Nejlepší smartphone do 10 000 Kč

11
Nejlepší smartphone do 10 000 Kč
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na smartphony poctivé střední třídy
  • Očekávat můžete dobře zpracované telefony s kvalitními displeji i vysokým výkonem
  • Můžete se dočkat i zvýšené odolnosti
  • Rozmanitý výběr zahrnuje modely od značek OnePlus, Poco, Realme, Redmi a Samsung

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte našeho průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybíráme nejlepší telefony 10 000 Kč!

Na co si dát pozor?

Každá cenová třída má své úskalí, ve střední třídě jde především o to nepropadnout různým marketingovým kampaním, které se vám snaží vnutit „ten nejlepší telefon za tu nejlepší cenu“. V segmentu telefonů s cenou od 7 500 Kč do 10 000 Kč už můžete s klidným srdcem vybírat z běžné české distribuce. Naleznete zde již skutečně zajímavé a dobře vybavené kousky, které nemusí jít nutně cestou kompromisu.

Nedoporučujeme se tak rozhlížet po pochybných zahraničních stránkách a tatáž slova platí i pro bazary. V dnes nastavené cenové hladině byste sice mohli nalézt například výběhové vlajkové modely, ale případné opravy by se mohly prodražit. Mějte na paměti, že například u více než rok starého telefonu hrozí, že nebude mít baterii v dobrém stavu.

U telefonů s cenou blížící se 10 tisícům Kč už můžete být vcelku nároční. Rozhodně můžete počítat s kvalitním displejem často typu AMOLED, výkonným hardwarem či velkou pamětí disponující minimálně 128 GB. Naprostou samozřejmostí musí být co nejnovější operační systém, v této kategorii určitě vyžadujte Android 12. I pod hranicí 10 tisíc korun již naleznete sestavu vícero fotoaparátů, zpravidla počítejte s ultraširokoúhlým objektivem. Občas již lze narazit i na zvýšenou odolnost, což se hodí.

Limit do 10 000 Kč

Motorola Edge 30 Neo

Kategorii do 10 tisíc korun otevíráme opravdu povedeným telefonem takřka po všech stránkách. Jde současně o jeden z nejnovějších mobilů na českém trhu. Motorola Edge 30 Neo vás dokáže uhranout 120Hz OLED displejem, tenkou a lehkou konstrukcí či podporou režimu Ready For. Ten dokáže pomocí kabelu z telefonu vytvořit přenosný počítač.

Slabší baterie, jejíž výdrž vás rozhodně nešokuje, podporuje 68W drátové nabíjení, tudíž energii dočerpáte zhruba za půl hodinky. U mobilu za necelých 10 tisíc korun pak zaujme, že zvládá i bezdrátové nabíjení. Ze záporů lze zmínit absenci paměťových karet nebo jen průměrný procesor. Právě kvůli němu si Motorola neporadí se 4K videem. To ale nemusí každému vadit. Naopak ocení kvalitní 64megapixelový foťák nebo stereo reproduktory.

Poco X4 GT

Poctivá střední třída může ukrývat i kousky, které se snaží oslovit hráče mobilních her. Jedním takovým je Poco X4 GT, v jehož výbavě se nachází výkonný procesor Dimensity 8100 od MediaTeku, velké 256GB úložiště nebo IPS displej se 144Hz obnovovací frekvencí. Hráči jistě ocení stereo reproduktory, velkou baterii, kterou nabijí za tři čtvrtě hodiny, nebo praktické zpracování zadní strany, které přispívá k pohodlnějšímu držení.

Za zhruba 9,5 tisíc korun ale nelze chtít vše, telefon má tak spíše jen průměrný hlavní 64megapixelový fotoaparát a zcela postradatelné další snímače. Zapomenout musíte také na AMOLED panel či vyšší odolnost. Pakliže však hledáte opravdu výkonný stroj s rychlým nabíjením, zařaďte si Poco X4 GT do hledáčku.

Realme 9 Pro+ 5G

Kolem hranice 9,5 tisíc korun v současnosti operuje rovněž Realme 9 Pro+ 5G, což je nejvýše postavený model devítkové řady. Snaží se zaujmout všechny uživatele, kteří chtějí od telefonu do deseti tisíc maximum. Stylový vzhled podporuje kvalitní AMOLED displej s 90Hz obnovovací frekvencí. Nouze nebude díky procesoru Dimensity 920 ani o výkon a 256GB interní paměť vám dovolí ukládat vše, nač si jen vzpomenete.

Průměrnou výdrž kompenzuje rychlé nabíjení, kdy ke kompletnímu nabití dojde za 45 minut. Radost vám jistě udělá 50megapixelový fotoaparát s optickou stabilizací obrazu. Potěší i stereo reproduktory, spolehlivá čtečka otisků prstů přímo v displeji nebo dobře optimalizované prostředí.

Samsung Galaxy A53

Ani letos nechybí ve výběru do deseti tisíc korun osvědčený zástupce od Samsungu, tentokrát jde o Galaxy A53, který v základní 128GB verzi stačil zlevnit těsně pod zmíněnou částku. Počítat můžete s tradičně povedeným AMOLED displejem se 120Hz obnovovací frekvencí. Poctivý kus telefonu demonstrují kovové rámečky a zvýšená odolnost proti vodě a prachu. Přehledné je také prostředí, kde se můžete těšit na opravdu dlouhou softwarovou podporu. Bohužel u prostředí se letos občas objevují mírně nedokonalosti v optimalizaci.

Spíše průměrný je nasazený procesor Exynos 1280, avšak pokud nehrajete ty nejnáročnější hry, nebude vás limitovat. Naopak oceníte sestavu kvalitních fotoaparátů, kdy hlavní 64megapixelový má optickou stabilizaci obrazu. Potěší i ultraširokoúhlý objektiv s vysokým rozlišením. Dobrá až dvoudenní výdrž je srážena spíše pomalejším nabíjením, které už dnes ne každému musí vyhovovat.

Xiaomi 12 Lite

Na závěr dnešního výběru jsme si nechali fešáka v podobě Xiaomi 12 Lite, které je krásně tenké, lehké a prodávané v příjemných barevných kombinacích. Je tak nasnadě, že se může dobře vyjímat i v menších dámských dlaních. Za takřka 10 tisíc korun vás Xiaomi 12 Lite bezpochyby zaujme kvalitním AMOLED panelem se 120 Hz. Dostatek výkonu zajišťuje Snapdragon 778G a pomyslným lákadlem je 108megapixelový fotoaparát, avšak bohužel bez optické stabilizace obrazu.

Menší baterii výrobce tradičně kompenzuje velmi rychlým nabíjením, kdy například půlku baterie nabijete za pouhých 13 minut. Praktické jsou i stereo reproduktory či dobře fungující čtečka otisků prstů přímo v displeji. Xiaomi 12 Lite je tak horkým kandidátem pro všechny, kteří hledají nepřerostlý a elegantní telefon.


Související články
Diskuze ke článku
Martin Jeřábek
Martin Jeřábek
Místo A53 vzít radši A52s který je lepší a výkonnější.
Jiří Pacák
Jiří Pacák
Koupil jsem ženě Motorolu edge 20. Plastová záda beru jako výhodu, foťák s optickým zoomem, perfektní display, rychlé nabíjení, moto gesta. Kompromisy při ceně 5999,- být musí. Nižší odolnost a chybějící bezdrátové nabíjení...
Jaroslav Paleček
Jaroslav Paleček
Domnívám se, že Samsung Galaxy A 53 nemá kovový rámeček, ale pouze imitaci.
Milan Martiník
Milan Martiník
Snapdragon 695 za 10 tisíc, tak to pardon, nebo fotak bez opt.stabilizace, díky ale nechci.Raději zustanu u P20 Pro. Co třeba Edge 30 za 9t.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze