Vybíráme telefon se snadným ovládáním

Vybíráme telefon se snadným ovládáním
11

Jsou uživatelé, kteří chtějí telefon s maximem funkcí a moderních vychytávek. Stejně tak však existuje skupina zájemců o kvalitní telefon, který se však bude především snadno obsluhovat. Špatně umístěná tlačítka, zbytečně velké rozměry nebo nekvalitní displej mohou celý dojem z telefonu zkazit a především z jeho ovládání učinit noční můru. V seriálech výběru vhodných telefonů se proto tentokrát zaměříme na ty se snadným ovládáním.

Alcatel OneTouch 2012D
Kde koupit
chytré telefony Alcatel

Před několika lety si uživatelé pod pojmem snadné ovládání představili telefony Nokia. Jejich řešení jedním tlačítkem Navi Key a ovládacími šipkami bylo vskutku přelomové, ale s nástupem dalších funkcí neudržitelné. Proto je si nutné hned na úvod říci, že telefon s takto jednoduchým ovládáním si dnes již nekoupíte. Alespoň ne nový telefon. Stále však na trhu existují tlačítkové telefony, který jsou ve své jednoduchosti vzdálenými následovníky legendárních Nokií. Snadno se však může ovládat i moderní smartphone, pokud výrobce zvolil vhodné prostředí i rozestavění kláves.

klávesnice

Základní fakta

Bude levný také jednoduchý?

Levné telefony toho zákonitě budou umět méně, v prostředí bude méně funkcí, uživatel se tak lépe zorientuje a nebude se v prostředí ztrácet a tápat, kde danou funkci najde. To je samozřejmě částečně pravda. Na druhou stranu do kategorie velmi levných se dnes dostaly také smartphony a v jejich případě je nutné vybírat mnohem pečlivěji. I u těch nejlevnějších, jejichž cena dnes začíná už pod hranicí 1 000 Kč, totiž výrobci nemohli stěžejní funkce oželet, a tak se ubírá jinde. Tu u displeje, ale především na výkonu. Takový telefon pak trpí zasekaným prostředím a uživatelský komfort zcela mizí. Vyplatí se proto číst nejen naše recenze, ale také například uživatelská hodnocení, kde můžete získat cenné zkušenosti majitelů vyhlídnutého telefonu.

Nokia 230

Tlačítka – ano či ne?

Pro spoustu uživatelů je klasická klávesnice synonymem snadného ovládání. Každá klávesa plní přesně to, co chtějí a díky mnoha letům využívání, je nemůže nic překvapit. S tím nelze než souhlasit, ale bohužel doba této neměnné situaci příliš nepřeje. Tlačítkovým telefonům pomalu zvoní umíráček a pokud je uživatel jen o něco málo náročnější, záhy zjistí, že skloubit dobrou výbavu a klasickou klávesnici již dnes není možné. Těm nenáročným uživatelům ještě v nabídce zůstává několik možných adeptů, vesměs s logem Nokia, kde získají pohodlí z klávesnice. V opačném případě je nicméně nutné hledět směrem k chytrým telefonům, kde se hlavní ovládání odehrává na displeji.

V drtivé většině případů se však na těle telefonu nachází minimálně tři tlačítka. Nezbytné dvojtlačítko regulující hlasitost a klávesa sloužící k odemknutí displeje. Právě v ní je mnohdy zakopán pes, protože každý výrobce si ji navíc na každém modelu umístí trochu jinak. Ideální stav pro praváka bývá na pravém boku, zhruba někde uprostřed, či mírně nad středem. V případě leváka si umístění jen zrcadlově obraťte. Z toho vyplývá už například to, že pravák neocení odemykací klávesu na levém boku, zatímco levák zase na pravém. Vůbec za nejhorší řešení je považováno umístění na horní hraně. Na takové tlačítko většinou snadno nedosáhnete a je nutné přehmatávat. Na druhém místě je i zpracování samotného tlačítka. To by mělo být dostatečně velké a mít jistý stisk. V tomto ohledu se však již výrobce poměrně umoudřili a tlačítka jsou zpracována ve většině případů velmi slušně.

Displej – chtějte kvalitu

Doba již pokročila a slušné displeje se dostávají do stále levnějších zařízení. Samozřejmě stále nelze srovnávat displeje v Nokii za tisíc korun s displejem například od LG za patnáctinásobnou částku. Hlavním rozdílem bude nejen jemnost, ale také čitelnost. Na tu se zaměřte obzvlášť. Jak je displej vidět z úhlu? Co čitelnost venku a na slunci? Obojí je velmi důležité, neboť není nic horšího, než si během letních dnů nepřečíst novou zprávu bez toho, abyste svou druhou ruku přetvořili do formy improvizovaného stínítka. S tímto vám opět pomohou recenze a uživatelské zkušenosti. Sám výrobce se totiž horším displejem jistě chlubit nebude a na prodejně při krátkém vyzkoušení také neodhalíte vše.

Vodafone Smart prime 6

Rozměry

Se snadným ovládáním souvisí také celkové rozměry telefonu. Ideálně je totiž držet telefon v jedné ruce, a to tak jistě, že jej současně můžete ovládat a nestrachujete se, že vám každou chvilku vypadne z ruky. Můžete namítnout, že dnešní doba tomu moc nepřeje a máte z jisté části pravdu. Poptávka je především po velkých zařízeních s úhlopříčkou displeje kolem 5 palců. Takové zařízení už jednou rukou ovládne pohodlně málokdo. Snadné by proto bylo doporučit koupit si chytrý telefon s displejem do 4 palců. Bohužel tyto telefony jsou dnes v menšině a navíc téměř vždy jen se základní výbavou. Chcete-li moderní funkce, musíte vybírat z poměrně velkých telefonů. Tento problém odpadá zájemcům o tlačítkový telefon. Jejich rozměry se stejně jako jejich vzhled a výbava v podstatě nemění a pohodlně je může ovládat i malé dítě.

Prostředí

Pokud se při hledání telefonu se snadným ovládáním přikláníte ke smartphonu, vstupuje do hry další kritérium, kterým je uživatelské prostředí. Začněme systémem nejznámějším a nejrozšířenějším, kterým je samozřejmě Android. Pro jeho volbu nahrává fakt, že se s ním už mnoho z vás setkalo. Navzdory tomu, že jde o systém velmi roztříštěný a každý výrobce si výrobce upravuje, je základní ovládání vždy stejné. Tři tlačítka na displeje či pod ním a vše ostatní již skrze displej. Mnoho úprav však mnohdy škodí a v komplikovanějších nadstavbách se lze poměrně snadno ztratit. Z tohoto důvodu lze doporučit telefony s čistou verzí Androidu, případně s téměř čistou, kde není spoustu prvků navíc a přehlednost hraje prim. Alternativou jsou všemožné jednoduché módy, které většina výrobců do svých zařízeních přidává. Ty většinou vyzdvihnou základní funkce, zvětší ikonky či tlačítka a složitosti jako je nastavení uklidí hluboko do systému.

Microsoft Lumia 550

Jiným případem je operační systém Windows Phone / Windows 10 Mobile od Microsoftu, který razí jinou filosofii. Základem je totiž jedna plocha, na kterou vrstvíte dlaždice různých velikostí. Vtip je v tom, že na ploše můžete mít třeba jen 6 větších dlaždic a tím si vše zpřehlednit. Vše ostatní necháte v menu, kde jsou seřazeny veškeré aplikace, co telefon nabízí, případně ty, které jste si stáhli, ale využíváte je zřídka kdy. Ani tento systém však není bez vad na kráse co se pohodlnosti ovládání týče. Například nastavení je spíše nepřehledné a mnohdy, zejména méně zkušeným uživatelům trvá najít požadovanou položku. Tento neduh se týká především verze Windows Phone 8.1 a starších. Zásadní zlepšení a zpřehlednění nastavení přichází s verzí Windows 10 Mobile.

Do značné míry velmi jednoduché a uživatelsky přívětivé je prostředí iOS od Applu. Žádné složitosti, rovnou jste hozeni mezi všechny aplikace. Položky jsou v hlubších částech přehledné a ovládání zajišťuje jen jedno tlačítko pod displejem. Bohužel tento systém najdete jen na iPhonech, jejichž cena se vždy pohybuje vysoko nad hranicí 10 000 Kč, pokud budeme uvažovat jen nad novými modely.

V kostce – nač si dát pozor?

  • nejlevnější neznamená jednoduchý – Nehleďte pouze na cenu, i levný telefon totiž může nepříjemně překvapit složitým či nedomyšleným ovládáním.
  • tlačítka u dotykových telefonů – Zjistěte, kde jsou umístěna a jak se tisknou. Má-li telefon senzorová tlačítka pod displejem, hodí se jejich podsvětlení a vibrační odezva.
  • klávesnice u klasických telefonů – Samotná přítomnost klávesnice neznamená automatickou výhru a pohodlí při psaní. Klávesy se musí pohodlně tisknout, důležitá je i hmatová rozeznatelnost.
  • displej musí být čitelný – Velikost displeje je individuálním aspektem, avšak čitelný by měl každý displej a za ideálně všech okolností.
  • velikost je důležitá – Obří telefon jednoduše jednou rukou neobsloužíte. Osobní vyzkoušení, kdy telefon vezmete do své ruky, se ničemu jinému nevyrovná.
  • prostředí se mohou lišit – Není Android jako Android a prostředí se mohou i u jednoho výrobce lišit model od modelu. Nechcete-li se s ovládáním zbytečně trápit, volte prostředí nezahlcená spoustou aplikací a dejte přednost pohodlí a přehlednosti
Apple iPhone 5s

Nákup v bazaru?

Dnešní doba, kdy klasické telefony mizí a ty chytré zase rostou do neuvěřitelných rozměrů, možná kdekoho napadne možnost sáhnout po starém telefonu z bazaru či druhé ruky. V kurzu jsou totiž nejen starší smartphony, jejichž velikost ještě připomínala mobilní telefon, ale samozřejmě i tlačítkové telefony, které mohly zůstat ve velmi kvalitním stavu i po několika letech. V bazaru tak narazíte například na chytré telefony s klávesnicí. Typicky jde o Symbianové Nokie, případně starší telefony s Androidem, které měly hardwarovou QWERTY klávesnici. Zde je však nutné upozornit, že až na výjimky jde o telefony staré 5 a více let. Se stářím se pojí hned několik problémů.

Nokia C5-00
I poslední telefony se Symbianem bývají šest let staré, na snímku Nokia C5-00

V prvé řadě jde o hardwarovou zastaralost takových přístrojů. Zasekané prostředí lze sice vyřešit promazáním, jenže telefon, který se sekal jednou, se časem bude sekat znovu. Druhý problém představuje baterie. Ta sice šla u starších telefonů prakticky vždy snadno vyměnit, avšak dnes ji již může být problém sehnat, případně bude její cena značně vysoká a výsledná částka za nákup telefonu se v součtu s nutnými investicemi vyrovná novému telefonu.

Přesto nákup v bazaru nelze zcela zatratit. Při důkladném hledání a s jistou dávkou štěstí můžete na zachovalý kousek narazit a spokojeně jej roky užívat. Poměrně zajímavým příkladem mohou být starší iPhony 4/4S a 5/5S. Ty se řadí mezi velmi kompaktní přístroje, které můžete snadno ovládat jednou rukou a prostředí je i po letech plynulé. Navíc cena měla a stále má kam klesat. U iPhonů však platí dvojnásob pozor na baterii. Čtyřkové iPhony jsou totiž vesměs pět let staré a pokud předchozí majitel neměnil baterii, tak to s velkou pravděpodobností bude čekat právě vás.

Diskuze ke článku
ing. anton
iOS stale vedie. android je pre nerdov ktori maju cas si neustale ladit zasekany system. tuto strstu casu povazuju paradoxne ze vyhodu. iOS je pre ludi ktori chcu zit a nie travit cas udrzbou telefonu. ani od auta necakam ze ho budem musiet po veceroch stelovat, proste chcem aby slo a bolo bezudrzbove.
kubík
Nastavení, ovládaní a přehlednost 1. WP8.1 a W10M,
2. iOS, 3. iOS
jarda
Proc autor pise, ze je v iphonu ovladani jednoduche? A co slozity presun souboru? A ost.veci
Pepan
Když je tam umírající platforma WM, tak tam mohl být BlackBerry Classic.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze