Také rok 2016 byl plný zajímavých novinek, zařízení a služeb, a tak neuškodí udělat si malou rekapitulaci, tentokrát výběr toho nejzajímavějšího podle redaktorů serveru mobilenet.cz. Redaktoři měli při svém výběru zcela volnou ruku, proto se v následujících kapitolách můžete těšit nejenom na nejzajímavější zařízení, ale také služby či další novinky, které nás v roce 2016 zaujaly nejvíce.
To nejzajímavější podle Martina Pultznera
Vzestup a pád dokonalého Galaxy Note 7
V právě končícím roce jsme byli svědky něčeho, co v mobilní branži není zcela obvyklé. Obrovské svolávací akce telefonu. To by samo o sobě nebylo tak nezvyklé, ostatně sám prezident Honoru mi v rozhovoru v Číně nedávno prozradil, že značka musela stáhnout desítky tisíc telefonů určitého typu kvůli závadě. Smolný Galaxy Note 7 se však stahoval po stovkách tisíc kusů a celkový rozměr svolávací akce tak předčil cokoliv, co jsme mohli v mobilním odvětví v tomto směru zažít.
TIP: Recenze Samsung Galaxy Note 7 – Velkolepý návrat

Celá situace byla o to zajímavější, že Galaxy Note 7 měl být (a byl) nejen vlajkovým modelem Samsungu pro druhou polovinu roku, ale zároveň i nejlepším telefonem na trhu. Pro mě osobně byl Galaxy Note 7 ztělesněním ideálního telefonu, kterému skutečně nic nechybělo. I prvky výbavy, které konkurence někdy opomíjí, zde Samsung nabídl – například bezdrátové nabíjení, voděodolnost, užitečný S-Pen, a to vše v krásném těle se zakřiveným displejem a nekompromisní výbavou. Je smutným paradoxem, že chyba postihla právě tak dokonalý telefon, jakým Galaxy Note 7 byl. Nakonec měl skutečně jepičí život a Samsung se určitě v mnoha věcech poučil, Nezbývá než sáhnout po modelu Galaxy S7 edge, konkurenci, nebo počkat na první měsíce roku 2017 a na to, co přinese Galaxy S8.
Xiaomi Mi Mix
Rok 2016 znamenal výraznější nástup zakřivených displejů, obligátní zvyšování výkonu, zlepšování fotoaparátů a Apple konečně přispěchal třeba s voděodolností. Telefon, který mě neobyčejně v právě končícím roce zaujal, ale nebyl z USA, nýbrž z Číny. Xiaomi Mi MIX přineslo originální „bezrámečkový“ design, u kterého displej sahá až k horní hraně a dokonale tak využívá celou přední plochu.
TIP: Recenze Xiaomi Mi MIX – Zažijte budoucnost ještě dnes

V těle podobně velkém jako u iPhonu 7 Plus se nachází takřka o palec větší displej a iPhone vedle Xiaomi vypadá skutečně zaostale. Toto je budoucnost. Takto výrobci dosáhnou většího displeje, po kterém řada lidí prahne, v únosně velkém těle. A těším se, že se takových telefonů objeví v roce 2017 více. První úniky tomu ostatně nasvědčují.
Rok 2016. Rok VR.
To, co jsme předpovídali, se stalo skutečností. Rok 2016 znamenal skutečně příchod virtuální reality ve větším měřítku. Nejdokonalejší virtuální realitu, HTC Vive, už si můžete běžně koupit, do rozjetého vlaku obsazeného HTC, Oculusem a dalšími naskočilo trochu opožděně (a méně kvalitně) i Sony. Letošní rok navíc znamená boom obsahu pro VR, od her přes výukové programy až po virtuální videa.
TIP: HTC na CES 2017 nástupce Vive nepředstaví

A rok 2016 znamenal start i pro rozšířenou realitu v podobě HoloLens od Microsoftu. Brýle si mohou koupit zatím pouze vývojáři, ale i to je zajímavý posun.
USB-C je konečně tady
Další věcí, kterou jsme předpovídali v našem článku před rokem, byl masivnější nástup USB-C. A ten skutečně dorazil, i když stále ne v takové míře, v jaké bych si představoval. Základ je už ale splněn. Můj konvertibl, tablet i mobil používají USB-C a na cesty mi stačí vozit jen jednu nabíječku. Všechny dražší telefony (mimo Galaxy S7) již USB-C používají a rok 2017 pak bude rokem, kdy se USB-C nepochybně rozšíří i do nižší třídy a příslušenství, které stále spoléhá spíše na microUSB konektor.

A co se naopak nestalo?
Zajímavé je však rovněž zkonfrontovat předpovědi naše nebo analytiků s realitou. Co se mělo v roce 2016 stát a nestalo? Předpovídal se větší rozmach wearables, stal se ale pravý opak. Trh s chytrými hodinkami a náramky stagnuje, prodeje Apple Watch strmě klesají a jen málo výrobců představilo další generaci svých chytrých hodinek. Ani v jiných oblastech nositelného příslušenství se toho moc neudálo a tento segment na svůj boom stále teprve čeká.
Nijak se nerozšířilo ani Force Touch, tedy citlivost displejů na tlak. Technologii do praxe uvedl v podstatě pouze Apple, ale ani u iPhonu se nejedná o hojně využívanou funkci a jde spíše o okrajovou zajímavost.
Slibně vypadající konvergence mobilů a počítačů díky režimu Continuum ve Windows 10 Mobile skončila dříve, než začala, společně s ukončením vývoje Lumií Microsoftem. Microsoft sice konceptu stále věří, ale zda se vůbec někdy tento ambiciózní plán znovu zhmotní, ukáže až rok 2017.