Průvodce: kupujeme klasický notebook

68

S nástupem stále chytřejších telefonů a tabletů by se zdálo, že pro počítač již ve výbavě moderního člověka není místo. Jejich soumraku napovídají klesající prodeje i nazývání dnešní technologické doby „post-PC érou“, což jim dává nálepku něčeho zastaralého. A tím to platí spíš, pokud nehovoříme o konvertiblech, ale o noteboocích klasické konstrukce. I ta má ale stále co nabídnout, a proto poradíme, jak vybrat ten nejlepší klasický notebook.

Má v dnešní době notebook ještě smysl?

Položte iPad vedle MacBooku a hlavní rozdíl spatříte okamžitě – notebook disponuje hardwarovou klávesnicí. Předurčení notebooku pro psaní textů je tedy jasné, ovšem to by byl jen velmi povrchní dojem. Dalšími velkými výhodami je i možnost klávesových zkratek a přesného pohybu kurzorem pomocí touchpadu, případně trackpointu. To v kombinaci s plnohodnotným operačním systémem a profesionálním softwarem umožní takřka nekompromisní produktivitu při nespočtu různých činností, aniž byste vůbec potřebovali zázemí pracovny.

ASUS Zenbook UX303UB

TIP: Recenze Asus ZenBook UX305CA – Za design se platí

Klasický notebook zkrátka ani dnes ničím nenahradíte. V době prudkého nástupu tabletů se sice zdálo, že mnoho uživatelů již brzy strčí staré notebooky do skříně. Ale stejně jako šly vpřed tablety, ani výrobci počítačů nespali na vavřínech. S příchodem Windows 8 se jednoznačně potvrdilo, že Microsoft výrazně změnil své směřování, když se v duchu motta „cloud-first, mobile-first“ zcela přeorientoval. Změnil se i Intel, když zaregistroval hrozbu jménem ARM: přestal se hnát za výkonem a začal hledat cesty, jak docílit mnohem vyšší energetické efektivity.

I v dnešní době mají klasické notebooky své místo

Pokrok je obzvlášť patrný u hybridních zařízení slučujících práci i zábavu, což je doslova bašta dnešních přenosných počítačů, ale tento článek bude výhradně určen zastáncům konzervativního přístupu, kteří důsledně dělí svůj pracovní a volný čas – tedy klasickým notebookům.

Vyplatí se mít na notebooku starší Windows?

Zatímco trh s tablety ovládají mobilní operační systémy iOS od Applu a Android od Googlu, světu počítačů dominuje Microsoft s Windows. Ten aktuálně vkládá svůj osud do rukou poslední verze s překvapivou číslovkou 10.

Na trhu naleznete stroje i se šest let starými Sedmičkami. Uděláte chybu, když si koupíte stroj se starší verzi? Windows 7 již netrpí žádnými dětskými nemocemi, a tak jsou sázkou na jistotu. Najdete je už jen u nedotykových strojů a má to své opodstatnění – Windows 7 je nejspíš posledním operačním systémem Microsoftu, který byl primárně navržen pro ovládání kurzorem. Díky podpoře končící až 14. ledna 2020 Windows 7 ještě dlouho zajistí ochranu před nejmodernějšími hrozbami, věk připomínají snad jen pomalejším studeným startem. Pro bezplatné získání trvalé licence plnohodnotných Windows 10 pak postačí, když byť jen na zkoušku upgrade absolvujete do 29. července 2016.

Od Windows 7 lze naštěstí všechny verze upgradovat na nejnovější Windows 10 zdarma

Pravděpodobněji však budete chtít ušetřit koupí staršího modelu s Osmičkami. Ty si vysloužily negativní pověst kvůli rozdvojenosti, kterou způsobila snaha umožnit původně desktopový operační systém ovládat i na menších dotykových zařízeních. Klasický notebook tak s Windows 8 příliš nekamarádí, a tak má smysl se zabývat v podstatě jen tím, že i tentokrát Microsoft naštěstí nabízí bezplatné získání nejnovější verze 10. Té se nyní logicky dostává nejvíce pozornosti. Minimálně ještě nějaký ten měsíc však bohužel budou bolestně znát důsledky nové filozofie „Windows as a service“, kdy na trh dorazí funkčně neúplný operační systém, který postupně dospívá pomocí menších aktualizací. Používáte-li daný set aplikací a OS si připomínáte jen při jejich spouštění či přepínání, nehrozí zásadnější problém. Ve vestavěných aplikacích však dříve či později objevíte otravný bug, alarmující nekonzistenci či chybějící funkci.

TIP: Den D nadešel. Přicházejí nové Windows 10 a jsou zdarma

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2016)

TIP: Upgrade na Windows 10, aneb co očekávat

Minoritní podíl počítačových OS pak má MacOS X od Applu, který exkluzivně pohání Macy. Jejich majitelé jsou navyklí na prvotřídní poprodejní podporu a nejinak tomu je v případě dostupnosti aktualizací. Ty bývají již několikátým rokem zcela zdarma. V zemích s dobrou internetovou konektivitou zažívá rozmach i Chrome OS od Googlu, který však v českých podmínkách nepředstavuje úplně lákavou nabídku. Nemálo příznivců má i Linux, ale ten najdete předinstalovaný na naprostém minimu prodávaných zařízení. Pokud kupujete stroj, který je avizovaný jako operačního systému prostý (zpravidla tam i tak najdete některou volně šiřitelnou linuxovou distribuci nebo FreeDOS), doporučujeme na stránkách výrobce ověřit, zda připravil ovladače pro operační systém, který hodláte používat. Tedy samozřejmě za předpokladu, že si nevystačíte s tím základním předinstalovaným.

Diskuze ke článku
Hefner
Notebooky s dotykovym displejom by mali zakazat.
Petr
Nechápu proč se vyhejbat Core M - třeba v MacBooku 12" pracuje hezky a plně dostačuje. Je potřeba vidět i to že díky tomu má ten stroj 0,9kg a minimální rozměry a je zcela pasivní - nejde jen o naprosté ticho, ale i podstatně delší životnost pokud se notebook používá v prašném prostředí.
Vidím to jako zásadní nepochopení, k čemu jsou tyto CPU určeny. A výkon na úrovni základní i5 2014 dnes postačuje na běžnou práci až až.
Hanziik
Hyper-threading umožní se procesorovému jádru tvářit, že má dvě??? Jako vážně, vy že jste techničtí specialisti, kteří mají vzdělávat společnost a filtrovat šrot od diamantu? Dítě ze základní školy, pravděpodobně o té technologii ví více než vy.
Napsat výkon zvýší jen o 15%??? Co třeba napsat, záleží na typu činnosti, kterou děláte, protože ve vícevláknových operacích pokud byste srovnali pentium a i3 (stejnou generaci a frekvenci), tak by ten rozdíl byl daleko větší než 15%.
doro
To jsou lamy :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze