Apple AirPods
recenze

Apple AirPods

Bezdrátově a kvalitně, ale také draze
13

Bezdrátová sluchátka nejsou výdobytkem teprve posledních několika měsíců či let, to však nebrání novým a novátorským řešením. A to by nebyl Apple, aby jedno takové nepředstavil. Bezdrátová sluchátka Apple AirPods, která jsou předmětem dnešního testu, míří na vrchol potravního řetězce, situaci komplikuje jen vysoká cena. Dokázal nás Apple přesvědčit? To vám prozradí naše dojmy z dlouhodobého používání.

Když u příležitosti představení iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus představil Apple také bezdrátová pecková sluchátka, okamžitě se strhl poprask. Vypadají jako starší drátová EarPods, avšak chybí jim kabel. Dokonce i ten, který spojuje obě sluchátka dohromady. Místo, kam lze sluchátka uložit, zde zastává malá oblá krabička, ne o moc větší než krabička od dentální nitě. A za tohle si Apple účtuje 5 tisíc korun?

AirPods

V dnešním přehledu se pokusíme zodpovědět pár hlavních otázek. Jak sluchátka hrají? A jak snadno se párují? Neopomeneme ani odpověď na otázku, jestli kvalita odpovídá výsledné ceně a jestli nebude lepší sáhnout po některém z konkurenčních řešení. Pohodlně se usaďte, odpoutejte se od svých předsudků, začínáme.

Obsah základního balení: Co chcete víc?

Pakliže si objednáte bezdrátová sluchátka domů, dorazí vám malá milá krabička, ve které naleznete to nejnutnější. Konkrétně se jedná o napájecí Lightning kabel s klasickou USB-A koncovkou na druhé straně, nabíjecí box (vajíčko, krabička, říkejte tomu, jak chcete) a v nich ukrytá sluchátka Apple AirPods. Levé, i to pravé, samozřejmě. Kromě krátkého manuálu nic více hledat nemusíte. Například adaptér do sítě by se hodil, avšak Apple předpokládá, že využijete ten od vašeho iPhonu, případně máte náhradní. Zákazníci konkurence samozřejmě mohou použít adaptér vlastní.

AirPods

Katastrofální zpráva na závěr: pokud hledáte oblíbené samolepky Applu (velká nalepovací jablíčka), v balení Apple AirPods je nenajdete. Za ty peníze to zamrzí, ale asi by se už vlivem svých značných rozměrů do krabičky nevešly.

Design a zpracování: utržená sluchátka

Pokud jste vlastníky některé z posledních generací Apple iPhonu, AirPods vám nebudou cizí. Jsou to v podstatě Apple EarPods s tlustou nožičkou, avšak bez kabelů. Tedy pochopitelně i bez ovládacího centra, který se ukrýval právě na kabelu pravého sluchátka. Zásadní otázka zní, jestli vám sluchátka vůbec padnou do uší. Apple nové AirPods testoval na vzorku několika tisíc lidí, aby tak potvrdil, že sluchátka do uší skutečnou padnou. Jednoduchá rovnice zní: sluchátka EarPods mi v uších sedí = sluchátka AirPods mi v uších sedí. Pokud máte s drátovými EarPods problémy, nákup AirPods si dobře rozmyslete, případně si je raději vyzkoušejte v obchodech. Žádné speciální gumové nástavce v balení nenaleznete, v podstatě by šlo o odklon od primární filosofie společnosti Apple – zachovat maximální čistotu.

Apple AirPods

Já jsem měl to štěstí, že mi sluchátka do uší padla skvěle, vypadnutí navíc nenastalo ani při opravdu silném zatřesení hlavou. Sluchátka nevypadla ani při rychlejším běhu a díky velmi hladkému zpracování a hmotnosti 4 gramy (8 gramů obě sluchátka dohromady) o nich po chvíli nebudete vědět, v uších tedy nijak nepřekáží. Občas se mi stalo, že jsem si pro jistotu sluchátka zkontroloval pohmatem, avšak zcela zbytečně. Proč? O tom si povíme později.

AirPods

Pokud se na design sluchátek zaměříme trochu podrobněji, nalezneme více rozdílů, tedy více než to, že jsou to EarPods sluchátka bez drátů a s masivnější nožičkou, která ze sluchátek vystupuje. Na těle sluchátek nalezneme dvě optická čidla. Ta jsou v neustálé pohotovosti a spolu s integrovaným akcelerometrem snímají, zdali se sluchátka nacházejí v krabičce, na stole, případně ve vašich uších. Pokud si sluchátka nasadíte, krátká znělka informuje, že jsou připraveny k akci. Pokud jedno (případně obě) sluchátka z uší vyndáte, automaticky přestanou hrát, protože čidla a akcelerometr rozpoznají vyjmutí. Proto je zcela zbytečné kontrolovat, zdali sluchátka v uších stále máte – o ztrátě byste se dozvěděli tak, že by druhé sluchátko přestalo hrát.

Na obou sluchátkách nalezneme rovněž mikrofony. Primární se nachází pod malou mřížkou na spodku nožičky. Sluchátka lze tedy pohodlně využít i jako hlasité handsfree. Sekundární nalezneme přímo na těle sluchátka, slouží pro odfiltrování nežádoucích šumů.

Apple AirPods

V nožičce sluchátek AirPods se nachází podlouhlá baterie, která je rovněž totožná v obou sluchátkách. Chytře slouží i pro zlepšení příjmu signálu.

Jak zhodnotit design sluchátek jako celek? Opět se jedná o věc názoru, nám sluchátka AirPods nijak zvláště nevadí, avšak pro některé mohou z dálky vypadat jako poměrně neforemné náušnice. Příznivci značky Apple sluchátka AirPods odhalí téměř okamžitě, pro méně zasvěcené jedince můžete být podivínem s neestetickým naslouchátkem, případně prapodivnou ozdobou na uchu. S přihlédnutím na fakt, kolik senzorů a dalšího vybavení se uvnitř sluchátek nachází, vcelku chápeme design, jako koncového uživatele nás pak potěšila především nízká hmotnost.

A kouzelná krabička...

Svoji pozornost si zaslouží i kouzelná krabička s rozměry 44,3 × 21,3 × 53,5 mm a hmotností 38 gramů, která připomíná oblou krabičku na dentální niť. Uvnitř krabičky se nacházejí dva přesně vysoustružené otvory, do kterých sluchátka přesně zapadnou. Rychlejšímu úklidu napomáhají rovněž magnety, které sluchátka lehce přichytí, aby tak nevyklouzla ani při otočení krabičky vzhůru nohama. Vyjmutí je trochu komplikovanější a rozhodně to chce suché prsty, jinak vám lesklý plast prokluzne mezi prsty. Kromě otvorů se zde nachází také signalizační LED dioda, která barvami informuje o stavu nabití. Samotné víčko krabičky je rovněž magnetické, každé zaklapnutí doprovází poměrně nepříjemný zvuk nárazu plastu o plast. Na zadní straně krabičky nalezneme už jen jediné tlačítko. To funguje pro rychlé párování s blízkým iOS zařízením, vespod poté vstup Lightning konektoru pro napájení.

Apple AirPods

Trochu nešťastně hodnotíme kvalitu zpracování. Lesklé plasty jsou vcelku efektní, avšak snadno se škrábou a jsou doslova lapačem na jakékoliv nečistoty. Na to si případný zájemce musí dát pozor, případně pořídit vak na uschování.

Diskuze ke článku
lada
Teď nevím...chtějí lidé za 5 tisíc hudbu poslouchat nebo i slyšet? Spíš hlavně machrovat a celkem solidně si likvidovat sluch, protože pecková sluchátka jsou na to jak dělaná.
Jarda
Dneska sehnat peckova bezdratova sluchatka je stale slozitejsi. Spunty nenavidim, takze pro me byly AirPody jasnou volbou k memu iPhonu a iPadu. Mam pres 3 mesice a hodnotim je pozitivne. Skvela vydrz, doba nabijeni je bleskove rychla, ale nejvetsi benefit vidim v senzorech a gestech, pomoci kterych lze ridit a ovladat telefon. Watch nemam, ale spolu s nimi musi byt komfort jeste vetsi.
Nejsem nejaky audiofil, sluchatka mam jen na volani a poslech mluveneho slova nicmene ... i poslech hudby neurazi. Kvalitu zvuku bych prirovnal k nejakym dratovym sluchatkum za 1500,- , ovsem ta gesta a mobilita sluchatek je z meho pohledu opravdu revolucni a proto sem se rozhodl do nich investovat. Dobrou praci Apple odvedl i co se tyce synchronizace, provazanost s iCloudem je uzasne jednoducha a spolehliva.
Skutecne dobry pocin ze strany Applu a Apple konecne uvedl po dlouhe dobe vyrobek, ktery tu v takove podobe jeste nebyl.
Sem spokojen a pokud bude druha generace, velice o ni budu uvazovat ....
Martin P
No kvalitní rozhodně nejsou když skoro každá recenze na YT je horší než člověk čeká.
Lauda
Nejsou špatná, cena je daň za vývoj, ovšem mě odpuzuje jejich design. Pokud si kupuji takto drahá sluchátka, tak očekávám, že se zapracuje i na designu a nebudou to vzhledově jen earpody bez kabelu. Gesta apod. fíčury nepoužívám, takže zatím se rohlédnu u konkurence, najít se dá docela dost kvalitních sluchátek, často za nižší cenu a nejedny jsou i lepší co do obsluhy. Uvidíme co ukáží u další verze, vylepšeních mě napadá hodně.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze