Apple iPhone X
recenze

Apple iPhone X

Zkrátka ten nejlepší iPhone
58

Apple je obecně považován a vnímán jako inovativní společnost, po stránce designu se však u iPhonů dlouho nic nedělo. iPhone X je po dlouhé době přelomový kousek, který se inspiroval aktuálním trendem bezrámečkovosti. Kromě toho přináší další novinky, kterými se snaží vrátit na výslunní technologických gigantů. Dnešní recenze prozradí, zda se Apple trefil, nebo zda nás opravdová revoluce ještě čeká.

Když Apple představoval své novinky pro letošní rok, věděli jsme, že nezůstane jen u dvou modelů. Četné úniky zahraničních webů totiž naznačovaly, že se po delší době setkáme s něčím opravdu inovativním. A stalo se. Apple představil emoce vzbuzující a hlavně výroční iPhone X (čtěte jako: „ten“, tedy „deset“) na počest představení prvního iPhonu. To, co následovalo poté, již dobře víme. Prodeje iPhonu 8 a 8 Plus nejsou kdo ví jak slavné, i když se samozřejmě stále bavíme o milionech prodaných kusů. Všichni očekávali příchod iPhonu X, který vtrhl do prodeje teprve nedávno, konkrétně 3. listopadu.

Česká republika byla v první vlně a četné předobjednávky stačily k tomu, aby sklady zely prázdnotou ještě před oficiálním startem prodeje. Situace v zahraničí byla stejná, ovšem s tím rozdílem, že se dostalo na více než pár stovek zájemců, jako tomu bohužel bylo u nás. Aktuálně si můžete iPhone X rezervovat, ale dostupnost je prozatím neznámá. Možná se dočkáte za 2 týdny, možná až za měsíc.

Apple iPhone X

Za zapůjčení Apple iPhonu X děkujeme iWant - Apple Premium Reseller, u kterého si iPhone můžete také zakoupit.

Proč vlastně takový poprask kvůli zařízení za 30, respektive téměř 35 tisíc? Odpověď je jednoduchá – Apple představil něco, na co mnozí fanoušci již dlouhá léta čekali. iPhone X se zkrátka stal ztělesněním představ mnoha fanoušků a designérů. V dnešní recenzi si prozradíme, zda Apple vytvořil jen líbivé pozlátko s prvky revoluce, nebo bude lepší počkat na nadcházející generaci.

Technické parametry Apple iPhone X

Kompletní specifikace
Konstrukce143,6 × 70,9 × 7,7 mm, 174 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP67
DisplejPOLED, 5,8" (2 436 × 1 125 px)
Fotoaparát12 Mpx (4 032 × 3 024), LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ChipsetApple A11,
PaměťRAM: 3 GB, vnitřní paměť: 64 GB / 256 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 450 / 50 Mb/s, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémiOS 12
Akumulátor2 716 mAh, bezdrátové nabíjení: ano, doba nabíjení: 2:39 hodin
Dostupnostlistopad 2017,

Apple iPhone X – videopohled

Obsah balení: opět chybí rychlonabíječka

 • Apple iPhone X
 • synchronizační a nabíjecí USB–Lightning kabel
 • 5W napájecí adaptér do sítě
 • pecková EarPods sluchátka s Lightning konektorem
 • redukce z Lightningu na 3,5milimetrový jack
 • spona pro vyjmutí slotu nanoSIM karty
 • stručná úvodní příručka, samolepky s logem Applu
Líbilo se nám
 • redukce z Lightningu na 3,5milimetrový jack v balení
Nelíbilo se nám
 • chybí rychlonabíjecí adaptér

Konstrukční zpracování: špička co se smýká

V čem v Applu opět nezaváhali je kvalita zpracování a použité materiály. Zatímco doposud byly iPhony buď skleněné s hliníkovým rámečkem, nebo celokovové, nový iPhone X kombinuje odolné sklo na přední a zadní straně. Skla pak spojuje rám z nerezové oceli. V ruce působí iPhone X skvělým dojmem a vůbec nám nevadila ani vyšší hmotnost 174 gramů. Naopak díky ní máte pocit, že v ruce držíte opravdu poctivý kus elektroniky.

Apple iPhone X

Apple po mnoha letech přistoupil na nový trend. Na přední straně se tak vyjímá takřka bezrámečkový displej, avšak celistvost narušuje výřez na vrchní straně. I tak musíme uznat, že se výsledek poměrně vydařil. Jde především o to, že se Applu podařilo vměstnat 5,8palcový displej do těla jen o málo většího, než jaký má iPhone 8 s 4,7palcovým displejem. Rozměry iPhonu X činí 143,6 × 70,9 × 7,7 mm, namísto toho iPhone 8 je velký 138,4 × 67,3 × 7,3 mm.

Apple iPhone X a konkurence (zleva Xiaomi Mi MIX, Essential Phone a LG G6)

Možná se ptáte, proč se Apple nevyvaroval výřezu nad displejem. Do prostoru nad displej Apple umístil nový zabezpečovací prvek, a to kameru TrueDepth, která zpřístupňuje funkci Face ID. Ta nahrazuje dosavadní řešení formou čtečky otisků prstů Touch ID, která byla dlouhá léta umístěna za ikonickým Home Buttonem pod displejem. V případě iPhonu X však již žádný Home Button nehledejte – zabezpečení zajišťuje právě kamera TrueDepth, která slouží pro rozpoznávání vašeho obličeje. Kromě toho se ve výřezu dále nachází doprovodné senzory kamery a telefonní sluchátko.

Na spodní hraně se pod jednou mřížkou nachází výstup hlasitého reproduktoru a pod druhou primární mikrofon pro hovory. Audio jack nemusíte hledat, po vzoru iPhonu 8 jej ve výbavě již nenajdete – spokojit se musíte s dodávanými sluchátky, redukcí, případně řešit poslech bezdrátově. Potěší, že všechny nové iPhony jsou stále voděodolné a prachuvzdorné dle certifikace IP67, iPhone X nevyjímaje.

Apple iPhone X

Na boku iPhonu X vás překvapí velikost odemykacího tlačítka. To má zhruba dvojnásobnou velikosti oproti iPhonu 7 Plus. Zpětná vazba je skvělá a zdvih optimální, takže v kapse tlačítko omylem nestisknete. Tlačítko nově slouží jak pro probuzení/uspání, tak i pro aktivaci hlasové asistentky Siri.

Zadní strana je skleněná, neb se pod ní nachází cívka pro bezdrátové nabíjení. Apple v rámci keynote tvrdil, že se jedná o vůbec nejodolnější sklo na poli mobilních telefonů, a nám nezbývá než mu důvěřovat. Případná výměna zadního skleněného panelu je totiž finančně ještě náročnější než výměna displeje – vyjde na zhruba 12 tisíc korun. Poznávacím prvkem nového iPhonu je také vystouplá čočka duálního fotoaparátu, která je oproti předchozím modelům natočena vertikálně. Nad okolní povrch vystupuje čočka opravdu markantně a kvůli tomu se iPhone X položený na tvrdé podložce kolébá.

Apple iPhone X

Nový iPhone X se dodává ve dvou barevných variantách – stříbrné (Silver) a šedé (Space Gray). Oblíbené barvy jako například zlatá či starorůžová představené nebyly, možná se dočkáme časem. Můžeme si být jisti, že Apple bude z designu iPhonu X těžit pár let (předzvěstí nám budiž design iPhonu 8, který nastolil již 3 roky starý iPhone 6), takže se pravděpodobně v příštích měsících či letech dočkáme i dalších barevných variant. Celkově hodnotíme zpracování novinky jako precizní, líbí se nám také leštěný ocelový rámeček. Kvůli němu iPhone bohužel klouže více než iPhone 8. Stačí, aby se vám lehce zapotily dlaně, a iPhone X nemá daleko k tomu, aby vám vyklouzl. Lesklý povrch rámečku je navíc magnetem na jemné vlasové škrábance, které na sebe na přímém světle náležitě upozorňují.

Líbilo se nám
 • precizní lícování
 • konečně tenké rámečky displeje
 • příjemné rozměry
 • odolnost dle certifikace IP67
Nelíbilo se nám
 • ocelový rámeček klouže
 • výřez displeje může některé odradit
 • nákladná oprava skleněných zad
 • jen dvě barevné varianty
 • vystupující čočka fotoaparátu

Face ID: chce to doladit

Když už jsme zmínili přítomnost TrueDepth kamery, která slouží pro zabezpečení Face ID, podíváme se na jeho nastavení a také funkčnost. Pro nastavení Face ID stačí zvolit, co takto chcete zabezpečit (odemknutí iPhonu, App Store, vyplňování v Safari) a následně se můžeme pustit do samotného nasnímání obličeje. Apple si pro to přichystal jednoduchého průvodce, kterým dvakrát nasnímáte váš obličej dle stanoveného postupu. V prvním kroku vás musí kamera zaostřit a obličej se musí nacházet přesně ve stanovené výseči. Následně musíte hlavou kroutit tak, aby se spirála zaplnila zelenými zářezy, které indikují správné nasnímání. Pokud si nebudete jistí, jakým směrem se natočit, iPhone vás pomocí šipek navede.

Mnozí vývojáři již integrovali Face ID jako alternativu k zabezpečení Touch ID, patří mezi ně zejména vývojáři aplikací pro mobilní bankovnictví. Jak ale zabezpečení pomocí Face ID funguje? I po opravdu důkladném otestování se nám nepodařilo přijít Face ID na chuť a odemykání pomocí Touch ID hodnotíme jako pohodlnější a hlavně rychlejší. Apple by měl zapracovat jak na rychlosti, tak na pohodlnosti. Po odemknutí je ještě nutný mezikrok v podobě swipenutí ze spodního okraje displeje do středu obrazovky. Tento zdánlivě nepodstatný mezikrok neuvěřitelně zdržuje, a to zvláště proto, že musíte swipenout opravdu až od úplného okraje displeje. Tento mezikrok má samozřejmě své opodstatnění – pokud by se telefon odemkl automaticky ihned poté, co by technologie Face ID potvrdila přístup, zobrazené notifikace by automaticky zmizely. Nelíbí se nám však nutnost odemykat displej právě až tažením z úplného spodního okraje.

Apple iPhone X

Když už jsme u notifikací, zmíníme jednu funkci, která se nám naopak líbila. iPhone je standardně nastaven tak, že u příchozích notifikací zobrazí pouze to, jaká aplikace notifikaci přinesla, ne však její obsah. Jakmile se však autorizujete pomocí Face ID, notifikace se kompletně rozbalí a ukáže se i obsah. Tato zdánlivá drobnost je velmi přínosná, zvláště pak v momentech, kdy telefon často necháváte válet na stole v přítomnosti cizích lidí.

Samotná úspěšnost rozpoznání je prozatím zhruba 80procentní. Někdy se ikona zámku jen nepochopitelně chvěje (to značí neúspěšné rozpoznání), jindy je vše otázkou lusknutí prstu. Někdy iPhonu vadí ostré umělé osvětlení, jindy mu zase vadí, když se probudíte a nemáte dostatečně otevřené oči. TrueDepth kamera totiž vyžaduje vaši přímou pozornost, jinak se iPhone neodemkne. Pokud chcete, aby se iPhone odemkl i v případě, že kamera nezachytí váš pohled, lze v nastavení Face ID vypnout možnost „Vyžadovat pozornost pro Face ID“. V takovém případě nebude kamera vyžadovat přímý pohled (odemkne se i když máte přivřené oči), avšak míra zabezpečení se snižuje. Dodáme, že samotná technologie rozpoznání funguje bez větších problémů i v naprosté tmě, kdy iPhone využívá infračervené kamery. Ve většině případů nejsou problém ani sluneční brýle, ten nastane jen u skel s vysokou antireflexní vrstvou.

Líbilo se nám
 • rozpoznání i za tmy
 • dohled nad notifikacemi
Nelíbilo se nám
 • není zcela přesné
 • autorizace trvá déle než u Touch ID
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
No, tak si to shrňme. Hezké to není, rámečky nahoře a dole sice zmizely a o to silnější jsou boční, výkus v displeji je odpornost. FaceID funguje dost bídně. Fotky jsou na "nejlepší iPhone" doslova odporné, něco tak strašného nedělají ani mobily za pět tisíc. Takže zbývá akorát ten maximální výkon, který si ale člověk zase nemůže dlouho užívat, protože to ten mobil nevydrží.
No, možná to je nejlepší iPhone. Jenže mezi konkurenci tak maximálně střední třída, zbytek je dál.
DV
Dovolim si parafrazovat jednu reklamu: "Kdyz ho (nakousnute jablko) nemilujes, neni co resit"...
Sebelepsi design a funkce (i kdyz bych jim vytknul par veci, ale nic neni dokonale) nenahradi jednu zasadni vec, ktera mi u Applu vadi - neprizpusobitelny system iOS. Holt neresim, protoze jej nemiluji. Ale za displej davam velke plus.
haha
to je zase recenze :D a nakonec vyblitek jako zkratka ten nejlepsi Iphone :D komedie pekna
Dave
Displej je za mě co se týká ceny 30 respektive 35 tisíc velký mínus.Proč? Za prvý má fakt hrozný poměr displeje 19,5:9, nějaký hry jako třeba Mario jsou na to již upraveny ale třeba Angry Birds nebo GTA jsou stále v poměru 16:9 a řeknu vám že to vypadá strašně hnusně na jak je to seřízlý ale tak to se asi taky časem upravý ale co se neupravý budou videa a filmy ty se prostě dělají v tom kalsickém formátu. Za druhý nevím co mají všichni s těmi OLED displeji jako arugment že černá je opravdu černá je nesmysl v kolika procentech máte na displeji zobrazenou černou? A pak kvalita barev není taky nic moc taková S8, G6 nebo XZ Premium ho roznese na kopytech díky HDR a to jsou to telefony za 13 respektive za 20 tisíc korun. Jedinný co se na Xku dá pochválit je celkem foťák. A ikdyž má Xko výkoný procesor tak třeba XZ Premium je rychlejší.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze