Nejlepší telefon se snadným ovládáním

6
Nejlepší telefon se snadným ovládáním
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na telefony s jednoduchým ovládáním
  • Dojde na tlačítkovou klasiku i smartphony
  • Výběr zahrnuje zástupce od Nokie, Applu, Samsungu a Aligatoru

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte našeho průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybíráme nejlepší telefon se snadným ovládáním!

Na co si dát pozor?

Podrobně jsme vše důležité kolem výběru telefonu se snadným ovládáním rozebírali v našem průvodci. Níže se již podíváme na samotný výběr konkrétních telefonů.

Nokia 6310

Pod pojmem snadné ovládání si nadále spousta uživatelů představí dávné telefony Nokia. Možná i bezmála 20 let starou Nokii 6310. A právě tu se výrobce HMD Global rozhodl v oživit a vzkřísil její povedený design. Pokud se smíříte se základním plastovým tělem, získáte telefon s 2,8" QVGA displejem. Loňská novinka bude každopádně vyhovovat všem, kteří hledají mobil s klasickou alfanumerickou klávesnicí. Jednotlivá tlačítka jsou dostatečně velká, což je předpokladem pro pohodlné psaní. A ten design? Srdce nostalgika pohladí.

Nokii 6310 si můžete pořídit přímo na webu Mobil Pohotovost.

Telefon běží na starém známém systému S30+, takže žádné vymoženosti nečekejte, vrcholem datového připojení je stále GPRS, Bluetooth povýšilo na verzi 5.0. Vedle vlastní hudby z microSD karty můžete poslouchat i FM rádio. A samozřejmě nechybí ani had. Příliš nepotěší nekvalitní VGA fotoaparát, který se hodí opravdu jen v případě nouze. Pokud však hledáte zcela základní telefon a rádi si zavzpomínáte na začátek století, může být Nokia 6310 vhodnou volbou.

Apple iPhone SE (2022)

Vyhovují vám iPhony, nebo si to alespoň myslíte? Ano, prostředí iPhonů je všeobecně jednodušší než v případě Androidu, uživatel zkrátka nemůže změnit vše, co si usmyslí. Abychom však Apple nehanili, s příchodem iOS 16 se tento nešvar maličko zlepšil. Ani tentokrát jsme nemuseli pátrat mezi několik let starými telefony, spolehnout se můžete na iPhone SE (2022). Má 4,7" displej s rozlišením 1 334 × 750 px a velmi výkonný procesor Apple A15 Bionic.

Nechybí zvýšená odolnost ani podpora bezdrátového nabíjení či 5G. I když design vypadá v roce 2022 již vcelku obstarožně, Home Button pod displejem velmi zjednodušuje ovládání. Někteří ho dodnes považují za ten nejlepší ovládací prvek iPhonů vůbec.

Obávat se nemusíte ani o prostor pro data, byť podpora paměťovek chybí. Naopak se můžete těšit na kvalitní hlavní fotoaparát s rozlišením 12 Mpx. V závislosti na volbě paměťové verze se cena nového iPhonu pohybuje od 14 tisíc korun za základní 64GB paměťovou variantu.

Samsung Galaxy A13/A33

Ani telefon s Androidem nemusí nutně znamenat obtížné ovládání. Za všechny jsme tentokrát vybrali Galaxy A13 s Androidem 12 nadstavbou One UI, kterou Samsung uzpůsobil pro ovládání jednou rukou. Ve většině případů proto nemusíte přehmatávat či natahovat palec, a to navzdory tomu, že má mobil 6,4" displej s Full HD+ rozlišením. V prostředí vás potěší i srozumitelné popisky či praktické hledání, díky kterému vždy najdete vše, co aktuálně potřebujete.

Méně zkušení uživatelé či úplní začátečníci pak možná využijí i speciální Snadný režim. Po jeho zapnutí se prostředí omezí jen na několik základních aplikací a veškeré prvky na domácí obrazovce se zvětší. Zlepší se také klávesnice a například prodlouží čas, po který je nutné ikonky držet pro nějaké změny. Tím se omezí nechtěné změny v uspořádání a nastavení. Smartphone dokáže zlákat například velkou baterií s kapacitou 5 000 mAh či 50megapixelovým fotoaparátem.

Máte větší rozpočet a náročnějšího uživatele? Sáhněte po Samsungu Galaxy A33. Nabídne zvýšenou odolnost, větší paměť, výkonnější procesor, AMOLED displej a lepší fotoaparáty. Nejen díky tomu je vhodnou investicí, pokud hledáte zařízení na delší dobu.

Nokia 2660 Flip

Nedáte dopustit na véčka? Nedivíme se, mají něco do sebe. Zajímavá je Nokia 2660 Flip, což je zcela základní telefon, který se na českém trhu prodává za necelé dva tisíce korun. Zaměřuje se na zcela nenáročné uživatele, kteří primárně telefonují a možná posílají SMS. V této souvislosti rovnou zmiňme zřejmě hlavní trumf mobilu, kterým je obří alfanumerická klávesnice. Ta bude vyhovovat všem se slabším zrakem a současně i většími prsty.

Displej má sice slušnou 2,8" úhlopříčku, ale jen QVGA rozlišení a pozorovací úhly nejsou ideální. Obdobně je na tom i venkovní 1,77" displej, avšak u něj to tolik nevadí. Čas či zmeškaný hovor z něj lze vyčíst snadno.

I v Nokii 2660 Flip je nasazen VGA snímač velmi nevalné kvality, avšak pro nouzové použití postačí. Kousek od fotoaparátu se nachází LED, kterou lze použít pro přisvětlení scény. Vše probíhá tak, že se dioda jednoduše rozsvítí. Na levém boku nalezneme konektory, jde o 3,5mm jack a microUSB. Baterii s kapacitou 1 450 mAh můžete uživatelsky vyměnit. Výdrž je značně variabilní. Pokud budete pouze volat a psát SMS, počítejte přibližně s 10denní výdrží. Samozřejmostí je FM rádio a potěší i podpora 4G.

Aligator S6500 Senior

Pokud vám ani Snadný režim není dost, můžete jít na jistotu a vsadit na Aligator S6500 Senior se speciálním BIG launcherem. Díky tomu se se smartphonem skamarádí i vaše prarodiče, což jsme si osobně vyzkoušeli.

S6500 Senior dále zaujme velkým 6,5" displejem, 13Mpx fotoaparátem, čtečkou otisků prstů a GPS, díky které můžete kontrolovat mapy kdekoli na cestách. Systém je starší, konkrétně Android ve verzi 10, avšak v edici Go, která je určena pro základní smartphony s menším výkonem. Díky tomu je spouštění aplikací plynulejší a jejich velikost je menší, pokud tedy nainstalujete speciální Go verzi.


Související články
Diskuze ke článku
Porydge Covername
Porydge Covername
Tlačítkové jsou na ovládání NEJHORŠÍ. Obrazovka zobrazí minimum obsahu (což je fakt super když něco hledáte, třeba v nastavení) a než člověk otevře jednu aplikaci z menu, tak musí 10x zmáčknout čudlík. Na dotykovém mobilu ta samá akce šoupnu prstem nahoru (mám menu) a ťuknu na apku kterou chci. Rychlejší, jednodušší. Psaní zpráv na tlačítkovém je čistý teror, to už by mělo zmizet ze světa. Takže ne, tlačítkové mobily nejsou jednodušší na ovládání.
Porydge Covername
Porydge Covername
Líný člověk má rád jednoduché věci a já jsem líný. Píchnout prstem do obálky na obrázku umí i opice. Zkus jí ale vysvětlit, že aby se do té "obálky" dostala, tak musí zmáčknout milion různých čudlíků v konkrétním pořadí.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze