Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte našeho průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.
Vybíráme nejlepší telefon bez ohledu na cenu!
Na co si dát pozor?
S neomezeným rozpočtem při výběru nového smartphonu samozřejmě již není potřeba dělat kompromisy při volbě konkrétního modelu či velikosti úložiště, za jehož navýšení si například Apple nechává rád pořádně připlatit. Zároveň se nemusíte omezovat ani na telefony klasické konstrukce, sáhnout můžete po moderních ohebných smartphonech à la tablet.
Bez cenového limitu
Apple iPhone 14 Pro
Ačkoliv není iPhone 14 Pro nejdražším letošním iPhonem, představuje podle nás nejlepší volbu pro většinu uživatelů, neboť si zachovává relativně kompaktní rozměry, přitom nabízí to nejlepší od Applu. Hlavní mezigenerační změnou je samozřejmě „průstřel“ Dynamic Island. Kromě toho, že jsou v něm umístěny senzory pro Face ID skrze něj Apple také zobrazuje nejrůznější druhy notifikací různých aplikací.
S průstřelem se pojí 120Hz LTPO OLED displej, který má sympatickou uhlopříčku 6,1" a maximální jas až neuvěřitelných 2 000 nitů. Velkou novinkou je pro Apple rovněž Always-On, jehož zpracování je podstatně jiné oproti tomu, na co jsme zvyklí v telefonech s Androidem. Svítí totiž v podstatě celá obrazovka, a to třeba i v oblasti Dynamic Islandu, který je tak zvýrazněn.
Velkou změnou prošla i fotovýbava. Hlavní snímač má nově 48 Mpx a skládá čtyři pixely do jednoho „superpixelu“ kvůli lepším výsledkům. Na budoucí zákazníky navíc čeká mezigeneračně opět o něco výkonnější procesor, skvělá haptická odezva, špičkové reproduktory i detekce autonehod.
Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung má v dnešním díle hned dvojí zastoupení, přičemž nejprve se podíváme na zástupce tradičních dotykových telefonů v podobě Samsung Galaxy S22 Ultra. Ten ohromí 6,8" Super AMOLED displejem se 120 Hz a podporou funkce Always-On. Počítat můžete se slušnou výdrží i průměrně rychlým 45W nabíjením. Samozřejmostí je bezdrátové nabíjení nebo stereo repráčky.
Samsung klade důraz i na sestavu fotoaparátů, ze které vyčnívá nejen teleobjektiv s trojnásobným zoomem, ale také periskopový objektiv s 10násobným bezztrátovým přiblížením. Samozřejmostí je výkonný procesor Exynos 2200 a 12GB RAM. Na rozdíl od Applu je zde menší paměť, vrcholem je 512 GB, avšak i to by mělo stačit většině náročných uživatelů.
Vivo X80 Pro
Vlajkový model společnosti Vivo s označením X80 Pro nás v redakčním testu zaujal především novou generací ultrazvukové čtečky otisků prstů umístěné v displeji, která je 11× větší než předešlá generace a rovněž zásadně rychlejší. Samotný panel o uhlopříčce 6,78" oslní maximálním rozlišením 3 200 × 1 440 px (WQHD+) i technologií LTPO umožňující plynule měnit obnovovací frekvenci v rozsahu 1 až 120 Hz.
Novinka je povedená i po stránce odolnosti (certifikace IP68) či designu, který podtrhuje výrazný fotomoul s logem společnosti Zeiss. Uvnitř něj najdeme 50Mpx hlavní snímač s laserovým ostřením, ale také 5násobný teleobjektiv, ultraširokoúhlý objektiv s automatickým ostřením i dodatečný dvojnásobný 48Mpx teleobjektiv. Spolu s výpočetní silou použitého procesoru Snapdragonu 8 Gen1 zvládne natáčet i 8K video ve 30 FPS.
Z hlediska nabíjení je k dispozici 80W drátové nabíjení, ale i 50W bezdrátové či reverzní bezdrátové doplňování energie. Rychlost nabití dodávaným adaptérem a kabelem z 0 na 100 % je solidních 40 minut, jedná se tedy o rychle se nabíjející se smartphone, na ty nejrychlejší na trhu však nestačí.
Huawei Mate 50 Pro
Mate 50 Pro je podle nás v současnosti jedním z nejhezčích telefonů na trhu. Kromě decentně zaoblených boků či kovového rámečku totiž na zádech sídlí stylový fotomodul, který obsahuje unikátní fotovýbavu. Zde najdeme 10kanálový multispektrální senzor, 13Mpx ultraširokoúhlý snímač, laserové ostření, senzor okolního světla, 50Mpx hlavní RYYB fotoaparát s proměnnou clonou a 64Mpx teleobjektiv. Právě hlavní 50Mpx snímač je naprostým unikátem, neboť na trhu žádný jiný telefon s variabilní clonou v takto velkém rozsahu nenajdete.
Výrobce se však nezaměřil pouze na design a fotovýbavu, ale také na odolnost, kterou zaštiťuje certifikace IP68, nově s testem ponoření do vody až do hloubky 6 metrů po dobu 30 minut. Velkou předností je rovněž nasazení spolehlivé čtečky otisků prstů v kombinaci s velmi rychlým 3D rozpoznáváním obličeje, které vás rozpozná klidně i ve tmě.
Z další výbavy stojí za zmínku supervýkonný procesor Snapdragon 8+ Gen1, rychlé drátové i bezdrátové nabíjení, ale také kvalitní stereo reproduktory. Zájemce by mohla oslovit rovněž dlouhá výdrž na nabití, potřeba je však počítat s absencí 5G.
Samsung Galaxy Z Fold4
Galaxy Z Fold4 je v současnosti nejdražším a nutno podotknout, že také nejlépe vybaveným ohebným smartphonem, který osloví technologické nadšence třeba i inovativní UDC selfie kamerkou (druhé generace) skrytou přímo pod displejem. Výrobce rovněž zapracoval na šíři rámečků kolem ohebného displeje, který má tak nyní na šířku o 3 mm více. Vnitřní zobrazovací panel, který kryje ultratenké sklo UTG, je navíc nově schopný měnit obnovovací frekvenci v rozsahu 1 až 120 Hz, u minulé generace to bylo přitom 10 až 120 Hz,
Je již tradicí, že nejnovější ohebné smartphony od Samsungu jsou vybaveny rovněž tím nejlepším procesorem z dílny Qualcommu, v tomto případě Snapdragonem 8+ Gen1, který má výkonu na několik let dopředu. Kapacita baterie se zastavila na hodnotě 4 400 mAh s podporou 25W drátového nabíjení i bezdrátové alternativy o výkonu 11 W. Za zmínku stojí rovněž fotovýbava ze „základních“ modelů řady Galaxy S22, podpora režimu DeX či Android 12L upravený speciálně pro velké (ohebné) displeje.
Sony Xperia 5 IV
Sony Xperia 5 IV představuje ideální kompromis mezi rozměry a výbavou, která je de facto shodná s modelem Xperia 1 IV. Zájemci se tak například mohou těšit na povedený 120Hz OLED displej bez jakéhokoliv výřezu či průstřelu díky implementaci klasických rámečků, které v sobě ukrývají vylepšené hlasité reproduktory a rovněž 12Mpx selfie kamerkou. Čtečka otisků prstů se přitom stále nachází na pravém boku, je rychlá a přesná a ve výbavě najdeme i pro Sony typický 3,5mm jack.
Velkou novinkou je nasazení podpory bezdrátového nabíjení, které bylo dříve výsadou modelů Xperia 1. V kombinaci s baterií o kapacitě 5 000 mAh je pak zajištěna kromě komfortního nabíjení také velmi dlouhá výdrž na nabití.
Smartphone je vybaven celkem čtyřmi fotoaparáty, všemi o shodném rozlišení 12 megapixelů. Tři z nich jsou pak zcela identické s těmi u Xperie 1 IV, jediné změny se dočkal teleobjektiv, který má s ohniskem 60 milimetrů slušný 2,5× zoom. Škoda jen menšího úložiště o velikosti pouhých 128 GB, na druhou stranu je možné jej rozšířit o paměťové karty díky microSD slotu.