Asus Transformer Book Chi
recenze

Asus Transformer Book Chi

Jediný svého druhu
11

Asus Transformer Book Chi spatřil světlo světa minulý rok na Computexu v Tchaj-wanu, tam byl ovšem nedotknutelný a pod dohledem. Vyzkoušet ho jsme měli možnost až v lednu Na CESu v Las Vegas a uchvátily nás jeho výkon v kombinaci s kompaktními rozměry. Do prodeje v České republice se dostal v březnu tohoto roku a my měli konečně příležitost ho pro vás otestovat.

Asus představil na CESu trojici modelů Transformer Book Chi, které se lišily jak velikostí, tak cenou. Námi testovaný model nese přesné označení T300CHI – FH002H a nabídne 12,5palcový displej, úsporný procesor Intel Core M, 4 GB operační paměti a vnitřní SSD úložiště o kapacitě 128 GB. K dispozici je i další 12,5palcová varianta s označením FH002P, která nabídne též Intel Core M, nicméně pouze ve dvoujádrové variantě. Poté nalezneme ještě varianty s 10,1palcovým displejem opět v několika variantách, ale tentokrát už s procesory Intel Atom, 2 GB operační pamětí a FullHD rozlišením.

Oficiální snímky

Asus Transformer Book T300 Chi – videopohled

Obsah balení: nejenom nabíječka

Už z prvního pohledu na balení zařízení je jasné, že Asus model Chi pozicuje jako něco převratného a exkluzivního a dává si opravdu záležet na prvním dojmu. Musíme potvrdit, že se mu to opravdu povedlo a balení zařízení působí luxusně. Mimo samotného tabletu se v balení nachází i mobilní dok s klávesnicí a touchpadem. Transformer Book Chi můžete tedy použít jako samostatný tablet, popřípadě ho zasadit do doku s klávesnicí a využít ho jako notebook. Dále se v balení pochopitelně nachází nabíjecí adaptér a kabel se dvěma microUSB koncovkami k propojení a nabíjení tabletu a klávesnicového doku.

ASUS Transformer Book T300 Chi - obsah balení

Protože se do samotného tabletu, díky jeho nízké tloušťce, již nevměstnal klasický USB konektor, přidal výrobce navíc redukci z microUSB na USB 2.0. Dále nechybí základní dokumentace a navíc leštící hadřík společně s upínákem na nabíječku.

Design a konstrukce: kov kam se podíváte

Tablet

Samotné zařízení na první pohled působí precizně zpracované. Chi je nenápadné a přesto velmi elegantní zařízení, zejména díky diamantem zbroušeným hranám. Jeho rozměry jsou 317,8 × 191,6 × 16,5 mm. Hmotnost samotného tabletu je 724 gramů a po spojení s klávesnicí je výsledná hodnota 1,43 kg. Vzhledem k jeho rozměrům vás tato hmotnost překvapí a Transformer Book Chi působí v rukách opravdu těžce.

Rámy i zadní strana jsou vyrobeny z jednoho kusu kovu, čelní straně dominuje displej o velikosti 12,5 palce. Na levé horní hraně se nachází vypínací tlačítko, společně s praktickou diodou indikující nabíjení. Umístění hodnotíme jako relativně dobře zvolené a tlačítko je příjemné na dotek a velmi dobře se tiskne, zároveň ale nehrozí nechtěné zapnutí tabletu například v tašce.

Na levém boku je pak velmi pohodlně umístěno kolébkové tlačítko regulující zvuk a hned pod ním tlačítko Windows, navracející vás do ModernUI prostředí Windows 8.1. To je ale umístěno neprakticky ocenili bychom spíše senzorové tlačítko pod displejem, které by bylo rozhodně lépe dostupné.

Na pravé straně je pak zbylá konektorová výbava, která čítá pouze konektory verze micro a tedy micro HDMI a micro USB. Na obou stranách se nachází reproduktory. Vespod se skrývají pouze otvory pro nasazení do doku, který má v kloubu ukryté dva magnetické trny. Oddělení tabletu od doku se pak provádí prostým odtrhnutím. K tomu musíme použít více síly než bychom očekávali.

Dok

Rámy samotného doku jsou společně s přední stranou vyrobené z kovu, ovšem zadní strana je plastová. To trochu kazí výsledný dojem z luxusně vypadajícího celku, nicméně i zpracování plastu je příkladné. Kloub doku je také plastový, a zprvu se zdá být bytelný a pevný, ovšem po dosazení tabletu do doku se tablet na svém místě lehce kýve. Pevnosti to ovšem nebrání, a pokud uchopíte tablet, dok bude držet na svém místě i při lehce hrubším zacházení.

Klávesnice je typu chiclet a v rámci rozměrů je dostatečně veliká. Ocenili bychom měkčí odezvu pro pohodlnější psaní. Podsvícení klávesnice, které by se hodilo za zhoršených světelných podmínek, zcela chybí. Touchpad je velmi malý a nepohodlný, což by se vzhledem k rozměrům doku dalo pochopit, co nás ale velmi překvapilo je nemožnost stisknout ho v dolních rozích, tam se pouze velmi promačkává a lehce vrže. Reaguje pouze na stisknutí uprostřed dolní strany, na přesně daných místech, což jeho použitelnost snižuje na minimum.

Celkovou konstrukci a zpracování tabletu hodnotíme jako velmi dobrou a Transformer Book Chi dává pocit dobře zpracovaného zařízení, a až na pár zmíněných detailů nemáme co vytknout. Horší je to s dodávaným mobilním dokem, který sice z velké části oplývá kvalitními materiály, nicméně klávesnice, a hlavně touchpad, by zasloužily více pozornosti.

Diskuze ke článku
Michal
Zajímavé, ale cena mnoho lidí odradí. Mimochodem, neberte to jako urážku, Jarko. Mohla byste vyprávět pohádky, zkuste se nabídnou do audioknih :P
Johny
mam ho tyden funguje vyborne neprehriva se a 2k je problem pro skype jejich apka je takova kostrbata :D baterije tedy tak na 5hodin max spis 4 ale tak jas na plno ... ale tak na baterii bych si nestěžoval ... je to dobry stroj na praci
Pepa
Též se na něj chystám. Díky i za uživatelské zkušenosti Johny;-)
Petr
Mate taky napsat jak je to se servisem.. ze když se vám třeba rozbije display tak ze po vás možná budou chtít za opravu skoro to samé jako za nový přístroj.. a když napíšete stížnost tak vám odpoví.: to je naše firemní politika.." tak ze za mě.. nebrat nic na čem je nálepka Asus

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze