To nejzajímavější z roku 2017 podle nás – část první

To nejzajímavější z roku 2017 podle nás – část první

Rok 2017 se nezadržitelně blíží ke svému konci, takže je čas na závěrečnou rekapitulaci. Konkrétně se každý z redakce mobilenet.cz zaměřil na několik zařízení, služeb a novinek, které jej v roce 2017 zaujaly nejvíce. V dnešním prvním díle jsme vyzpovídali prvních pět členů redakce, kteří představili svůj výběr.

Trendy a události roku 2017 dle redakce

Úvod a výběr šéfredaktora Martina Pultznera

Rok 2017 byl pro mobilenet.cz, potažmo celé naše vydavatelství 24net, plný zajímavých událostí. Vždyť jsme pro vás všechny naše weby převlékli do modernějšího kabátku, YouTube kanál mobilenet.cz přesáhl metu 100 000 odběratelů, spustili jsme web fzone.cz o chytrých domácnostech, městech a životě budoucnosti a fDrive.cz se stal nejčtenějším českým webem o elektromobilitě a budoucnosti dopravy. A kdo ještě nemá super YouTube kanál fDrive.cz v odběrech, můžete to hned napravit zde.

Tento článek je ale o zásadních událostech roku 2017 v oblasti mobilních telefonů a mobilní elektroniky vůbec. Jaké trendy a zásadní události stojí podle mě za pozornost?

Bezrámečkové telefony

Telefony bez rámečků kolem displeje, které by zbytečně zvětšovaly velikost už dnes tak dost velkých telefonů, letos hrají prim. Ano, pár jich tu bylo už předtím, ale až letos se pořádně rozšířily. Novodobou vlnu začal Samsung se svým Galaxy S8, pak už to ale šlo ráz na ráz a nyní na konci roku má celá řada výrobců svou vlajkovou loď bez rámečků. Dokonce i Apple. My jsme rámečky těm v této disciplíně nejlepším telefonům dokonce velmi podrobně změřili a do konce roku navíc chystáme aktualizaci výsledků, a tak rozhodně zůstaňte na příjmu. Mnohé vás tam překvapí.

Samsung Galaxy S8

Návrat smartphonů Nokia

Zajímavou událostí, která si vyžaduje pozornost, byl i letošní návrat smartphonů s logem Nokia na světové i české pulty obchodů. Finská společnost HMD Global, která má na výrobu telefonů Nokia licenci a se samotnou Nokií úzce spolupracuje, zvolila dobrou strategii. Solidně vyrobené smartphony s takřka čistým Androidem zaujmou cenou, konstrukcí, výbavou i designem. Na skutečnou vlajkovou loď si sice musíme počkat do Barcelony, i tak ale vypadá budoucnost Nokie velmi dobře.

Nokia 8
Nokia 8

Novinky na poli operátorů

Rok 2017 byl také poměrně bohatý na novinky kolem operátorů. Zcela zásadní bylo zrušení roamingových poplatků v EU. Uplynulo několik měsíců a možnost využívat kdekoliv v EU telefon stejně jako doma mi přijde tak samozřejmá, že mi předchozí stav přijde zpětně až absurdní.

Po několika letech jsme se také u T-Mobilu a Vodafonu dočkali citelného zvýšení objemu dat ve flatových tarifech (O2 bohužel stále odolává). Stejná dvojice operátorů na podzim spustila také neomezená data pro vybrané aplikace, což je krok směrem k neomezeným tarifům, kterých se ale určitě nijak brzy nedočkáme.

Mrtvá Windows 10 Mobile a Android Pay v Česku

Rok 2017 znamená definitivní konec mobilních Windows. I když u Microsoftu nikdo neví. Slibný systém si zejména kvůli přístupu Microsoftu plného přešlapů nenašel cestu do většího počtu mobilních telefonů a Microsoft ohlásil jeho konec.

Android Pay v ČR

Naopak hezký začátek zaznamenaly banky ohledně Android Pay v Česku. Kartu si do Android Pay přidalo přes deset tisíc lidí a další přibývají. Nyní je tah na Applu, jehož služba Apple Pay v Česku k dispozici není a v nejbližší době ani nebude.

Diskuze ke článku
Absolut NoFak
1) Vypálené AMOLEDy
2) Přepálené ceny
3) Lagující systém
4) Výbuchy baterií
Petr
Sony má beztámečkový model? Jaký?
Apple Pay se v současnosti vyjednává a do léta 2018 bude spuštěno - pokud tedy dojde k dohodě.
Jakub Cihlář
Jakub Cihlář
Jestli bych se mohl zeptat jestli si mam koupit Lg G6 nebo Honor9. Dekuji za odpoved

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze