To nejzajímavější z roku 2018 podle nás – část druhá

To nejzajímavější z roku 2018 podle nás – část druhá

Rok 2018 se nezadržitelně blíží ke svému konci, takže je čas na závěrečnou rekapitulaci. Tento druhý článek z dvoudílné série o tom, co toho kterého člena redakce v uplynulém roce zaujalo nejvíce, obsahuje výběr editorů a redaktorů serveru mobilenet.cz.

Výběr editora recenzí Ondřeje Zástěry

Nubia X a další podobně odvážní

Loňský rok znamenal masový nástup bezrámečkového displeje a premiéru výřezu. A nebýt pár odvážlivců, letošek by se nesl v nudném duchu „výřez na milion způsobů“. Jeden z těchto statečných nese jméno Nubia X a právě tímto modelem zvolna začnu svůj výčet. Nemá smysl zakrývat, že displej na zádech představuje slepou vývojovou větev, ale za současných výrobních možností jde o přinejmenším zajímavý způsob, jak umožnit nerušené sledování obsahu na celé obrazovce a zároveň kontrolované pořizování selfies.

Nubia X

Ve srovnání s konstrukčně shodným Vivem NEX Dual Display Edition, které navíc spatřilo světlo světa o pár týdnů později, se mi Nubia zdá lépe navržená. Zejména se mi líbí důmyslná povrchová úprava zad, díky níž takřka nejsou vidět okraje sekundárního displeje. Přestože se orientuji spíše na praktický design, Nubii musím nechat, že se jí virtuální plovoucí rybičkou a jinými obrazy zdánlivě vystupujícími ze zad telefonu podařilo docílit velmi poutavého efektu, který by se neztratil ani v kdejakém sci-fi filmu. I když lze displej na zádech snadno označit za gimmick, každé takové oživení dnešní uniformní nabídky si dle mého zasluhuje uznání. Rozhodně tedy větší uznání, než když někdo jen kvůli selfie kameře prožene telefon cirkulárkou...

Flip Camera
Chce-li být některý výrobce v mém výběru za rok 2019, tak ať si dělá poznámky :-)

A když už padla řeč o Vivu NEX, ocenění si zaslouží i původní model s přízviskem S, který rámečky i výřez odhodil jako úplně první. Jeho konstrukční řešení v podobě motorizovaně výsuvné selfie kamery je ze současných modelů nejblíže mé představě, jak by ideálně měla integrace selfie fotoaparátu u bezrámečkového telefonu vypadat. Zcela spokojen ale budu tehdy, až budou rámečky všude stejně tenké a pasivní mechanismus při focení selfies nasměruje čočku hlavního fotoaparátu dopředu (schematicky ilustruji na animovaném GIFu výše – konkurovat Pixaru se nechystám), podobně jako to už před mnoha lety předvedl Honor 7i. Žádné zbytné vnitřní komponenty včetně dedikované čelní kamery tak nebudou bránit vestavění maximálně velké baterie a ideálně i 3,5mm jacku.

Huawei Mate 20 Pro

V současném humbuku kolem bezpečnostních rizik spojených se společností Huawei to sice zapadne, ale musím smeknout před jejím Matem 20 Pro. Ten svou konkurenci v nejednom ohledu regulérně vyškolil. Využívá sice řadu designových prvků jako celoskleněné provedení, notch, zahnutý displej nebo vystouplý fotoaparát, kterým vskutku nefandím, avšak objektivně vzato se dnes jedná o technologicky nejnabušenější smartphone, jaký si můžete koupit. A při porovnání s konkurencí nutno dodat, že za velice férovou cenu.

iPhone coby lídra trhu se už na papíře podařilo položit na lopatky kdejakému androidímu modelu, ale tenhle to díky vymakanému fotoaparátu a nevídaně pokročilému čipsetu dovede i v praxi. Přidejte dobře použitelný desktopový režim bez potřeby doku, čtečku otisků prstů v displeji nebo reverzní bezdrátové nabíjení a vyjde vám, že má Apple při svých nekřesťanských maržích hodně o čem přemýšlet.

Google Night Sight

Abych nebyl v těchto napjatých dnech označen za čínského agenta a svůj výběr ideologicky vyvážil, musím stejně jako mnozí kolegové pochválit i „kapitalistický“ Google za fotografickou funkci Night Sight neboli Noční vidění, kterou internetový gigant nejprve přinesl pro vlastní smartphony řady Pixel. (Tentokrát se hodnocení designu zdržím. Tento výběr má ostatně být o tom nejzajímavějším a ne o tom nejnudnějším, co rok 2018 přinesl. :-p)

Srovnání nočního a normálního režimu u Pixelu 3

Dřívější výsledky využívání umělé inteligence u mobilních telefonů mi přišly poměrně nevýznamné. Kdo by ale neocenil noční snímky, které vypadají, jako by je někdo pořídil za dne? V dané fotografické disciplíně se jedná o největší pokrok, jakého jsme byli za několik posledních let svědky. Chvályhodné je i to, že lze podobně kvalitních výsledků docílit i na jiných telefonech než jen na Pixelech. Teď ještě aby Google do své fotoslužby vrátil elementární funkce jako sdílení více alb jedním odkazem…

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze