mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Vybíráme ten nejlepší smartphone bez ohledu na cenu

autor:
, vydáno:

V rámci našeho seriálu výběru telefonů se tentokrát podíváme do horních pater nabídky, kde již necháme aspekt ceny stranou a jednoduše si vytipujeme pár nejlepších smartphonů, které jde v současnosti pořídit. Díky tomu se dostaneme k opravdu špičkovým zařízením, kde by již neměl být prostor pro jakýkoliv kompromis. Vyberete si i vy?

srovnání cen
Samsung Galaxy S7 G930F 32GB

Obsah článku aktualizován 14. 11. 2016

Na úvod si připomeňme i naše předchozí díly, kdy jsme se vždy zaměřovali na nejlepší telefony s pevně nastaveným cenovým limitem. Postupně jsme se tak dostali od levných telefonů, přes střední a vyšší střední třídu až téměř ke špičce. Dnes toto stoupání výbavou směrem vzhůru vyvrcholí a pokusíme se vytipovat to nejlepší, co český trh náročnému uživateli nabízí. I zde si ovšem musíme uvědomit, že nákup nového smartphonu musí doprovázet ideálně i uživatelské zkušenosti, ne pouze hledání podle nejlepších „papírových“ specifikací.

Samsung Galaxy S7

Výrobci toho totiž často zneužívají a dosazují do svých kolonek parametry, které zdaleka neodpovídají realitě. V dnešním článku se podíváme na největší úskalí a zároveň si doporučíme několik smartphonů, které prošly naším redakčním testem a u kterých se tedy podobných problémů obávat nemusíte.

Na co si dát pozor?

Opět si hned na začátek vysvětlíme několik základních pojmů a poučíme se, na co si dát při výběru dražších zařízení pozor. S rostoucí cenou totiž může špatná volba nového telefonu mrzet dvojnásob.

První krok, který byste měli učinit, a to u nákupu jakkoli drahého smartphonu, je průzkum okolí. Samozřejmě můžete využít i recenze, ve kterých se vždy soustředíme především na nedostatky takového charakteru, které se neslučují s pohodlným používáním.

Smartphone si obvykle nikdo nepořizuje na pár týdnů a jedná se tedy o investici do budoucna. Co je dnes špičkové, brzy bude „jen“ lehce nadprůměrné, co je dnes průměrné, bude za pár měsíců základ. Neméně důležitý je osobní kontakt. Pokud máte tu možnost, navštivte velké obchody s elektronikou a přístroj si osahejte. Co na první pohled vypadá jako líbivý plast může být ve výsledku opravdu nepříjemné překvapení. Totéž platí o samotném vzhledu, který může na produktových, ale i například našich fotografiích vypadat lépe, než ve skutečnosti. Platí to ovšem i naopak. Telefon označovaný na první pohled za „šedou myš“, může být v reálu přeci jen pěkný.

Výběr nejlepšího smartphonu již příliš nehledí na cenu, ačkoliv i ta se může výrazně lišit u různých modelů. V drtivé většině případů se bude jednat o aktuální modely, které plní roli vlajkové lodi daného výrobce a dle toho si ji výrobce také cení. Takto zařazený telefon už by neměl dělat žádné kompromisy, nicméně nezapomeňte, že ideální telefon jednoduše neexistuje amůže se stát, že například v jednom parametru vám jinak vysněný telefon nebude vyhovovat.

HTC 10

Pohybujeme se v cenových hladinách, kde již výrobce není kvůli ceně nucen šetřit a ruku v ruce s tím mohou vzrůstat i vaše nároky na nový telefon. Naprostou samozřejmostí je výkonný a především moderní procesor, který se soustředí i na úsporu energie. Nutným minimem je 2 či 3GB operační paměť, ale nijak neobvyklé nejsou ani vyšší hodnoty, které samozřejmě spíše preferujte. Interní úložiště by mělo bezpodmínečně nabízet alespoň 32 GB. U dražších telefonů již také vyžadujete aktuální software, který je vhodné ověřit. Stejně tak i informace, zda výrobce počítá s budoucími aktualizacemi. Naštěstí platí, že u nových modelů je situace příznivá a výrobce s nějakou aktualizací rozhodně počítá.

  • základní nároky (2 / 3 GB RAM Android, 2 GB RAM Windows Phone, 2 GB RAM iOS), minimálně 32 GB ROM + ideálně slot pro paměťové karty
  • ověření reálné kapacity
  • ověření aktuálnosti operačního systému (U Androidu alespoň verze 5.1 Lollipop a ideálně přislíbená aktualizace)

Detaily

Pokud očekáváte enormní výdrž baterie, nemůžete očekávat maximální výkon, a to bohužel ani v kategorii těch nejlepších či nejdražších smartphonů. Výkon je jednoduše náročný na přísun energie a dnešní baterie stále nedosahují vysokých kapacit. U těch nejlepších však přeci jen najdete například úsporné paměti či speciální režimy a výsledná výdrž, případně nabíjení, může být delší, respektive rychlejší. Pokud naopak hledáte kvalitní fotomobil, musíte se smířit s vyšší investicí. Vždy existuje nějaký kompromis, se kterým nový smartphone kupujete. Pokud se například soustředíte na co nejlepší displej, nestačí hledět pouze na rozlišení, důležitá je také technologie zobrazení, svítivost a podání barev, což se váže k technologii.

Apple iPhone 7

U displejů, které často rostou až do extrémních úhlopříček, již nemusíte příliš řešit rozlišení, neboť u těch nejlepších kousků nasadí výrobce minimálně dostatečné Full HD rozlišení, či ještě mnohem vyšší Quad HD rozlišení a výsledný obraz tak bude vašemu oku lahodit. Zaměřit se tak spíše můžete na doplňkové funkce displeje, jako je možnost si nastavit nádech barev či chytré funkce, které vám usnadní ovládání a displej například nebude zhasínat ve chvíli, kdy se na něj díváte.

Nákup v bazaru?

Nákup staršího zařízení v bazaru je věčným tématem, proto jej neopomeneme ani v našem průvodci ani tentokrát. S rostoucí cenou totiž nákup z druhé ruky nabývá na důležitosti. Pokud natrefíte na zachovalý kousek, můžete nákupem například několik málo měsíců starého telefonu ušetřit hned několik tisíc korun. Stále však platí, že před koupí bazarového telefonu je potřeba si ověřit výhodnost nákupu.

Samsung Galaxy S6 edge

Je důležité dbát na původ zařízení a také na drobnosti, jako jsou malé prasklinky, mrtvé pixely nebo velmi používaná baterie, kterou čeká brzká výměna (hlavně u modelů, kdy tuto výměnu musí provést autorizovaný servis). Obecně se vyplatí nákup nového zařízení, které prodejce dostal například za úpis ke smlouvě nebo takových, které zkrátka byly nevhodnými dárky. Tyto telefony budou navíc ještě téměř dva roky v záruce a vy tak máte možnost telefon v případě nějakého problému reklamovat. V ostatních případech, kdy je telefon například bez záruky či za podezřele nízkou cenu, je důležité mít se na pozoru a minimálně si vyžádat osobní převzetí, kde si telefon detailně prohlédnete.

Nákup v zahraničí

Nákup v zahraničí je dalším dlouhodobým tématem. Občas píšeme o produktech méně rozšířených značek (například Meizu, Xiaomi), která se v zemi původu prodávají za neuvěřitelné částky, avšak se špičkovou výbavou. Logicky nás napadne nákup ze zahraničí. Bohužel, pokud se do domovské země dané značky nechystáte přímo na dovolenou, nákup se většinou nevyplatí. Většinou se totiž jedná o země, jako je Čína, které logicky nejsou v Evropské unii a nevztahuje se na ně bezcelní provoz, stejně tak je nutné připočíst daň a dopravu.

Existuje samozřejmě eBay a další podobné aukční portály, zde už většinou produkty tak levně nevycházejí právě z důvodu, že překupníci si jsou moc dobře vědomi ceny, kterou mnozí za produkt zaplatí. A tak se dostáváme do bludného kruhu, kdy se snažíme ušetřit, ve výsledku zaplatíme ale stejnou částku a navíc dostaneme jen roční záruku (v zahraničí je standard) a nastane i problém s případnou reklamací (poslání do zahraničí se většinou nevyplatí).

nákup ze zqharaničí

Dalším problémem může být chybějící česká lokalizace a příslušenství, nabíječka samozřejmě nebude mít typickou evropskou koncovku se dvěma hroty. Problém může nastat konkrétně u Lenova. Jeho smartphony se často dají sehnat na různých čínských portálech s dopravou zdarma, avšak systém je velmi upravený, čínských znaků se téměř nejde zbavit a celkově nemůžete počítat ani s „tuzemskými aktualizacemi“. Vlastní zkušenost máme například s nákupem Lenova Z2, které se v zahraničí dalo sehnat o zhruba 1 500 Kč levněji. Došlo ovšem zařízení, jehož software byl určen pro asijský trh a i když bylo možné nastavit český jazyk, různé klikyháky a čínské služby nikdy nezmizely. Je to omezující, otravné a využití telefonu klesá. Obdobně lze jmenovat i případ Meizu, jehož na první pohled totožné modely se pro asijský a evropský trh zásadně liší.

Při nákupu zařízení ze zahraničí je téměř vždy nutné kromě přepočtu na české koruny připočítat DPH (21 %) + u některých produktů CLO a dopravu (ta může být zdarma, ale dodání trvá třeba měsíc nebo dva). V některých případech se DPH ani CLO neplatí, jde ovšem o levné věci s cenou do 22 euro, CLO se pak platí od 150 eur výše.

Obecně platí:

  • cena do 22 euro: neplatíme CLO ani DPH, pouze dopravu
  • cena od 22 euro do 150 euro: platíme DPH a dopravu
  • cena nad 150 euro: platíme CLO, DPH a dopravu

Clo a DPH se vždy vypočítává z ceny včetně poštovného. Výhodou je, že CLO se u mobilních telefonů neplatí vůbec (viz celní deklarace strana 566).

Výhrou je, pokud daný prodejce má zastoupení i v tuzemsku, pak se dají náklady stlačit na minimum a ceny v tuzemsku jsou opravdu povýšeny pouze o DPH a dopravu, v ostatních případech je nutné připočíst i výraznou přirážku prodávajících.

Při aktuálním kurzu znamená hranice 150 euro zhruba 4 100 Kč a v případě telefonů z této kategorie si vždy připlatíte i za CLO.

Tagy článku: ,

Související články

Recenze Sony Xperia XZ: důstojná následovnice řady Z | vydáno
75
Recenze Apple iPhone 7: vytěžené maximum | vydáno
273
Recenze HTC 10: snaha se vyplatila, patří k nejlepším | vydáno
78

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

A zmínil jsem že 3d touh maji i jiné mobily a ta čtečka je jedna z nejpomalejších mezi top mobily David Rajchman
Jj, a co si nekoupili pomlouvaj, ačkoliv to neměli v životě v pařátech. cot1122
Výdrž a snad i bootloap problém jako u G4 ICE
Ne všichni používají Heureku. Příkladně jak se dívám na shopy tak tam je hodnocení jiné a vedou jiné telefony (př. hodnocení hvězd na Alze). Další věc je ta, že lidé mají tendenci méně příhlížet k nedostatkům u zařízení jež si koupili a všeobecně pokud to neni joo špatné vychvalují svůj kup :-) Mnoho lidí také nehodnotí nebo hodnotí v rámci cenové relace, kde je alcatel níže než současné vlajky atd. Areon
No nevím, můžete se hádat jak chcete, ale podle mě jsou nejdůležitější zkušenosti majitelů, takže dobrým příkladem je třeba Heureka.cz - a jeden jediný mobil má hodnocení rovných 100% a tím je Alcatel idol 4s - ostatní mají mnohem mnohem méně. A jelikož jsem tento mobil zkoušel, vůbec se tomuto hodnocení nedivím. Tohle je skutečný král - všechno ostatní je jen marketing. marek
Safra to je diskuze. To vytisknout, tak mám o čtení na WC postaráno minimálně na týden dopředu :-)) John Doe
Mám dojem, že ten Ubuntu phone pouze spustí nějakou image s desktopovým systémem a zobrazí na monitoru :-) Díky tomu to má přístup k souborům v telefonu. Srovnávat to s režimem Continuum je těžce mimo (tím to nehaním). John Doe
Jako praktický je. Třeba v zimě se dá telefon odemknout i v rukavicích. Na druhou stranu není tak rychlý i když se to lepší. John Doe
Jelikož eBay zrušil všechny aplikace pro MS, tak jsem si musel pořídit k 950 XL ještě druhej telefon. Aplikace eBay pro android nemá ani nastavení času notifikací končících aukcí. Sakra kdo ten systém dobrovolně kupuje? Mám S7 edge a vono to má displej i po stranách za který to držíš. Co to má jako bejt? Dlouho se nabíjí a rychle vybíjí. Ostří rychle, ale fotí blbě, zvlášť při makru. Na druhou stranu je rychlej, moc netopí, má displej příjemnej na oko a má fantastickej zvukovej výstup. Ovšem srovnání s Lumiema řady 950 se skutečně nabízí a vzhledem k tomu, že trh se řídí poptávkou, tak je tu obrovskej cenovej rozdíl, kterej je skutečně neadekvátní. cot1122
Lol, androidy jasne. Pry bez ohledu na cenu a daji tam telefony pro socky. Co treba spickova L950 nebo HP Elite X3. Pravda, nesplnuji naroky pro detsky telefon pro deti jako vetsina tech vybranych (teda krom mozna toho iphonu), ale i tak .... ANO

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 277 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz