Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte našeho průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.
Tento výběr již není aktuální, na přípravě aktualizovaného již pracujeme.
Na co si dát pozor?
Každá cenová třída má své úskalí, ve střední třídě jde především o to nepropadnout různým marketingovým kampaním, které se vám snaží vnutit „ten nejlepší telefon za tu nejlepší cenu“.
Ani v cenové třídě do 7 500 Kč není příliš mnoho kvalitních fotomobilů, přesto se můžete spolehnout na slušné snímače. V této třídě je vhodné požadovat Full HD+ displej či lepší, podporu 5G/LTE a ideálně také větší kapacitu baterie. Samozřejmostí by mělo být NFC, ovšem to se týká i smartphonů levnějších.
Limit 7 500 Kč
Motorola Edge 20
Dnešní výběr začneme nejlevnějším kouskem – Motorolou Edge 20, kterou pořídíte již za 6 tisíc korun. Za tuto cenu přináší 6,7" displej s Full HD+ rozlišením i zvýšenou ochranu v podobě Gorilla Glass 3. Hlavně se však jedná o OLED panel s působivou frekvencí 144 Hz. Motorola potěší i nasazením povedeného procesoru Snapdragon 778G, který podporuje 5G a díky 6nm výrobnímu procesu je i efektivní. Ostudu rozhodně neudělá ani 128GB úložiště a 8GB RAM.
Baterie má kapacitu 4 000 mAh, což sice není mnoho, ovšem i tak zvládne Motorola den a půl naprosto s přehledem. Potěší rychlé nabíjení, z 0 na 90 % se telefon dobije za zhruba 40 minut. Největším tahákem je pravděpodobně hlavní 108Mpx snímač o velikosti 1/1,52", světelnosti f/1.9 a ohnisku 24 milimetrů. Fotografie z něj nejsou vzhledem k ceně telefonu vůbec špatné. Výsledky z 16Mpx ultraširokoúhlého objektivu a 8Mpx teleobjektivu jsou s ohledem na cenu slušné. Přední kamerka o rozlišení 32 megapixelů by měla uspokojit i náročnější uživatele, kteří často fotí selfies. Tento telefon by rozhodně neměl ujít vaší pozornosti.
Honor Magic4 Lite 5G
Chybu určitě neuděláte ani s Honorem Magic4 Lite 5G. Ten kromě 5G nabízí také 6,81" Full HD+ displej a nechybí mu podpora 120Hz obnovovací frekvence, kterou sám reguluje (tedy přepíná mezi 60 a 120 Hz).
A výkon? Ten zajišťuje Snapdragon 695, společnost mu dělá 6 GB RAM a 128GB úložiště, to však bohužel nelze rozšířit o paměťové karty. Baterie s kapacitou 4 800 mAh zvládne zprostředkovat slušnou výdrž, a to klidně až dva dny na nabití. Vyzdvihnout musíme také 66W nabíjení, z 0 na 100 % se Honor Magic4 Lite podaří nabít zhruba za 50 minut, výkonný adaptér je navíc součástí balení.
A jak jsou na tom fotoaparáty? Ten hlavní nabídne rozlišení 48 Mpx a nefotí vůbec zle, navíc mu nechybí noční režim. Do počtu jsou zde dva dvoumegapixelové fotoaparáty pro bokeh a makro, je škoda, že se nedostalo na teleobjektiv, který bychom ve výbavě viděli raději než dva zbytečné snímače. 16Mpx selfie kamera také neurazí a na danou třídu nabízí velmi slušnou kvalitu, navíc jí opět nechybí noční režim.
Realme 9 Pro 5G
Pokračovat budeme s Realme 9 Pro 5G. Za 7 000 Kč poskytne 6,6" Full HD+ displej se 120Hz obnovovací frekvencí. Na AMOLED se nedostalo, ovšem i tak se displej pyšní pěkný barvami a dobrou čitelností na přímém slunci.
Výkon dodává Snapdragon 695 s až 6GB RAM. Realme 9 Pro zvládne i hraní her, aniž by vás limitoval výkon. Dostatečné je i 128GB úložiště, které můžete rozšířit paměťovkou. V útrobách telefonu je baterie s kapacitou 5 000 mAh, což se kladně podepisuje na výdrži. Není problém se běžně dostávat na dva dny. Nabíjení je možné výhradně drátově výkonem 33 W, kdy celý telefon nabijete zhruba za hodinku. Čtečka otisků prstů nechybí, nachází se ve vypínacím tlačítku a funguje velmi svižně. Jen škoda, že Realme 9 Pro není odolné vůči vodě a prachu.
Realme disponuje Wi-Fi ac, Bluetooth 5.1 a 5G. Na zádech jsou tři fotoaparáty, které však vyloženě neoslní. Hlavní 64megapixelový snímač bohužel nemá optickou stabilizaci obrazu, ale přesto pořizuje poměrně slušné fotografie ve dne a daří se mu obstojně i v horších světelných podmínkách. Dále je připraven 8megapixelový ultraširokoúhlý objektiv, u něhož už doporučujeme použití opravdu jen ve dne. Nakonec je zde makro objektiv s nízkým 2megapixelovým rozlišením. Selfie kamera nabídne 16Mpx rozlišení a její výsledky jsou průměrné.
Poco X4 Pro 5G
V dnešním výčtu nesmí chybět ani zástupce Poco, konkrétně model X4 Pro 5G. Ten lze pořídit za zhruba 7 200 Kč. Dostanete smartphone s 6,67" AMOLED displejem se 120Hz obnovovací frekvencí. Dostatečný výkon obstará Snapdragon 695 s 6GB RAM, k dispozici je pak 128GB úložiště. Vhod přijde i dobrá výdrž, což obstará baterie s kapacitou 5 000 mAh, výrobce se činil a nasadil výkonné nabíjení s 67 W. Nabití tak bude otázkou 40 minut.
Na zadní straně je výrazný modul s fotoaparáty, kde se nachází tři snímače. Hlavní láká na vysoké 108megapixelové rozlišení, sekundární je s 8 megapixely ultraširokoúhlý a poslední snímač slouží pro makro snímky, ale má nízké 2megapixelové rozlišení. Na čelní straně je v průstřelu displeje 16megapixelová selfie kamerka. V další výbavě vás jistě potěší stereo reproduktory, podpora NFC nebo 5G.
Samsung Galaxy A33
Na závěr jsme si nechali Samsung Galaxy A33 5G, který můžete pořídit pod hranicí 7 500 Kč, ovšem jen pokud využijete výkupní bonus společnosti Mobil Pohotovost. V takovém případě vás vyjde na zhruba 7 200 Kč, za které dostanete smartphone s 6,4" Super AMOLED displejem s Full HD+ rozlišením a 90Hz obnovovací frekvencí. Jedná se o jeden z nejlepších panelů, na který můžete ve střední třídě narazit. A to není vše, Samsung je odolný dle certifikace IP67, takto vysokou odolnost nabízí z dnešního výběru jako jediný.
Pod kapotou je velmi slušný a úsporný procesor Exynos 1280, postačuje též 6GB RAM a 128GB úložiště. Neurazí ani baterie s kapacitou 5 000 mAh a 25W drátové nabíjení, ovšem adaptér v balení nehledejte. Konektivita nepředstavuje žádný problém, telefon je totiž vybaven NFC pro bezkontaktní platby, Bluetooth 5.1 i 5G.
Samsung neurazí ani ty z vás, kteří rádi fotí. Hlavní snímač se 48Mpx rozlišením a optickou stabilizací obrazu produkuje velmi kvalitní snímky. Druhým fotoaparátem do party je ultraširokoúhlý objektiv s průměrným 8megapixelovým rozlišením, zde je kvalita již o trochu horší. Výčet fotoaparátů zakončuje 5megapixelový makro objektiv a 2megapixelový portrétní fotoaparát, konkrétně ten je opět spíše do počtu. Videa lze natáčet maximálně ve 4K při 30 FPS, selfie pořídíte předním fotoaparátem s rozlišením 13 Mpx. Ten kvalitou rozhodně nezklame.