Průvodce: kupujeme notebook do 45 tisíc

34

Náš další díl průvodce koupí notebooků se tentokrát zaměří na dražší přístroje, které mají v oblibě především manažeři či grafici. Segment těchto notebooků již nabízí povětšinou skvělý uživatelský komfort, velmi dobrou výbavu a pro hráče je již připraven základ, se kterým si zahrají i nové hry. Na své si příjdou i uživatelé nároční na kvalitu konstrukce či ti, kteří hledají notebook na delší časové období a nechtějí za pár let řešit nedostatek výkonu.

Pro někoho je to nepředstavitelná částka, kterou by za notebook měl investovat, pro jiného zase počáteční cena a někteří v ní vidí své další zařízení třeba i na pět či více let. Pohled na takto drahá a leckdy i předražená zařízení je různý.

Asus ZenBook Flip UX560UX
Asus ZenBook Flip UX560UX

Obecná doporučení

V této kategorii není výjimkou najít levnější notebooky s podobnou výbavou. Stejný, případně jen o málo výkonnější procesor, stejná operační paměť, Full HD nebo vyšší rozlišení, rychlé SSD. V tomto se notebooky od 30 do 45 tisíc často shodují. Proč tedy investovat do dražšího?

TIP: Průvodce: kupujeme klasický notebook

HP Spectre 13
HP Spectre 13 (2016)

Odpověď je poměrně jednoduchá. Především záleží na tom, jaký uživatelský komfort očekáváte. Dražší notebooky působí v ruce mnohem kvalitněji, vše na milimetr lícuje, tělo je perfektně pevné a bytelné, přesto ale ne těžší, než by muselo být. Vše je přizpůsobeno co největšímu komfortu uživatele dle dané kategorie notebooku – ať už se jedná o pracovní či herní zařízení. Výsledný dojem z používání, vybrané materiály při výrobě, pečlivost sestavování jednotlivých komponent a nějaké ty vychytávky navíc – to je to, co hraje prim v konečné cenovce. S největší pravděpodobností narazíte na velmi podobné zařízení, jehož cena byla nasazena o deset a někdy dokonce více tisíc níže a často se může zdát, že připlatit si je naprosto zbytečné. Rozdíly jsou ale v těchto a dalších detailech.

V první řadě doporučuji opět pečlivě seřadit vaše požadavky a udělit jim priority. Je možné, že se hned v začátku dostanete do bodu, kdy zjistíte, že jste opravdu nenároční a 40 či 45 tisíc není nutné investovat. V případě, že přeci jen po takovém zařízení toužíte, případně jej potřebujete, pak budete už jistě vědět, jaká kategorie notebooků je pro vás ideální. Vzhledem k finančním nárokům platí také rada dvojnásob pečlivě vybírat, zmapovat trh a nebát se chtít za své peníze už jen to nejlepší. Unáhlené investice většinou nedopadají dobře.

TIP: Průvodce: kupujeme konvertibl

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (2016)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon

A kdy má smysl o takovém zařízení vůbec uvažovat? Jistě v případě, že ho potřebujete v práci, kde oceníte nejen výkon, ale i dobré zpracování a nízkou hmotnost. Kvalita konstrukce i její hmotnost hraje hlavní roli při častém přenášení zařízení. Profesionál na cestách nemá čas se zajímat, zda po malém ťuknutí notebook funguje či ne – považuje to za samozřejmost, která ale vyžaduje vyšší investici. Profesionální grafici pak mají svá zařízení, na kterých dělají hlavní práci, ale i ti často cestují a pak ocení zařízení, které disponuje především kvalitním displejem s co nejlepším rozlišením a širokou Adobe RGB škálou. Dalšími uživateli jsou často hráči, kteří hledají herní notebook, který by splnil jejich hráčské sny, třeba i na chatě či dovolené. Nesmíme zapomínat ani na uživatele, kteří hledají notebook na delší čas a nechtějí si za tři roky lámat hlavu se starším procesorem, nekompatibilními ovladači a podobně.

Diskuze ke článku
Ondřej
A co Surface book?
Pavel Zouhar
nic proti, ale kdo kupuje notebook za takovouto cenu tak nepotřebuje poradit.. a když jo, tak ne od webu specializovaného na mobily
Petr
Beru Predator, ted jen mit tech 43 tisic :-D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze