Skon mobilních Windows paradoxně nejvíce odskáčou uživatelé počítačů

Glosa
61
Skon mobilních Windows paradoxně nejvíce odskáčou uživatelé počítačů
  • Oficiálně jsme parte od Microsoftu ještě neobdrželi, ale po nedávných událostech nepochybují o konci Windows 10 Mobile ani ti největší optimisté
  • Webový prohlížeč Edge byl totiž uvolněn pro iOS a Android, přičemž v minulosti zpřístupnil Microsoft svůj browser na konkurenční platformě jen výjimečně
  • Příčin neúspěchu zatím poslední mobilní platformy ze Seattlu se zajisté najde mnoho a budou předmětem nejedné debaty, ale co po Windows 10 Mobile zůstane?

Edit: Děkujeme čtenáři Pag3manovi za připomenutí projektu Microsoftu zvaného Andromeda, který by Windows 10 Mobile mohl nahradit. Následující text vznikl s předpokladem, že Microsoft minimálně v nejbližších letech svůj vlastní operační systém pro telefony mít vůbec nebude.

Signálů, že Windows 10 Mobile (W10M) nemají budoucnost, se v průběhu jejich stále poměrně krátkého života nastřádalo několik. Dlouho například nebyla představena nová Lumia, natož vlajkový model. Čeho jsme se naopak dočkali, to bylo překvapivé oznámení, že vývoj mobilní odnože Windows 10 v Redmondu nadále nepovažují za prioritu. V neposlední řadě Microsoft dokonce nabídl uživatelům konkurenčního Androidu vlastní launcher. Přes to všechno existovala byť malá naděje na tolik kýžený vzestup.

W10M a některé 1st party aplikace

O tom, že W10M mají své dny sečtené, však po událostech z minulého týdne nelze pochybovat. Microsoft se totiž uchýlil k činu, který v posledních letech nemá obdoby – zpřístupnil svůj webový prohlížeč Edge pro konkurenční mobilní platformy. Něco podobného se naposledy stalo za zcela jinak rozdaných karet v druhé půlce devadesátých let. Tehdy Internet Explorer zavítal na UNIX a zejména Mac OS, kde v rámci mimosoudní dohody mezi Applem a Microsoftem, kteří do té doby vedli legendární spor o autorství grafického uživatelského rozhraní, získal pozici výchozího prohlížeče. Větší důkaz o skonu W10M už nikdy nedostaneme, a tak bylo následné neoficiální vyjádření viceprezidenta pro operační systémy, že v budoucnu dorazí tak maximálně bezpečnostní aktualizace, už v podstatě zbytečné.

Proč W10M nikdy nepřekročila 1procentní podíl na trhu a systém skončil tak jak skončil? Horkým kandidátem na viníka dozajista bude začarovaný kruh, kdy uživatele od koupě „Windows Phonů“ odrazovala slabá nabídka aplikací třetích stran, zatímco vývojáři na druhé straně nehodlali investovat do vývoje aplikací pro platformu, která mezi uživateli nemá dostatečnou penetraci. V úvahu přichází také uspěchané uvedení a z toho plynoucí značné porodní bolesti. Velký podíl na neúspěchu určitě ponese i nízké rozšíření předchůdce jménem Windows Phone. Místo hledání příčin bych se ale minimálně protentokrát chtěl věnovat jiné problematice, a sice jaké negativní důsledky s sebou odchod W10M na věčné časy ponese. Jinými slovy – co po nich zůstane, až tu s námi nebudou.

Windows 10 Fall Creators Update
Windows 10 Fall Creators Update dorazí už brzzy

Většina z vás nad těmito událostmi nejspíš jen mávne rukou a řekne si, že se vás problém netýká, protože roky spokojeně používáte Android nebo iOS. Jak se však pokusím vysvětlit, velmi pravděpodobně budete postiženi více než uživatelé Windows na telefonu. Vidím to asi takto – zatímco majitelé Lumií a jejich obdob takříkajíc „switchnou“ na jinou platformu a budou si ekosystém Microsoftu užívat víc než kdy předtím (fakt, že plně dotykové aplikace z balíku Office kdysi dorazily dříve na Apple iPad než Microsoft Surface, mluví za vše), tak všichni uživatelé počítačů*, kteří budou dříve či později nuceni používat desktopová Windows 10, z toho zdaleka tak snadno nevyváznou.

* počítačů ve smyslu „PCs“, kam patří tablety, notebooky, konvertibly či stolní počítače s Windows, tedy 15 procent Macařů a Linuxářů samozřejmě vyjímaje

Diskuze ke článku
Jakub
No po prvotní zkušenosti s Androidem musím říct... Microsofte mákni a udělej nový telefon! Klidně ať je drahej. Jedno se nedá upřít, možná nemá tolik aplikací a nebo nejsou tolik propracované. Nemůže si člověk tolik uzpůsobit plochu. Ale ty základní MS jsou dost dobrý a hlavně už jsou v základu! a ne nadarmo se říká v jednoduchosti je síla. A pak když už jsou stejné aplikace i v PC, tak se člověk nemusí už nic přenaučovat.
trtko
Autor je trtko. Uzivatelom pocitacov s Win10 moze byt jedno ci mobilny Windows skoncil, nic s nim nemaju. A Mac s Linuxom maju len 10%.
Aldo
Asi mám štěstí že jedu na Lumii 950. WM10 po počátečních drobných problémech, asi tak do dubna 2016, chodí bezvadně. Aplikací je dost na vše potřebné, hry nehraji. Restartovat jsem telefon musel (kromě aktualizací) pouze jednou. Androidí telefony (Sam s ung, HTC) jsem měl od počátku systému až po 5.1 a proti W10M to nejde srovnat. Děti mají Android 7, ten je lepší, ale ani ten se ještě nenaučil uvolnit aplikace z paměti při jejím ukončení a nezbavil se nečekaných záseků i na HW za 10 tis. Budu doufat že Microsoft ještě neřekl poslední slovo v mobilních Windows, k Androidu bych se vracel nerad.
ANO
Naposledy upraveno: 15. 10. 2017 14:56
Microsoft by potreboval identifikovat a vyhazet cirka stovku saboteru z top managementu a hned by se to soukoli promazalo. Dnes je jiz jedina realna sance udrzet windows desktop nazivu je implementace androidu, teda fuj, jen behoveho prostredi, aby sly poustet androidi aplikace, jinak je prevalcuje i tak nicotna vec jako jsou chrome buky. Taky nevim, co budou delat s kompatibilitou, furt vidim jen videa jak na dva kliky udelate z androidi aplikace UWP aplikaci, ale to, ze samotny microsoft nevydal ani jednu korporatni aplikaci pro windows mobile, dokonce ani pro windows desktop, je az trestuhodne zarazejici. Jak muze pak lakat vyvojare, kdyz sam neumi ty dva kliky provest. Jelikoz jsem pracoval ve velke nadnarodni firme, tak vim presne kde je problem (long live mavenir:). V agilni metodice vyvoje a nulove kompetentnosti produkt managementu. Proste cely retez je tak slaby jako jeho nejslabsi clanek a nejslabsi clanek je prakticky vzdy na nejvyssich mistech, obsazeny pitomci z managementu, kteri maji sice miliardu certifikaci jak vest projekt, ale realne znalosti a inteligence je na urovni cloveka bez obcanky.
Jak jinak si vysvetlit, ze nepro z managoromentu prisel a rekl, hej Franto! Zapis si tam dva mandaye a vyhod z tech windows podporu pro FM radio. Nebo Franto, vyhod a zakaz ve storu windows linkedin aplikaci, ikdyz to az do RC3 fungovalo bezvadne, do RTM verze zakaz instalaci metro IE, ktery byl doporud neprekonany a naser vsechny uzivatele tabletu.
Ja verim, ze kdybych prisel do microsoftu, dokazal bych identifikovat 100 managoru, ktere bych na hodinu vyhazel, bez nahrady a firma by usetrila miliardy a cela prace by se zefektnila. Takhle to proste funguje v techto velkych spolecnostech. Kdyz je *** vedeni (a zacina to u CEO), tak neni cesta ven. I CEO by mel pouzivat jejich system a mel by aspon sledovat vlastni keynoty a kdyz vidi, ze koupili linkedin a on se mu z telefonu doinstaloval a na druhe keynote vidi jak prezentujou jak je jednoduche prevest aplikaci z androidu na windows, tak pokud neni uplny *** (jakoze asi teda je), tak se musi zeptat "proc mame aplikaci pro android a ne pro windows" ....

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze