S příchodem bezrámečkových displejů se mnozí výrobci rozhodli řešit čelní kameru formou výřezu v displeji. Byli jsme svědky mnoha velikostí a tvarů, od obřího NOTCHE v případě Google Pixelu 3 XL po úzký u čerstvého OnePlus 6T. „Kreativitu“ v této souvislosti projevil i Huawei, avšak v trochu jiném smyslu, když se v Česku rozhodl tentýž kontroverzní designový prvek nazývat jako „zářez“. Ať už ale preferujete jakékoliv pojmenování, třeba taktéž originální „výkus“, hlavní omezení je okamžitě zřejmé – oproti obdélníkovým displejům takto přijdete o část obrazu. Při používání běžných aplikací v portrétní orientaci to tolik nevadí, ovšem v horizontální poloze a zvláště pak u celoobrazového obsahu – což je případ her, prohlížečů fotografií nebo přehrávačů videa – buď část obrazu nevidíte vůbec, nebo jej vidíte celý, avšak za cenu nevyužití celé zobrazovací plochy.
Aktuálním trendem je nahrazení výřezu celovýsuvnou konstrukcí, která u takového obsahu zprostředkuje nerušený zážitek a čelní fotoaparát zpřístupní na vyžádání. Jak však připomíná Lenovo Z5 Pro, Honor Magic 2 i Xiaomi Mi MIX 3, toto řešení přináší jiný, také poměrně zásadní problém – pokud pomineme potenciálně horší fotoaparáty kvůli menšímu prostoru pro optiku a celkovou vyšší náchylnost k poškození, v mokrém či prašném prostředí musí uživatel telefon střežit jako oko v hlavě, jak napovídá fakt, že ani jeden ze zmíněných telefonů nedisponuje certifikací odolnosti. To na konci roku 2018 u tak exponovaných modelů zarazí. Zkonstruovat zařízení, kde dochází k mechanickému spojení oddělených napájených celků a které má zároveň poskytovat zvýšenou ochranu proti vnějším vlivům, je zkrátka podstatně složitější než u různorodě tvarovaných cihliček, jak lze popsat stavbu drtivé většiny dnes nabízených smartphonů, nezřídka s certifikací IP67 či IP68. Číňanům to ještě možná projde, jejich modely jsou častou absencí zvýšené odolnosti nechvalně proslulé, podobně jako chybějícím NFC modulem, avšak ostatní výrobci by s tímto nedostatkem mohli u zákazníků tvrdě narazit, zvlášť pak u vlajkových lodí. Zdá se tedy, že tudy cesta nepovede, i když...
...není všem dnům konec. Pokud máte selfies natolik v oblibě, že vám rozříznutí telefonu „vejpůl“ jen kvůli čelní kameře nepřijde absurdní, při troše šikovnosti lze skloubit jak obnažené mechanické díly, tak zvýšenou odolnost. Dokazuje to například véčkový HAMMER BOW+ s certifikací odolnosti IP68. Otázkou zůstává, jestli výrobci dřív nepřijdou s rozumnějším způsobem, jak selfie kameru do bezrámečkového smartphonu zakomponovat.
Závěrem nutno dodat, že bez kompromisů to zatím nikdo nedokázal. Telefony s výsuvnými fotoaparáty na tom nejsou stran odolnosti o moc lépe: Oppo Find X odolá pouze kapající vodě při 15stupňovém naklonění a prachu vůbec, jak říká certifikace IPx2, a Vivo NEX S opět žádnou zvýšenou odolností nedisponuje. A přestože modelům s displeji na zádech – reprezentují je například Meizu Pro 7 nebo žhavá novinka Nubia X, oba bez zvýšené odolnosti – teoreticky nic nebrání v tom IP certifikaci obdržet, hrozí u nich zase kompromis v ohledu už tak slabé výdrže, protože prostor pro baterii je při zachování vnějších rozměrů menší a dva displeje zkonzumují více energie než jeden, nemluvě o vyšších výrobních a případných servisních nákladech.
Jaké současné řešení preferujete vy? A jak si představujete, že výrobci tento problém v budoucnu vyřeší? Vaše názory uvítáme v diskuzi pod článkem.