NÚKIB vše uvádí na pravou míru – Huawei je stejně bezpečný jako ostatní mobily

3× aktualizováno
NÚKIB vše uvádí na pravou míru – Huawei je stejně bezpečný jako ostatní mobily
  • Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies Co., Ltd., a ZTE Corporation
  • Používání těchto prostředků podle něj představuje bezpečnostní hrozbu

Aktualizováno 21. 12. 2018

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal další zprávu, ve které se pokouší uvést své předchozí vyjádření na pravou míru. „Varování nemíří primárně na běžného uživatele. Je zejména určeno vybraným subjektům, které provozují informační systémy důležité pro chod státu. U lidí, kteří používají mobilní telefon nebo router zmíněných firem k běžnému použití, lze předpokládat obvyklé riziko spojené s používáním jakýchkoli mobilních či síťových zařízení,“ píše se ve zprávě.

Aktualizováno 18. 12. 2018 – 19:55

Bezpečnostní kauza týkající se zařízení Huawei a ZTE zašla tak daleko, že se premiér Andrej Babiš rozhodl odstranit z Úřadu vlády ČR zařízení těchto značek. Situaci komentoval z Vídně, kde se momentálně nachází, stručně:„Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na Úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč. “ Podle Dušana Navrátila, ředitele NÚKIB, používání těchto smartphonů představuje pro běžného uživatele minimální riziko. Tam, kde se mohou vyskytovat zpravodajsky citlivá data, však jejich používání nedoporučuje.

Aktualizováno 18. 12. 2018 – 18:00

České zastoupení společnosti dnes přispěchalo s vyjádřením, kde doslova stojí: „Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.“

Původní informace ze 17. 12. 2018

K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

NÚKIB k vydání varování přistoupil i z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu,“ vysvětluje Dušan Navrátil.

Diskuze ke článku
Janek
Podivné, že tomuto úřadu absolutně nevadí obrovské bezpečnostní problémy firem z USA, zejména Intel a jeho zadní vrátka procesorů (Meltdown, Specre, zvláštní čip přímo v procesorech) o kterých se vědělo 10 let a nikomu to nevadilo, ovšem to není firma čínská. O sběr dat a špiclování uživatelů to je rovněž doména hlavně firem z USA, to je ovšem v pořádku velký bratr bdí.
Věřím, že rozumní občané se takové paranoidní hysterii a lokajskému panáčkovaní jen z hluboká zasmějí.
petr dvorak
petr dvorak
Tak virus paranoius se už rozšířil i do ČR. To bylo jen otázkou času. Přece nechceme naše bezpečnostní partnery zklamat, že?
Roman
A Apple s Googlem jsou cisti jak kristal :))))
Jab
ČR je jen poslední v dlouhém pořadí zemí, kde se podobné prohlášení objevilo. Btw chtít po bezpečnostních službách, aby zveřejnily důkazy, je naprostý kreténismus. Buď prostě věříte domácím tajným službám (a dalším bezpečnostním složkám) nebo nevěříte. Přestaňte prosím s těmi nesmysly, jako kdyby zrovna vám měly předkládat všechny výsledky své práce. Od toho tu opravdu nejsou.

Zase jako vždy se pod obdobnými články objeví banda idiotů, kterým někdo něco dluží.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze