Nejlepší fotomobil

Nechte svůj „digitál“ doma
10
Nejlepší fotomobil
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na nejlepší fotomobily
  • Samozřejmostí je optická stabilizace a hrátky s perspektivou
  • Vybrali jsme zástupce od Googlu, Viva, Samsungu, Huawei a Applu

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte našeho průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybíráme nejlepší fotomobil!

Nejlepší fotomobil

Apple iPhone 14 Pro Max

Samozřejmě, že v našem výběru nemůže chybět zástupce značky Apple, konkrétně model 14 Pro Max. Hlavní snímač má nově 48 Mpx a skládá čtyři pixely do jednoho „superpixelu“ kvůli lepším výsledkům. Ne, není to revoluce, Apple jen dohání konkurenci, přesto potěší. Fotografie z nového snímače jsou bezesporu velmi povedené a nechybí jim nic, co mají uživatelé na snímcích z iPhonu rádi, tedy líbivé barevné podání nebo správně nastavený kontrast + slušně fungující HDR. Těšit se můžete také na velké množství detailů, s čímž se ale pojí také místy trochu zbytečné digitální doostřování.

12Mpx ultraširokoúhlý objektiv má stále velmi široký rozsah a do záběru se vejde opravdu mnoho. Díky přítomnosti duálního fázového ostření s nízkou ostřící vzdáleností umí zachytit také skvělé makro snímky i makro videa. Snímky z 12Mpx trojnásobného teleobjektivu jsou opět hezky barevné, dostatečně ostré s velkým množstvím detailů a správně nastaveným kontrastem.

Apple také nově nasadil 12Mpx selfie kamerku s optickou stabilizací, což se může hodit při natáčení videí, samozřejmě také s autofokusem. iPhone 14 Pro Max rovněž bez problémů zvládá natáčet 4K video při 60 FPS na všechny fotoaparáty.

Samsung Galaxy S22 Ultra

U Galaxy S22 Ultra se můžete těšit na 108Mpx hlavní snímač skládající 9 pixelů do 1, 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv, trojnásobný teleobjektiv, desetinásobný teleobjektiv a 40Mpx selfie kamerku. Že se jedná o povedenou fotovýbavu napoví už jen fakt, že ani u jednoho z těchto senzorů neschází automatické ostření, pořizovat tak můžete s ultraširokoúhlým objektivem i povedené makro snímky a všechny fotografie budou pěkně ostré.

Velmi dobře je na tom smartphone i v otázce sladění barev mezi jednotlivými senzory. Obecně vzato jsou pořízené snímky extrémně líbivé a popravdě řečeno vypadají ještě lépe než skutečnost. Desetinásobný teleobjektiv je u nás stále spíše rarita a musím říct, že funguje skvěle. Přestože to asi nebude senzor, který byste využívali každý den, rozhodně dokáže udělat dojem.

Stejně tak funguje skvěle selfie kamerka, které nedělá problém ani video ve 4K při 60 FPS. 8K s 24 snímky za sekundu je prozatím vyhrazeno pouze hlavnímu snímači, ale to vůbec nevadí, protože je 8K zobrazovačů stejně pomálu a Samsung s 8K rozlišením trochu předběhl dobu.

Huawei Mate 50 Pro

Huawei letos zabodoval. Nový Mate 50 Pro se chlubí pořádnou nadílkou, jmenovitě jde o 64Mpx teleobjektiv s 3,5× optickým zoomem, který se osvědčil i u modelu Huawei P50 Pro, 13Mpx ultraširokoúhlý objektiv a zejména 50Mpx hlavní snímač s proměnnou clonou v rozsahu f/1.4 až f/4.0, což je u smartphonů doposud nejvyšší rozsah.

Nejvíce samozřejmě zaujme proměnná clona na 50Mpx senzoru, která má doposud nevídaný rozsah f/1.4 až f/4.0. Platí přitom, že i zde nastavená clona určí množství světla, které dopadne na snímač, ale také lze pomocí ní upravit efekt hloubky a rovněž má vliv na ostrost snímku. V režimu clona lze kontrolovat světelnost ve čtyřech krocích (f/1.4, f/2.0, f/2.8 a f/4.0) a v režimu Pro dokonce v deseti úrovních. Večerní i denní snímky pořízené hlavním snímačem jsou vždy krásně zaostřené, ostré v celém rozsahu záběru, se spoustou detailů a ideálně nastavenou expozicí.

Výtečný je i 13Mpx ultraširokoúhlý objektiv s automatickým ostřením či 64Mpx 3,5násobný teleobjektiv známý již z modelu P50 Pro. Stejně tak se 13Mpx selfie kamerou vykouzlíte snímky, za které se nebudete stydět ani na monitoru počítače.

Vivo X80 Pro

Vivo X80 Pro má 32Mpx přední fotoaparát a zadní systém čtyř fotoaparátů, který se skládá z 50Mpx ultrazvukového fotoaparátu s GNV snímačem a optickou stabilizací obrazu (OIS), 48Mpx širokoúhlého fotoaparátu, 12Mpx portrétního fotoaparátu s gimbalem a 8Mpx periskopového fotoaparátu. 12Mpx portrétní kamera s gimbalem umožňuje stabilizaci videa, zatímco hlavní kamera obsahuje upravený ultrazvukový snímač GNV pro optimalizaci odrazivosti a snížení rozptýleného světla.

Snímky pořízené všemi osazenými fotoaparáty se mohou pochlubit konzistentním barevným podáním, což lze hodnotit rozhodně kladně, stejně jako dobrou práci s nastavením expozice či HDR, na které se lze spolehnout. Potěší také vysoká míra detailů, a to i když zrovna nefotíte v ideálních světelných podmínkách. Se zapnutým AI jsou fotky zpravidla saturovanější, s aktivovaným režimem Zeiss by měly naopak více odpovídat realitě a být méně barevné.

Velmi dobře si vede vlajková loď čínského výrobce také v oblasti nočních snímků, které jsou občas možná trochu zbytečně uměle doostřované, celkově jsou však povedené, neschází jim dostatek detailů a jsou tak akorát prosvícené. Samotná fotoaplikace funguje svižně a telefon zvládá i záznam 8K videa s 30 FPS či pokročilý gimbal režim. K dispozici je také makro režim, který má na starost ultraširokoúhlý objektiv s maximálním rozsahem 114 stupňů.

Sony Xperia Pro-I

Xperia Pro-I je takový převlečený fotoaparát v těle smartphonu. Na zadní straně se nachází hned trojice 12Mpx snímačů, přičemž ten hlavní je vybaven senzorem o velikosti 1" s extrémně spolehlivým PDAF ostřením, které pokryje až 90 % záběru. Lze se těšit na rychlé a přesné ostření i další vychytávky z fotoaparátů řady Alpha, jako je sledování pohybujících se objektů v reálném čase či oblíbené zaostření na oko (funguje u lidí i zvířat).

Co se týče možností nastavení, jsou k dispozice celkem tři aplikace (Cinema Pro, Video Pro a Photography Pro), které kromě základního režimu Basic (jenž byl u starších Xperií samostatnou fotoaplikací) nabízí celou řadu režimů. 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv s ostřením Dual Pixel PDAF zastoupí i makro senzor a nabízí se i dvojnásobný teleobjektiv. Snímky z těchto senzorů jsou za solidních světelných podmínek povedené, mají dostatek detailů, správně nastavenou expozici a obvykle i slušně fungující HDR či barevnost.

Specialitou Xperie Pro-I je rovněž bohaté příslušenství, mezi které se řadí tripod (zároveň držák) s dálkovým ovládáním, jenž se velmi pohodlně drží a je napájen baterií CR2032. Video je možné nahrávat v rozlišení 3 840 × 2 160 px při 120 FPS, selfie kamerka poté nabízí rozlišní 8 Mpx a ostudu rozhodně neudělá.

Google Pixel 7 Pro

Ano, souhlasíme, Pixely nejsou snadno dostupné a mají různá regionální omezení, například nepodporu sítí 5G, ale pokud chcete se smartphonem hlavně fotit, neměli byste jej ignorovat. Ve fotomodulu na zadní straně je totiž trojice velice schopných fotoaparátů. Hlavní snímač s 50 megapixely doprovází 12megapixelový ultraširokoúhlý objektiv a 48megapixelový teleobjektiv, který bude umožňovat hybridně až 30krát přiblížit scénu.

V případě optického zoomu je možnost 5násobného přiblížení, využít však můžete i 30násobného zoomu. Kvalitu fotek vylepšuje nový procesor, zejména pak v nočních podmínkách. Ultraširokoúhlý objektiv má nově automatické ostření, což pomůže s makro snímky. 11Mpx selfie kamera vepředu dle prvních zkušeností neprodukuje ty nejlepší selfie snímky, ovšem fotoaparáty na zadní straně ano.

Fotoaparáty dle předpokladů podávají skvělé výsledky ve dne i v noci, kde kvalitou překvapil právě vylepšený ultraširokoúhlý objektiv.


Související články
Diskuze ke článku
Porydge Covername
Porydge Covername
Ten 256 gb iPhone za 40.5k je k smíchu. Za 22k si rozumný člověk vezme lepší Vivo a za 18.5k může letět na pěknou dovču.
Martin Jeřábek
Martin Jeřábek
Všichni víme že iPhone je bída ve foťáku takže díky ne.
marián petrik
marián petrik
stále sú to len mobily. no polrok vo fotografovaní je tak veľký, že bežným ľuďom to stačí. už konečne sa objavuje pohyblivá clona. podľa mňa je to zásadný pokrok. oveľa väčší, ako nejakých 200 mpx snímač.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze