Nejlepší odolné telefony

Nejlepší odolné telefony
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na skutečně odolné telefony
  • Všechny odolají vodě, prachu a většina i pádům z takřka dvou metrů
  • Zvolili jsme zástupce značek CAT, Nokia, Samsung, Sony a Apple

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Nelepší odolný telefon

Odolné telefony

CAT S53

Osvědčeným výrobcem odolných telefonů je značka CAT, který má v portfoliu letošní novinku v podobě modelu S53. Jde o zástupce spíše středního proudu, ale i tak třeba díky podpoře rychlých sítí 5G zaujme. Výbava je postavena na 6,5" displeji s bohužel nižším HD+ rozlišením. Nijak speciálně neoslní jen průměrný Snapdragon 480. Nasazen je Android 11, což už bohužel není nejnovější verze.

Telefon je pogumován, plní certifikaci IP68, odolá pádům, teplotním výkyvům a displej je krytý sklíčkem Gorilla Glass 6. Za pozornost stojí, že výrobce si za odolností stojí a záruka se vztahuje na vše, co stupně krytí deklarují. Dostalo se na slušný hlavní fotoaparát se 48 megapixely. Smířit se musíte s vyšší cenou, která se pohybuje kolem 11,5 tisíc korun.

Nokia XR20

Nabídku odolných telefonů loni příjemně oživila Nokia XR20. Na první pohled mobil, který nevypadá jako neohrabaný hromotluk. Přesto má odolnou konstrukci, nevadí mu prach ani voda. Dostalo se na velký 6,67" IPS displej s Full HD+ rozlišením, který je mírně zapuštěn, a tak chráněn. Odolná Nokia vás může příjemně překvapit například stereo reproduktory či podporou bezdrátového nabíjení. Výrobce se také kasá 4letou softwarovou podporou. Prostředí tak bude i za několik let nadále aktuální.

Mezi odolnými telefony Nokia XR20 slušně fotí, což se hodí, pokud často navštěvujete přírodu a chcete si uchovat nějaké vzpomínky. Smířit se musíte se slabším procesorem či absencí nabíječky v základním balení. Líbit se vám nemusí ani vyšší hmotnost, ale ta je u telefonu se zvýšenou odolností obvyklá, a také s vysoká cena, která atakuje 13 tisíc korun.

Samsung Galaxy XCover6 Pro

Nejmladším zástupcem dnešního výběru odolných telefonů je letos představený Samsung Galaxy XCover6 Pro. Má dostatečně kvalitní 6,6" Full HD+ displej a ani výkon nebude nikoho brzdit. Nasazen je Snapdragon 778G s 6GB RAM. Těšit se můžete na robustní zařízení s vyvýšenými boky, které větší displej spolehlivě chrání. Velkou výhodou je propracované a dobře optimalizované prostředí Androidu 12, kdy budete též pravidelně dostávat aktualizace po dobu několika let.

Na zadní straně objevíte dva fotoaparáty, kdy hlavní 50megapixelový doplňuje i praktická ultraširokoúhlá kamerka s 8 megapixely. Poměrně vzácnou vlastností je možnost uživatelsky vyměnit baterii. V případě potřeby si tak můžete pořídit záložní a snadno ji vyměnit. To se rozhodně může hodit, protože výdrž nepatří k silným stránkám XCoveru6 Pro, který se na českém trhu nabízí za necelých 13 tisíc korun.

Apple iPhone 14 Pro

Na závěr dnešního výběru jsme si nechali trošku odlišná zařízení, která na první pohled nepřipomínají obrněný vůz a současně nejsou odolná vůči pádům. První zmíníme Apple iPhone 14 Pro. Ten sice neodolá pádům, jedná se v zásadě o běžný chytrý telefon, ale chlubí se certifikací IP68. Ani na tom by však nebylo nic zvláštního. Apple však u iPhonů 14 garantuje odolnost proti vodě po dobu 30 minut v hloubce až 6 metrů. To je cca 4násobek oproti většině konkurentů.

Výbava iPhonu 14 Pro je samozřejmě špičková. Disponuje kvalitním OLED displejem se 120 Hz a Dynamic Islandem, výkonným procesorem Apple A16 Bionic nebo skvělou sestavou tří zadních fotoaparátů. Telefon má i stereo reproduktory a bezdrátové nabíjení. Nepotěší ale pomalým drátovým nabíjením, vyšší cenou a dodejme, že se nejedná o čistokrevný odolný telefon.

Sony Xperia 10 IV

Xperia 10 IV dokazuje, že telefon se zvýšenou odolností nemusí být nezbytně nutně drahý. Letošní novinka vás vyjde zhruba na 12 tisíc korun a chlubí se dvojitou odolností dle certifikací IP65 a IP68. Telefonu tak nevadí pád do vody ani vyloženě prašné prostředí. Zaujme kompaktnějšími rozměry a kvalitním OLED displejem s moderním ochranným sklíčkem Gorilla Glass Victus.

Mezi plusy lze zařadit i zajímavou fotovýbavu. Telefon má hlavní 12megapixelový fotoaparát s optickou stabilizací obrazu a navrch přihazuje 8megapixelový ultraširokoúhlý objektiv i 8megapixelový teleobjektiv s dvojnásobným bezztrátovým zoomem. Vhod přijde i nejnovější prostředí s dobrou optimalizací. Na druhou stranu se ani Xperia 10 IV nevyhnula přešlapům. Nezvládá nahrát 4K video, Snapdragon 695 je spíše průměrný a chybí stereo reproduktory.


Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze