Nejlepší smartphone do 20 000 Kč

Nejlepší smartphone do 20 000 Kč
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Do výběru se dostaly smartphony větších, ale i kompaktních rozměrů
  • V dané cenové relaci je samozřejmostí dostatek výkonu i kvalitní OLED panel
  • Na své si přijdou i milovníci fotografií

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte našeho průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.

Tento výběr již není aktuální, na přípravě aktualizovaného již pracujeme.

Na co si dát pozor?

V cenové kategorii do 20 000 Kč se již zákazníci nemusí nijak výrazněji omezovat a v podstatě platí, že jak po stránce fotovýbavy, tak i zbylých parametrů (včetně použitých materiálů) se jim dostane špičkových smartphonů. Do dnešního výběru se tak dostalo hned několik velmi povedených a přitom rozměry i hmotností přívětivých smartphonů, které potěší zastánce kompaktních, přesto špičkově vybavených zařízení. V tomto cenovém segmentu navíc můžete zakoupit i povedené ohebné véčko, což by bylo ještě v nedávné minulosti absolutně nemyslitelné.

Limit 20 000 Kč

Apple iPhone 13 mini

Druhý iPhone z modelové řady mini, který letos bohužel Apple nahradil iPhonem 14 Plus, přinesl klíčové vylepšení zejména na poli výdrže. Zatímco u iPhonu 12 mini mohl být i pro středně náročného uživatele jeden den používání metou nedosažitelnou, v případě iPhonu 13 mini se již nejedná o nic nereálného, hmotnost přitom vzrostla o pouhých 6 gramů.

Z výbavy jako vždy neschází špičková haptická odezva ani prémiový design v podobě (matného) hliníkového rámečku v doprovodu skleněných zad (a samozřejmě i displeje) s ochranou Ceramic Shield. Výrobce dokonce testuje iPhone 13 mini dle certifikace IP68, a to až do hloubky ponoření do 6 metrů, což je nadstandardní hodnota.

Stran další výbavy zaujme 5,4" OLED displej, který má sice jen 60Hz obnovovací frekvenci, zato však potěší velmi vysokým maximálním jasem i mezigeneračně o něco menším výřezem pro Face ID, které umožňuje bleskurychlé rozpoznání obličeje. Brutální výkon pak poskytuje procesor Apple A15 Bionic a milovníky focení potěší dvojice 12Mpx senzorů na zadní straně, s nimiž lze pořídit velmi pěkné snímky takřka za všech světelných podmínek.

Samsung Galaxy S22

Pokud máte rádi spíše menší telefony a máte slabost pro Samsung, je vaše volba jasná. Základní Galaxy S22, který má s výjimkou chybějícího UWB a logicky i menší baterie + displeje identickou výbavu s modelem Galaxy S22+, lze vřele doporučit. Oproti iPhonu 13 mini je sice rozměrově větší, ale to je s ohledem na nasazení 6,1" displeje zcela pochopitelné. Ten má navíc pouze decentní průstřel pro selfie kamerku, špičkový jas a hlavně podporu až 120Hz obnovovací frekvence. Díky integrované ultrazvukové čtečce otisků prstů navíc můžete telefon komfortně odemknout třeba i na místech, kde je vyžadováno nošení roušek.

Nejmenší zástupce vlajkové řady Galaxy S22 nezklame ani výkonem, který v našich krajích obstarává 4nm procesor Exynos 2200. Tomu pak dodává energii 3 700mAh baterie s podporou 25W drátového nabíjení i 15W bezdrátového. Zaujme rovněž fotovýbava, kterou představuje 50Mpx hlavní snímač s OIS doplněný o 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv s rozsahem 120 stupňů a také u iPhonu 13 mini chybějící 10Mpx teleobjektiv s trojnásobným zoomem.

ASUS ZenFone 9

ASUS ani letos nezklamal a představil kompaktní vlajkovou loď, které nelze takřka nic vytknout. Začněme designem, který se vyznačuje plochými hliníkovými rámečky (s velmi rychlou čtečkou otisků prstů na pravé straně) a zády se zdrsněným povrchem. Díky nim odpadají starosti s čištěním nevzhledných otisků prstů a zároveň telefon jen tak nevyklouzne z ruky. Novince neschází ani certifikace odolnosti IP68 a navíc ji ASUS vyrábí hned ve čtyřech povedených barevných variantách (černé, červené, modré a bílé).

Čelní strana je domovem 5,9" obrazovky typu Super AMOLED se 120Hz obnovovací frekvencí a ochranou Gorilla Glass Victus. Na rozdíl od již zmíněného Galaxy S22 si lze všimnout tlustší „brady“ (rámečku dole), což by ale měl ZenFone 9 hravě vykompenzovat 3,5mm jackem i skvělými reproduktory. Kde naopak Galaxy S22 poráží, je nasazený procesor, v tomto případě Snapdragon 8+ Gen1 (tedy to nejlepší od Qualcommu) v kombinaci s 256GB úložištěm (a to stále při ceně pod 20 tisíc korun). Také baterie o kapacitě 4 300 mAh zajistí velmi dobrou výdrž, kterou lze navíc rychle prodloužit díky podpoře 30W nabíjení. Jedinou větší kaňkou na kráse je tak snad jen chybějící bezdrátové nabíjení.

Samsung Galaxy Z Flip3

Do našeho výběru jsme zařadili také loňský Galaxy Z Flip3, který je výbavou velmi blízký letošnímu modelu Galaxy Z Flip4, ale hlavně je dostupný již za 19 tisíc korun, což je výtečná cena vzhledem k tomu, že se jedná o ohebný smartphone. Véčku Galaxy Z Flip3 neschází zvýšená odolnost IPX8 ani režim Flex, tedy možnost jej používat v napůl otevřeném stavu ideálním třeba pro natáčení videí nebo vyřizování videohovorů.

Vnitřní obrazovka nabídne uhlopříčku 6,7" i naprosto dostačující Full HD+ rozlišení či „průstřel“ pro selfie kamerku. Oproti předchůdci však podporuje i adaptivní 120Hz technologii, která umí měnit frekvenci na základě potřeb a v případě pozorování statického obrazu ji snížit až na 10 Hz, což šetří baterii o nižší kapacitě 3 300 mAh. Vnější displej má uhlopříčku 1,9" a rozlišení 260 × 512 pixelů. Vcelku pohodlně si na něm můžete přečíst doručenou zprávu, spustit diktafon, časovač nebo jej použít jako náhled při focení selfies. Oproti nejnovější generaci zajišťuje výkon 5nm procesor Snapdragon 888, který se více zahřívá, zamrzet může rovněž absence režimu DeX.

Poco F4 GT

Pokud se řadíte mezi náruživé hráče a nedáte dopustit na fyzické triggery, je pro vás Poco F4 GT jako stvořené. Kromě magnetických triggerů, které si můžete v případě potřeby vysunout a pro běžné používání nechat schované, zaujme velmi pěkným zpracováním hliníkových rámečků a skleněných zad. Decentně působí rovněž RGB přisvícení u fotomodulu, které naštěstí nekřičí do světa, že se jedná o herní speciál.

Jen triggery a funkce ale herní telefon nedělají, důležitý je rovněž displej, který se vskutku povedl, neboť má 120Hz obnovovací frekvenci, podporu HDR10+ i velkou uhlopříčku 6,67". Společnost mu dělají hned čtyři hlasité reproduktory, respektive dvojice pro hlubší a dvojice pro vyšší zvukové frekvence, které vykouzlí velmi slušný prostorový zvuk. Co se výkonu týče, má jej na starost Snapdragon 8 Gen1 v doprovodu 12 GB RAM LPDDR5 a 256GB úložiště typu UFS 3.1. Díky vylepšenému chlazení se navíc nebudete muset výrazně omezovat ani při delších herních seancích.

Pomyslnou třešničkou na dortu je nabíjení o výkonu 120 W. S ním lze totiž během pouhých 18 minut telefon nabít ze 2 do 100 %. Co hráče také potěší, to je skvěle uzpůsobená koncovka kabelu, která je zahnutá, tudíž nijak zvlášť nepřekáží pohodlnému držení.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze