Nejlepší odolné telefony

Nejlepší odolné telefony
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na skutečně odolné telefony
  • Všechny odolají vodě, prachu či pádům z takřka dvou metrů
  • Zvolili jsme zástupce značek CAT, Nokia, Samsung, Sony a Apple

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.

Nejlepší odolné telefony

CAT S62 Pro

Osvědčeným výrobcem odolných telefonů je značka CAT, který má v portfoliu vlajkový model S62 Pro. Ten nadále rozvíjí možnosti lákavé termokamery, kterou však již integroval do těla, nejsme svědky nevzhledného hrbu jako u starší generace. Výbava je postavena na 5,7" Full HD+ displeji a stále solidním Snapdragonu 660. Nasazen je Android 11, což už bohužel není nejnovější verze.

Telefon je pogumován, plní certifikaci IP68, odolá pádům, teplotním výkyvům a displej je krytý sklíčkem Gorilla Glass 6. Za pozornost stojí, že výrobce si za odolností stojí a záruka se vztahuje na vše, co stupně krytí deklarují. Smířit se musíte s vyšší cenou, která se blíží k hranici 13 tisíc korun.

Nokia 800 Tough

Odolný telefon pro některé stále znamená primárně zařízení na telefonování, které disponuje spíše menším displejem méně náchylným na poškození. Ačkoliv od představení Nokie 800 Tough uplynul už více než rok a půl, nadále jde o povedený klasický telefon za 2,5 tisíce korun. Na první pohled jde o skutečně robustní mobil, který vydrží pády, výkyvy teplot, samozřejmě mu nevadí voda či prach. Pro někoho může být praktická i přítomnost masivního poutka. V náročných podmínkách oceníte dlouhou výdrž či možnost zapnout si svítilnu.

Ačkoliv Nokia vypadá jako zcela tradiční telefon, částečně pokukuje mezi smartphony, neboť využívá KaiOS. Máte možnost si doinstalovat hry a aplikace, přičemž telefonu není cizí LTE či možnost vytvoření Wi-Fi hotspotu. Z mobilu základně obsloužíte i internet, byť na pohodlí klasického dotykového smartphonu tato Nokia zdaleka nemá. Smířit se musíte také s velmi obyčejným fotoaparátem se 2 megapixely, který fotí podprůměrně.

Nokia XR20

Nabídku odolných telefonů loni příjemně oživila Nokia XR20. Na první pohled mobil, který nevypadá jako neohrabaný hromotluk. Přesto má odolnou konstrukci, nevadí mu prach ani voda. Dostalo se na velký 6,67" IPS displej s Full HD+ rozlišením, který je mírně zapuštěn, a tak chráněn. Odolná Nokia vás může příjemně překvapit například stereo reproduktory či podporou bezdrátového nabíjení. Výrobce se také kasá 4letou softwarovou podporou. Prostředí tak bude i za několik let nadále aktuální.

Nokii XR20 si můžete zakoupit na CZC.cz.

Mezi odolnými telefony Nokia XR20 slušně fotí, což se hodí, pokud často navštěvujete přírodu a chcete si uchovat nějaké vzpomínky. Smířit se musíte se slabším procesorem či absencí nabíječky v základním balení. Líbit se vám nemusí ani vyšší hmotnost, ale ta je u telefonu se zvýšenou odolností obvyklá, a také s vysoká cena, která překračuje 14 tisíc korun.

Samsung Galaxy XCover Pro

Máte jisté obavy z méně známých značek a raději byste volili osvědčenou klasiku? Pro vás je připraven Samsung Galaxy XCover Pro, který po letech půstu přináší do portfolia jihokorejského výrobce lépe vybavenou a současně opravdu odolnou alternativu. Má dostatečně kvalitní 6,3" Full HD+ displej, avšak smířit se musíte s jen průměrným procesorem či pouze 64GB interní pamětí. Na druhou stranu jde o robustní zařízení s vyvýšenými boky, které větší displej spolehlivě chrání. Velkou výhodou je propracované a dobře optimalizované prostředí Androidu 11, kdy budete též pravidelně dostávat aktualizace.

Na zadní straně objevíte dva fotoaparáty, kdy hlavní doplňuje i praktická ultraširokoúhlá kamerka. Poměrně vzácnou vlastností je možnost uživatelsky vyměnit baterii. V případě potřeby si tak můžete pořídit záložní a snadno ji vyměnit. To se rozhodně může hodit, protože výdrž nepatří k silným stránkám XCoveru Pro, který se na českém trhu nabízí za 12 tisíc korun.

Apple iPhone 13 Pro

Na závěr dnešního výběru jsme si nechali trošku odlišná zařízení, která na první pohled nepřipomínají obrněný vůz a současně nejsou odolná vůči pádům. První zmíníme Apple iPhone 13 Pro. Ten sice neodolá pádům, jedná se v zásadě o běžný chytrý telefon, ale chlubí se certifikací IP68. Ani na tom by však nebylo nic zvláštního. Apple však letos u nové řady iPhonů 13 garantuje odolnost proti vodě po dobu 30 minut v hloubce až 6 metrů. To je cca 4násobek oproti většině konkurentů.

Výbava iPhonu 13 Pro je samozřejmě špičková. Disponuje kvalitním OLED displejem se 120 Hz, výkonným procesorem Apple A15 Bionic nebo skvělou sestavou tří zadních fotoaparátů. Telefon má i stereo reproduktory a bezdrátové nabíjení. Nepotěší ale pomalým drátovým nabíjením, výřezem v displeji a znovu dodejme, že se nejedná o čistokrevný odolný telefon.

Sony Xperia 10 IV

Xperia 10 IV dokazuje, že telefon se zvýšenou odolností nemusí být nezbytně nutně drahý. Letošní novinka vás vyjde na zhruba 12 tisíc korun a chlubí se dvojitou odolností dle certifikací IP65 a IP68. Telefonu tak nevadí pád do vody ani vyloženě prašné prostředí. Telefon vás zaujme kompaktnějšími rozměry a kvalitním OLED displejem s moderním ochranným sklíčkem Gorilla Glass Victus.

Mezi plusy lze zařadit i zajímavou fotovýbavu. Telefon má hlavní 12megapixelový fotoaparát s optickou stabilizací obrazu a navrch přihazuje 8megapixelový ultraširokoúhlý objektiv i 8megapixelový teleobjektiv s dvojnásobným bezztrátovým zoomem. Vhod přijde i nejnovější prostředí s dobrou optimalizací. Na druhou stranu se ani Xperia 10 IV nevyhnula přešlapům. Nezlvádá nahrát 4K video, Snapdragon 695 je spíše průměrný a chybí stereo reproduktory.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze