Vybíráme nejlepší fotomobil: nechte svůj „digitál“ doma

Vybíráme nejlepší fotomobil: nechte svůj „digitál“ doma
43

Ještě před pár lety jsme jen snili o tom, kdy nastane doba, kdy fotomobily zcela usmrtí klasické digitální kompakty. Dnes už s klidným svědomím můžeme říci, že tato doba nastala a ty lepší fotosmartphony spolehlivě nahradí samostatné zařízení. Jenže, jak se v záplavě dobře fotografujících smartphonů vyznat? My vám s tím poradíme.

Microsoft Lumia 950 Single SIM
Srovnání cen

Microsoft Lumia 950 Single SIM

Když se v mobilních telefonech začaly objevovat první megapixely, téměř každý začal spekulovat o tom, kdy nastane onen pomyslný zlom, kdy fotomobily zcela nahradí samostatné digitální fotoaparáty. Jak se zvyšoval počet megapixelů a přibývaly další zajímavé funkce (optická stabilizace obrazu, přisvětlovací diody a Xenon blesky, optický zooom, lepší světelnost a nahrávání kvalitního videa), spekulovalo se čím dál tím více. Dnes už víceméně můžeme s klidným svědomím říci, že kvalitnější fotomobily již vcelku hravě překonají kdejaký digitální fotoaparát.

Top fotomobily roku 2016

Problém je ovšem nasnadě – ne každý fotomobil s vysokým počtem megapixelů musí být zároveň i zárukou kvalitních výsledků. Mnohdy záleží na schválně ukrytých „detailech“, jako je například světelnost objektivu, velikost čipu a další doprovodné funkce. Dnešní průvodce by se mohl hodit všem těm, kteří již delší dobu plánují nechávat svůj digitální fotoaparát doma, na svém místě, v polici.

Megapixely nejsou vše

A začneme rovnou prvním velkým omylem. Vyšší počet megapixelů se nerovná kvalitnějším fotografiím, leckdy je tomu naopak. Vysoký počet megapixelů se hodí především kvůli lepším možnostem přiblížení bez ztráty kvality, což je vzhledem ke stále mizivému zastoupení zařízení s optickým zoomem alespoň částečná náhrada. Snímky s vysokým rozlišením ale často zabírají mnoho místa a jsou i náročné na výkon. To dokázala například Xperia Z5 Compact s 23Mpx fotoaparátem – telefon sice disponuje špičkovým osmijádrovým procesorem Snapdragon 810, ovšem nezřídka se stávalo, že telefonu poměrně dlouho trvalo překreslit jednotlivé fotografie svižně, tedy tak, jak běžně procházíte svoji galerii fotografií.

Sony Xperia Z5
To, že to není pouze o megapixelech dokázala například Xperia Z5

Většina dnešních nejlepších fotomobilů nabídne rozlišení od 8 do 16 Mpx, přičemž standardem se stalo rozlišení 12 Mpx (například Apple iPhone, Samsung), respektive 13 a 16 Mpx (LG a další výrobci).

Světelnost?

Jedním z velmi důležitých prvků kvalitního fotomobilu je dobrá světelnost objektivu. Tento aspekt určuje, kolik světla je čip schopen vstřebat, což je skvělé vodítko pro pořizování fotografií za zhoršeného osvětlení. Vždy platí rovnice, že nižší číslo znamená lepší hodnotu, čip se světelností f/1.9 fotí tedy lépe ve zhoršených světelných podmínkách než objektiv se světelností f/2.2. Světelnost pod f/2.0 už lze považovat za velmi dobrou, v takovém případě se nemusíte bát ani nočních fotek. Nepřijdete totiž o velké množství detailů. Dalším plusem je nižší míra šumu. Té se však obecně u fotomobilů nevyhnete ani při nejlepší světelnosti.

TIP: Rozhodli jste: Samsung Galaxy S6 je nejlepší z TOP fotomobilů

Samsung Galaxy S6
Výhercem našeho srovnávacího testu fotomobilů se stal Samsung Galaxy S6 edge

Optická stabilizace obrazu potěší

Pokud jste už v různých propagačních materiálech výrobců viděli u položky fotoaparát zkratku OIS, pak vězte, že se jedná o zkratku optical image stabilization, tedy optická stabilizace obrazu. Ta funguje na hardwarové bázi, pokud tedy fotomobil optickou stabilizaci nenabízí, žádným updatem ani ničím podobným ji do telefonu nedostanete. Výrobci se často pokouší mlžit a ve svých specifikacích uvádějí, že zařízení stabilizace obrazu mají, jedná se však většinou pouze o alternativu v podobě softwarové stabilizace (u Sony například režim SteadyShot), která video či snímek vyrovná manuálně. Logicky ovšem nikdy nedosáhnete tak dobrého výsledku.

optická stabilizace obrazu iPhone 6s Plus

A proč je vlastně optická stabilizace tolik ceněna? Při dobrých světelných podmínkách vám pomůže, pokud se vám klepou ruce. Přeci jenom, i ten největší fotomobil je oproti zrcadlovce drobné zařízení, které je velmi těžké udržet v ruce v klidném stavu. Případné otřesy se tedy eliminují a fotografie jsou ve většině případů ostré a bez máznutí. Stejně tak pomůže optická stabilizace i při pořizování večerních snímků, kdy je pro čip mnohem složitější správně vyhodnotit scénu. V takovém případě se opět dostává na optickou stabilizaci, která čipu pomáhá zachytit ostrý a pokud možno také barevně věrný snímek.

Laserové ostření?

LG, Asus a některé další značky sází na laserové ostření. Jde o další senzor, který se nachází vedle čočky fotoaparátu pod poloprůhledným zatmaveným sklem. Pod ním je ukrytý laserový paprsek, který v případě pořizování snímku nejprve zaměří, jak daleko se snímaný objekt nachází. Pokud se například jedná o makro snímky, senzor okamžitě rozpozná, že se předmět nachází velmi blízko a přeostření je tak rychlejší. V případě focení klasických krajinek je rozdíl oproti klasickému zaostřování minimální, přesto jde o určitou přidanou hodnotu, který pořizování snímků ještě více urychlí.

laserový snímač
Ukázka laserového snímače – LG G4 (vlevo od čočky), Asus ZenFone Laser (vpravo od čočky)

Přisvětlovací LED dioda

Doby, kdy se výrobci snažili experimentovat s Xenonovým bleskem, už je bohužel v nenávratnu. Svého času se o tento pokus snažila finská Nokia, dnes je Xenon již zcela nahrazen LED diodami. Ty naštěstí prošly poměrně velkým vylepšením, jsou mnohem výkonnější a většinou na těle telefonů najdeme hned dvě. Velkým bonusem je také to, když je přisvětlovací dioda dvoutónová.

V případě, že je LED dioda dvoutónová, je totiž většinou jedno světlo studenějšího odstínu a druhé zase naopak (funguje to i v případě, kdy jsou dvě oddělené diody s různou teplotou barev). Tím se zbavíte jak červených očí na fotografiích osob, tak také nepřirozeného odstínu pleti lidí, které fotografujete.

ukázky přisvětlovacích LED diod
Ukázky přisvětlovacích LED diod

Profesionální režimy

I ten nejlepší fotomobil nemusí být vždy zárukou krásných snímků za všech okolností. Proto se výrobci časem rozhodli přidat do svých fotomobilů speciální fotografické aplikace, které se svoji funkčností snaží přiblížit drahým digitálním fotoaparátům a také zrcadlovkám. Dnes už není nic nereálného měnit ISO, čas závěrky, nastavit různé fotografické efekty nebo zvolit scénu (zataženo, žárovka, zářivka, sport a mnohé další). Stejně tak už některé modely bez problémů zvládají fotit do bezztrátového formátu RAW. Zkrátka, i přítomnost profesionálního režimu při focení se může hodit, zásah ze strany uživatele totiž může v mnoha situacích ovlivnit kvalitu snímku k lepšímu.

Tři, dva...není čas, fotíme!

Mnoho výrobců (namátkou Samsung či Huawei) dosazuje do svých fotomobilů speciální softwarovou funkci, která zrychlí pořizování snímků. Většinou stačí dvakrát poklepat na domovské tlačítko (případně jiné tlačítko, které je k tomu uzpůsobeno) a fotoaparát se (i ze zamčené obrazovky) okamžitě nastartuje. Například u Samsungu Glaxy S6 edge stačí dvakrát zmáčknout domovské tlačítko a fotoaparát naběhne během 2 vteřin, u Honoru se tento čas dokonce rovná 1 až 1,5 sekundě, kdy telefon zaostří a rovnou zaznamená také snímek.

Ne vždy je ovšem výsledek povedený, záleží také na tom, jak pevný úchop máte, případně v jakých světelných podmínkách se aktuálně snažíte snímek pořídit. Samsung na to šel lehce šalamounsky, fotoaparát se sice spustí, pořízení snímku je však už pouze na vás. Tak či tak, obě metody jsou rychlejší, než pomalu odemknout displej, najít aplikaci fotoaparát a následně ji manuálně spouštět. Výrobci se tímto softwarovým zásahem většinou snaží simulovat dedikované tlačítko spouště fotoaparátu, které si stále drží například telefony značky Sony, případně některé Windows Phony.

U dedikovaného tlačítka spouště fotoaparátu se ještě na okamžik zastavme. Bohužel, už dávno neplatí to, že spouště jsou velké a pohodlně se mačkají. Snaha o nahrazení dvoupolohového tlačítka jednopolohovým už naštěstí vymizela téměř úplně, spouště jsou ale většinou velmi titěrných rozměrů a jejich namáčknutí není zrovna nejpohodlnější.

Diskuze ke článku
ICE
Nahrazení kompaktů je řekl bych trochu odvážné tvrzení. Optický zoom nabízí z výběru jen iPhone a to jen 2x, ale i to je pokrok co mnohdy může fotku zlepšit. Jde o to, že kompozice při focení mobilním telefonem je mnohdy otřesná. Telefon je obtížnější držet přesně rovně (v jakékoliv ose) a to se podepíše na určité deformaci perspektivy. Široké pevné ohnisko celkem znemožňuje zaměření se na detaily hlavně při focení výhledů nebo i něčeho na náměstí. Vždycky tam bude nějaký bordel co tam nechceme. Nemluvě o dlouhých večerních stínech sebe sama. To vede k řezání, což znamená i snižování kvality. Tím netvrdím, že mobilem nejde udělat skvělou fotku a samozřejmě platí, že nejlepší foťák je ten, který mám u sebe. Ale nahrazení kompaktů je vcelku odvážné tvrzení.
X zeit
X zeit
S tím xenonem jste ti napsali dobře, ještě by to chtělo ale trochu pritlacit. To byla jedna z nejlepších inovací u fotoaparátu na mobilním telefonu. Obrovská výhoda před jakýmkoliv dnešním fotomobilem s LED. Vždy ostré fotky lidí, skupinky lidí právě v těch situacích, kdy máme mobil u sebe. Škoda že není LED dioda této vlastnosti....
Jakub
Nemá iPhone 7 přední kameru 7mpx? V článku máte uvedeno 5 mpx. A diodu má 4 tónovou, i když jen softwarově.
Vladimir
co Nexus 6p??? ma LUXUSNI fotjak.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze