Google oslavuje dvacetiny. Připomeňme si, jak ovlivnil naše životy

Google oslavuje dvacetiny. Připomeňme si, jak ovlivnil naše životy

Dnes je tomu přesně dvacet let od založení společnosti, která výrazně ovlivnila svět, ve kterém žijeme a způsob, jakým každodenně komunikujeme s okolím. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, co všechno Google a služby, které pod něj spadají, umožnily, najdete to přesně v tomto článku. Můžete tedy přestat Googlovat a pustit se do čtení.

2008

Google spouští svůj vlastní prohlížeč Google Chrome, který umožňuje vyhledávání pomocí hlasu a pořádá svou první konferenci Google I/O v San Francisku.

2009

Je založen vlastní Venture Capital Fund. Zároveň je přidána možnost navigace do Google Maps. Google oznamuje vývoj nového operačního systému Google Chrome. Úspěšně proběhlo také založení společnosti Waymo zaměřené na testování a vývoj technologií pro autonomní vozidla s cílem postavit autonomní vozidlo do roku 2020.

2010

Google oznamuje plány na vybudování ultrarychlé broadbandové síť, spouští Google TV a také světu ukazuje Google Instant – službu, které zobrazuje výsledky hledání ještě když píšete.

2011

Spuštění sociální sítě Google+ a také spuštění platební služby Google Wallet.

2012

Odhalen Project Glass a spuštění cloudového úložiště Google Drive a obchodu Google Play.

2013

Spuštění Google Hangouts. Představení projektu Loon, který poskytuje internet v odlehlých oblastech pomocí héliových balónů. Spuštěn Chromecast – přehrávač audio/video obsahu na TV a jiných systémech skrze streamování přes Wi-Fi. OS Android dosahuje jedné miliardy aktivací.

2014

Akvizice společnosti Nest, která se zaměřuje na výrobu domácího příslušenství ovládaného přes Wi-Fi. Oznámen nový projekt zaměřený na výrobu miniaturních zařízení/elektroniky aplikované do kontaktní čočky, která u diabetiků změří hladinu cukru. Spuštění systému Android Wear pro wearables.

2015

Ukončení prodeje Google Glass v lednu 2015 s příslibem práce na dalších modelech. CEO Googlu Sundar Pinchai oznámil reorganizaci společnosti a přesunutí Googlu pod holdingovou společnost Alphabet, aby byly aktivity Googlu více průhledné a zároveň to umožnilo větší autonomii jiným dceřiným společnostem, které nejsou zaměřené pouze na internetové služby.

2016

Google spouští výukový program přes Udacity (poskytovatele on-line vzdělávacích kurzů). Více využívá „deep learning“, který je využíván v Google Translate, Google Photos a Google Voice Search. Google Photos přichází jako nástupce služby Picasa a využívá rozeznávání tváří. Mateřská společnost Alphabet představuje jednu z nejcennějších společností světa s hodnotou stovek miliard dolarů. Google oznamuje aplikaci Google Allo (chatovací aplikaci s emoji), která ovšem nemá konkurovat Google Hangouts. Dále dochází k oznámení platformy pro virtuální realitu Daydream postavené na Android N, která má fungovat pouze na určitých „Daydream-ready“ zařízeních. Zároveň s tím Google pochopitelně představuje svůj vlastní VR headset. Došlo také k představení aplikace Duo, která má být konkurencí pro Facetime, hlavní výhodou je jednoduché ovládání.

2017

Oznámení Google Lens – smartphone bude schopný rozpoznat, na co se právě dívá. Při zaměření telefonu na restauraci Google automaticky vyhledá informace a hodnocení – v budoucnu tak budeme prozkoumávat svět ne pomocí textu nebo hlasu, ale pomocí namíření telefonu na věci, které vidíme. Google Photos, Google Home a Google Asistent jsou opět chytřejší a je oznámen Android Android Oreo. Pro rozvojové trhy, kde jsou běžné smartphony se slabším výkonem, bude k dispozici systém Android Go.

Google Lens - Pixel 2 XL

2018

Google představuje Google Duplex pro Google Asistent – představení na Google I/O, kde byly přehrány dva telefonní hovory a poté bylo odhaleno, že pouze u jednoho z nich mluvila opravdová osoba. Nebyly k rozeznání.

Gmail dostává vylepšení, novou AI vlastnost Smart Compose – pokročilý našeptávač, který se učí na základě textu, jenž uživatel píše. Dochází k představení Androidu Pie a jeho pokročilých funkcí využívajících umělé inteligence a spuštění Android Wear 2.0, který má pomoci učinit wearables zařízení více nezávislými. Google Asistent nově dostává možnost změnit hlas asistenta včetně možnosti navolit hlasy známých celebrit.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze