Lenovo Yoga 3 Pro
recenze

Lenovo Yoga 3 Pro

Nekonvenční konvertibl
11

Konvertibilních zařízení je na trhu čím dál více a největším přispěvatelem je Lenovo. Je to celkem logické, čínský drak přišel s konvertibilními notebooky jako první a to konkrétně s modely IdeaPad Yoga. Ovšem nyní zde máme již třetí generaci notebooků Yoga, které už nenesou přídomek IdeaPad. My jsme pro vás vyzkoušeli nejvybavenější model z této řady – Yogu 3 Pro.

Lenovo je největším výrobcem přenosných počítačů na světě a mezi jeho nejznámější řady patří ThinkPad a Yoga. My se dnes budeme bavit o té druhé, která má jednu zvláštnost, je totiž konvertibilní, a to platí pro všechny modely z této řady. Námi testovaná Yoga 3 Pro je ještě o to víc zvláštní, že nahrazuje dva tradiční otočné panty za několik tyček, které drží displej v požadované poloze. Ovšem to není jediná zvláštnost tohoto notebooku, pojďme se na to podívat podrobněji.

Oficiální fotografie

Obsah balení

Obsah balení je poměrně strohý, notebook, nabíječka a kabel k nabíječce. Mohlo by toho být rozhodně více, vzhledem k tomu, že se jedná o prémiový model od Lenova. Výrobce si mohl dát mnohem více záležet na dodávaném příslušenství. Alespoň licence na Office by se mohla v balení nacházet, škoda. Náročnější uživatel by nepohrdl ani pouzdrem.

Technické parametry Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro 80HE00D5CK

Kompletní specifikace
Konstrukce330 × 228 × 12,8 mm, 1 190 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 13,3" (3 200 × 1 800 px)
ChipsetIntel Core M 5Y70, CPU: 2×1,1 GHz, GPU: Intel HD 5300
PaměťRAM: 8 GB, disk: 512 GB (SSD), paměťové karty: SD
Konektory2× USB 3.0, 1× USB 2.0, video: microHDMI, další: ne
Datové funkcemodem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémWindows 8.1
Akumulátor44 Wh, udávaná výdrž: 8 hodin
Dostupnostlistopad 2014, 37 990 Kč

Design: úžasný a těžko pochopitelný pant

Mnoho funkčních módů, tím se vždy modely Yoga vyznačovaly. U Yogy 3 Pro tomu není jinak, také podporuje až čtyři funkční režimy – notebook, stan, stojan a tablet. Je jen na vás, jak je využijete. Těchto funkcí notebook dosahuje díky novému pantu, který je odlišný od předchůdců, místo dvou klasických otočných pantů jsou zde čtyři tyčky, které jsou u sebe drženy několika malými panty. My jsme jich napočítali 21, díky vysokému počtu je také nepravděpodobné, že by začaly panty rychle stárnout.

Všechny funkční režimy

Z pohledu designu vypadá Yoga 3 Pro jako každý jiný model z této řady. Klasický zaoblený obdélník s nápisem Lenovo na zádech, nic netradičního. To samé platí i pro spodní stranu, zde nalezneme otvory pro reproduktory, protiskluzové plošky a několik šroubků. Lepší je to po otevření, ale bohužel je otevírání celkem náročné. Magnety, které drží displej u základny v zavřeném stavu, jsou až příliš silné a je prakticky nemožné otevřít displej jednou rukou, nejlepší je tak otevírat laptop jako knihu. Kromě velkého volného prostoru nad klávesnicí nečekejte nic netradičního, snad jen onen pant vypadá vskutku zvláštně a neotřele a kromě užitné funkce plní i estetickou.

Lenovo IdeaPad Yoga 3 Pro

My jsme dostali na testování zlatou barvu a už při prvním pohledu je poznat, že je spíše určena do dámských rukou. Na trhu jsou ještě dvě barevné varianty, a to konzervativní stříbrná a křiklavá oranžová. Osobně bych byl rád i za černou variantu, která nevzbuzuje takovou pozornost. Samozřejmostí je hliník, který pokrývá víko displeje a spodní stranu základny, zbytek je plastový, naštěstí vše doléhá tak jak má. Navíc, všechny části jsou matné, takže se nestane, že budete muset neustále leštit svůj počítač hadříkem, displej je samozřejmě kapitola sama o sobě.

Detail kloubu

Notebook lze sice přetočit do režimu tabletu, ale ani tak není snadné jej v tomto režimu používat. Hmotnost totiž činí 1,19 kg, což je na notebook málo, ale na tablet už skutečně hodně. Stále u všech konvertiblů Yoga platí, že jako tablet nejsou na delší používání vhodné, ale je zase nutné brát v úvahu, že se jedná především o přenosný počítač a funkce tabletu je až druhotná. Rozměry nejsou nijak nestandardní, 330 mm na šířku, 228 mm na výšku a 12,8 mm na hloubku, zkrátka celkem standardní hodnoty, které nevybočují z řady. Snad jen nad hloubkou bychom se mohli zastavit, Yoga 3 Pro je totiž nejtenčím konvertibilním notebookem na trhu, bohužel to znamená i některé kompromisy.

Klávesnice: příběh chybějícího řádku

Byla nebyla, jedna klávesnice. Ta je u Yoga 3 Pro opravdu skvělá, to bych si ale mohl říci, kdyby neměla jednu zásadní vadu, tou je chybějící řádek s funkčními klávesami. U své Yoga 2 Pro mám všech šest řádků klávesnice a nutno podotknout, že ten poslední opravdu chybí. To co lze u starší Yogy zvládnout jednou rukou, u Yoga 3 Pro jsou potřeba obě ruce. Na absenci řádku se však dá zvyknout.

Klávesnice

Osobně netuším co Lenovo vedlo k takovému kroku, ale budiž. Potěší fakt, že klávesnice je podsvícená. Podsvícení je možné regulovat jednoduše, zapnout nebo vypnout, nic víc, nic míň. Škoda, že LED diody zajišťující viditelnost popisků jsou opravdu velmi silné a navíc se jedná o nepříjemné modré světlo, které není pro zrak v noci nejlepší. Jak je již zvykem, plasty okolo klávesnice jsou měkčené a příjemné na dotek, jedná se o jakýsi druh gumy.

Touchpad: bez výhrad

Ta malá dotyková ploška, která se nachází pod klávesnicí, se jmenuje touchpad. Všichni ji známe, ale mnohdy ji nepřikládáme velký význam, zvláště poslední dobou pozbývá smyslu a to kvůli příchodu dotykových displejů. Ovšem Yoga 3 Pro touchpad má a já k němu nemám sebemenší výhrady. Je kvalitní, není hlučný a je přesný. Jsou samozřejmě podporována všechna gesta Windows 8 a nutno podotknout, že reakce jsou přesné, lepší než u Yogy 2 Pro, kde nebyly nejpřesnější.

Touchpad

Displej: kvantita na úkor kvality

Jestli má vysoké rozlišení smysl nebo ne, nechám na vás. Já osobně si myslím, že je to zbytečné, zvláště u 13,3" panelu námi testovaného notebooku. Ten má totiž rozlišení 3 200 × 1 800 pixelů a jeho jemnost tudíž činí 276 ppi, to je na notebook opravdu vysoká hodnota. Ovšem je to na úkor kvality. Nedá se říci, že panel špatně zobrazuje barvy, ba naopak, ty zobrazuje velmi slušně, ale kvůli honbě za co nejvyšším rozlišením Lenovo osadilo snad ty nejlevnější LED diody jako podsvícení a ty prosvítají. Jedinou útěchou může být, že jen na černé barvě a také jen za určitého nastavení podsvícení, nedá se však vyloučit, že po určité době začnou prosvítat i na dalších barvách. Další potíži je také vlnění barev při jakémkoliv dotyku, u dotykového počítače poměrně nepříjemná záležitost.

Různé pohledy na displej

Panel je typu IPS, takže jeho kvalita je na poměrně slušné úrovni, až na ony LED diody a vlnění. Pozorovací úhly jsou vynikající a není jim co vytknout. Displej je samozřejmě dotykový, jedná se o kapacitní dotykovou vrstvu a zvládne rozpoznat až 10 prstů najednou. Jeho přesnost je také velmi dobrá a opět není co vytknout. Kvůli dotykové vrstvě je bohužel displej lesklý, ale po čase si zvyknete, je to zkrátka kompromis, lepší by byl matný displej s digitizérem, to je ale výsada řady ThinkPad.

Diskuze ke článku
michal97
" ale kvůli honbou za co nejvyšším rozlišení "

Autor rezignoval na skloňování v českém jazyce, nebo ho nikdy neuměl?
´M
Může mi někdo vysvětlit, co znamená slovní spojení "mírně průměrná"? Buď je mírně nadprůměrná, mírně podprůměrná, ale mírně průměrná... hm.

Zajímavé, že jste první web, který chlazení označil za hlučné. Před objednáním Yogy jsem recenzí přečetl snad 20 a všude se shodují, že je sotva slyšitelné.
Pino
Čeština patří mezi úplně nejsložitější jazyky na celém světě, nemůžeš se divit, že tolik lidí dělá chyby. A chyby dělají i studování. Kvůli té komplikovanosti gramatiky Češi dělali, dělají a vždy budou dělat chyby. Smiř se s tím.
Tomáš Svítil
Tomáš Svítil
proč není video????????????????

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze