Vybíráme smartphone do 10 000 Kč

Vybíráme smartphone do 10 000 Kč
15
  • V dnešním výběru se zaměříme na smartphony poctivé střední třídy
  • Očekávat můžete dobře zpracované telefony s kvalitními displeji i vysokým výkonem
  • Můžete se dočkat například i trojitých fotoaparátů
  • Rozmanitý výběr zahrnuje značky ASUS, Huawei, Nokia, Samsung, Sony a Xiaomi

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybíráme nejlepší telefony do 10 tisíc korun

Na co si dát pozor?

Každá cenová třída má své úskalí, ve střední třídě jde především o to nepropadnout různým marketingovým kampaním, které se vám snaží vnutit „ten nejlepší telefon za tu nejlepší cenu“. V segmentu telefonů s cenou od 6 500 Kč do 10 000 Kč už můžete s klidným srdcem vybírat z běžné české distribuce. Naleznete zde již skutečně zajímavé a dobře vybavené kousky, které nemusí jít nutně cestou kompromisu.

Nedoporučujeme se tak rozhlížet po pochybných zahraničních stránkách a tatáž slova platí i pro bazary. V dnes nastavené cenové hladině byste sice mohli nalézt například výběhové vlajkové modely, ale případné opravy by se mohly prodražit. Mějte na paměti, že například u více než rok starého telefonu hrozí, že nebude mít baterii v dobrém stavu.

U telefonů s cenou blížící se 10 tisícům korunám už můžete být vcelku nároční. Rozhodně můžete počítat s kvalitním displejem, výkonným hardwarem či velkou pamětí dosahující až 128 GB. Naprostou samozřejmostí musí být co nejnovější operační systém, v této kategorii určitě vyžadujte Android 9.0 Pie. I pod hranicí 10 tisíc již naleznete sestavu vícero fotoaparátů, zpravidla počítejte s ultraširokoúhlým objektivem.

ASUS ZenFone 5Z

Do kategorie smartphonů s cenou do 10 tisíc již často spadají také loňské špičkové modely, které postupem času stačily zlevnit. To je případ ASUSu ZenFone 5Z, vlajkové lodi roku 2018. Pokud po něm sáhnete, bude vám odměnou skutečně výkonný hardware v čele se Snapdragonem 845. Interní 64GB paměť sice neoslní, ale nechybí slot pro paměťové karty. Velký a kvalitní displej je samozřejmostí. Radost udělá i duální fotoaparát nadprůměrných kvalit se sekundárním ultraširokoúhlým objektivem.

U ZenFonu 5Z vás může zamrzet méně přehledná nadstavba prostředí Zen UI nebo absence zvýšené odolnosti. Za 9 tisíc korun ale obdržíte funkčně a konstrukčně vyvážený telefon.

Huawei P20

I druhý vyvolený dnešního výběru spadá do škatulky výběhový model roku 2018. Huawei P20 již stačil zlevnit pod 10 tisíc. Přesto se můžete spolehnout na výkonný procesor, velký displej, pro někoho prakticky umístěnou čtečku otisků prstů pod displejem nebo 128GB interní paměť. Přidanou hodnotu představuje duální fotoaparát s bezztrátovým zoomem. Plusem je rozhodně i rychlé nabíjení.

Ani P20 od Huawei není bez chyb a smířit se musíte například s absencí slotu pro paměťové karty. Marně byste hledali také 3,5mm jack a k dispozici je jen velmi základní zvýšená odolnost. Cena těsně pod 10 tisíci je ale v současnosti velmi lákavá.

Nokia 8.1

Pokud hledáte osvědčenou klasiku, možná vás zaujme Nokia 8.1. Její hlavní trumf tkví v čistém a pravidelně aktualizovaném Androidu. Samozřejmostí je velký a kvalitní displej i dostatečný výkon pramenící z procesoru Snapdragon 710. Na českém trhu si musíte vystačit jen s 64GB pamětí, ale do telefonu dáte i paměťovku. Nokia 8.1 kvalitně fotí, všemu pomáhá i optická stabilizace obrazu.

Koupit Nokii 8.1 na MP.cz

U Nokie 8.1 vás překvapí, že je výřez v displeji trvale skrytý. Telefonu také bohužel chybí jakákoliv zvýšená odolnost.

Pocophone F1

Dostáváme se k tipu pro uživatele kladoucí důraz na co nejvyšší výkon. Pocophone F1 od Xiaomi nabízí Snapdragon 845, tedy totéž co výše zmíněný ASUS. Přihazuje navíc 128GB úložiště i podporu paměťovek. Displej je sice spíše průměrný, ale dostatečně velký. Nezklame vás fotoaparát, výdrž nebo pohodlné ovládání.

Mírně zaskočit vás může zpracování telefonu – je plastový. Nutně to však nemusí být na škodu. Mnohem zásadnější je při ceně 9 tisíc absence NFC. Na mobilní platby můžete zapomenout. Ani v tomto případě nemůžete spoléhat na zvýšenou odolnost.

Samsung Galaxy A50

Široké portfólio Samsungu zajišťuje, že se nějaký Galaxy objeví ve výběru i dnes. Jde o Galaxy A50, který na vás zapůsobí kvalitním Super AMOLED displejem, ve kterém je zabudována čtečka otisků prstů. Telefon zvládá pracovat současně se dvěma SIM i paměťovou kartou. Výkon je dostačující, potěší 128GB interní paměť. Samsung také dobře fotí a disponuje použitelným ultraširokoúhlým objektivem.

Kritika se na Samsung snáší za tělo nevalné kvality. Plast je náchylný na otisky i škrábance. Pokud natáčíte videa, zklame vás chybějící 4K rozlišení. Trošku trpělivosti musíte mít i se čtečkou otisků prstů, která je pomalejší.

Sony Xperia 10

Na závěr dnešního výběru zde máme tip pro všechny, kteří se chtějí odlišit a být originální. Xperia 10 od Sony je nezvykle protáhlá a její 6palcový displej se hodí pro sledování filmů na cestách. Telefon dobře padne do ruky a prostředí se příjemně ovládá. Slušné výsledky podává duální fotoaparát.

Ačkoliv Xperia 10 stojí téměř 9 tisíc, má jen velmi průměrný procesor a menší RAM. Opět je nutné počítat jen s plastovým tělem a absencí zvýšené odolnosti.


Diskuze ke článku
Alois Jirasek
Alois Jirasek
FYI, az se dostanete k telefonum do 15k, tak za 15 maji ted v alze (na isic) note9 512BG.
Porydge
Reklama na MobilPohotovost... S nima teda nemám nejlepší zkušenost.
ArkOES-CajnaRudaSila
Ma nekdo Asus 5z? Zkusenosti?
Juraj Slezák
Juraj Slezák
xperia XZ2 sa da zohnat tiez za tolko, ak niekto nechce natiahnuty displej uplne, tak xz2-ka je tiez slusna ako minulorocna vlajkova lod

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze