Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor

Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor
  • Důležitý je u koupě nového telefonu pre-monitoring trhu a samozřejmě výběr správného obchodníka
  • Náš průvodce vám poradí, na co si dát pozor a jakým nákupům se raději vyhnout

Nákup nového smartphonu u většiny lidí předchází dlouhý výběr, srovnávání parametrů, ceny a výhodnosti. Ne vždy si však každý dá pozor na všechny nástrahy, které nákup nového zařízení doprovází. Obezřetnost se určitě vyplatí, zvláště, pokud nenakupujete v právě ověřeném obchodu. Zaměříme se proto na všechna rizika, která by mohla nákup nového zařízení doprovázet a nezapomeneme ani na menší cenová srovnání výhodnosti. Ne vždy totiž se pár ušetřených stokorun musí vyplatit.

Vybíráme smartphone

Asi nejpříjemnějším krokem celé naší dnešní poutě bude vybírání nového smartphonu. Zaměříme se hlavně na cenu a její variabilitu. Cena novinek je téměř ve všech případech nadsazená, což asi málo koho překvapí.

Je v podstatě jedno, jestli se bavíme o značkách Apple, Samsung, Sony, Nokia nebo Huawei. Každá novinka, a zvláště pokud se jedná o prémiový model, přichází s cenovkou, která v tu danou chvíli nemusí odpovídat cenou konkurenci nabízející podobnou výbavu. Je určitě dobré nějaký ten čas vyčkat, zvláště když téměř každá nová vlajková loď daného výrobce startuje vždy na vyšší ceně než její předchůdkyně.

Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9+, Apple iPhone X, Sony Xperia XZ3

V následujícím přehledu se podíváme na to, jaké značky nejvíce zlevňují:

Model Průměrná cena v červnu 2018 Průměrná cena v červnu 2019 Sleva                     Vyplatí se počkat?
Huawei P20 Pro 21 200 Kč 16 100 Kč 5 100 Kč ano
Samsung Galaxy S9+ 23 500 Kč 18 800 Kč 4 700 Kč ano
Sony Xperia XZ2 19 500 Kč 14 100 Kč 5 400 Kč ano
Apple iPhone X 29 300 Kč 24 000 Kč 5 300 Kč ano

Jak si můžete povšimnout, ač byl Apple vždy vnímán jako značka, která nemá potřebu zlevňovat ani staré kusy a pro jistotou je vyřadí z nabídky, již nějaký rok tento soud neplatí. Obecně lze však říci, že nejvýrazněji zlevňují produkty Sony, rozhodně se vyplatí počkat i na Huawei. V každém případě, za rok většina z uvedených smartphonů zlevnila markantně, pokud na nákup nespěcháte, počkat se opravdu vyplatí. My pouze doplníme, že ceny jsou zprůměrované a nepromítají nárazové slevy či akce, v takových případech můžete ušetřit další tisíce navíc.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze