Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor

Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor
4
  • Důležitý je u koupě nového telefonu pre-monitoring trhu a samozřejmě výběr správného obchodníka
  • Náš průvodce vám poradí, na co si dát pozor a jakým nákupům se raději vyhnout

Nákup nového smartphonu u většiny lidí předchází dlouhý výběr, srovnávání parametrů, ceny a výhodnosti. Ne vždy si však každý dá pozor na všechny nástrahy, které nákup nového zařízení doprovází. Obezřetnost se určitě vyplatí, zvláště, pokud nenakupujete v právě ověřeném obchodu. Zaměříme se proto na všechna rizika, která by mohla nákup nového zařízení doprovázet a nezapomeneme ani na menší cenová srovnání výhodnosti. Ne vždy totiž se pár ušetřených stokorun musí vyplatit.

Vybíráme smartphone

Asi nejpříjemnějším krokem celé naší dnešní poutě bude vybírání nového smartphonu. Zaměříme se hlavně na cenu a její variabilitu. Cena novinek je téměř ve všech případech nadsazená, což asi málo koho překvapí.

Je v podstatě jedno, jestli se bavíme o značkách Apple, Samsung, Sony, Nokia nebo HTC. Každá novinka, a zvláště pokud se jedná o prémiový model, přichází s cenovkou, která v tu danou chvíli nemusí odpovídat cenou konkurenci nabízející podobnou výbavu. Je určitě dobré nějaký ten čas vyčkat, zvláště když téměř každá nová vlajková loď daného výrobce startuje vždy na vyšší ceně než její předchůdkyně.

Apple iPhone 8, Samsung Galaxy S8, Sony Xperia XZ1, HTC U11

V následujícím přehledu se podíváme na to, jaké značky nejvíce zlevňují. Ceny jsou zprůměrované, proto může docházet k mírným odlišnostem, v tabulce nezohledňujeme různé akční nabídky s omezenou dobou trvání.

Model Cena v říjnu 2017 Cena v říjnu 2018 Sleva Vyplatí se počkat?
Apple iPhone 8 21 000 Kč 18 000 Kč 3 000 Kč ano
Samsung Galaxy S8 20 500 Kč 16 500 Kč 4 000 Kč ano
Sony Xperia XZ1 17 000 Kč 11 100 Kč 5 900 Kč ano
HTC U11 17 600 Kč 10 100 Kč 7 500 Kč ano

Jak si můžete povšimnout, ač byl Apple vždy vnímán jako značka, která nemá potřebu zlevňovat ani staré kusy a pro jistotou je vyřadí z nabídky, nově to již neplatí. Loňský iPhone 8 zlevnil, a to se bavíme o základní verzi. U plusové řady jsou slevy ještě větší, Apple navíc ponechal v nabídce i povedenou 7. generaci iPhonů. Obecně lze však říci, že nejvýrazněji zlevňují produkty Sony, rozhodně se vyplatí počkat i na HTC. V každém případě, za rok většina z uvedených smartphonů zlevnila markantně, pokud na nákup nespěcháte, počkat se opravdu vyplatí.

Diskuze ke článku
Porydge
Vysvětlí mi někdo proč u nás nevezmou v servisu EU distribuci? Prospal jsem Czexit? :D
st
Autor článku by se mohl více věnovat problematice nákupu přímo v Číně. Nejenže člověk tam má obrovský výběr navíc za ceny o kterých si tady můžeme nechat zdát. Navíc v mnoha případech jsou telefony odesílány z EU, takže odpadá provinnost platit DPH.
Takto mi ten článek trošku připadá jako reklama na CZ distribuci.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze