Konvertibilní notebooky á la Yoga získávají na oblibě, což samozřejmě nemohlo ujít pozornosti ani tradičního tchajwanského výrobce přenosných počítačů, Aceru. Tomu neoddiskutovatelně náleží kredit za odvahu, s jakou do segmentu hybridů vtrhl. Ačkoliv modely Iconia se dvěma obrazovkami, „startrekovský“ Aspire R7 nebo „pahýlovitý“ Switch 12 zřejmě nadobro skončily v propadlišti dějin, originalita se jim rozhodně nedala upřít.

Technické parametry Acer Aspire R 14 R5-471T-54EK NX.G7WEC.001
Kompletní specifikaceKonstrukce | 245 × 344 × 18,5 mm, 1 830 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 14" (1 920 × 1 080 px) |
Chipset | Intel Core i5 6200U, CPU: 2×2,3 GHz, GPU: Intel HD Graphics 520 |
Paměť | RAM: 4,1 GB, disk: 128 GB (SSD), paměťové karty: SD |
Konektory | 3× USB 3.0, 1× USB 2.0, video: HDMI, další: ne |
Datové funkce | modem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Windows 10 |
Akumulátor | 50 Wh, udávaná výdrž: 8 hodin |
Dostupnost | prosinec 2015, 29 900 Kč |
TIP: Recenze Acer Switch Alpha 12 – Tichý jako myška
Větší štěstí měl též inovativní Aspire R 13 (R7), který Věru Čáslavskou na hrazdě napodobuje dodnes, a ostatní zástupci řady Switch. Výčet v současnosti prodávaných konvertiblů s logem Aceru na kapotě pak uzavírají řady R3 a R5. Ty jsou sice svojí přetáčecí konstrukcí originální asi jako skupina „Legendy se vrací“ z TV Šlágr, když si autorství dvojitých kloubů nárokuje Lenovo z nadřazené Číny, ale vzhledem k dříve vyřčenému to Aceru na rozdíl od Asusu nebo Dellu rádi odpustíme.
Konfigurace: levný a drahý model
V dnešní recenzi, která shrnuje několikaměsíční používání, si posvítíme na Aspire R 14 (R5) v následující konfiguraci: Intel Core i5-6200U Skylake, 4 GB RAM a 128 GB SSD. Pokud by ta nevyhovovala, na pultech obchodů najdete také poměrně drahou variantu s Intel Core i7-6500U Skylake, 8 GB RAM a 256GB SSD. Zakoupit lze pouze černé provedení.
TIP: Recenze Acer Aspire R 11 – Hlavně pro zábavu
Přijde vám 14palcový Full HD displej malý? Řada R5 nabídne pod nepřekvapivým označením R 15 i o palec větší verzi. Je vám 14 palců naopak moc? I tady má Acer co nabídnout: R 11 (R3) zcela logicky používá displej s… jak jinak než 55palcovou úhlopříčkou, že? :-)
Obsah balení: základ + 1
Po otevření krabice se sice nebudete cítit jako milionáři, avšak mohlo to být i horší. Krom samotného zařízení, povinných tiskovin a rozpojitelné černé nabíječky, tentokrát s celkovou délkou kabelů 3,2 metrů a transformátorem o chlup menším než tyčinka Snickers z minula, tam najdete jedinou bonusovou položku. Tou je externí síťovka, pomocí níž proměníte libovolné USB plné velikosti na RJ-45 port. Do sítě, potažmo internetu, se tedy bez další investice připojíte též LAN kabelem. Vzhledem k tomu, že už samotný síťový kabel není zdaleka tak cool jako „bezdrát“, jistě překousnete, že má tato redukce bílou barvu.

V balení se jmenovitě nachází:
- konvertibilní notebook Acer Aspire R 14 Black Aluminium Touch (R5-471T-54EK NX.G7WEC.001)
- rozpojitelná nabíječka 1,5 + 1,8 metru (neodpojitelný 45wattový transformátor)
- 100/100 Mbps síťová „karta“ s LAN portem ve formě redukce z USB
- rychlý průvodce, informace o mezinárodní záruce
- letáček s kontakty na technickou podporu, brožura BYOD (Bring Your Own Device)
- stručné seznámení s výrobkem, záruční podmínky (jako jediné i česky)
Design a konstrukce: flexibilní až příliš
Na střední třídu si zaslouží pochvalu poměrně rozsáhlé použití hliníku. Z něj je vyrobena vnější část víka a vrch základny. Z dálky povrch vypadá jako jednolitě černý, ale zblízka si lze všimnout elegantního podélného broušení, které je znát i po hmatu. Zajímavě působí několikamilimetrové zkosení vrchní části základny po okrajích, které použitý materiál zcela obnažuje. Vzniklé stříbrné proužky kontrastují s černým okolím a v závislosti na světelných podmínkách a úhlu pohledu vrhají efektní odlesky.
Spodní část základny, která tvoří jakousi vaničku pro vnitřní komponenty, byla vyrobena z poměrně robustně působícího plastu. Díky soft-touch povrchu je příjemná na dotek. Její přesah do stran brání klouzání po povrchu v režimu stanu a plní taky ochrannou roli. Samozřejmě zespod nechybí ani obligátní čtveřice gumových nožiček. Obvykle si nezaslouží zmínku, ale provedení zadního páru musím zvlášť pochválit. V místě výřezů pro dvojici pantů totiž obepínají základnu zdola až nahoru, což zvětšuje styčnou plochu lepení a snižuje počet hran, kde by jinak hrozilo oddělení od zbytku šasi i zachytávání nečistot. Pro kompletní ochranu nechybí ani další obdobné distanční „nárazníčky“ na několika místech mezi klávesnicovou a displejovou částí. Ty po krajích displeje mohou zprvu znepříjemňovat provádění gest typu swipe-from-edge, ale brzy se těmto gumovým proužkům naučíte vyhýbat.
Na pohled i omak nejlacinější materiál použil Acer nejen na rámeček displeje, ale i krytky antén a dvojitých kloubů. Inkriminovaný plast má matný povrch a na dotyk nepříjemně tvrdý charakter a nese vinu na tom, že displejová část v režimu stanu snadno klouže po podložce. Vnitřní mechanismus kloubů, které bývají klíčovým ukazatelem robustnosti, sice tvoří kovové díly, ale laciné vzezření dojem z nich zcela zbytečně kazí. Krytky kloubů jsou navíc nesouměrně usazené, což poznáte zejména v režimu stojanu a tabletu, když jejich hrany přejedete prsty – každá přesahuje svoje okolí jinou měrou.








Když už jsem přistoupil k tomu hanění, nastal příhodný čas na poukázání na poměrně vážnou slabinu konstrukce, kterou představuje její relativně nízká rigidita. Občasné nelibé zvuky v podobě drobného povrzávání nebo praskání by se daly vzhledem k ceně odpustit, koneckonců jsou to jevy, které se projeví jen pocitově. Položíte-li zařízení v režimu notebooku na rovnou plochu, typicky stůl, už však končí veškerá sranda. I při šetrné manipulaci totiž dochází k až ostudně komickým situacím, kdy notebook vlivem neviditelného prohnutí základny nestojí na všech čtyřech nohách a pohupuje se. Pokud se pohybujete v domácím prostředí nebo s sebou spolu se šestkovým iPhonem nosíte také sadu pro jeho „údržbu“, budete svolní k odpuštění. Ani po několikaměsíčním zápřahu u našeho kusu nedošlo k únavě materiálu. Pokud se však pohybujete v nehostinném terénu a vaši digitální parťáci musí čas od času snést hrubší zacházení, raději se poohlédněte jinde.
TIP: Recenze Lenovo ThinkPad X1 Yoga – První s OLED displejem
Nastolený negativní tón se pokusím zmírnit zmínkou méně závažného nedostatku, a sice že tělo zařízení nedokáže zdatně odolávat umazání. Narazíte na horší případy, ale R 14 po této stránce patří spíše mezi ty slabší. Otisky jsou zkrátka téměř všude a vašemu zraku jen tak neujdou.
To vysloveně špatné máme za sebou, nyní už nezbývá než převážně chválit, a to nejen stran konstrukce, ale vlastně všeho ostatního. Tuhost kloubů má učebnicovou dynamiku: rozevření lze provést jednou rukou, v notebookovém režimu víko nemá tendenci se nechtěně sklápět ani při občasném využívání dotykové obrazovky nebo jízdě dopravním prostředkem a displejová část drží svou pozici ještě urputněji v režimu stojanu, kdy se nemění ani po razantnějším ťuknutí. Už tak dobře vyladěnému kloubu ještě asistují adekvátně silné magnety, které zepředu i zezadu přitahují víko k základně. V režimu tabletu se tak obě části svévolně neoddělí. A naopak, zařízení se vám ze zavřeného stavu samo nerozevře.
Rozměry 245 × 344 × 18,5 mm si můžete spolu s dalšími parametry přečíst v naší tabulce, k námi naměřené váze 1 830 gramů doplním, že některé zdroje mylně hovoří až o 2 200 gramech.
- převážně kvalitní materiály v čele s hliníkem
- ukázková tuhost kloubů pro danou konstrukci
- základna při přiblížení magneticky přitahuje víko z obou stran
- kontrastní zkosené hrany působí efektně
- základna se snadno zkroutí a pak nestojí stabilně na rovné ploše
- i při šetrné manipulaci uslyšíte drobné skřípání a praskání
- lacině působící krytky kloubů