Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Test Windows 10 Anniversary Update: zase o něco dál
recenze

Test Windows 10 Anniversary Update: zase o něco dál

Tento týden vydal Microsoft dlouho očekávaný výroční update operačního systému Windows 10, který přináší mnoho novinek, mezi nimiž nechybí změny v nabídce Start, větší integrace Cortany či zcela nový panel Windows Ink. V dnešním článku je všechny shrneme a podíváme se, jak nové funkce vypadají. Přineseme také výčet problémů, na které uživatelé po aktualizaci narazili.

Windows 10 Anniversary Update

O novém updatu jste se mohli dočíst v některém z našich předchozích článků. Také jsme se mohli těšit na zcela nové funkce pro PC, které měly celý desktopový systém zase o kousek posunout k dokonalosti. Jeden velký update už Windows 10 prodělala a nutno říci, že Microsoft jeho nasazování dvakrát nezvládl. Nějaké ty chyby najdeme i tady, přesto ale převažuje radost z nově nabytých možností.

Windows 10 Anniversary Update

Windows Ink

Nově integrovaná možnost udělá radost zvláště uživatelům, kteří používají dotykové pero. U zařízení s touto možností se objeví na dolní liště u hodin nová ikonka pera, která vám umožní nejen psát rychlé poznámky, ale i otevřít aplikace pro náčrty a kreslení. Z panelu funkcí máte možnost vybrat kreslení perem, fixem a tužkou ve zvolené šířce a barvě. Ti nadanější z vás můžou pomocí tužky vykouzlit i nová umělecká díla.

Windows 10 Anniversary Update
Panel Windows Ink

Při práci i studiu se pak bude hodit zachycení obrazovky v jakémkoli prostředí a zaznamenání si důležité poznámky přímo do něj. Kreslit a psát můžete i napříč aplikacemi, jako je Windows Store, Mapy, prohlížeč Edge, Fotky a samozřejmě i OneNote. Microsoft sám navrhne další aplikace. I vyhledávat můžete přes funkci Windows Ink. Stačí do lišty vyhledávání ťuknout perem a objeví se úzký panel pro psaní, jehož velikost a umístění můžete měnit. K dispozici jsou i tlačítka pro mezeru, přepnutí klávesnice a vymazání celého textu, které můžete provést také jednoduchým přeškrtnutím právě napsaného textu.

Windows Ink velmi dobře rozpoznával mé písmo i přesto, že krasopis není zrovna mojí předností. Pro jistotu vám dá ale na vybranou další návrhy slov, kdyby to vámi napsané nebylo zcela správně rozpoznáno. Psaní je rychlé a prakticky můžete psát téměř kdekoli napříč systémem. Pero tak nemusíte odkládat.

Nepřehlédněte: Blíží se konec bezplatného updatu na Windows 10. Jaké máme možnosti?

Windows 10 Anniversary Update
Poznámky

Funkce v našem případě pracovala bez většího problému. Uživatelé ale na několik problémů narazili. Největším z nich je nezobrazení možnosti Windows Ink i na zařízeních, která ho podporují. V takovém případě ale nezbyde nic jiného než vyčkat, až Microsoft chybu opraví. Dalším byla špatná reakce po kliknutí v režimu skicáku, kde ovládací ikony nereagovali či reagovali se zpoždění. Ani tady ale neexistuje jiná rada než vyčkat.

Windows 10 Anniversary Update
Skicák

S novou funkcí přibyla také nová možnost nastavení digitizéru. Nově přibyla položka „Pero a Windows Ink“, kde si nastavíte nejen pero podle toho, zda jste pravák nebo levák, ale také akci po stisknutí tlačítek na něm – na Surfacu Pro 4 se tak nemusí otevírat jen OneNote.

Centrum akcí

Microsoft se velmi důkladně věnoval i vylepšení Centra akcí. To nově inteligentně seskupuje notifikace dle aplikací, od kterých přišlo nové oznámení, a také dokáže řadit notifikace dle toho, jakou jednotlivým aplikacím přidělíte prioritu pomocí nabídky „Oznámení a akce“ v Nastavení.

Windows 10 Anniversary Update
Centrum akcí

Další novou funkci dostalo Centrum akcí ve spojení s Cortanou nainstalovanou na vašem zařízení s Androidem. Díky tomu počítač dokáže zobrazovat zmeškané hovory a další notifikace z telefonu. Navíc na ně nově můžete také okamžitě reagovat a napsat tak z vašeho počítače třeba SMS. Podle našich zkušeností to funguje spolehlivě. Novinkou jsou také interaktivní notifikace. U některých přímo z Windows můžete nastavit odložení připomenutí, přejít do nastavení oznámení nebo notifikace z daného zdroje rovnou vypnout.

TIP: Windows 10 nadále rostou, drží více než 21% podíl

Priority
Nastavení priorit

I tady ovšem někteří uživatelé našli problém. Notifikace se správně nezobrazovaly, text se prapodivně zalamoval a spojení s telefonem neustále padalo. I tady ale bohužel pomůže jediné… čekat.

Diskuze ke článku
Petr
Nejhorší Windows co kdy byl horší než vista, už přes rok to je co to vydali a pořád to je spíše Windows 10 beta a ne Windows 10 ;)
aix
Nechápu vaše dva názory. Desítky jsou skvělé. Jedu na nich už rok a to jak doma, tak v práci a nenašel jsem žádný problém. Proč takoví chytráci jako Juzzy plevelí neustále diskuze kecama, tak jsou špatné, když je vlastně ani neviděli. Sám píše, jak používá 7. Takže vlastně popisuje zase klasiku: můj brácha má kamaráda a ten má bratránka a jeho máma povídala, že její kamarád ty desítky má a jsou na ho@no. :-D Fakt, kvalitka
marastudna
Souhlasím s tím,že tento update posunul Windows 10 o něco dopředu,ale taká je pravda,že to stále není to,jak pracovali Windows 7-konkrétně Home Premium,chce to čas.Podstatný problém,již dva dny mi systém hlásí,že se stahují aktualizace a pořád nic-podle mého je chyba v indexu,nebot jsem aktualizoval přes Creation Tool a system mi tu samou aktualizaci nabízí přímo,ale nedokáže to rozlišit-ale jinak jsem spokojen,systém je svižnější,velmi dobře reaguje,chce to jen čas-uvidíme-rozhodně je na čem pořád pracovat a vylepšovat.
ooo
Za mě teda dobrý, systém je svižnější po update, žádný problém, vše funguje jak má i na mém 10 let starém notebooku. Při instalaci na mém tabletu to hlásilo nekompatibilní hardware, ale to se vyřešilo čistou instalací a ručně doinstalovat ovladače. Nejsem zastáncem Windows, jelikož také používám produkty od Applu. Že tu nějací pisálci něco haněj, jelikož nemají nic jiného na práci a takový ty články že to smaže druhý disk a podobně, tak by si o tom měli něco nejdříve přečíst a potom to komentovat.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze