Vybíráme telefon se snadným ovládáním

Vybíráme telefon se snadným ovládáním
9
  • V dnešním výběru se zaměříme na telefony s jednoduchým ovládáním
  • Dojde na tlačítkovou klasiku i smartphony
  • Výběr zahrnuje zástupce od Nokie a Applu

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.

Partnerem výběrových článků je společnost CZC.cz

Doporučujeme telefon se snadným ovládáním

Na co si dát pozor?

Podrobně jsme vše důležité kolem výběru telefonu se snadným ovládáním rozebírali v našem průvodci. Níže se již podíváme na samotný výběr konkrétních telefonů, který jsme se rozhodli rozdělit na klasické a chytré telefony.

Klasické telefony

Nokia 230

Pokud se nechcete učit ovládat zcela nový telefon s neznámým prostředím a oželíte moderní funkce i aplikace, pravděpodobně zamíříte k Nokii. Pod jejím logem stále vznikají telefony se známým prostředím S30+. To v podstatě částečně vychází z 10 let starých modelů Nokia a základní filozofie ovládání byla nezměněna. Vše se odvíjí od čtyřsměrného tlačítka s potvrzovacím středem a dvou kontextových kláves. Model 230 pak láká například na poměrně velký displej, podporu paměťových karet, 2megapixelový fotoaparát a cenu kolem 1 700 Kč. Vhod může přijít i podpora dvou SIM karet.

Nokia 230 Dual SIM

Rozměry124,6 × 53,4 × 10,9 mm, 91,8 g
DisplejTFT TN, 2,8" (240 × 320 px)
Fotoaparát2 Mpx, video: 320 × 240 px, 15 FPS
Procesor
PaměťRAM: 16 MB, úložiště: ?, microSD
Akumulátor1 200 mAh

Nokia 3310 (2017)

Nemůžeme nezmínit vzkříšení legendy jménem Nokia 3310. Vše se točí kolem velmi podobného vzhledu a dobré ergonomie. Ovládání sice již není tak snadné jako u původního 17 let starého modelu, přesto se v prostředí nijak ztrácet nebudete. Zejména pokud jste v posledních 8 letech nějakou tlačítkovou Nokii používali. Pochvalovat si budete nejen kvalitní displej, ale i bytelnou konstrukci. Zde se výrobce snaží ctít odkaz předchůdce. Rozhodně se povedla klávesnice, na které se skvěle píše. Potěší dlouhá výdrž a spolehnout se můžete i na přítomnost legendární hry had.

Nokia 3310 (2017) 2G

Rozměry115,6 × 51 × 12,8 mm, 79,6 g
DisplejTFT TN, 2,4" (240 × 320 px)
Fotoaparát2 Mpx, video: 320 × 240 px
Procesor
Paměťúložiště: 16 MB, microSDHC
Akumulátor1 200 mAh

I legenda se rozhodla jít částečně s dobou a například v ní můžete využívat dvě SIM karty. Dostalo se i na fotoaparát s rozlišením 2 megapixely a přisvětlením. Bohužel jeho kvalita je tristní a je zde spíše do počtu. Počítejte také s investicí do paměťové karty, 16MB interní paměť vcelku rychle zaplníte.

Nokia 3310 (2017) – videorecenze

Chytré telefony

Nokia 1

Pokud hledáte smartphone, který nabídne slušnou výbavu, ale nechcete za něj utratit moc peněz, nabízí se Nokia 1, jejíž cena se pohybuje pouze kolem 2 tisíc. Má obyčejný, řekněme až klasický, vzhled. Nabízena je v několika barevných variantách. Kladem je také velikost. Nokia 1 není přerostlá, nabízí 4,5palcový displej. Kolem něj jsou rámečky, díky kterým lze telefon pohodlně uchopit a netřeba se obávat nechtěných dotyků.

Nokia 1

Rozměry133,6 × 67,8 × 9,5 mm, 131 g
DisplejTFT TN, 4,5" (854 × 480 px)
Fotoaparát5 Mpx
ProcesorMediaTek 6737M, 4×1,1 GHz
PaměťRAM: 1 GB, úložiště: 8 GB, microSDXC
Akumulátor2 150 mAh, doba nabíjení: 1:58 hodin

Další výhodu lze spatřit v nasazení operačního systému Android Go. Ten je přehledný a dobře optimalizovaný. V prostředí nenajdete zbytečné aplikace navíc, což opět přispívá k celkové přehlednosti. Smířit se naopak musíte s méně kvalitním fotoaparátem. Na druhou stranu jsou jeho výsledky v dané cenové relaci vcelku běžné.

Nokia 1 – unboxing

Apple iPhone SE

Na závěr jsme si nechali tip z dílen Applu, a to iPhone SE. Má jen 4palcový displej a je díky němu skutečně kompaktním zařízením, které snadno ovládnete jednou rukou. Odemykací klávesa je sice na horní hraně, nicméně její funkci zastane i tlačítko pod displejem. Prostředí zajišťuje iOS 12, který je svižný a přehledný. Uživatel není zatěžován spoustou nastavení a prakticky ihned lze telefon začít používat. Nevýhodou je vyšší cena, aktuálně pořídíte 32GB variantu na českém trhu za zhruba 8 tisíc korun.

Apple iPhone SE

Rozměry123,8 × 58,6 × 7,6 mm, 113 g
DisplejTFT IPS, 4" (1 136 × 640 px)
Fotoaparát12 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS
ProcesorApple A9, 2×1,8 GHz
PaměťRAM: 2 GB, úložiště: 16 GB / 32 GB / 64 GB / 128 GBne
Akumulátor1 624 mAh

Výbava iPhonu SE však uspokojí i hodně náročného uživatele. Nechybí kvalitní fotoaparát, LTE nebo čtečka otisků prstů. Celkově jde o prémiové zařízení, ke kterému se přikloňte v případě, že vám nevadí značná investice do nového zařízení a hledáte co nejmenší telefon s co nejlepší výbavou.

Apple iPhone SE – videopohled

Partnerem výběrových článků je společnost CZC.cz
Diskuze ke článku
Pazdrat
Štěstí, že je to PR článek.
Se snadným ovládáním a hned je u 3310 napsáno, že ovládání není tak snadné (jako u staré 3310) Vypadá hezky, ale těch ovládacích kláves je moc, hlavně pro starší ročníky, zbytečně složité...
Ještě chybí (možná) článek o mobilech pro seniory, snad nevyjde příští pátek...
Sencor element 007 za 999 Kč (u CZC za 1299) je pro důchodce/kutily jen na volání super volba. Zvýšená odolnost a rádio co opravdu hraje bez sluchátek je perfektní bonus.
Blue Sun
Blue Sun
Snadné ovládání u iPhonu? Ani bych neřekl. Psaní na malém displeji je za trest.
Telefon se snadným ovládáním by měl mít velké ovládací prvky a jednoduše strukturované ovládání a menu, což tedy iPhony rozhodně nesplňují. V podstatě dnes už žádný moderní telefon. Bohužel i těch pár dotykových kousků s přizpůsobeným základním ovládáním má pak další nastavení zbytečně složité.
Jan
Takhle by konstrukcne mely vypadat i smartphony. Žádné přerostlé pádlo. Proc dnes nikdo nedela smartphone v tele s klasickou konstrukci, jako kdysi Nokia Series 60
René
Máte zkušenosti s iPhonem? Jaký je ten jejich operační systém? Vyplatí se kupovat?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze