Po zadání slevového kódu „mobilenet“ (bez uvozovek) v košíku na webu MP.cz získáte na smartphony z dnešního výběru slevu 5 %! Sleva je platná pro 10 nejrychlejších zájemců. |
Vybíráme nejlepší kompaktní telefony!
Hledáte smartphone, který se vejde i do kapsy a nebudete na něj potřebovat samostatnou tašku? Pak jste na správném místě! V dnešním výběru se zaměříme na v dnešní době nejkompaktnější smartphony, které však nijak nezaostávají ani co se funkční výbavy týká. V dnešním výběru se nachází mnoho vlajkových lodí, ale i elegantních kousků pro dámy.
Motorola Razr 50 Ultra
Skládačka, jak se patří, to je Razr 50 Ultra od Motoroly. Díky skládací konstrukci je zcela jasné, proč se nachází v dnešním výběru. Ve složeném stavu jde o extra kompaktní kousek, kterému se bude skvěle dařit jak v kapse pánských riflí, tak i v dámském psaníčku. Ono, vadit nebude ani situace, kdy Motorolu necháte na pospas dešti bez stínění, je totiž odolná dle certifikace IPX8.
Vnitřní displej je naprosto luxusní, jedná se o LTPO AMOLED 6,9" POLED panel s podporou až 165Hz obnovovací frekvence, Dolby Vision i HDR10+, zaujme ale také špičkový jas až 3 000 nitů. Chválu si zaslouží i vnější displej, který je mezigeneračně ještě větší a má celé 4". I v tomto případě se jedná o LTPO AMOLED s podporou až 165Hz obnovovací frekvence, HDR10+ i Dolby Vision s jen o málo nižším jasem. Vnější displej dokáže zobrazit prakticky libovolnou aplikaci, rozhodně nejde tedy jen o pasivní zobrazovač notifikací.
Motorola Razr 50 Ultra má kromě 32Mpx selfie kamery, která se nachází uvnitř, také dva vnější fotoaparáty – 50Mpx hlavní fotoaparát a 50Mpx portrétní snímač, na ultraširokoúhlý fotoaparát se nedostalo. Motorola nemá fotoaparáty jen tak do počtu, konkrétně portrétní snímač dělá svou práci opravdu poctivě a výsledky vypadají prostě skvěle.
Razr 50 Ultra je stylovka, přesto je osazena procesorem Snapdragon 8s Gen 3. Ten je energeticky úsporný a efektivní, přesto za těmi nejlepšími logicky trochu ztrácí. Pochválit musíme 12GB paměť RAM a velmi štědré 512GB úložiště v základu. Menší výtku máme ke kratší softwarové podpoře, stačit budou muset 3 velké aktualizace a 4 roky bezpečnostních záplat. Motorola Razr 50 Ultra je osazena 4 000mAh baterií a spolehnout se můžete na výdrž jednoho a půl dne, pokud však budete průběžně dobíjet bezdrátovou nabíječkou, pravidelné nabíjení prakticky řešit nebudete. Když už ano, oceníte rychlé 45W drátové nabíjení, 15W bezdrátová alternativa také neurazí. A reverzní bezdrátové nabíjení? Ano, ani to nechybí. Razr 50 Ultra pořídíte za zhruba 28,5 tisíce korun.
Samsung Galaxy Z Flip6
Motorola má svůj Razr, Samsung zase svůj Z Flip. I ten využívá koncept skládacího displeje, který je ukrytý ve véčkové konstrukci. Stejně jako Motorola je i Samsung odolný, tentokrát však dle certifikace IP48, klidně jej tedy můžete vzít i na výlet k bazénu. Odolnější je i vůči prachu, jen ne zcela.
Vnitřní displej prakticky nezná kompromisy, jedná se o 6,7" LTPO AMOLED obrazovku s podporou HDR10+ a s jasem až 2 600 nitů. Samozřejmostí je podpora 120Hz obnovovací frekvence. Nedostalo se tak jen na podporu Dolby Vision, přesto je displej ve výsledku opravdu špičkový. Bohužel, stejnou radost neudělá vnější displej, který je oproti Motorole spíše chudým příbuzným. Úhlopříčka činí 3,4 palce, má poměrně výrazný výřez a jde o panel s 60Hz obnovovací frekvencí. Alespoň že se jedná o Super AMOLED panel, barvy jsou tedy stále syté.
Samsung je osazen hlavním fotoaparátem s rozlišením 50 Mpx se světelností f/1.7, ultraširokoúhlý snímač si vystačí s 12Mpx rozlišením se světelností f/2.2. Selfie kamera má 10Mpx rozlišení, kvalitou však neurazí. Fotografické dovednosti Flipu celkově nejsou špatné, hlavní snímač dokáže pořídit opravdu hezké a čisté snímky se slušnými detaily, nejlepším fotomobilům však samozřejmě nekonkuruje. A ten ultraširokoúhlý snímač bychom klidně po vzoru Motoroly vyměnili za portrétní snímač.
O výkonnostní stránku se stará procesor Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy, který je zárukou na roky dopředu. V tomto ohledu nad Motorolou Samsung vítězí, chválit lze i 12 GB RAM a 256 či 512GB úložiště typu UFS 4.0. Ano, Motorola má v základu hned 512 GB, ale zase je osazena méně výkonným procesorem, je to tedy fér hra. Baterie nově nabízí kapacitu 4 000 mAh, limitem je stále 25 W drátové a 15W bezdrátové nabíjení. K dispozici je i reverzní bezdrátové nabíjení. Na 50 % se dostanete s pomocí kabelu asi za 37 minut. Z Flip6 aktuálně vyjde na 25 tisíc korun, dvojnásobné úložiště vyžaduje příplatek 2 tisíce korun.
Google Pixel 9
Pokud nechcete skládací smartphone, ale telefon s klasickou konstrukcí, nabízí se Pixel 9 od Googlu. Letošní novinka zaujme 6,3palcovým displejem s jemným rozlišením a maximálním jasem až 2 700 nitů, ve kterém se nachází ultrazvuková čtečka otisků prstů. Bohužel, displej není typu LTPO, přesto se může pochlubit 120Hz obnovovací frekvencí. O ochranu se stará Corning Gorilla Glass Victus 2. Pixel je odolný dle certifikace IP68, nebojí se tedy vody ani prachu.
Na zadní straně sídlí 50Mpx primární senzor se světelností f/1.68 v doprovodu 48Mpx ultraširokoúhlého objektivu s výbornou světelností f/1.7 a rozsahem záběru 123 stupňů. Fotoaparáty odvádí luxusní práci, ne nadarmo se Pixely označují za jedny z nejlepších fotomobilů dneška. Na čelní straně najdeme 10,5Mpx selfie kamerku s Dual PD ostřením, rozsahem 95 stupňů a světelností f/2.2. Google díky AI přidává i velmi zajímavé funkce, například možnost „Přidej mě“, která dodá na snímek i osobu, která na něm původně nebyla.
O výkonnostní stránku se stará procesor Google Tensor G4, samozřejmostí je pak 7letá softwarová garance či přítomnost 12 GB RAM a 128GB či 256GB úložiště, záleží na vašich finančních možnostech. Kapacita baterie činí 4 700 mAh, Pixel podporuje 27W nabíjení. Není to žádná sláva, ale během 30 minut na nabíječce můžete počítat s 50 %, kompletně nabito bude během jedné a půl hodiny. A výdrž? Raději počítejte jen s jedním dnem, ale den a půl by Pixel 9 jistě zvládl. Nechybí ani 15W bezdrátové nabíjení a reverzní bezdrátové nabíjení, například pro sluchátka. Pixel 9 pořídíte od 22 990 Kč, za dvojnásobné úložiště si připlatíte 2 500 Kč.
Apple iPhone 16
I Apple má ve své nabídce kompaktnější iPhone, konkrétně iPhone 16. Chlubí se 6,1palcovým OLED displejem s jemným rozlišením a maximálním jasem až 2 000 nitů, potěší i odolné sklo Ceramic Shield. Oproti Pixelu však iPhone v jednom aspektu zaostává, bohužel, stále musíte počítat jen s 60Hz obnovovací frekvencí. V displeji se rovněž nenachází čtečka otisků prstů, Apple to však kompenzuje velmi kvalitním zabezpečením v podobě Face ID s 3D rozpoznáním obličeje. iPhone musíme pochválit za špičkovou odolnost IP68, přežije i ponoření do hloubky několika metrů.
Na zadní straně se nachází 48Mpx hlavní snímač se světelností f/1.6, doprovází jej 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2.2 a záběrem 120°, dostalo se i na 12Mpx selfie kameru se světelností f/1.9. Ani s iPhonem se za výsledky fotoaparátů stydět nebudete, iPhony jsou stejně jako Pixely považovány za vůbec nejlepší fotomobily, jen ten ultraširokoúhlý snímač u základních modelů by si již zasloužil vylepšení.
A výkon? Toho má iPhone 16 díky 3nm čipsetu Apple A18 doslova na rozdávání. Apple se na prezentacích často a rád chlubí, že nové iPhony podporují herní AAA tituly, otázkou je, zda na to displej není přeci jen moc kompaktní. iPhone se chlubí baterií s kapacitou 3 561 mAh, ovšem u iPhonů jde spíše jen o číslo, díky velmi dobré optimalizaci je výdrž velmi slušná, konkrétně i dvoudenní, samozřejmě záleží i na vašem přístupu. Nabíjení je stále poměrně pomalé, letos však Apple sjednotil rychlost drátového i bezdrátového nabíjení – 50 % kapacity získáte během 30 minut. Pokud nutně potřebujete znát číslo, iPhone 16 se dobíjí výkonem zhruba 25 W, nechybí navíc podpora Qi2, tedy i 15W bezdrátové nabíjení necertifikovanými nabíječkami. iPhone 16 pořídíte od 23 990 Kč s dnes již nedostatečným 128GB úložištěm, dopřát si ale můžete i 512GB variantu za 32 990 Kč.
Samsung Galaxy S24
Svůj kompaktní smartphone má i Samsung, nese název Galaxy S24 a po vzoru Pixelu a iPhonu se jedná o kousek standardní konstrukce, který je rovněž odolný dle certifikace IP68. 6,2palcový LTPO AMOLED 2X panel je krytý odolným sklem Corning Gorilla Glass Victus 2, nachází se pod ním ultrazvuková čtečka otisků prstů. Displej podporuje HDR obsah, avšak na Dolby Vision se nedostalo, tedy alespoň ne oficiálně.
Na zadní straně se nachází trojice snímačů, jde o 50Mpx hlavní fotoaparát se světelností f/1.8, ultraširokoúhlý snímač s rozlišením 12 Mpx a světelností f/2.2 a trojnásobný teleobjektiv s 10Mpx rozlišením a světelností f/2.4. Mezigeneračně se sestava nijak nevylepšila, což je možná trochu škoda. Selfie kamera s 12Mpx rozlišením nechybí, celkově je sestava fotoaparátů kvalitní, přesto bychom už chtěli vidět nějakou větší inovaci, například na poli ultraširokoúhlého snímače, stejně jako u základních iPhonů.
Galaxy S24 letos pohání 4nm čipset Exynos 2400 for Galaxy, který se za svůj výkon rozhodně stydět nemusí. Zamrzí, podobně jako u iPhonů, jen 128GB úložiště v základu. Jako standard bychom si již představovali minimálně dvojnásobek. Nejmenší zástupce vlajkové řady od Samsungu má rovněž drobnou nevýhodu v tom, že má vždy pouze 8 GB RAM. Samsung si však zaslouží pochvalu za velmi dlouhou softwarovou podporu, obdrží minimálně Android 21 a stejně dlouho bude krytý i bezpečnostními aktualizacemi.
Galaxy S24 je osazen mezigeneračně o 100 mAh větší baterií, díky čemuž se může pochlubit rovnou 4 000 mAh. Na dané rozměry se jedná o slušnou kapacitu, přesto bychom S24 označili za běžný jednodenní smartphone, u kterého můžete počítat i s půl dnem navíc, pokud mu dáte čas od času odpočinout. Nabíjení je možné drátově výkonem 25 W, bezdrátově výkonem 15 W, reverzní bezdrátové nabíjení rovněž nechybí. Galaxy S24 pořídíte od 18 tisíc korun, za 256GB úložiště zaplatíte o 1 500 Kč více, z dnešního výběru je tedy s přehledem nejlevnější.