Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě

Tenké, tenčí, nejtenčí: změřili jsme smartphonům rámečky okolo displeje

Průzkum
53
Tenké, tenčí, nejtenčí: změřili jsme smartphonům rámečky okolo displeje
  • Módu minimalizovat rámečky odstartoval už před bezmála třemi roky Sharp, ale až letos trend dorazil k většině výrobců včetně konzervativního Applu
  • O poměru displeje vůči tělu zařízení zdaleka nelže jen Xiaomi a podobní menší čínští výrobci, ale i zavedené globální značky nečínského původu
  • Proto jsme nespoléhali na pochybné údaje od výrobců ani jiné zdroje, ale virtuální kalkulačky a šuplery se chopili sami
  • Kdo se umístil v našem žebříčku deseti mobilních telefonů s nejlepším poměrem velikosti těla a displeje?

Když jsme před rokem vyjádřili přání, aby výrobci konečně začali ve velkém redukovat naprosto nepotřebné rámečky kolem displeje, ani jsme nedoufali, že budeme vyslyšeni tak brzy. Uběhlo jen několik málo týdnů a čínské Xiaomi k velké pozornosti veřejnosti uvedlo Mi MIX. Ačkoliv Japonci byli s modelem Sharp AQUOS Crystal o dva roky rychlejší, klidné vody smartphonového byznysu rozhýbali až právě jejich sousedé. Končí nám rok 2017 a je naprosto zřejmé, v jakém duchu se celý letošek nesl. Samsung Galaxy S8 (S8+), LG G6 a konečně také iPhone s modelem X – ti všichni se začali přetahovat o to, kdo dosáhne efektivnějšího využití čelní plochy. Vlajková loď bez tenkých rámečků jakoby najednou nebyla tou pravou vlajkovou lodí. Kdy jindy tedy provést vlastní měření a sestavit žebříček deseti nejlepších?

Metodika měření

Údaj, který nás dnes bude zajímat, najdete i jinde na webu. Většinou však jde o nepřesný automatický výpočet, kde se operuje s hranatým půdorysem zařízení a displejem s ostrými rohy a bez výřezů. Jindy zase není známo, jaký postup byl pro výpočet zvolen. A někteří dokonce uvádí hodnotu, která nemá s realitou vůbec nic společného – výrobce samotné nevyjímaje. Tomu všemu jsme se chtěli vyhnout. Jak jsme tedy k našim číslům došli?

Pro získání co nejpřesnějších čísel jsme pracovali ve vysokém rozlišení
Pro co nejpřesnějších čísla jsme pracovali ve vysokém rozlišení (předběžné schéma)

Fotografie bohužel vždy perspektivně zkresluje a zároveň není v našich možnostech všechny telefony zepředu naskenovat, tudíž jsme vždy jako základ použili příslušný produktový render, který výrobce uvolnil po představení zařízení. Render proto, že minimalizuje perspektivní zkreslení, a příslušný proto, že byl nezbytný přímý pohled na čelo. S tím jsme se nicméně nespokojili. Z případu Xiaomi Mi MIX totiž víme, že se nám někteří výrobci neostýchají skrz produktové obrázky lhát (i ty v tomto článku prosím berte s rezervou). A množné číslo nepoužíváme nadarmo – v průběhu měření jsme totiž při nekalých praktikách přistihli i mnohé další. V takových případech jsme tedy render na základě fotografií skutečných zařízení upravili tak, aby byl následný výpočet co nejpreciznější.

Rámeček každého měřeného telefonu jsme překreslili
Rámeček každého měřeného telefonu jsme překreslili (předběžné schéma)

Po pečlivém dobrání se k podkladovému obrázku jsme v počítači důkladně překreslili zvlášť přední půdorysnou plochu zařízení (bez postranních tlačítek) a zvlášť plochu displeje, a to tak, že jsme vzali v potaz všechna případná zaoblení i výřezy. Následně jsme spočítali, kolik pixelů ten který obraz tvoří. Konečnou matematickou operací jsme zjistili, kolik procent z celkové přední půdorysné plochy zařízení zabírá aktivní matice displeje. Čím vyšší hodnota, tím vyšší pozice v našem žebříčku.

Výběr několika přeměřovaných telefonů
Výběr několika přeměřovaných telefonů (předběžná schémata)

Na účastníky testu nebyly kladeny žádné jiné požadavky, než aby byli široce dostupní před koncem roku 2017, nicméně všichni disponují alespoň anglickým jazykem prostředí a lze s nimi volat v našich podmínkách. Pro některé však musíte do zahraničí a nejeden postrádá podporu rychlých dat v Česku. Z důvodu různorodosti jsme se rozhodli, že každý výrobce smí mít v žebříčku pouhý jeden, ten v této disciplíně nejlepší model. Pouze u těch nejlepších jsme však zdaleka neskončili.

Bohužel nebylo v našich možnostech zahrnout i faktor zahnutí displeje, ale ten by výsledná čísla změnil jen nepatrně. I tak musíme dopředu upozornit, že náš žebříček slouží zejména pro orientaci a nemá ambice přinést na miliontinu přesné hodnoty.

Náhodný výběr několika finálních schémat použitých pro výpočty

Kdo se stal vítězem a kdo poraženým? To se dozvíte v dalších kapitolách. Dopředu můžeme slíbit, že budete překvapení. I my byli.

Diskuze ke článku
René
Píšete, jak používáte šupléru, a hned první telefon je měřený z nefinálního renderu, lul..
Ondra
Proměřte prosím Lenovo Vibe Z2 Pro, jedná se sice o starší model ale věřím, že by se mohl dostat na hranici top 10.
pet
vubec do toho nepocitate tlacitka! systemova tlacitka na displeji zmensuji displej o cca jeden centimetr a tzn o to zvetsuji ramecek. mobily s tlacitky mimo displej tak musi byt vyzdvihnuty a hodnoceny lepe a s tlacitky na displeji hure!

vtipne je ze cca pet let vsude pisu proc android konecne nepredelaji a tlacitka uplne neodstrani. roky pisu ze zezhora gesto vysouva listu a ze trech dalsich stran zadna gesta nejsou. zleva by krasne mhlo byt zpet, zezdola menu a zprava bezici aplikace. ted nakonec mou myslenku kopiruje apple a tlacitka odstrani on. to je vtipne..
Jodan
Jodan
Dobrý vtípek s tou Nokií 3310 :-D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze