Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor

Průvodce
5
Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Důležitý je u koupě nového telefonu pre-monitoring trhu a samozřejmě výběr správného obchodníka
  • Náš průvodce vám poradí, na co si dát pozor a jakým nákupům se raději vyhnout

Nákup nového smartphonu u většiny lidí předchází dlouhý výběr, srovnávání parametrů, ceny a výhodnosti. Ne vždy si však každý dá pozor na všechny nástrahy, které nákup nového zařízení doprovází. Obezřetnost se určitě vyplatí, zvláště, pokud nenakupujete v právě ověřeném obchodu. Zaměříme se proto na všechna rizika, která by mohla nákup nového zařízení doprovázet a nezapomeneme ani na menší cenová srovnání výhodnosti. Ne vždy totiž se pár ušetřených stokorun musí vyplatit.

CZC.cz partner

Vybíráme smartphone

Asi nejpříjemnějším krokem celé naší dnešní poutě bude vybírání nového smartphonu. Zaměříme se hlavně na cenu a její variabilitu. Cena novinek je téměř ve všech případech nadsazená, což asi málo koho překvapí.

Je v podstatě jedno, jestli se bavíme o značkách Apple, Samsung, Sony, Nokia nebo Huawei. Každá novinka, a zvláště pokud se jedná o prémiový model, přichází s cenovkou, která v tu danou chvíli nemusí odpovídat cenou konkurenci nabízející podobnou výbavu. Je určitě dobré nějaký ten čas vyčkat, zvláště když téměř každá nová vlajková loď daného výrobce startuje vždy na vyšší ceně než její předchůdkyně. Při výběru je vhodné orientovat se podle porovnávačů zboží a a sledovat cenové trendy. Obsáhlé srovnání telefonů ze všech cenovek chystá například portál Vybero.cz.

V následujícím přehledu se podíváme na vybrané produkty a jejich cenové poklesy:

Model Průměrná cena v květnu 2019 Průměrná cena v květnu 2020 Sleva                     Vyplatí se počkat?
Huawei P30 Pro 22 300 Kč 17 900 Kč 4 400 Kč ano
Samsung Galaxy S10 22 500 Kč 18 000 Kč 4 500 Kč ano
Apple iPhone Xs 29 800 Kč 18 400 Kč 11 400 Kč ano
Sony Xperia 1 25 000 Kč 20 000 Kč 5 000 Kč ano

Jak si můžete povšimnout, ač byl Apple vždy vnímán jako značka, která nemá potřebu zlevňovat ani staré kusy a pro jistotou je vyřadí z nabídky, již nějaký rok tento soud neplatí, primárně protože iPhony nabízí téměř každý obchod s elektronikou – a zde logicky panuje konkurence. Platí poučka, že čím více prodejců daný produkt nabízí, tím větší je šance, že po určité době výrazněji zlevní. V každém případě, za rok většina z uvedených smartphonů zlevnila poměrně výrazně, pokud na nákup nespěcháte, počkat se opravdu vyplatí. My pouze doplníme, že ceny jsou zprůměrované a nepromítají nárazové slevy či akce, v takových případech můžete ušetřit další tisíce navíc. Jindy (jako například nyní v době koronavirové krize) může dojít k chvilkovému zdražení – třeba z důvodu výkyvu měnového kurzu.

Diskuze ke článku
Offečka Jablečna
Hlavně si dejte pozor, abyste si nekoupili nic s drojdem. Jedině Apple.
Carda
Já mám vždy jasno huawei mate 10 tím debilním telefonem nic nezkazíš.:D
Ovec
Oblíbený ovčí argument.
Ajfouny si drží svou cenu, je to dobrá investice...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze