Tentokrát jsme si s recenzí dali trochu načas. Právě včera však vyšel druhý díl Monument Valley 2 pro Android, což je nejlepší příležitost se ke hře vrátit po pěti měsících od uvedení. Jako každý sequel to nemá snadné. Snaží se navázat na ohromný úspěch prvního dílu a ospravedlnit svou existenci, když první příběh se zdál být uzavřený (navíc k němu vyšly dvě rozšíření). Vybírá si pro to nejlepší možnou cestu. Zapomeňte na Idu. Svět sice zůstává, ale vyprávět v něm budeme úplně nový příběh.
Monument Valley 2 – videorecenze
Matka a dcera
Kde byl první díl zaměřen na atmosféru a pocitovost, tam druhý díl zkouší pracovat se skutečným vyprávěním. Odmyslete si však dlouhé proslovy a spoustu textu. Vyprávění se odráží přímo v hratelnosti, což byste možná nečekali od „puzzle hry“, i když právě v tomto žánru se příběhovým hrám daří. Tématem Monument Valley 2 je vztah matky a dcery, i když tentokrát zůstáváme většinu času v perspektivě matky, což není úplně tradiční.
Jakkoliv by vám toto téma mohlo přijít banální, nabízí opravdu skvělý základ pro hluboký a emocionální příběh. Samozřejmě, stále tu najdete chytré rébusy, nádherné scenérie a roztomilé postavy, ale co posouvá hru na vyšší úroveň je především síla vyprávění. Právě v hratelnosti se tak budou odrážet všechny ty stupně, kdy dcera matku jen následuje, pak po ní opakuje, a teprve když dojde k úplnému odloučení, může se osamostatnit. To vede k precizně vystavěnému závěru, když už neovládáte jen matku, ale každou z postav zvlášť.
Absurdno podruhé
Jestliže jste odehráli první díl (pravděpodobně více než jednou), už asi nebudete uchváceni absurdní architekturou, která z klamu dělá realitu. Máte pocit, že z jednoho úhlu na sebe dvě vzdálené plošinky navazují? Tato hra vám umožní po nich přejít! Na tuto základní mechaniku však tvůrci nabalili spoustu nových nápadů, takže dvojka skutečně nepůsobí jako zbytečné pokračování prvního dílu.
Spousta věcí vám určitě utkví v paměti, ať už je to třeba práce se světlem a rostlinami, kdy velmi organicky měníte podobu úrovně. Chytrou logickou hru však neumí vytvořit jen vývojáři v ustwo, jejich síla je i v tom, že znají míru. Jestliže chtějí vyprávět zajímavý příběh, musí udržet hráčovu pozornost. A to se jim daří i díky tomu, že každou z mechanik vyzkouší přibližně ve třech obtížnostech. Nejprve vás ji naučí ovládat, pak před vás postaví průměrnou hádanku a na konci úrovně dostanete komplexní rébus, u kterého se už musíte zamyslet. Jenže tím to hasne. Mechaniky se zbytečně dlouho neopakují a tvůrci se z nich nesnaží „vytřískat maximum“.
Kvalita času
Předchozí odstavec by někomu mohl připadat jako nevýhoda. To také nutně znamená, že herní doba se pohybuje mezi hodinou a půl až dvěma hodinami. To není mnoho na hru za 150 Kč. Musíte se však sami sebe ptát, zda chcete opravdu intenzivní dvě hodiny, nebo průměrných deset hodin. Čím jsem starší, tím větší mám pocit, že čas je jediné, čeho se nám vážně nedostává. A jsem rád, když mi hra nabídne intenzivní zážitek v krátkém čase.
Jen těžko bychom mohli hledat v Monument Valley 2 zápory. Jako druhý díl v sérii má tu nevýhodu, že se musí vyrovnat s prvním dílem, který nás všechny ohromil. Stejný efekt už dvojka nevykouzlí, přestože jde pravděpodobně o ještě lepší hru. Nabízí příjemné rébusy, které nejsou těžké (a to by mohla být drobná výtka) a skvěle doplňují vyprávění. To je něco, co stále ještě málokterá hra umí. Možná jen to ovládání (především otáčení dílky) není vždy úplně pohodlné a přesné.
Závěr
Monument Valley 2 sice asi nevzbudí takový poprask podruhé, ale představuje asi to nejlepší, co na telefonech a tabletech lze hrát. Rozhodně mu nechybí kouzlo a atmosféra. Graficky je hra nádherná a stále platí, že by každá obrazovka šla pověsit na zeď jako obraz. Superlativy platí i pro soundtrack a ozvučení. Jestli chceme hledat chyby, můžeme se podívat na ne úplně dokonalé ovládání a někomu prostě vždy bude vadit krátká herní doba. Pokud ale hledíte na kvalitu stráveného času, jako mínus to neberte.