Když jsme před rokem vyjádřili přání, aby výrobci konečně začali ve velkém redukovat naprosto nepotřebné rámečky kolem displeje, ani jsme nedoufali, že budeme vyslyšeni tak brzy. Uběhlo jen několik málo týdnů a čínské Xiaomi k velké pozornosti veřejnosti uvedlo Mi MIX. Ačkoliv Japonci byli s modelem Sharp AQUOS Crystal o dva roky rychlejší, klidné vody smartphonového byznysu rozhýbali až právě jejich sousedé. Končí nám rok 2017 a je naprosto zřejmé, v jakém duchu se celý letošek nesl. Samsung Galaxy S8 (S8+), LG G6 a konečně také iPhone s modelem X – ti všichni se začali přetahovat o to, kdo dosáhne efektivnějšího využití čelní plochy. Vlajková loď bez tenkých rámečků jakoby najednou nebyla tou pravou vlajkovou lodí. Kdy jindy tedy provést vlastní měření a sestavit žebříček deseti nejlepších?
Metodika měření
Údaj, který nás dnes bude zajímat, najdete i jinde na webu. Většinou však jde o nepřesný automatický výpočet, kde se operuje s hranatým půdorysem zařízení a displejem s ostrými rohy a bez výřezů. Jindy zase není známo, jaký postup byl pro výpočet zvolen. A někteří dokonce uvádí hodnotu, která nemá s realitou vůbec nic společného – výrobce samotné nevyjímaje. Tomu všemu jsme se chtěli vyhnout. Jak jsme tedy k našim číslům došli?

Fotografie bohužel vždy perspektivně zkresluje a zároveň není v našich možnostech všechny telefony zepředu naskenovat, tudíž jsme vždy jako základ použili příslušný produktový render, který výrobce uvolnil po představení zařízení. Render proto, že minimalizuje perspektivní zkreslení, a příslušný proto, že byl nezbytný přímý pohled na čelo. S tím jsme se nicméně nespokojili. Z případu Xiaomi Mi MIX totiž víme, že se nám někteří výrobci neostýchají skrz produktové obrázky lhát (i ty v tomto článku prosím berte s rezervou). A množné číslo nepoužíváme nadarmo – v průběhu měření jsme totiž při nekalých praktikách přistihli i mnohé další. V takových případech jsme tedy render na základě fotografií skutečných zařízení upravili tak, aby byl následný výpočet co nejpreciznější.

Po pečlivém dobrání se k podkladovému obrázku jsme v počítači důkladně překreslili zvlášť přední půdorysnou plochu zařízení (bez postranních tlačítek) a zvlášť plochu displeje, a to tak, že jsme vzali v potaz všechna případná zaoblení i výřezy. Následně jsme spočítali, kolik pixelů ten který obraz tvoří. Konečnou matematickou operací jsme zjistili, kolik procent z celkové přední půdorysné plochy zařízení zabírá aktivní matice displeje. Čím vyšší hodnota, tím vyšší pozice v našem žebříčku.

Na účastníky testu nebyly kladeny žádné jiné požadavky, než aby byli široce dostupní před koncem roku 2017, nicméně všichni disponují alespoň anglickým jazykem prostředí a lze s nimi volat v našich podmínkách. Pro některé však musíte do zahraničí a nejeden postrádá podporu rychlých dat v Česku. Z důvodu různorodosti jsme se rozhodli, že každý výrobce smí mít v žebříčku pouhý jeden, ten v této disciplíně nejlepší model. Pouze u těch nejlepších jsme však zdaleka neskončili.
Bohužel nebylo v našich možnostech zahrnout i faktor zahnutí displeje, ale ten by výsledná čísla změnil jen nepatrně. I tak musíme dopředu upozornit, že náš žebříček slouží zejména pro orientaci a nemá ambice přinést na miliontinu přesné hodnoty.
Kdo se stal vítězem a kdo poraženým? To se dozvíte v dalších kapitolách. Dopředu můžeme slíbit, že budete překvapení. I my byli.
vtipne je ze cca pet let vsude pisu proc android konecne nepredelaji a tlacitka uplne neodstrani. roky pisu ze zezhora gesto vysouva listu a ze trech dalsich stran zadna gesta nejsou. zleva by krasne mhlo byt zpet, zezdola menu a zprava bezici aplikace. ted nakonec mou myslenku kopiruje apple a tlacitka odstrani on. to je vtipne..