Pro mnohé Surface Pro 4 představuje ideální zařízení kombinující výkon se subtilní konstrukcí. Mnoho výrobců se nechalo inspirovat. Typickým zástupcem těchto notebooků je například Lenovo Miix 700 či nedávno testované HP Spectre x2. Surface už tak není jediným, přesto se s každou generací snaží Microsoft inovovat a Surface Pro 4 se na první pohled jeví jako „pan dokonalý“.
Microsoft Surface Pro 4 na test zapůjčil e-shop CZC.cz, kde můžete produkt také zakoupit
Horší je to s jeho dostupností. V případě, že zabrousíte na internet, zjistíte, že ho jen tak nezískáte. Musíte ho objednat přímo u Microsoftu, který momentálně nabízí 5 konfigurací. Námi testovaná je tou nejslabší, když obsahuje pasivně chlazený Intel Core m3 se 4 GB RAM a menším 128GB SSD úložištěm.
Technické parametry Microsoft Surface Pro 4 Intel Core m3/4 GB RAM
Kompletní specifikaceKonstrukce | 292,1 × 201,4 × 8,5 mm, 766 g, konstrukce: s odnímatelným displejem, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 12,3" (2 736 × 1 824 px), dotykový: kapacitní se samostatným digitizérem |
Chipset | Intel Core M 6Y30, CPU: 2×900 MHz, GPU: Intel HD Graphics 515 |
Paměť | RAM: 4 GB, disk: 128 GB (SSD), paměťové karty: microSD |
Konektory | 1× USB 3.0, 0× USB 2.0, video: Mini DisplayPort, další: ne |
Datové funkce | modem: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth: 4.0, NFC: ne |
Operační systém | Windows 10 |
Akumulátor | 38 Wh, udávaná výdrž: 9 hodin |
Dostupnost | listopad 2015, 27 000 Kč |
Microsoft Surface Pro 4 – videopohled
V případě, že vám takovýto výkon nestačí, můžete si vybrat i jeden z procesorů Intel Core i5 nebo i7 s 8 nebo 16 GB operační paměti a 512 GB SSD úložištěm. Microsoft nabízí ale také možnost nakonfigurovat si tablet čistě dle vašich potřeb. Dostat se tak můžete až na Intel Core i7, obřích 16 GB RAM a 1TB SSD. Za ten si ale řádně připlatíte a jeho cena s DPH bude atakovat 80 tisíc. Naší variantu seženete za 26 tisíc.
Obsah balení: s klávesnicí nepočítejte
Jen málo výrobců přidává ke svým zařízením nadstandardní příslušenství, jako tomu bylo například u nedávno testovaného HP Spectre 13. Vzhledem ke skromné portové výbavě tabletu bychom byli rádi třeba i za redukci z USB 3.0 na LAN port. Ta se bohužel nekoná, ale více zamrzí absence klávesnice. Tu většina výrobců k odnímatelným zařízením 2v1 přidává, zatímco u Microsoftu si jí musíte samostatně dokupovat. Klávesnice vás navíc nevyjde vůbec levně. Tu základní prodává společnost za 130 dolarů, tedy v přepočtu více než 4 tisíce Kč s DPH, což je značně přemrštěná cenovka. V případě, že byste ocenili i čtečku otisků prstů, dostáváme se k 5 tisícům, což je částka pro nás nepochopitelná. Bez klávesnice se ale zmenšuje možnost využití, což by byla u takového zařízení škoda. Navíc, kdo z nás si pod pojmem Surface nevybaví i modrou či růžovou klávesnici?
Mimo ní si ale vybavíte i Surface Pen, tedy digitální pero, které již výrobce naštěstí přibalil. V něm také najdete AAAA baterii. Nesmí chybět ani napájecí adaptér s podlouhlou magnetickou koncovkou, kterou přicvaknete ke konektorům na tabletu. K ní mám ovšem velké výhrady. Microsoft již mohl integrovat USB-C, které by jistě netrpělo na vypadávání kabelu. Magnet je totiž poměrně slabý a manipulace s tabletem při nabíjení musí být velmi opatrná. Chválím alespoň za přítomnou diodu na koncovce, která se při nabíjení rozsvítí.
Design a konstrukce: hořčík vládne
Tablet
Oficiální snímky často svým vzhledem matou. To samé platí u Microsoft Surface Pro 4, který na renderech vypadá skvostně. Ve skutečnost úplně nezklame, jen oproti té nablýskané nádheře na obrázcích působí o něco obyčejněji. Na první pohled vás zaujmou velmi tenké rámečky okolo displeje, takže místem se naštěstí nemrhalo.
TIP: Recenze Test Windows 10 Anniversary Update: zase o něco dál
Díky dvanáctipalcovému displeji, krytému odolným sklem a orámovaného tělem ze slitiny hořčíku, se celková hmotnost zastavila na 766 gramech, což není vůbec špatná hodnota. Celkové rozměry 292,1 × 201,42 × 8,45 mm jsou pak velmi rozumné. V případě, že si vyberete jednu z variant s procesorem Intel Core i5 nebo i7, zvýší se hmotnost tabletu o 20 gramů. Přes rozumnou hmotnost ale tablet v ruce působí poměrně těžkým dojmem, zato ale bytelným.
Na horní hraně vlevo nalezneme tlačítko zapnutí, které je poměrně tuhé a chvíli s ním budete bojovat. To samé platí i dvoutlačítku pro regulaci hlasitosti hned vedle. Tlačítka jsou vzhledem k velikosti zařízení umístěna dost nevhodně a přesunutí na levý bok, který vyjma 3,5mm jacku zeje prázdnotou, by tabletu prospělo.
TIP: Microsoft Lumia 650 oficiálně: hliník a Windows 10 pro každého
Na zadní straně najdeme už jen dva sekundární mikrofony a čočku 8megapixelového fotoaparátu bez přisvětlovací diody. Mimo fotoaparátu zdobí zadní stranu také logo Microsoftu, jež je vyraženo ve stojánku, který začíná vzadu již přibližně v polovině zařízení. Vyklopit ho můžete z každé strany pomocí zářezů, a to i jednou rukou, přitom ale kloub stojánku disponuje dostatečnou pevností, aby držel tablet na místě. Ani klouby nevypadají na brzké unavení materiálu a podle prozatímních zkušeností po delším používání, které máme k dispozici, na nich není každodenní manipulace znát. Vyklopením stojánku také odhalíte čtečku microSD karet. Výrobce se snažil o čistý design a schoval jí do hůře dostupného místa, takže při vkládání karty musíte stojánek odklopit.
Pravá hrana pak už byla vyčleněna portové výbavě. Najdeme tu plnohodnotné USB 3.0, Mini DisplayPort a konektor pro nabíjení. Budu se opakovat, když řeknu, že port USB-C by Surfacu rozhodně neuškodil. Na LAN port vzhledem k tloušťce tabletu ani nepomyslíme, ale například i další plnohodnotné USB by se neztratily. Na spodní hraně jsou už jen konektory pro připojení klávesnice. Jistě vás ale zaujaly malé otvory zdobící horní hranu. Ty slouží jako výdechy horkého vzduchu v případě aktivně chlazených procesorů. K celkové pevnosti tabletu nemám sebemenších výhrad. Je velmi pevný a vrzání či skřípání nepřipadá v úvahu. Ani při snaze ohnout zařízení se mi to nepovedlo. Díky zkoseným hranám tablet v rukou držíte velmi jistě.
Surface Pen
K tabletu dostanete také digitální pero s jedním tlačítkem nahoře a jedním dole na těle pera. To slouží pro zapnutí vámi zvolené aplikace pro psaní, přednastaven je ale OneNote. Pero disponuje i malou diodou, která slouží jako indikátor při prvotním spárování. To funguje naprosto bez zaváhání a během chvíle tablet o peru ví. Pero Surface Pen je ale překvapivě těžké. Váží 20 gramů a manipulace s ním je těžkopádná. Hroty jsou sice vyměnitelné, avšak kvůli jejich zasazení do plastového pouzdra, které přečnívá, stačí pero trochu nahnout a ztratí kontakt s displejem. Navíc si je musíte samostatně dokoupit. Uvnitř pera najdeme baterii typu AAAA, o jejíž výdrži se výrobce nezmiňuje. Surface Pen lze přicvaknout k tabletu ze strany.
Líbilo se nám:
- tělo tvořené z hořčíku
- pevnost konstrukce
- bytelný stojánek, který ale otevřete i jednou rukou
- přijatelná hmotnost
- tenké rámečky okolo displeje
- čistý design
Nelíbilo se nám:
- nedostatek portů a chybějící USB-C
- čtečka microSD karet ukrytá neprakticky pod stojánkem
- nevhodné umístění tlačítek