Monument Valley 2
recenze

Monument Valley 2

Úspěšný návrat legendy
3

Po uplynutí exkluzivity pro zařízení Apple vychází očekávaná hra Monument Valley 2 konečně také pro Android. Nabízí návrat do známého světa, kde na nás čeká zcela nová kapitola. Tentokrát se vydáme na emocionální výpravu, v níž hlavní roli hraje vztah matky a dcery.

Tentokrát jsme si s recenzí dali trochu načas. Právě včera však vyšel druhý díl Monument Valley 2 pro Android, což je nejlepší příležitost se ke hře vrátit po pěti měsících od uvedení. Jako každý sequel to nemá snadné. Snaží se navázat na ohromný úspěch prvního dílu a ospravedlnit svou existenci, když první příběh se zdál být uzavřený (navíc k němu vyšly dvě rozšíření). Vybírá si pro to nejlepší možnou cestu. Zapomeňte na Idu. Svět sice zůstává, ale vyprávět v něm budeme úplně nový příběh.

Monument Valley 2 – videorecenze

Matka a dcera

Kde byl první díl zaměřen na atmosféru a pocitovost, tam druhý díl zkouší pracovat se skutečným vyprávěním. Odmyslete si však dlouhé proslovy a spoustu textu. Vyprávění se odráží přímo v hratelnosti, což byste možná nečekali od „puzzle hry“, i když právě v tomto žánru se příběhovým hrám daří. Tématem Monument Valley 2 je vztah matky a dcery, i když tentokrát zůstáváme většinu času v perspektivě matky, což není úplně tradiční.

Jakkoliv by vám toto téma mohlo přijít banální, nabízí opravdu skvělý základ pro hluboký a emocionální příběh. Samozřejmě, stále tu najdete chytré rébusy, nádherné scenérie a roztomilé postavy, ale co posouvá hru na vyšší úroveň je především síla vyprávění. Právě v hratelnosti se tak budou odrážet všechny ty stupně, kdy dcera matku jen následuje, pak po ní opakuje, a teprve když dojde k úplnému odloučení, může se osamostatnit. To vede k precizně vystavěnému závěru, když už neovládáte jen matku, ale každou z postav zvlášť.

Absurdno podruhé

Jestliže jste odehráli první díl (pravděpodobně více než jednou), už asi nebudete uchváceni absurdní architekturou, která z klamu dělá realitu. Máte pocit, že z jednoho úhlu na sebe dvě vzdálené plošinky navazují? Tato hra vám umožní po nich přejít! Na tuto základní mechaniku však tvůrci nabalili spoustu nových nápadů, takže dvojka skutečně nepůsobí jako zbytečné pokračování prvního dílu.

Spousta věcí vám určitě utkví v paměti, ať už je to třeba práce se světlem a rostlinami, kdy velmi organicky měníte podobu úrovně. Chytrou logickou hru však neumí vytvořit jen vývojáři v ustwo, jejich síla je i v tom, že znají míru. Jestliže chtějí vyprávět zajímavý příběh, musí udržet hráčovu pozornost. A to se jim daří i díky tomu, že každou z mechanik vyzkouší přibližně ve třech obtížnostech. Nejprve vás ji naučí ovládat, pak před vás postaví průměrnou hádanku a na konci úrovně dostanete komplexní rébus, u kterého se už musíte zamyslet. Jenže tím to hasne. Mechaniky se zbytečně dlouho neopakují a tvůrci se z nich nesnaží „vytřískat maximum“.

Kvalita času

Předchozí odstavec by někomu mohl připadat jako nevýhoda. To také nutně znamená, že herní doba se pohybuje mezi hodinou a půl až dvěma hodinami. To není mnoho na hru za 150 Kč. Musíte se však sami sebe ptát, zda chcete opravdu intenzivní dvě hodiny, nebo průměrných deset hodin. Čím jsem starší, tím větší mám pocit, že čas je jediné, čeho se nám vážně nedostává. A jsem rád, když mi hra nabídne intenzivní zážitek v krátkém čase.

Jen těžko bychom mohli hledat v Monument Valley 2 zápory. Jako druhý díl v sérii má tu nevýhodu, že se musí vyrovnat s prvním dílem, který nás všechny ohromil. Stejný efekt už dvojka nevykouzlí, přestože jde pravděpodobně o ještě lepší hru. Nabízí příjemné rébusy, které nejsou těžké (a to by mohla být drobná výtka) a skvěle doplňují vyprávění. To je něco, co stále ještě málokterá hra umí. Možná jen to ovládání (především otáčení dílky) není vždy úplně pohodlné a přesné.

Závěr

Monument Valley 2 sice asi nevzbudí takový poprask podruhé, ale představuje asi to nejlepší, co na telefonech a tabletech lze hrát. Rozhodně mu nechybí kouzlo a atmosféra. Graficky je hra nádherná a stále platí, že by každá obrazovka šla pověsit na zeď jako obraz. Superlativy platí i pro soundtrack a ozvučení. Jestli chceme hledat chyby, můžeme se podívat na ne úplně dokonalé ovládání a někomu prostě vždy bude vadit krátká herní doba. Pokud ale hledíte na kvalitu stráveného času, jako mínus to neberte.

Stáhnout Monument Valley 2

Google Play App Store

Hodnocení
95%
Klady
  • precizní zpracování
  • hratelnost vypráví příběh
  • nádherná grafika
  • vynikající ozvučení
  • příjemné rébusy
Zápory
  • místy nepřesné ovládání
  • krátká herní doba
Diskuze ke článku
Max
Otřesná čeština! Například slovo "tentokrát" se v textu opakuje tak často, až z toho krvácí oči. Nesprávné rody, koncovky, interpunkce. Stylisticky děs, protože se jedna myšlenka recykluje a recykluje! Článek ideálně celý přepsat, nechat projít korekcí, pak znovu publikovat.
Jokeer
Nedoporučuji si hru kupovat, jednotlivé úrovně jsou až moc primitivní, hru jsem dohrál za zhruba 40 minut, když jsem došel na konec a hra skončila, řekl jsem si „to je všechno?". Za 150 Kč se dostavilo ohromné zklamání. Hrál jsem jedničku a dvojka jí nesahá ani po kotníky, určitě bych hru nehodnotil 95%, když vezmu v potaz cenu, dal bych sotva tak 45%, ani krátký příběh mě nezaujal. Vývojáři se rozhodli využít důvěry lidí v první díl a na ten druhý se absolutně vykašlali. Za mě nekupovat.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze