama grafická karta se změnila a nyní k těmto mobilním procesorům bude patřit Intel HD 515. Všechny procesory samozřejmě podporují Turbo Boost a Hyperthreading.

Intel Core M3, M5, M7
Přehled nových procesorů Intel Core m3, m5 a m7

Všechny tři rodiny, tedy m3, m5 a m7 mají také konfigurovatelné TDP (tepelný výkon). Všechny mají ve výchozím nastaven spotřebuí 4,5 W TDP, ale Core m5 a m7 mohou jít dolů až na 3,5 W a Core M3 na 3,8 W pro méně výkonné systémy. Pro ty více výkonné stoupá TDP až na 7 W.

Co se týká dalších novinek Core m, Intel slibuje vylepšení ve výkonu, který stoupne o 10 až 20 % v závislosti na vytížení a navýšení výkonu GPU až o 40 %. Všechny tyto procesory by měly být k dispozici pro OEM výrobce už nyní a v hardwaru by se měly začít objevovat za měsíc až dva.

Nakonec je další novinkou velikost Core M Skylake, která je o mnoho menší než u verze Broadwell. Tím Intel ušetří mnoho místa na základní desce a přesto, že se toto vylepšení netýká až tak výkonu, tak výrobcům, díky většímu volnému prostoru, umožní integrovat například větší baterii či jiné komponenty.

I čip Intel Pentium doznal změn s lepší grafikou, nicméně pořád méně výkonnou než tomu bylo u Core m. Také chybí Turbo Boost a TDP zůstává na 6 W, klesat ale dovede až na 4,5 W.

U-série s eDRAM
Přehled U-série s eDRAM

Obrovskou změnou jsou i ultrabookové čipy, které by měly nově dostat grafickou kartu s eDRAM, která byla původně omezena na nejlepší čtyřjádrové procesory. eDRAM má za úkol poskytnout grafickému jádru paměť, ke které bude mít rychlejší přístup než k té systémové. Všechny Intel Iris (GPU) nyní přicházejí se 64 MB eDRAM a Intel Iris Pro (GPU) se 128 MB eDRAM.

Zdroje: arstechnica.com

Související články