Google oslavuje dvacetiny. Připomeňme si, jak ovlivnil naše životy

Google oslavuje dvacetiny. Připomeňme si, jak ovlivnil naše životy

Dnes je tomu přesně dvacet let od založení společnosti, která výrazně ovlivnila svět, ve kterém žijeme a způsob, jakým každodenně komunikujeme s okolím. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, co všechno Google a služby, které pod něj spadají, umožnily, najdete to přesně v tomto článku. Můžete tedy přestat Googlovat a pustit se do čtení.

Úvod

Google je jedním z mála příkladů, kdy se název společnosti stane natolik známým, že se přetaví v obecný název pro určitou činnost, výrobky nebo služby. Googlovat a vygooglit přitom už dávno nejsou termíny používané pouze u mladší generace. Google však není „jen“ o hledání informací a zábavě. I díky němu se totiž mohly rozvinout nové formy podnikání na internetu. Pojďme se ale na historii Googlu podívat pěkně popořadě, od skromných začátku až k megalomanským plánům do budoucnosti.

Google
Zleva Larry Page a Sergei Brin

1995 a 1996

Během doktorského studia na Stanford University se poprvé seznámili zakladatelé Googlu Larry Page a Sergei Brin, který se svými rodiči emigroval z tehdejšího sovětského svazu. Uvědomují si, že zatím nikdo neanalyzoval tehdejší World Wide Web a prolinkování jednotlivých stránek. Obdobně jako u akademických prací, kde se kvalita často odvozuje od počtu citování, chtěli určit sílu webových stránek. Představili tedy Backrub (dnes známý jako indikátor síly stránek – PageRank). Backrub řešil problém u tehdejších vyhledávačů (např. AltaVista), které odpovědi na vyhledávaný dotaz negenerovaly podle relevantnosti a stránka relevantní pro uživatele tedy mohla být na třetí stránce výsledků, ale také klidně na sté.

1997

Původně nazvaný projekt Backrub byl přejmenován na Google. Jednalo se o slovní hříčku odvozenou od Googol – označující číslo jedna se sto nulami. Název měl také poukázat na to, že Google měl v plánu poskytnout téměř nekonečné množství výsledků. Nejprve zvažovali název What Box, který ale zněl podobně jako Wet Box. Kvůli obavám spojování jejich podnikání s porno průmyslem se nakonec rozhodli pro Google.

Google Storage
Původní Google úložiště o velikosti 40 GB bylo kvůli snadné rozšiřitelnosti a levné ceně postaveno ze stavebnice LEGO

1998

Jejich search engine system získal pozornost nejen na akademické půdě, ale i u investorů ze Silicon Valley. V roce 1998 byla oficiálně založena společnost Google poté, co zakladatelé získali šek na 100 000 amerických dolarů. Následně se společnost z akademických prostor přestěhovala do garáže patřící zaměstnankyni Susan Wojcicki (nyní CEO YouTube). V tomto roce už Google dosáhl mety 500 000 vyhledávaných výrazů za den a přišel s prvním obrázkem (tzv. „doodle“) nad vyhledávacím okýnkem Google, který byl věnován slavnému festivalu Burning Man.

1999

Google získává další investici ve výši 25 milionů dolarů a stěhuje se z garáže do kanceláří.

2000

Google už ovládá 15 jazykových verzí a otevírá kancelář v New Yorku. Spouští AdWords, službu pro inzerenty, kteří se mohou zobrazit v placených výsledcích vyhledávání. Na začátek s pouhými 350 zákazníky.

2001

První akvizice Deja.com, společnost otevírá kancelář v Tokyu a Obrázky Google spouští s 250 miliony obrázků v databázi.

2002

Spuštěna první Google API pro Google News, otevírá se kancelář v Sydney a také je představena služba Froggie – později pojmenována jako Google Shopping.

2003

Spuštěn AdSense – možnost umístit reklamy z reklamního systému Google AdWords na stránkách, za které majitelé stránek dostávají provize. Pořádá se první CodeJam, kde programátoři soutěží o ceny, a spouští se Google Print (nyní známý jako Google Books).

2004

Zaměstnanec Googlu přichází se službou Orkut (Google svým zaměstnancům doporučuje věnovat 20 % času na vymýšlení vlastních produktů). Jedná se o první sociální síť od Googlu populární zejména v Indii a Brazílii. Google v tomto roce také spouští Gmail a a zároveň dochází k akvizici společnosti Keyhole, kterou přejmenuje na Google Earth.

2005

Spuštění Google Maps, je představen Gmail pro mobilní zařízení a úspěšně spuštěn Google Analytics, který měří návštěvnost a další informace u webových stránek.

2006

Spuštění Google Calendar, Google Finance, Google Translate. Ve stejném roce též Google získal YouTube za 1,65 miliardy dolarů a Oxford English Dictionary přidává do svého slovníku termín Google jako sloveso.

2007

Poprvé se ukazuje StreetView v Google Maps a je vypuštěna první verze mobilního OS Android.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze