Vybíráme nejlepší fotomobil

Vybíráme nejlepší fotomobil
8
  • V dnešním výběru se zaměříme na nejlepší fotomobily
  • Samozřejmostí je optická stabilizace a hrátky s perspektivou
  • Vybrali jsme zástupce od Googlu, Samsungu, Huawei a Sony

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybíráme nejlepší fotomobil

Podrobně jsme vše důležité kolem výběru fotomobilu rozebírali v našem průvodci. Níže se již podíváme na samotný výběr konkrétních telefonů.

Samsung Galaxy S10+

Pokud hledáte téměř nekompromisní fotomobil, určitě byste neměli opomenout Galaxy S10+ od Samsungu. Ten se kromě perfektního displeje a výkonu pyšní trojicí senzorů na zadní straně: ultraširokoúhlým, širokoúhlým a dvojnásobně přibližujícím. První jmenovaný nás zaujal, neboť s rozsahem 123 stupňů dokáže zabrat doopravdy velikou plochu. Standardní širokoúhlýsenzor nabídne rozlišení 12 megapixelů a velikost pixelů 1,4 µm. Nechybí ani specialita v podobě duální clony, která má proměnlivou světelnost f/1.5 až f/2.4. Posledním z trojice je poté teleobjektiv s dvojnásobným zoomem, rozsahem 45 stupňů, optickou stabilizací a autofokusem.

Galaxy S10+ pochopitelně umožňuje natáčet 4K video v 60 FPS, kromě toho je možné točit také Super Slow-mo video, kdy telefon zachytí 0,4 sekundy videa, které je následně zpomaleno a přehráváno 14,8 sekundy (37násobné zpomalení). Přední duální selfie kamerka fotí velmi povedené snímky a díky sekundárnímu senzoru s rozlišením 8 megapixelů a mírně širším záběrem dokáže zhotovit opravdu pěknou bokeh fotografii. Suma sumárum, výsledné snímky z Galaxy S10+ vás rozhodně nezklamou a velmi dobře vám poslouží za jakékoliv situace.

Huawei P30 Pro

Fotografické dovednosti jsou hlavní doménou Huawei P30 Pro, a tak má své místo v našem výběru oprávněně. Na zadní straně najdeme hned čtyři snímače. Úplně nahoře se nachází 40Mpx kamera s optickou stabilizací a skvělou světelností f/1.6. Uprostřed najdeme 20Mpx ultraširokoúhlý senzor se světelností f/2.2 a úplně dole je 8megapixelový teleobjektiv s pětinásobným optickým zoomem, optickou stabilizací a světelností f/3.4. Čtvrtým senzorem je poté takzvaný „Time-of-Flight“, který dokáže určit vzdálenost snímaných objektů, což oceníte, pokud rádi pořizujete portrétní fotografie.

Největší novinkou je pochopitelně pětinásobný optický teleobjektiv. Není vlastně pořádně vidět, neboť je uvnitř telefonu uložen na plocho a jedná se tedy vlastně o periskop. Pětinásobné optické přiblížení funguje skvěle a optická stabilizace je rozhodně znát. Snímky jsou díky tomu srovnatelné s výsledky z hlavní kamery. Hlavní fotoaparát pořizuje velmi pěkné snímky se skvělou ostrostí, pěknými barvami a širokým dynamickým rozsahem. Rovněž ultraširokoúhlý fotoaparát byl oproti Matu 20 Pro vylepšen a zároveň umožňuje fotit makrosnímky, a to už od vzdálenosti přibližně dvou centimetrů.

Nadprůměrné výsledky podává Huawei P30 Pro i v disciplíně nočních fotografií. Přední 32megapixelová čelní kamerka fotí ostré selfies a využívá Quad Bayer filtr, tudíž skládá čtyři pixely do jednoho. Huawei se s modelem P30 Pro jednoduše zařadil do čela dnešního výběru, a to zcela oprávněně.

Sony Xperia 1

Trojice zadních fotoaparátů je u Sony jednou z největších novinek, a to o to větší, že na optimalizaci tentokrát pracovali i odborníci z divize profesionálních fotoaparátů řady Alpha. Uvnitř tak najdeme obrazový procesor BIONZ X, který přináší automatické ostření Eye AF, díky kterému zachytíte perfektně ostré snímky dětí či jiných obvykle rychle a nepředvídatelně se pohybujících objektů. Trojice fotoaparátů (standardní, s dvojnásobným optickým zoomem a širokoúhlý fotoaparát s rozsahem 130 stupňů) disponuje identickým rozlišením 12 megapixelů. Ten standardní se chlubí špičkovou světelností f/1.6, jejíž zásluhou vypadají noční fotografie zkrátka skvěle.

I denní snímky obecně si zachovávají barevnou přesnost, mají nízký šum a velmi slušnou úroveň detailů. Výrobce ale nezapomněl ani na dvojnásobný teleobjektiv, který disponuje stejně jako standardní fotoaparát důležitou optickou stabilizací. Video lze natáčet až ve 4K při 30 FPS a i zde si Xperia vede velmi dobře. Po opravdu dlouhé době tak můžeme model od Sony bez obav doporučit i náročným fotografům.

Apple iPhone XS

Ano, mezi nejlépe fotografující zařízení patří také iPhony, které se vlastně staly nejrozšířenějšími „fotoaparáty“ na světě. Konkrétně iPhone XS do boje vyráží s duálním fotoaparátem s rozlišením 12 Mpx, nechybí optická stabilizace obrazu ani dvojnásobný optický zoom, světelnost teleobjektivu činí f/1.8. Díky novějšímu Neural Enginu, tedy umělé inteligenci starající se o akceleraci, fotoaparát v portrétním režimu ostří osoby ještě rychleji a přesněji než předchozí generace, snímky jsou detailnější a nová funkce Smart HDR dodává fotografiím lepší podání barev. Využít lze i portrétního přisvícení, které přiblíží vaše fotografie těm ze studia.

Kde si Apple není příliš jistý jsou večerní snímky, zde jsou iPhony za konkurencí. Kupříkladu takový Samsung či Huawei zvládnou snadno vytáhnout z večerních snímků mnohem více světla, o Pixelech pak ani nemluvě. Video lze nahrávat ve 4K při 60 snímcích za sekundu a k dispozici je také zpomalené Full HD video při 240 snímcích za sekundu. Kvalita videozáznamu je tradičně na skvělé úrovni.

Google Pixel 3

Google Pixel 3 si své místo v dnešním výběru rozhodně zaslouží, i když má jen jednu čočku a navíc je v České republice jen omezeně dostupný. Když už se to podaří, seženete ho přibližně za 20 tisíc, což určitě není málo, avšak cena odpovídá výbavě. Fotoaparát poskytuje rozlišení 12,2 Mpx a světelnost dosahuje hodnoty f/1.8. Snímky z Pixelu mají krásné barvy, spoustu detailů, ostrost, dynamický rozsah je na výborné úrovni a navíc vypadají dobře i při pořízení za horšího světla. V této disciplíně Pixel téměř nemá konkurenci, a to díky svému nočnímu režimu, který dokáže „rozsvítit tmu“.

Na dobrých výsledcích má nepochybně zásluhu také optická stabilizace, která při natáčení videa spolupracuje s už tak výbornou elektronickou stabilizací. To nám dává opravdu pěkná videa, a to nejen co se stability týče. Natáčet můžete ve 4K při 30 FPS či ve Full HD při 30/60 FPS. Ve světě Android smartphonů fotí Pixel 3 opravdu skvostně, možná nejlépe, pokud tedy převážně fotíte na automatický režim.

A pokud chcete ušetřit, podívejte se také na poměrně nové Pixely 3a (XL). Ty nabídnou o trochu nižší výkon a pomalejší zpracování fotografií, ovšem po stránce obrazové kvality ústupky nebudete muset řešit.


Diskuze ke článku
BbB
Poprosím o odborný názor Blue Sun. Článek nemá jinak smysl.
Martin
Nevím, proč tam není např. Oneplus 7 Pro...
Thomas
Nokia 9? I když nemá noční omalovánky neznamená, že nefotí výborně. Viz fotoduel s Xp1,kde se většina rozhodla vám prospěch Nokie.
Blue Sun
Blue Sun
Nechte svůj digitál doma? To tak...
Až jednou budou mobily mít skutečný zoom, velký snímač, kvalitní optickou soustavu, výdrž na takových tisíc fotek, pak se o tom dá začít uvažovat.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze