Dell Inspiron 11z Touch
recenze

Dell Inspiron 11z Touch

Yoga přes kopírku
16

Dell je na trhu s notebooky velmi dlouho. Jeden čas jej dokonce společně s IBM ovládal, tyto doby jsou ale už pryč. Dell kromě kvalitních pracovních stanic a herních Alienwarů vyrábí i levnější laptopy a pouští se i do konvertiblů. Jedním z nich je i nám i testovaný Dell Inspirion 11z Touch, který navíc patří mezi vůbec nejdostupnější konvertibly na trhu. Jak se projevila cena na výsledném produktu?

Dell je znám především svými pracovními stanicemi, ať už se jedná o ty stolní nebo přenosné. Ani do jedné z kategorií však nezapadá námi testovaný Dell Inspiron 11z Touch. Ten je z úplně jiného soudku – kompaktní, plastový, konvertibilní a hlavně levný. Nejdůležitější jsou poslední dvě vlastnosti, které příliš nejdou dohromady se slovem kvalitní, ale Dellu se vše povedlo skloubit.

Oficiální fotografie

Obsah balení

Jak je obecně známo, u levných notebooků nemůžeme čekat bohatý obsah balení. Kromě samotného laptopu dostaneme samozřejmě i napájecí adaptér a k němu 3žilovou napájecí šňůru. Škoda, že Dell nevyužil mnohem menšího 2žilového kabelu, i když... nabíječku vlastně nebudete příliš potřebovat.

Obsah balení je chudý

Dell Inspiron 11z Touch – videopohled

Technické parametry Dell Inspiron 11z Touch 3147

Kompletní specifikace
Konstrukce300 × 201,5 × 21,2 mm, 1 390 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 11,6" (1 366 × 768 px)
ChipsetIntel Pentium N3530, CPU: 2×2,16 GHz, GPU: Intel HD
PaměťRAM: 4 GB, disk: 500 GB (HDD), paměťové karty: SD
Konektory1× USB 3.0, 2× USB 2.0, video: HDMI, další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémWindows 8.1
Akumulátor45 Wh, udávaná výdrž: 7 hodin
Dostupnostlistopad 2014, 11 990 Kč

Design a konstrukce: kvalitní plasťák

Plast a kvalita. To jsou dvě vlastnosti, které většinou nelze snadno skloubit dohromady. Dellu se to však povedlo a dokonce k tomu přibalil i konvertibilní konstrukci. Ta je stejná jako u řady Yoga od Lenova, jen s menší úpravou. Inspiron 11z Touch lze totiž otevřít o plných 180° tak, aby byl displej zároveň se základnou v jedné rovině, konstrukce Yoga vytváří „zub“. Vzhledem k přetáčecímu displeji lze pracovat v několika různých režimech – notebook, stan, stojan a tablet. Ačkoliv je notebook kompletně z plastu, nejsou z něj tvořeny i panty, ty jsou železné. Jejich tuhost je příkladná, jen mají určité problémy v režimu tablet. Nejspíše Dell neosadil magnety, které by držely displej u základny a panty samotné to nezvládají.

Různé funkční režimy

Vcelku dobrá je i hmotnost, která u námi testovaného kousku činí 1 390 gramů. To je sice objektivně vyšší hodnota na notebook s 11,6palcovým displejem, ale vzhledem k cenové kategorii a konvertibilní konstrukci ji i tak můžeme pochválit. Konstrukce jako taková je kvalitní a celkem praktická, vše má však i svou stinnou stránku. Víko displeje se totiž bohužel velmi snadno poškrábe. Ještě že je laptop celý matný, jinak by bylo třeba jej neustále čistit.

Další pohled na laptop

Vzhledově není Dell žádným krasavcem, ale rozhodně neurazí. Je spíše konzervativního rázu, tudíž s ním nevzbudíte ve svém okolí příliš velkou pozornost. Inspiron 11z Touch je zkrátka ta šedá myš v rohu. Uniformní vzhled ozvlášťnuje jen logo Dellu na víku a plastový proužek pod displejem, který jakoby z oka vypadl staršímu modelu Lenovo Yoga 11. Na základně není nic příliš zajímavého, jen zaujme značné množství gumového odpružení, to aby se nedotýkal displej přímo základny.

Zavřený notebook

Pevnost konstrukce je skvělá. Jiným slovem se nedá popsat, ani při vyvíjení větší síly se prostě základna ne a ne prohnout. U displeje je to trochu jiné, ten už se prohýbá, ale musíte jej ohýbat násilněji než u ostatních notebooků. Bytelnost konstrukce je však kompenzovaná větší tloušťkou, ale stojí to za to. 21,2 mm je na dnešní dobu celkem vysoká hodnota, ovšem na používání to nemá absolutně žádný vliv. Šířka a výška jsou na druhou stranu rozměry vcelku standardní a jejich hodnoty – 300 mm × 201,5 mm nijak nevyčnívají z řady, i když o palec větší panel by se vešel. Všeho všudy, kromě volnějšího displeje v režimu tabletu a snadno poškoditelných plastů není konstrukci co vytknout.

Klávesnice: chybí jen kontextová klávesa

Klávesnice má 6 řádků. Naštěstí se Dell nechytl trendu, kdy je poslední řádek odstraněn a klávesy z něj jsou přesunuty na klávesy s číslicemi. Velmi dobře se na ní píše a není problém napsat i delší text. Pochválit musím nehlučnost klávesnice, notebook je opravdu téměř neslyšitelný. Vytknout se dá snad jen přílišná měkkost, což značí i občas nejistý stisk, dá se na to ale celkem spolehlivě zvyknout. Podsvícení chybí, to je v této cenové kategorii ale zcela běžné.

Dell Inspiron 11z Touch

Touchpad: velmi tuhý

Ačkoliv lze počítač ovládat pomocí dotykového displeje, je občas potřeba větší přesnosti. K tomu poslouží vestavěný touchpad, jako vždy se jedná o clickpad, který nedisponuje fyzickými tlačítky, ale je stisknutelný po celé své ploše. Je přesný a velmi tichý, jen je škoda, že je poměrně tuhý.

Touchpad

Displej: za ty peníze skvělý

Displej je opravdu velmi kvalitní, a to především díky použití IPS technologie. Pozorovací úhly jsou velmi dobré a skvěle zapadají do standardů IPS panelů. To samé platí i pro barvy, které jsou velmi syté a přitom reálné. Jen ta černá je zobrazena o něco hůře, je spíše šedá. Rozlišení činí standardních 1 366 × 768 pixelů, ale to vůbec nevadí, na 11,6palcové úhlopříčce je v podstatě dostatečné. Vyšší rozlišení by jen zbytečně navýšilo cenu.

Různé pohledy na displej

Dotykový panel je samozřejmostí, už jen z toho důvodu, že se jedná o konvertibl. Zvládne až 10 dotyků najednou a jeho přesnost je dostatečná, nesetkal jsem se s tím, že by byl panel nepřesný. To samé platí i pro citlivost. Vzhledem ke kapacitní technologii reagují dotyky už mírně nad povrchem, ale jedná se o cca 0,05 až 0,1 mm. Digitizér bohužel chybí, stylus by mu slušel.

Diskuze ke článku
Pan Spok
Děkuji pěkný přístroj.
Prosím o recenzi na čínský telefon do značky Doogee konkrétně na Doogee HITMAN DG850
Jaroslav Dušek
Jaroslav Dušek
Děkuji za recenzi!! A nebudete testovat i 13z model??
Lupenyk
Notebook mám doma a magnety určité má (přikládal jsem k základně magnety na zkoušku)...jinak mě překvapila kritika zvuku, který na jiných serverech posuzují jako výborný. :)
Velda
Yoga přes kopírku? Aha. Takže, když Dell sice byl první velký výrobce konvertiblů, ale kopíruje Lenovo, aha!

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze