Průvodce: kupujeme notebook do 10 tisíc

14

Ne každý v dnešní době hledá extrémně výkonný notebook. Jedná se především o nenáročné uživatele, kterým stačí základní zařízení pro komunikaci s okolním světem přes internet a vysoký výkon by nevyužili, nebo o studenty, kteří ocení především nižší cenu. Právě pro ně je připraven další díl našeho průvodce přenosnými počítači, který tentokrát poradí, na co si dávat pozor v segmentu klasických notebooků do 10 tisíc.

V minulých dílech jsme se seznámili s obecnými radami a doporučeními ohledně koupě notebooku či konvertiblu. Ten dnešní se bude zaměřovat na doporučení, rady a tipy, jak vybrat ten nejlepší notebook v cenové hladině do 10 tisíc korun tak, abyste zvolili to nejlepší zařízení právě pro sebe.

Zaměříme se na konstrukci a její případné nedostatky a kompromisy, které budete muset při výběru jistě udělat. Také se podíváme na možnosti displejů a jejich rozlišení a neopomeneme ani nabízený hardware. V další části vybereme pět nejlepších zařízení s různými zaměřeními, která v této cenové kategorii stojí za pozornost.

Obecná doporučení

Hned zprvu je třeba říci, že v této cenové kategorii budete muset v mnoha ohledech dělat kompromisy. Je tedy základem si říci, co od takového notebooku vlastně můžete čekat. Pokud se jedná o standardní kancelářskou práci, vyřízení emailů či surfování po internetu, pak jistě svého favorita najdete. Jsou ideální pro studenty, kteří na nich budou vypracovávat úkoly, občas je nosit do školy a sledovat filmy, anebo pro nenáročné uživatele, kteří nevyžadují dotykový displej, konvertibilní konstrukci a vyšší výkon.

Acer Aspire ES15
Acer Aspire ES15

TIP: Průvodce: kupujeme klasický notebook

Pokud hledáte zařízení, které máte v plánu od rána do večera přenášet z místa na místo, využívat naplno multitasking, hrát hry či upravovat fotky či videa, pak doporučuji porozhlédnout se po vybavenějších zařízeních.

V případě, že patříte do skupiny uživatelů, které bude takové zařízení dostačovat, pak existují obecné rady. Tou nejcennější je nehledět na reklamy a výhodné nabídky. Často se u takto levných notebooků setkáte s tím, že daná nabídka má své „mouchy“. Je potřeba si zmapovat trh a zjistit své možnosti, protože reklama a výhodná nabídka ve finále nemusí být tak výhodná. Za stejnou cenu naleznete mnohdy i výkonnější zařízení. Slevy a akce se také velmi často týkají notebooků, které nejsou určeny pro český trh. Váš úlovek tak může být krásný a na dané poměry výkonný, ale bez české klávesnice nebo s omezenou zárukou. Reklamy poslouží jako inspirace, ale určitě je dobré znát více možností.

HP Pavilion 15
HP Pavilion 15

TIP: Průvodce: kupujeme konvertibl

Další rada se týká přímo koupě notebooku. Vždy si zařízení sami osahejte a vyzkoušejte. Vyhraďte si dostatek času a nenechte se ve zkoušení omezovat. Při zapnutí notebooku či zkoušení běžných funkcí doslova „otlapkejte“ celý notebook. V klidovém režimu by měl být jen lehce vlažný okolo klávesnice a touchpadu. Pokud je notebook horký, bude mít zřejmě nepříliš dobře vyřešené chlazení. Otevření běžných aplikací by nemělo trvat víc jak 2 až 3 vteřiny. Déle byste zařízení dávat neměli – mohlo by to znamenat buď opravdu malou operační paměť (nejčastěji je problém s pouhými 2 GB), líný pevný disk nebo bídný výpočetní výkon.

Obecné rady jsou sice neustále opakované a víceméně i jasné, nicméně většina uživatelů nakonec při vybírání podlehne spěchu a často se také řídí pouze vzhledem nebo jedním jediným parametrem. Není ani divu, protože označení různých procesorů či funkcí nemusí velké části uživatelů nic říkat.

Diskuze ke článku
Ondřej
Kdybyste ty vybrané notebooky měli alespoň v redakci. Udělali krátký test - výkon, zpracování, výdrž... Takhle jste jen opsali technické údaje, navíc chybí např. matný/lesklý displej, což často rozhoduje při nákupu. A pokud dáváte do výběru zařízení s Chrome OS, taky jste mohli vybrat i něco bez OS.
mp
Chybi mi napr. pomerne dobry lenovo b51, ktery se da poridit do 10 tis vcetne win 10.
blend raji
blend raji
No to jste teda poradily..
Pesedm
Chybí info: matt, antireflex, lesk

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze