Nejlepší smartphone do 15 000 Kč

Nejlepší smartphone do 15 000 Kč
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na smartphony vyšší střední třídy
  • Očekávat můžete dobře zpracované telefony s kvalitními displeji i vysokým výkonem
  • Můžete se dočkat i zvýšené odolnosti
  • Rozmanitý výběr zahrnuje modely od značek Apple, Motorola, OnePlus, Samsung a Xiaomi

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte našeho průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybírám nejlepší telefony 15 000 Kč!

Na co si dát pozor?

Každá cenová třída má své úskalí, ve střední třídě jde především o to nepropadnout různým marketingovým kampaním, které se vám snaží vnutit „ten nejlepší telefon za tu nejlepší cenu“. V segmentu telefonů s cenou od 10 000 Kč do 15 000 Kč už můžete s klidným srdcem vybírat z běžné české distribuce. Naleznete zde již skutečně zajímavé a dobře vybavené kousky, které již mnohdy nemusí přikročit ke kompromisům.

Nedoporučujeme se tak rozhlížet po pochybných zahraničních stránkách a tatáž slova platí i pro bazary. V dnes nastavené cenové hladině byste sice mohli nalézt například výběhové vlajkové modely, ale případné opravy by se mohly prodražit. Mějte na paměti, že například u více než rok starého telefonu hrozí, že nebude mít baterii v dobrém stavu.

U telefonů s cenou blížící se 15 tisícům Kč už můžete být vcelku nároční. Rozhodně můžete počítat s kvalitním displejem často typu AMOLED, výkonným hardwarem či velkou pamětí disponující minimálně 128 GB, ale výjimkou není ani dvojnásobná kapacita. Naprostou samozřejmostí musí být co nejnovější operační systém, v této kategorii určitě vyžadujte Android 12 a brzkou vyhlídku na aktualizaci. I pod hranicí 15 tisíc korun již naleznete sestavu vícero fotoaparátů, kde nesmí chybět ultraširokoúhlý objektiv a u hlavního snímače optická stabilizace obrazu. Občas již lze narazit i na zvýšenou odolnost, což se hodí.

Limit do 15 000 Kč

Apple iPhone SE (2022)

V letošním roce došlo k představení další generace iPhonu SE, v pořadí již třetí, která vzhledem odkazuje na 7 let staré iPhony 6s, avšak finální vzhled vám připomene spíše o něco mladší iPhony 8. Designově tedy nepřináší žádnou revoluci, na druhou stranu je to zástupce vymírající kategorie relativně kompaktních telefonů. Displej je bohužel na dnešní poměry velmi malý a s velkými rámy okolo. Potěší vás však nový a výkonný procesor, kvalitní fotoaparát, zvýšená odolnost či bezdrátové nabíjení

Zamrzí pak nejen zmíněný displej, ale například také slabá výdrž na nabití, kterou nepodpoří ani nabíjení, které patří mezi nejpomalejší mezi všemi telefony. Za 14 tisíc korun obdržíte variantu se 128GB interní pamětí bez možnosti rozšíření.

Motorola Edge 30 Fusion

Hledáte-li stylovku, která nezatíží vaši peněženku, mohla by vás zaujmout Motorola Edge 30 Fusion, která se pyšní velmi tenkým tělem, kdy se tloušťka dostala na 7,5 mm. Oči budete moci nechat také na 6,55" AMOLED displeji se 144 Hz. To mohou ocenit například hráči, kterým přijde vhod i dostatečně výkonný Snapdragon 888+. Povedená je i sestava fotoaparátů, kdy hlavní 50megapixelový snímač má optickou stabilizaci obrazu a ultraširokoúhlý objektiv nepostrádá automatické ostření.

Do tenkého těla se vměstnala poměrně malá baterie, jenže výdrž je více než jednodenní a nabití opravdu velmi svižné. Prostředí zajišťuje takřka čistý Android 12 a mobil podporuje funkci Ready For, díky které můžete po připojení HDMI kabelu využívat na monitoru klasické desktopové prostředí. Za necelých 15 tisíc korun lze mobilu jen málo co vytknout, snad jen horší umístění čtečky otisků v displeji nebo absentující slot pro paměťové karty + nepodporu bezdrátového nabíjení.

OnePlus 10T

Těsně pod hranicí 15 tisíc korun se nachází novinka od OnePlus, model 10T. Nebudeme chodit kolem horké kaše, cílí na uživatele dychtící po co nejvyšším výkonu. Je totiž osazen procesorem Snapdragon 8 Gen1+. Vysoký výkon jako dělaný pro hraní se zužitkuje na velkém AMOLED displeji se 120 Hz. Spolehnout se můžete i na kvalitní 50megapixelový hlavní fotoaparát s optickou stabilizací obrazu, který vám ostudu rozhodně dělat nebude.

Baterie má spíše jen průměrnou kapacitu, ale komu by to vadilo při podpoře 150W drátového nabíjení? Celý telefon nabijete za necelých 20 minut. Na druhou stranu bezdrátové nabíjení OnePlus opomíjet nemuselo. Stejně tak zamrzí chybějící zvýšená odolnost.

Samsung Galaxy S20 FE

Do částky 15 tisíc korun můžete pořídit i fanouškovskou edici Galaxy S20. My rovnou říkáme, proč ne. Na rozdíl od dalších verzí řady Galaxy S20 totiž má Snapdragon 865. Jistotou je špičkový displej i propracované prostředí s nadstavbou One UI, která je speciálně upravena pro ovládání jednou rukou. Galaxy S20 FE za necelých 13 tisíc korun není cizí zvýšená odolnost, bezdrátové nabíjení anebo podpora 5G.

Sázkou na jistotu je u Samsungu oblast fotoaparátů, kde se můžete těšit na kvalitní výsledné snímky ze všech čtyř snímačů. Smířit se musíte s pouze plastovými zády, která jsou přeci jen poněkud náchylnější na drobné oděrky. Obávat se nemusíte ani toho, že jde již přeci jen o starší kousek. Podpora ze strany výrobce zdaleka nekončí.

Xiaomi 12T

Dnešní výběr telefonů do 15 tisíc korun uzavřeme horkou novinkou na pultech českých obchodů, kterou je Xiaomi 12T. Za 14,5 tisíc korun budete moci obdivovat velký AMOLED displej se 120 Hz i opravdu výkonný procesor Dimensity 8100. Při používání dělá radost nejen perfektně fungující čtečka otisků prstů v displeji, ale i hlasité stereo reproduktory. Zalíbit by se vám mohl i povedený povrch zadní strany.

Xiaomi 12T má i velmi slušný 108megapixelový fotoaparát, samozřejmě s optickou stabilizací obrazu. Baterie dokáže vykouzlit až dvoudenní výdrž a podpora 120W drátového nabíjení zajistí, že se mobil dobije za slabou půl hodinku. Bohužel na bezdrátové nabíjení výrobce nepomyslel, a tak chybí. Poměrně zbytečně je na zádech makro fotoaparát, který doplácí na příliš nízké rozlišení.


Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze