Plnohodnotný počítač v telefonu je přesně to, na co Microsoft sází od vydání Windows 10 Mobile. Pomocí prostředí Continuum si tak můžete z vašeho telefonu udělat pracovní stanici dle momentální potřeby. Alespoň to byl původní záměr Microsoftu, který se nyní údajně snaží vylepšit Windows 10 Mobile pomocí „Project Cobalt“.
O co vlastně jde? Aplikace, které zprovozníte jak na telefonu, tak počítači sice jsou, ale stále jich ještě není mnoho. Spousta uživatelů touží spouštět i klasické „staré“ desktopové programy právě na Windows 10 Mobile. Prozatím to bylo možné pouze za pomoci vzdálené virtualizace, což není ten nejefektivnější způsob.
Microsoft ale pracuje na emulaci x86, tedy možnosti lokálního spuštění těchto programů. Váš telefon s Windows 10 Mobile by se tedy stal téměř plnohodnotným pracovním nástrojem se vším všudy. Uživatelům se tak otevřou brány k tisícům desktopovým programům.
it looks like Windows's hybrid x86-on-ARM64 tech has a new name "CHPE", whatever it means :-) maybe something like Compound Hybrid PE ? pic.twitter.com/aW1RLYU3dM
— WalkingCat (@h0x0d) 21. listopadu 2016
Microsoft se prozatím nevyjádřil, avšak uživatel Twitteru s přezdívkou „WalkingCat“ narazil na indicie ve Windows Kit, kde je zmínka o technologii se zkratkou „CHPE“, což by mohlo dle dalších zdrojů znamenat „Cobalt Hawlett-Packard Emulation“. Dle zkratky se tak předpokládá, že Microsoft na projektu Cobalt spolupracuje se společností HP.
Je vidno, že redmondští ještě Windows 10 Mobile ani zdaleka nepohřbili a uvidíme, s čím se v následujícím roce pochlubí. Nakročeno má Microsoft ode dneška velmi slibně.
Zdroje: windowscentral.com, zdnet.com, twitter.com