Průvodce: kupujeme notebook do 30 tisíc

48

Další díl našeho seriálu se zaměří na velmi oblíbenou kategorii slušně vybavených notebooků do 30 tisíc. Opět se podíváme na co si dát pozor při výběru i na to, co vždy požadovat. Nebude chybět ani náš výběr, který nastíní, co můžete v této kategorii očekávat a na co si stále musíte nechat zajít chuť.

V našem seriálu přichází řada na jednu z nejoblíbenějších kategorií notebooků. Částka 30 tisíc jistě není zanedbatelnou, a lze tak od výrobců již očekávat poměrně vysokou kvalitu zpracování a dobrý výkon. Mnoho z nich se ale zaměřuje pouze na jedno a v běžném plastovém těle vám s nadsázkou prodají raketu. Opak takového notebooku je perfektně zpracovaný, běžně kovový notebook, který ale výkonnostně zapadá spíše do kategorie pod 20 tisíc.

HP Envy 13
HP Envy 13

Ideálním řešením je vybírat tedy tak, aby byl poměr kvality konstrukce a výkonu v harmonii a důkladně prověřovat notebooky, které nabízí jedny z nejlepších procesorů s nadstandardní operační pamětí například za cenovku okolo 25 tisíc. V takovém případě lze očekávat, že výrobce musel naopak šetřit a když je výkon tak skvělý, lze očekávat velké kompromisy například v otázce konstrukce.

Obecná doporučení

Nejzávažnější problém nerovnováhy mezi výkonem a celkovou kvalitou konstrukce jsme si nastínili. Jak ale poznat, že výrobce někde na šasi ušetřil? Pomůckou vám může být „malý test“ kvality zpracování. Sami tak můžete odhalit, kde bylo ušetřeno a proč například váš vysněný kousek stojí „pouze“ 25 tisíc a přitom nabízí nejnovější technologie.

Acer Aspire V 15 Gaming Black Aluminium
Acer Aspire V 15 Gaming Black Aluminium

TIP: Průvodce: kupujeme klasický notebook

O testu pevnosti displeje, kde byste také měli začít, jsme si již říkali. Stačí jednoduše stisknout zadní víko a sledovat, zda se na displeji neobjevují obrazové vady. V této kategorii byste je již neměli přehlížet a v žádném případě je tolerovat. To samé platí i o celkové konstrukci víka s displejem. Chycením za horní rohy a tahem v protisměru si jednoduše zjistíte, zda je displej a víko pevné a dobře ukotvené. Dobré je zaměřit se na tuhost pantu, kde často dochází k přílišné volnosti, zvláště u konvertibilních zařízení. Panty by měly pevně držet displej ve své poloze, a to například i za cenu menšího nepohodlí, když notebook nepůjde otevřít jednou rukou. Je to rozhodně lepší volba, než aby vám při přenášení displej poletoval.

Z dalších testu je na místě provést i test pevnosti základny, která by již měla být pevná jako skála. Netolerují se prohyby jinde než na klávesnici a i tam by měly být minimální. Tělo by mělo být alespoň částečně z kovu nebo z velmi kvalitního, tuhého plastu. Žádné vrzání a skřípání nenechte notebooku projít. U extrémně tenkých notebooků s aktivním chlazením zkontrolujte také výdechy horkého vzduchu, které by měly jednoznačně mířit do prostoru. U konvertibilních zařízení pak i na jejich konkrétní umístění, které by při práci na klíně nemuselo být nejpohodlnější, protože by vám horký vzduch mířil nepohodlně rovnou na nohy.

HP ProBook 450 G4
HP ProBook 450 G4

TIP: Průvodce: kupujeme konvertibl

Ale co, když výrobce zvolí opačnou strategii a nabídne vám konstrukčně velmi povedené zařízení, které ale naopak postrádá výkon a jaký výkon vůbec čekat? Konkrétně si to povíme přímo v určené kapitole, můžeme si ale říci obecnou radu, která vám na začátek může pomoci některá zařízení rovnou vyřadit. V kategorii do 30 tisíc máte také možnost volit mezi úsporou energie a velmi dobrým výkonem. Úspora energie spočívá v druhé generaci procesorů Intel Core m, z čehož vybírejte minimálně vždy Core m5 či Core m7. V kategorii výkonu chtějte převážně nejnovější procesory Intel Core i5 a i7 rodiny Skylake.

A pak opět reklamy. Jsou všude a bohužel se jim nemáme šanci vyhnout. Reklama je velmi dobrá inspirace a obecná rada zní: Chtějte lepší notebook za nižší cenu, než ten který vám podbízí. V případě, že se touto radou budete řídit, vyhnete se „výhodným“ koupím notebooků, které nejen že nebudou splňovat vaše představy, ale ještě budou za vyšší cenu, než kterou jste původně byli ochotni investovat.

Diskuze ke článku
snusna kecu
to je zase snuska kecu... to si nacpi priste do libovolneho otvoru, Jarko
kbkbwk
lenova thinkpady edge a x jsme meli v praci. edge vecne rozbity, hlavne mb, hrozny displeje, na hdd a vsem je videt jak moc se v lenovu chce vydelat na ukor kvality. thinkpady x pokud maji mit rozumne rozliseni a ssd stoji ranec, od roku 2012 problem s kvalitou, servis hroznej. doporucuju se lenovu vyhybat velkym obloukem
Roman
Výběr počítačů se příliš nepovedl, počítač s ubohým rozlišením 1 366 × 768 px a ubohou velikostí paměti 4GB, nemá v této kategorii co pohledávat!
Blue Sun
Blue Sun
Znovu předhazuji svůj dotaz, nebo spíš podnět, ať nám Jarka napíše, na co je vlastně v počítačích zvyklá (a taky kdo jí to platí), protože s jejími názory se opět nedá souhlasit.
Třeba proč by měl být notebook s core m použitelný jen na nenáročnou kancelařinu? Nebo proč je minimem 8 GB? Nemyslíte si, Jarko, že přinášíte trošku jednostranný a manipulativní pohled na to, co by si lidé měli koupit?
Z mého pohledu je to velmi nesmyslný a velmi zbytečný článek.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze