Lenovo Yoga Book
recenze

Lenovo Yoga Book

Klávesnice jen jako
18

Lenovo Yoga Book na letošním veletrhu IFA poutal pozornost. Nejedná se o běžný notebook, tak jak jej známe. Celé tajemství tkví ve virtuální klávesnici, kterou můžete proměnit na prostor pro kreslení a náčrty. Z notebooku se tak rázem stává skicák, který ocení především tvořiví lidé. Má ale Yoga Book potenciál i v běžném používání?

Zaujmout je v dnešní době celkem oříšek. Většina zařízení, ať už jedná o mobily, tablety či notebooky, vypadá tak nějak stejně. Pro notebooky to pak platí dvojnásob. Displej, klávesnice, touchpad a porty jsou vždy na stejných místech, rozdíl je až ve výkonu či ve fungování jednotlivých dílů. Lenovo to ale vzalo z druhého konce a chtělo zajistit uživatelům jiný pocit z používání. Ukázat, že notebook může fungovat i jako zcela běžný zápisník.

Oficiální snímky

Lenovo Yoga Book je toho pak důkazem. Na první pohled ne až tak zajímavý notebook se při otevření stává zajímavou technologickou novinkou, kterou na dnešním trhu jen tak nepotkáte. Místo tradiční základny s klávesnicí a touchpadem se dočkáte pouze černě zející plochy. Výrobce zde integroval panel se senzorickou klávesnicí Halo a touchpadem, která se zobrazí až ve chvíli, kdy zařízení zapnete. Následně si jí můžete skrýt a začít využívat panel ke kreslení a malování. K dispozici dává Lenovo navíc i pero Real Pen. To funguje jako běžný stylus, ale hrot můžete vyměnit za běžnou tuhu a používat ho jako běžnou propisovací tužku spolu s papírem, který položíte na panel. Zápisky tak tvoříte nejen na fyzický papír na panelu, ale také v digitální podobě na displeji. Zní to dobře, ale má taková technologie smysl i pro zcela běžného uživatele?

Technické parametry Lenovo Yoga Book Windows

Kompletní specifikace
Konstrukce256 × 170,8 × 9,6 mm, 690 g, konstrukce: konvertibilní, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 10,1" (1 920 × 1 200 px)
ChipsetCPU: 4×1,44 GHz, GPU: Intel HD
PaměťRAM: 4 GB, disk: 64 GB (SSD), paměťové karty: ne
Konektory0× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: microHDMI, další: ne
Datové funkcemodem: LTE, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.1, NFC: ne
Operační systémWindows 10
Akumulátor8 500 Wh, udávaná výdrž: 13 hodin
Dostupnostříjen 2016, 17 500 Kč

Lenovo Yoga Book – videopohled

Yoga Book se v těchto dnech začíná prodávat na našem trhu. Zakoupit ho můžete ve dvou variantách: s Androidem nebo Windows 10. Oba modely pak mají totožné komponenty, kterým dominuje čtyřjádrový procesor Intel Atom x5-Z8550 spolu se 4 GB RAM. Jako základ tento výkon jistě stačit bude, na náročné grafické úlohy to ale nevypadá. Ani úložiště není nikterak velké a spokojit se budete muset se 64 GB. Ač výkon není velký, velmi vás potěší celková subtilnost notebooku, která by mohla udělat radost studentům. Velikost Full HD+ displeje je pouze 10palců, takže ani celkové rozměry nejsou nijak markantní. Notebook se tak na první pohled jeví jako ideální pro časté přenášení. Za tuto výbavu si Lenovo řekne okolo 14 a půl tisíce korun v případě verze s Androidem. Za Windows 10 si připlatíte a konečná suma se pohybuje okolo 17 a půl tisíce.

Obsah balení: výrobce nezklamal

Yoga Book má specifický druh použití a sama o sobě by dotyková plocha nebyla užitečná. Lenovo tak v balení mimo adaptéru dodává také pero Real Pen s technologií Wacom feel IT. To může sloužit dvěma způsoby: jako tradiční stylus, kdy své poznámky ukládáte pouze do zařízení, i jako neobyčejná propiska. Výrobce totiž do balení ukryl i propisovací náplně, kterými můžete zaznamenávat informace naráz na papír a do počítače v digitální podobě, kdy stačí jen libovolný papír přiložit na dotykovou plochu a normálně psát. Několik listů najdete i v přiloženém bločku.

Lenovo Yoga Book

TIP: HP inovuje modely Spectre x360 a Envy: tenčí, lehčí a výkonnější

Další pomůckou v balení je špendlík pro vyjmutí šuplíku na SIM kartu a paměťovou kartu. Obsah je tedy poměrně bohatý a nemohli bychom namítat ani slovo, ovšem jen kdyby kabel rozpojovací nabíječky neměřil méně jak 50 cm – pokud nemáte zásuvku hned u vašeho pracovního místa, nastává problém.

Líbilo se nám:

 • bohatý obsah balení

Nelíbilo se nám:

 • krátký napájecí kabel

Design a konstrukce: zkrátka nevšední

Po designové stránce je Yoga Book opravdu povedeným zařízením, které díky svému „řetízkovému“ kloubu spolehlivě navazuje na Yogu 3 Pro a její následníky. V tomto případě je ale kloub velmi tuhý, což přispívá k dobrému držení víka téměř v jakékoli pozici. Nevýhodou jsou některé volnější komponenty kloubu, což v používání nijak nebrání, ani neubírá na funkcionalitě, pouze o sobě dají občas vědět nepříjemným chrastěním. Šasi zařízení je pak vyrobeno ze slitin hořčíku a hliníku, což přispívá ke skvělé pevnosti notebooku – tady se již jakýchkoli zvuků nedočkáte. Yoga Book se prodává v černé anebo elegantní zlaté barvě.

Lenovo Yoga Book

Vzhledem k 10palcovému displeji můžete také počítat s velmi dobrými rozměry, které činí 256 × 170,8 × 9,6 mm. Spolu s hmotností pouhých 690 gramů o zařízení v batohu či tašce nebudete ani vědět. Zklamáním pro nás byla ale portová výbava. Výrobce vynechal čím dál rozšířenější USB-C a zařízení tak nabíjíte přes klasické microUSB, kterému dělá na levé straně společnosti i microHDMI a kombinovaný šuplík na nanoSIM kartu a microSD kartu. Na pravé straně už sídlí pouze 3,5 mm jack a dvojice tlačítek pro regulaci hlasitosti a zapnutí či vypnutí notebooku. Jak vidno, s portovou výbavou si Lenovo moc práce nedalo a na stranách notebooku by jistě zbylo místo ještě na jedno USB-C. Zklamala i tuhost tlačítka pro regulaci hlasitosti, které je mírně uvolněné a přidání odporu při stisku by nijak nevadilo.

Klávesnice Halo a Real Pen

To nejzajímavější si pro nás ale výrobce připravil při otevření, které ale nebudete mít nijak jednoduché. Skosené hrany zařízení bez záchytného bodu vám v otevírání nevyjdou nijak vstříc a než se propracujete dovnitř notebooku, dá to zabrat. Při otevření vás ale nečeká tradiční pohled na klávesnici a touchpad. Obojí nahrazuje senzorový panel s antireflexním sklem. Bez zapnutí notebooku na vás zeje černočerná tma základny, po zapnutí na vás ale vykoukne plochá klávesnice Halo s haptickou odezvou. Její podsvícení je samozřejmost, avšak za jasného dne není podsvícení dostatečné. Lenovo jí obdařilo softwarem, díky čemuž by si měla být schopná zapamatovat vaše zvyky při psaní. Toť slova výrobce, realita se ale mírně liší. Po chvilce si na klávesnici zvyknete, avšak haptická odezva se s rychlostí psaní zpomaluje a jistota při psaní se tak vytrácí. Na krátké texty jako e-maily a podobně je velmi pohodlná, avšak pro časté pisálky to rozhodně nebude. Součást klávesnice tvoří virtuální touchpad na obvyklém místě s dvěma postranními klávesami, které nahrazují pravé a levé tlačítko myši. Nepřesný touchpad ale není zrovna vaším přítelem. Reakce jsou navíc zpožděné a na první dotyk reaguje kurzor dost opožděně, navíc se kurzor často ztrácí, což k orientaci zrovna nepřispívá. Klávesnici si také nelze jakkoli přizpůsobovat a její rozložení bez českých znaků jakkoli ovlivnit pomocí softwaru.

Lenovo Yoga Book

TIP: První dojmy z Lenovo Yoga Book: klávesnice nebo zápisník (video)

Vzhledem k dané technologii, kterou výrobce použil, se dalo čekat, že klávesnice nebude vhodná pro dlouhé texty, ale panel má i další možnost využití. Klávesnici si můžete pomocí senzorového tlačítka skrýt a na scénu pak přichází pero Real Pen s technologií Wacom feel IT, která pomocí elektromagnetické rezonance přenáší psaný text na displej. Tady si Lenovo zaslouží potlesk, protože vrstva správně rozpoznává úrovně tlaku a každý váš pohyb, což udělá radost například grafikům pro prvotní náčrty. Lenovo ale neskončilo jen u tohoto. V balení naleznete i trojici inkoustových náplní, které vyměníte pomocí otvoru na víčku. Z pera se tak rázem stává klasická propiska. V balení najdete blok papírů o velikosti panelu notebooku. Můžete ho jednoduše přiložit a psát na něj, jak jen jste zvyklí do klasického bloku s propiskou. Vše se však navíc zaznamenává i v digitální podobě. Když tedy papír ztratíte, vaše cenné poznámky se zachovají. Papír je ale zcela obyčejný a v případě, že dojde, můžete použít i kterýkoliv jiný. I tento systém funguje velmi dobře a celkovou funkcionalitu nanejvýš chválíme.

Přestože klávesnice nám až tak velkou radost neudělala, kreslení a ručně psané poznámky jsou skvěle použitelné. Docela dobře si tento systém dokážu představit u studentů grafických umění, ale i u běžných studentů, kteří do Wordu již nebudou muset složitě vkládat rovnice z matematiky či fyziky. Jednoduše si je napíší na papír a vše mají i v digitální podobě. Vidím to jako největší přínos tohoto zařízení a i díky ceně se notebook pravděpodobně stane oblíbenou volbou studujících.

Líbilo se nám:

 • velmi dobré zpracování
 • kvalitní materiály
 • přizpůsobitelný panel pro kreslení či psaní
 • tuhý kloub
 • velmi subtilní rozměry a nízká hmotnost
 • pero Real Pen s vyměnitelnými hroty

Nelíbilo se nám:

 • malé množství portů a absence USB-C
 • horší reakční doba a přesnost virtuálního touchpadu
 • zpožďování haptické odezvy klávesnice Halo
Diskuze ke článku
ANO
A streamovali jste z chromeho nebo z edge? Ono je v tom celkem propasny rozdil .....
A otazka zni, da se u android verze androidu zbavit nebo je schvalne uzamceny bootloader jako u vetsiny podobnych zarizeni? Pokud neni zamceny, pak by byla android verze jasnym vitezem:) Ono zas na druhou stranu ..... kdo trochu soudny by si proboha koupil tablet s androidem za 14 litru, kdyz by tam nesel nahrat operacni system, ze?
Pavel
Skvělé zařízení, už se těším až budu moc otestovat pro psaní poznámek a následnou el ditribuci bomba.
Jen asi uplně nebude Internal storage SSD s takovou rychlostí tohle má spíš eMMC ne?
Xwert Is
Xwert Is
Fajn recenzia. Ale chcelo by to asi kvalitnejší mikrofón ja tam počujem "duchov" v pozadí.
Pastelka
Tohle je skoro dobrý nápad - tedy do chvíle, než začnu počítat. Wacom chytré bloky už dělá několik let a ten nejlepší Bamboo Folio (33x27 cm) i s obalem na tablet stojí 5500 Kč. Poloviční formát A5 vhodný 10" tabletu stojí polovinu. Po odečtení ceny bloku ten samotný tablet vychází na 15 tisíc. To už nijak zajímavá nabídka není. Nehledě na fakt, že blok mohu používat samostatně, ale v řešení od Lenova tu plochu neodpojím.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze