Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor

Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor
31
  • Důležitý je u koupě nového telefonu pre-monitoring trhu a samozřejmě výběr správného obchodníka
  • Náš průvodce vám poradí, na co si dát pozor a jakým nákupům se raději vyhnout

Nákup nového smartphonu u většiny lidí předchází dlouhý výběr, srovnávání parametrů, ceny a výhodnosti. Ne vždy si však každý dá pozor na všechny nástrahy, které nákup nového zařízení doprovází. Obezřetnost se určitě vyplatí, zvláště, pokud nenakupujete v právě ověřeném obchodu. Zaměříme se proto na všechna rizika, která by mohla nákup nového zařízení doprovázet a nezapomeneme ani na menší cenová srovnání výhodnosti. Ne vždy totiž se pár ušetřených stokorun musí vyplatit.

Vybíráme smartphone

Asi nejpříjemnějším krokem celé naší dnešní poutě bude vybírání nového smartphonu. Zaměříme se hlavně na cenu a její variabilitu. Cena novinek je téměř ve všech případech nadsazená, což asi málo koho překvapí.

Je v podstatě jedno, jestli se bavíme o značkách Apple, Samsung, Sony, Nokia nebo HTC. Každá novinka, a zvláště pokud se jedná o prémiový model, přichází s cenovkou, která v tu danou chvíli nemusí odpovídat cenou konkurenci nabízející podobnou výbavu. Je určitě dobré nějaký ten čas vyčkat, zvláště když téměř každá nová vlajková loď daného výrobce startuje vždy na vyšší ceně než její předchůdkyně.

Apple iPhone 8, Samsung Galaxy Note8, Sony Xperia XZ1, HTC U11

V následujícím přehledu se podíváme na to, jaké značky nejvíce zlevňují. Ceny jsou zprůměrované, proto může docházet k mírným odlišnostem, v tabulce nezohledňujeme různé akční nabídky s omezenou dobou trvání.

Model Cena v říjnu 2016 Cena v říjnu 2017 Sleva Vyplatí se počkat?
Apple iPhone 7 21 200 Kč 16 500 Kč 4 700 Kč ano
Samsung Galaxy S7 19 000 Kč 14 000 Kč 5 000 Kč ano
Sony Xperia XZ Premium 19 500 Kč 12 400 Kč 7 100 Kč ano
HTC 10 16 900 Kč 11 000 Kč 5 900 Kč ano

Jak si můžete povšimnout, ač byl Apple vždy vnímán jako značka, která nemá potřebu zlevňovat ani staré kusy a pro jistotou je vyřadí z nabídky, nově to již neplatí. Loňský iPhone 7 zlevnil poměrně výrazně, a to se bavíme o základní verzi. U plusové řady jsou slevy ještě větší (ušetřit lze tisícikorunu navíc). Obecně lze však říci, že nejvýrazněji zlevňují produkty Sony, vyplatí se počkat i na HTC. V každém případě, za rok většina z uvedených smartphonů zlevnila markantně, pokud na nákup nespěcháte, počkat se opravdu vyplatí.

Diskuze ke článku
Bary
" band 8 je již vcelku zbytečný, protože Vodafone všechny své vysílače přesměroval na 900 MHz." Opravte si ten nesmysl.
Ale dle stranek VF které upravil v zari tohoto roku, je frekvence 900MHz stále vyuzivana.
Blue Sun
Blue Sun
Naposledy upraveno: 2. 11. 2017 18:04
No, zase tu máme podprahové podsouvání iPhonu jako něčeho "víc". Jenže ne, on není.Apple vždycky po příchodu nové generace slevnil tu předchozí o pár tisícovek. Už od počátku prodejů.V celé třetí kapitole by člověk získal dojem, že jen iPhone je tak výjimečný, že stojí za různé podfuky. Ne, dělá se to u všech značek a nejen s iPhonem jsou problémy.Celkem chybí zmínka o autorizovaných neautorizovaných zastoupeních, ale to by vám chlebodárci od Xiaomi moc nepoděkovali...I když se autor nejspíš bude bránit, že to takhle určitě není, stejně vám to nežeru. Býval to tu web od nadšenců pro nadšence. Dneska už jen tvrdý byznys, co?
Jinak: základní rada ke všemu - nekupuj, na co nemáš. Mobil na splátky je kolosální hloupost. A dražší telefon z tebe lepšího člověka neudělá.
...
Tak u samsungu pada cena rozhodne rychleji a navic sedivku lze sehnat o hodne levneji nez od autorizovaneho prodejce
Dave
Dám vám jednoduší radu nekupute žádnou Čínu a levný Samsungy a bude to OK.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze