Nejlepší telefon se snadným ovládáním

Nejlepší telefon se snadným ovládáním
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na telefony s jednoduchým ovládáním
  • Dojde na tlačítkovou klasiku i smartphony
  • Výběr zahrnuje zástupce od Nokie a Applu

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybíráme nejlepší telefon se snadným ovládáním

Na co si dát pozor?

Podrobně jsme vše důležité kolem výběru telefonu se snadným ovládáním rozebírali v našem průvodci. Níže se již podíváme na samotný výběr konkrétních telefonů, který jsme se rozhodli rozdělit na klasické a chytré telefony.

Klasické telefony

Nokia 220 (4G)

Nechcete-li učit ovládat zcela nový telefon s neznámým prostředím a oželíte moderní funkce i aplikace, pravděpodobně zamíříte k Nokii. Pod jejím logem stále vznikají telefony se známým prostředím S30+. To v podstatě částečně vychází z 10 let starých Nokí a základní filozofie ovládání byla nezměněna. Vše se odvíjí od čtyřsměrného tlačítka a kontextových kláves

Model 220 4G, který vám mimochodem může lehce připomenout Nokii 3210 z minulého století, láká například na poměrně velký displej, podporu paměťových karet nebo rychlá data v síti LTE. Vhod může přijít i podpora dvou SIM karet nebo dlouhá výdrž, kdy výrobce teoreticky slibuje až 27 dní na jedno nabití. Realita se však pohybuje kolem jednoho týdne. Ačkoliv je na telefonu vidět fotoaparát, jeho výsledky nepotěší, má jen VGA rozlišení. Mobilu za zhruba osm set korun to však odpouštíme.

Nokia 5310

V roce 2020 se Nokia rozhodla oživit hudební řadu Xpress Music, a tak vznikla Nokia 5310 s ikonickým designem kombinujícím černou a červenou či přítomností dedikovaných kláves pro ovládání přehrávače. Ten využijete společně se slotem pro paměťovou kartu a příjemným překvapením jsou stereo reproduktory, které sice kvalitou nenadchnou, ale jsou skutečně hlasité. Kladně hodnotíme celý blok kláves, které se pohodlně tisknou. Vhod přijde i dostatečně velký a přehledný displej.

Kromě zaměření na hudbu však Nokia 5310 nemá příliš čím zaujmout. Postrádá pokročilejší funkce, a to včetně LTE. U tohoto telefonu Nokia také šetřila na materiálech, které mají tendenci se snadno poškrábat. Za očekáváním zůstává i fotoaparát s velmi nízkým rozlišením. Za zhruba 1 300 Kč však dostanete mobil, který zvládá hovory, zprávy a poslech hudby.

Chytré telefony

Nokia 2720 Flip

U chytrých telefonů začneme pro někoho možná poněkud netradičně. Nokia 2720 Flip je sice již starším kouskem, ale na kvalitách jí to neubírá. Jde totiž o ztělesnění vzkříšení véčkové konstrukce. Dále je nutné vyzdvihnout velký displej a především rozměrnou klávesnici. Dostalo se i na venkovní displej a oblíbené přijímání/ukončování hovoru rozevřením, respektive zavřením telefonu. Základní prostředí je přehledné a lehce se podobá starším Nokiím. Základní menu lze přeskládat a kromě mřížkového uspořádání si můžete zvolit i zobrazení jedné velké ikony s popiskem.

Díky KaiOS máte možnost do mobilu instalovat jednoduché hry a aplikace. Již v základu je přítomen Facebook či WhatsApp. Plynulost těchto aplikací však není ideální. Na druhou stranu si telefon poradí s LTE a můžete z něj vytvořit Wi-Fi hotspot. Zapomenout musíte na slušné fotky, které z 2megapixelového snímače nezískáte. Za zhruba 2,5 tisíce korun však nelze čekat zázraky.

Apple iPhone SE (2020)

Na samotný závěr je zde tip z řad iPhonů. Jejich prostředí iOS je skutečně velice jednoduché. Tentokrát jsme nemuseli pátrat mezi několik let starými telefony, neboť v letošním roce spatřil světlo světa iPhone SE (2020). Má 4,7palcový displej a především velmi výkonný procesor. Nechybí zvýšená odolnost ani podpora bezdrátového nabíjení. Pro někoho budu stěžejní, že nabízí léty osvědčený vzhled a například ještě i tradiční Home Button pod displejem.

Obávat se nemusíte ani o prostor pro data, byť podpora paměťovek chybí. Nepotěší ani absence 3,5mm jacku. Naopak se můžete těšit na kvalitní hlavní fotoaparát. V závislosti na volbě paměťové verze se cena nového iPhonu pohybuje od 13 do 17,5 tisíc korun.


Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze