Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor

Průvodce
Kupujeme nový telefon: jak vybrat správně a na co si dát pozor
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Důležitý je u koupě nového telefonu pre-monitoring trhu a samozřejmě výběr správného obchodníka
  • Náš průvodce vám poradí, na co si dát pozor a jakým nákupům se raději vyhnout

Nákup nového smartphonu u většiny lidí předchází dlouhý výběr, srovnávání parametrů, ceny a výhodnosti. Ne vždy si však každý dá pozor na všechny nástrahy, které nákup nového zařízení doprovází. Obezřetnost se určitě vyplatí, zvláště, pokud nenakupujete v právě ověřeném obchodu. Zaměříme se proto na všechna rizika, která by mohla nákup nového zařízení doprovázet a nezapomeneme ani na menší cenová srovnání výhodnosti. Ne vždy totiž se pár ušetřených stokorun musí vyplatit.


Vybíráme smartphone

Asi nejpříjemnějším krokem celé naší dnešní poutě bude vybírání nového smartphonu. Zaměříme se hlavně na cenu a její variabilitu. Cena novinek je téměř ve všech případech nadsazená, což asi málo koho překvapí.

Je v podstatě jedno, jestli se bavíme o značkách Apple, Samsung, Sony, Nokia nebo Huawei. Každá novinka, a zvláště pokud se jedná o prémiový model, přichází s cenovkou, která v tu danou chvíli nemusí odpovídat cenou konkurenci nabízející podobnou výbavu. Je určitě dobré nějaký ten čas vyčkat, zvláště když téměř každá nová vlajková loď daného výrobce startuje vždy na vyšší ceně než její předchůdkyně. Při výběru je vhodné orientovat se podle porovnávačů zboží a a sledovat cenové trendy. Obsáhlé srovnání telefonů ze všech cenovek chystá například portál Vybero.cz.

V následujícím přehledu se podíváme na vybrané produkty a jejich cenové poklesy:

Model Průměrná cena v listopadu 2019 Průměrná cena v listopadu 2020 Sleva                     Vyplatí se počkat?
Huawei P30 Pro 19 300 Kč 16 100 Kč 3 200 Kč ano
Samsung Galaxy S10 21 500 Kč 16 900 Kč 4 600 Kč ano
Apple iPhone 11 Pro Max 33 700 Kč 29 900 Kč 3 800 Kč v závislosti na paměťivé verzi
Sony Xperia 5 20 400 Kč 17 300 Kč 3 100 Kč ano

Jak si můžete povšimnout, ač byl Apple vždy vnímán jako značka, která nemá potřebu zlevňovat ani staré kusy a pro jistotou je vyřadí z nabídky, již nějaký rok tento soud neplatí, primárně protože iPhony nabízí téměř každý obchod s elektronikou – a zde logicky panuje konkurence. Samozřejmě se to týká nejvíce vyšších paměťových variant, kde lze ušetřit podstatně více. Platí poučka, že čím více prodejců daný produkt nabízí, tím větší je šance, že po určité době výrazněji zlevní. V každém případě, za rok většina z uvedených smartphonů zlevnila poměrně výrazně, pokud na nákup nespěcháte, počkat se opravdu vyplatí. My pouze doplníme, že ceny jsou zprůměrované a nepromítají nárazové slevy či akce, v takových případech můžete ušetřit další tisíce navíc. Jindy (jako například nyní v době koronavirové krize) může dojít k chvilkovému zdražení – třeba z důvodu výkyvu měnového kurzu.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze