Lenovo Yoga Tab 3 Pro
recenze

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Jedinečný, ale ne bez chyb
4

V říši tabletů lze málokdy narazit na něco výjimečného, neboť se většina výrobců drží zažitého standardu, který zkrátka vyhovuje většině. Lenovo však znovu ukazuje, že pokud se chce, lze vymyslet prakticky cokoli. Dnes máme radost, že vám můžeme představit již druhou generaci tabletu s projektorem uvnitř kloubu. V dnešní recenzi si povíme, na jaké nedostatky jsme narazili.

Bez mučení přiznáváme, že nás první generace tabletu s integrovaným projektorem od Lenova opravdu zaujala. Naší pozornost upoutalo už to, že tablet nabídl 13palcovou úhlopříčku se špičkovým QHD rozlišením a typický kloub, ale nápad umístit v kloubu zařízení projektor nás nadchl. Ačkoliv cena nebyla na poměry takto výjimečného zařízení přemrštěná, velkého úspěchu se tento tablet nedočkal. Proč? Vadila nám v některých oblastech nedostatečná optimalizace, kdy se tablet i přes nadprůměrné vnitřnosti dost často zasekával. Lenovo nenechalo nic náhodě a opravné aktualizace vypouštělo téměř každý týden. Než však bylo dosaženo uspokojivé kvality firmwaru, bohužel pro Lenovo většina lidí tablet vrátilo a o jeho nákupu již znovu nepřemýšlelo.

Lenovo Yoga Tab 3 pro na oficiálních snímcích výrobce

Lenovo však nechtělo nechat takto zajímavý koncept usnout a představilo jeho již druhou generaci. Ta nabídne menší úhlopříčku, kvalitnější vnitřnosti a samozřejmě také vylepšený projektor, který navíc trochu změnil umístění. Některé věci z výbavy ubyly, některé naopak přibyly. Jak to celé dopadlo a hlavně to, jak se novinka jako celek povedla, si prozradíme v dnešní recenzi.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Technické parametry Lenovo Yoga Tab 3 Pro LTE

Kompletní specifikace
Konstrukce247 × 179,2 × 9,2 mm, 620 g, konstrukce: rozevírací, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 10,1" (2 560 × 1 600 px)
Fotoaparát13 Mpx, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetIntel Atom, CPU: 4×2,24 GHz
PaměťRAM: 2 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: microSDXC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ?
Operační systémAndroid 5.1
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy
Akumulátor10 200 mAh, bezdrátové nabíjení: ne, doba nabíjení: 2:46 hodin
Dostupnostprosinec 2015, 17 000 Kč

Lenovo Yoga Tab 3 Pro – videopohled

Obsah balení: klasický základ

V elegantní tenké krabičce s výrazným reliéfem nalezneme kromě samotného tabletu také příslušenství. To je velmi vkusně vyskládáno v malých krabičkách, přičemž každý kousek má svoje místo. Na balení si Lenovo dává záležet: postupně vyndávání přibaleného příslušenství z luxusní kazety připomíná slavnostní akt. V kazetě nalezneme synchronizační USB kabel a výkonný adaptér do sítě (12 A 5V). Klasickou USB nabíječkou byste tablet nenabili. Z příslušenství se už můžete těšit pouze na příručky a základní dokumentaci – více se toho nevešlo.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Úvodní srovnání

Vzhledem k tomu, že první i druhá generace tabletů s projektorem nabízí některé zajímavosti, které první či naopak druhá generace chybí, představíme si oba tablety v tabulce specifikací. V té si zvýrazníme to, na co se můžete těšit, respektive to, co již nová generace bohužel nenabízí.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro 10,1'' Lenovo Yoga Tablet 2 Pro 13,3''
Rozměry 179,2 × 247 × 9,2 mm 333 × 223 × 12,6 mm
Hmotnost 620 gramů 948 gramů
Materiál konstrukce sklo/kov/koženka/plast sklo/kov/plast
Úhlopříčka displeje 10,1 palců 13,3 palců
Rozlišení displeje 2 560 × 1 600 px 2 560 × 1 440 px
Jemnost displeje 299 PPI 221 PPI
Technologie zobrazení IPS TFT IPS TFT
Technologie AnyPen ano ne
Zvukový výstup Dolby Atmos Audio Dolby Atmos Audio
Vlastní subwoofer ne ano, JBL
Integrovaný projektor ano ano
Světelnost projektoru 50 ANSI lumenů 35 až 45 ANSI lumenů
Hardwarové ladění ostrosti ne ano
Softwarové ladění ostrosti ano ano
Rozlišení projektoru WVGA (852 × 480 pixelů) WVGA (852 × 480 pixelů)
Multifunkční stojánek ano ano
GPS ano ano
LTE verze ano, prodává se ano, neprodávala se u nás
Počet reproduktorů
Procesor Intel Atom x5-Z8500 Intel Atom Z3745
Takt procesoru 4× 2,24 GHz 4× 1,86 GHz
Paměť RAM 2 GB LPDDR3 2 GB
Interní paměť 32 GB 32 GB
Paměťové karty ano, až 128 GB ano, až 128 GB
Primární fotoaparát 13 Mpx 8 Mpx
Sekundární fotoaparát 5 Mpx 1,6 Mpx
Kapacita baterie 10 200 mAh 9 600 mAh
Cena 16 999 Kč neprodává se

Jak si můžete v naší srovnávací tabulce povšimnout, ne vše se u novinky zlepšilo, i když většina samozřejmě ano. Nejvíce nás mrzí ztráta hardwarového kolečka pro regulaci ostření projektoru a také ztráta vlastního 8W subwooferu. Lenovo se snažilo tuto ztrátu vykompenzovat nasazením hned čtveřice reproduktorů od společnosti JBL, zvuková složka prostorového zvuku Dolby Atmos zůstala zachována také. Potěší také větší baterie, i když se tentokrát nachází v tenčí a menší konstrukci. Příjemné je také to, že novinka se bude na tuzemský trh dodávat v LTE verzi, tedy se slotem na SIM kartu. Původní verze existovala rovněž v LTE verzi, ale ta se na tuzemský trh oficiální nedodávala.

Design a konstrukce: s puncem luxusu

U velkých tabletů je občas velmi obtížné nastolit takový design, který by zaujal a zároveň nepůsobil křečovitě. Společnosti Lenovo se všeobecně daří vytvářet zajímavé tablety, a to především vzhledem k jejímu zajímavému nápadu s multifunkčním stojánkem. Ten samozřejmě přebírá i nejnovější přírůstek Yoga Tab 3 Pro. Začneme ale popořadě, a to právě největší dominantou tabletu – kloubem.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Lidé se na tento „prvek“ tváří různě, některým vyhovuje, jiným překáží. Záleží na úchopu, ale třeba při držení tabletu na výšku poslouží kloub jako velmi povedená a ergonomická rukojeť, což je vzhledem k poměrně výrazné hmotnosti 620 gramů opravdu zapotřebí. Tabletu měří na výšku 247 a na šířku 179,2 mm, což je výrazný posun k lepšímu oproti původní generaci. Tento úbytek má samozřejmě na svědomí hlavně zmenšení úhlopříčky displeje, a to konkrétně z 13,3 na 10,1 palců, ale Lenovo zapracovalo také na zmenšení rámečků okolo displeje, čímž bylo dosaženo zmenšení ještě znatelnějšího. Co rovněž potěší je snížení tloušťky z 12,6 na 9,2 milimetrů. Novinka tedy již nepůsobí jako notebook s utrženou klávesnicí, ale jako poměrně snadno přenosné zařízení, které se vejde do každého batohu či menší tašky.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Hmotnost přes půl kilogramu je stále cítit, v ruce se tablet pronese. A právě pro tyto případy je k dispozici z kovu vyrobený výklopný stojánek, který k samozřejmému režimu tabletu přidá hned 3 další způsoby použití. Stojánek zajistí nastavení sklonu tabletu tak, aby bylo pohodlné sledování videa („stojan“), psaní textů („plátno“) a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na očko, které lze využít při zavěšení tabletu, například v kuchyni při vaření. Pokud se tablet přeci jen rozhodnete držet v ruce, kloub poslouží jako jednoduché madlo, tedy alespoň pokud se rozhodnete jej držet na výšku jako knihu („portrét“). V případě, že budete držet tablet na šířku se sklopeným stojánkem, je použití trochu komplikovanější. Výhodou je, že Lenovo Yoga Tab 3 Pro oproti svému předchůdci nemá předvolené jen 2 polohy stojánku – dobře drží téměř v jakémkoliv úhlu, který neodporuje fyzikálním zákonům.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Na přední straně se kromě 10,1palcového displeje nachází také webkamera pro videohovory s rozlišením 5 Mpx a také čtveřice stereo reproduktorů, které jsou umístěné po stranách kloubu. Chybět samozřejmě nemůže ani senzor okolního jasu, jenž se nachází hned vedle kamery. Záda tabletu prošly velkou obměnou, když oproti klasickému plastu vsadilo Lenovo na umělou kůži („polyuretan leather“). Tu takřka nelze rozeznat od pravé kůže. Na omak je velmi jemná, navíc při snaze o promáčknutí působí jako polštářek – velmi příjemně pruží a nemáte tak pocit, že hned pod kůží se nachází plastový výlisek.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Tělo Yoga Tab 3 Pro je velmi pevné, a to i přes kombinaci hned několika materiálů (plast, kov, sklo, umělá kůže). Po odklopení stojánku, který ve své uzavřené pozici jistí kovové tlačítko, se dostaneme k části, kde je slot jak pro paměťovou kartu, tak také pro nanoSIM kartu. Tento dvojslot se nachází ještě pod jednou malou plastovou záslepkou - tu můžeme pochválit za její precizní usazení. Nemáme strach, že by se během několika týdnů začala sama odchlipovat.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Čočku fotoaparátu nalezneme na boční straně kloubu, tedy na té, která se při otáčení stojánku nehýbe. Čočka fotoaparátu tedy neustále směřuje směrem před vámi. Pomalu ale jistě se dostáváme také k umístění projektoru. Ten se totiž přestěhoval z ploché části kloubu přímo na otočnou část stojánku, takže projektor směřuje před vás a nikoliv na bok, jako tomu bylo u předchozí generace. Nastavení projektoru je nově mnohem snazší: tablet stačí položit na pevnou podložku a kloubem otáčet tak dlouho, dokud nebude umístění projekce ideální. U původní verze bylo nutné tablet natočit bokem a zarovnání výstupu korigovat velmi citlivým sklápěním stojánku.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro – detaily

Vzhledem k tomu, že boční zkosené části kloubu zůstaly prázdné, Lenovo do nich zakomponovalo hardwarová tlačítka. Tím prvním je samozřejmě tlačítko pro vypnutí a zapnutí displeje, na opačné straně se pak nachází tlačítko pro vypnutí nebo zapnutí integrovaného projektoru. Tlačítko nestačí pouze krátce stisknout – pro aktivaci projektoru je nutný zhruba 5vteřinový stisk. Dvoupolohové tlačítko pro regulaci hlasitosti se nachází na pravé straně tabletu, stejně tak zde naleznete i výstup 3,5milimetrového jack konektoru, který u tabletů značky Lenovo neustále mění svojí pozici. Pokud se vrátíme zpět k dvoupolohovému tlačítku, zamrzí, že se nepřizpůsobuje orientaci tabletu. Pokud tedy tablet otočíte vzhůru nohama, tlačítkem pro zvýšení hlasitosti se stává to, kterým při normální orientaci hlasitost snižujete.

Lenovo Yoga Tab 3 Pro

Pokud bychom hodnotili konstrukční zpracování jako celek, pochválíme kovový stojánek i kvalitu použitých materiálů. Co se týče ergonomie, vzhledem ke zmenšení půdorysných rozměrů a hmotnosti se jedná o mnohem použitelnější zařízení, které vám ruce neutrhne. Benefit v podobě kovového stojánku přetrvává. Za nás tedy spokojenost, a to jak po konstrukční, tak také ergonomické stránce.

Líbilo se nám:

  • kvalita zpracování
  • použité materiály
  • multifunkční stojánek

Nelíbilo se nám:

  • kloub může někomu překážet
Diskuze ke článku
ANO
17k za tablet s androidem je samozrejme totalni nesmysl, nechcete vyzkouset, jestli tam jde nahrat windows? Nebo je to zamcene? Ale tak nejak tusim, ze to bude zamkle proti instalaci OS, tahle "ficura" bude vyhrazena stejnemu tabletu, akorat o pulku drazsimu:(
Tod
Jak je to s doplňkovou klávesnicí? Teoreticky by na něj měla pasovat i ta z minule řady?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze