To nejzajímavější z roku 2017 podle nás – část druhá

Uplynulý rok hodnotí další 4 členové redakce
To nejzajímavější z roku 2017 podle nás – část druhá

Rok 2017 se nezadržitelně blíží ke svému konci, takže je čas na závěrečnou rekapitulaci. Konkrétně se každý z redakce mobilenet.cz zaměřil na několik zařízení, služeb a novinek, které jej v roce 2017 zaujaly nejvíce. V dnešním druhém díle jsme vyzpovídali další čtyři členy redakce, kteří představili svůj výběr.

Trendy a události roku 2017 dle redakce

Výběr editora recenzí Ondřeje Zástěry

Pochopení nadbytečnosti displejových rámečků

Letos jsme se dočkali ještě méně kompaktních telefonů než v předchozích letech, i tak ale výrobci smartphonů přestali navyšovat požadavky na naše kapsy a dlaně. Největší událostí roku 2017 je tak pro mne stejně jako pro mnohé kolegy fakt, že když už neustoupili od 5palcových a větších displejů, alespoň je začali zabalovat do tenkých rámečků. Konečně! V této souvislosti nutno ocenit i skutečnost, že u mnohých modelů změnili poměr stran displeje tak, že se zařízení v portrétním režimu jistěji drží, a přitom velikost zobrazovací plochy zůstala stejná, čímž odpadla další nevýhoda velkých telefonů.

Gionee M7 Power
Gionee sice na tomto reklamním poutáku prachbídně lže, ale pro ilustraci slouží dobře

Zpět ale k rámečkům. Nejsem totiž úplně šťastný z toho, jak tento trend někteří výrobci pojali. Pokud mám být konkrétní, musím jmenovat Essential a Sharp, jejichž modely mají v displeji výřez pro kameru. Tu využije většina uživatelů jen výjimečně, ovšem vadit jim bude neustále, zejména pokud si budou prohlížet fotografie nebo video. Kapitolou samou o sobě je Apple, který navíc investoval nemalé prostředky do technologie rozpoznání obličeje. To není o mnoho bezpečnější než standardní čtečka otisků prstů a rozhodně je méně pohodlné, a přesto tu s námi pravděpodobně dlouhý čas zůstane, stejně jako onen výřez. Nelze opomenout ani Samsung, který u svých top modelů umístil čtečku otisků prstů na nedosažitelné místo, ale tam půjde škody jednoduše napravit tím, že se u další generace pozice drobně změní.

Apple iPhone X

Pokud se v roce 2018 konečně dočkáme avizovaných čteček otisků prstů za displejem, tenké rámečky nebudou automaticky znamenat snížený komfort během procesu autentifikace. Nic pak nebude bránit užívat si bezrámečkových displejů plnými doušky. I tak si budeme rok 2017 bezesporu pamatovat jako ten, kdy se tento trend široce rozšířil.

Inovace v oblasti konvertiblů z nečekané strany

Od mobilních telefonů se přesuňme k mobilním počítačům, přesněji k mé oblíbené kategorii zařízení 2v1. Při pohledu na nabídku výrobců se nelze ubránit dojmu, že to letos byla celkem nuda. Našla by se ovšem jedna výjimka a překvapivě ji nemá na svědomí žádný zkušený harcovník. Řeč je o Porsche Design Book One. Nejenže je tento konvertibl krásně symetrický, takže v libovolném režimu vše krásně lícuje, ale hlavně u něj došlo k fúzi překlápěcí koncepce á la Yoga a odtrhávací konstrukce ve stylu Surface Booku, na což si zatím nikdo jiný netroufl. Konvertibl se tak stal opět o něco méně kompromisním zařízením, jen jeden otravný nedostatek nadále přetrvává – pokud se rozhodnete pro režim stojanu, obrazovka bude při každém dotyku couvat, jako by snad šlo o hollywoodskou herečku a vy byli Harvey Weinstein.

Porsche Design Book One

Nutno dodat, že si Porsche Design nechá za tento svůj exkluzivní kousek, jehož ozubené panty vtipně odkazují na automobilový původ značky, pořádně zaplatit, konkrétněji takřka 80 tisíc korun. Hardwarová výbava nicméně nepostrádá nic důležitého. Za své peníze tak dostanete jemný displej, digitizér pro podporu aktivního stylusu, USB plné velikosti, stejně jako USB typu C, dlouhou výdrž na baterii a výkonný hardware. Jde o dobrou ukázku toho, že ultraluxusní výrobek nemusí automaticky znamenat kýčovitý design (jako Lamborghini Alpha-One), nebo podřadné vnitřnosti (jako nám v minulosti nejednou předvedlo Vertu).

Hašení požáru po #batterygate

Ačkoliv se velké technologické firmy snaží tvářit jako dokonalé, nevyhýbají se jim ani průšvihy, které mají těžký dopad na zákazníky. Černého Petra si před rokem vytáhl Samsung, který se svým Notem 7 sice zabodoval u každého recenzenta, ale jak se ukázalo později, zařízení trpělo katastrofickou konstrukční vadou, kdy vlivem přílišného natěsnání komponent na sebe docházelo ke vznícení baterie. Samsung se mohl vymluvit na vzácnost takových případů, svést závadu na použití neoriginálních nabíječek, nebo uživatele obvinit z jiného nevhodného používání zařízení. V Jižní Koreji si ale řekli „ne“ a ke kauze se postavili čelem. Navzdory hrozbě velkých finančních ztrát a brblání zájemců o telefon výrobu nekompromisně ukončili, majitelům zařízení nabídli vrácení peněz a jali se důkladného vyšetřování. Jeho výsledky pak transparentně představili světu a zavedli opatření, aby se podobným případům v budoucnu předešlo. Od té doby jsme se dočkali „osmičkových“ vlajkových lodí, které se nejen těšily přízni odborné veřejnosti, ale obstály i v praxi, když se podařilo udat přes 20 milionů kusů a k žádnému případu vznětí baterie v důsledku výrobní vady už nedošlo.

Od kauzy uběhlo několik měsíců a jako by se po ní slehla zem. Případ Galaxy Note 7 nejen přispěl k vyšší kvalitě baterií, které Samsung dodává i ostatním výrobcům, ale zároveň v mých očích velkým globálním hráčům ukázal, že pokud v případě problémů nenechají své zákazníky ve štychu, budou odměněni jejich pokračující loajalitou. Možná si na základě mých slov řeknete, že jsem prachsprostý fanboy, ale faktem je, že momentálně nevlastním žádný spotřebitelský produkt tohoto výrobce.

Diskuze ke článku
Samo Kosík
Samo Kosík
jiri vencl mozno mas pravdu ale....
iphone je celkovo lepi, ide viac do buducnost, ma lepsi vykon fotak.... (lepsie klasicke funkcie) ale samsung note 8 ma horsi vykon ale ma vr a viac prislusenstva,pre mna je vsal lepsi iphone

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze