Nejlepší fotomobil

Nechte svůj „digitál“ doma
Nejlepší fotomobil
Fotografie: Michal Pavlíček, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na nejlepší fotomobily
  • Samozřejmostí je optická stabilizace a hrátky s perspektivou
  • Vybrali jsme zástupce od Googlu, Xiaomi, Samsungu, Huawei a Applu

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybíráme nejlepší fotomobil

Podrobně jsme vše důležité kolem výběru fotomobilu rozebírali v našem průvodci. Níže se již podíváme na samotný výběr konkrétních telefonů.

Nejlepší fotomobil

Apple iPhone 12 Pro Max

Apple to s fotoaparáty umí a dokazuje to samozřejmě i nejvýkonnější iPhone 12 Pro Max. S iPhonem 12 Pro sdílí ultraširokoúhlý objektiv s rozlišením 12 Mpx a záběrem 120 stupňů, přináší však také 2,5násobný teleobjektiv s ohniskem 65 milimetrů, při započtení ohniskové vzdálenosti ultraširokoúhlého objektivu lze tak „přiblížit“ scénu až pětkrát. Při focení na 2,5× teleobjektiv se můžete těšit na slušnou úroveň detailů, kvalitní stabilizaci i dobře fungující HDR. Barevné podání je navíc upraveno tak, aby odpovídalo ostatním snímačům. Teleobjektiv najde také své uplatnění při focení portrétních snímků, kde dokáže vykouzlit opravdu pěkný bokeh efekt.

Hlavní snímač je o 47 % větší než u ostatních iPhonů 12 a rovněž nabídne novou stabilizaci samotného senzoru, díky čemuž se téměř nestane, že byste pořídili neostrý snímek. Kvalita fotografií ze všech fotoaparátů je na vysoké úrovni, díky nočnímu režimu se nemusíte bát ani velmi špatných světelných podmínek.

Video lze bez problémů natáčet až ve 4K při 60 FPS. Kvalita je jako vždy špičková, záběry mají pěkné barevné podání, vysokou úroveň detailů i skvělou stabilizaci. Nezklame ani 12Mpx selfie kamerka, která pořizuje pěkné snímky i za zhoršených světelných podmínek díky podpoře nočního režimu. Radost může zkazit snad jen cena, která i u základní varianty převyšuje 30 tisíc korun.

Huawei Mate 40 Pro

V zadním kruhovém modulu Huawei Mate 40 Pro se ukrývají celkem tři fotoaparáty. Hlavní snímač nabídne rozlišení 50 megapixelů a světelnost f/1.9. Jednou z hlavních předností je samotná velikost senzoru 1/1,28" a také velikost pixelů 2,44 µm při defaultním focení, kdy se skládají čtyři pixely do jednoho. Záběry, které pořídíte s tímto fotoaparátem, se stále řadí k tomu nejlepšímu na trhu. Mají široký dynamický rozsah, pěkné podání barev (více odpovídající realitě) i minimum šumu. V noci dokáže telefon prosvítit i velmi tmavé záběry a výsledné snímky mají rovněž velmi malou míru šumu.

Podobně jako hlavní snímač vás nezklame ani ultraširokoúhlý objektiv, který fotí v poměru 3:2, což je u mobilních fotoaparátů raritní. Vzhledem k ohnisku 18 milimetrů sice nedosáhnete tak širokého záběru, to vám však snadno vynahradí kvalita snímků. Těm nechybí pěkné barevné podání, špičkový dynamický rozsah i nízká úroveň šumu. Nadprůměrná je také kvalita nočních fotografií. Opomenout nelze ani 12Mpx pětinásobný teleobjektiv s ohniskem 125 milimetrů. I ten nabízí podobné (pěkné) barevné podání jako zbytek fotoaparátů, má nadstandardní dynamický rozsah a nízký šum.

Na závěr zmíníme možnost natáčet 4K videa až při 60 FPS s velmi solidní stabilizací nebo možnost natočit superzpomalené záběry při 3 840 FPS v HD rozlišení. V tomto ohledu je tak Mate 40 Pro daleko před konkurencí. Mate 40 Pro seženete za zhruba 26 tisíc korun.

Xiaomi Mi 11 Ultra

Mi 11 Ultra seženete za více než 30 tisíc korun, a směle se tak řadí k těm nejdražším kouskům, které si z dnešního výběru můžete pořídit. Důležitá je pochopitelně zadní strana, kde je výrazný modul se třemi fotoaparáty. Xiaomi nezabíhalo ke zbytečnostem a nasadilo hlavní 50megapixelový hlavní snímač s optickou stabilizací, 48megapixelový ultraširokoúhlý snímač a nakonec 50megapixelový teleobjektiv s pětinásobným bezztrátovým zoomem. Výsledné fotografie z hlavního fotoaparátu vypadají jednoduše skvěle. Vynikající je barevné podání, stejně jako ostrost po celé ploše, v tomto ohledu patří Xiaomi mezi absolutní špičku.

Za zmínku stojí i další možnosti přibližování. K dispozici je totiž až 10násobný hybridní zoom, který podává až překvapivě výborné výsledky. Pokud snímky nebudete opravdu podrobně zkoumat, nepoznáte, že zde z části úřadoval digitální zoom. Pomyslným vrcholem je 120násobný zoom, mimochodem žádný telefon tolikrát přiblížit nedokáže.

Maximální rozlišení videa je až 8K, ale jen s 24 snímky za vteřinu a ve výsledku jde jen o ukázání, co telefon dokáže. V praxi doporučujeme natáčet v nižším 4K rozlišení s 60 FPS, výsledné záběry jsou krásně plynulé, ostré a stabilizace udrží video v klidu i během chůze. Selfie kamera pak nabízí rozlišení 20 Mpx a i její výsledky jsou velmi slušné. Po dlouhé době tak Xiaomi výraznější kompromisy nedělá ani v oblasti fotoaparátů.

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Špičkový Galaxy S21 Ultra 5G můžete v základní paměťové variantě pořídit od zhruba 33 tisíc korun. Na zadní straně je čtveřice snímačů, která je domovem 108Mpx snímače známého již z Galaxy S20 Ultra či Note20 Ultra. Tomu sekunduje laserové ostření, takže oproti Galaxy S20 Ultra ostří mnohonásobně rychleji a spolehlivěji. Tuto vlastnost přitom oceníte jak při focení, tak během natáčení videí. Hlavní snímač běžně skládá 9 pixelů do jednoho, tudíž mají výsledné fotografie 12Mpx rozlišení, které je však pro naprostou většinu situací zcela dostačující. I v tomto případě se můžete těšit na pěkné (dle mého názoru tak akorát saturované) barvy, dostatek detailů, ve většině případech velmi dobře fungující HDR i povedený noční režim.

Ve výbavě najdeme rovněž 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv, který byl víceméně přejat z předchozí generace. Nabízí slušný rozsah, ostatním snímačům odpovídající barevné podání a poradit si umí i s deformací zaoblení rohů. Snímky vypadají stále velmi dobře a díky PDAF ostření jej můžete použít také jako makro objektiv. Mobil má také teleobjektivy – jeden trojnásobný a druhý hned desetinásobný. Oba se chlubí optickou stabilizací (která je u teleobjektivů opravdu potřeba) i ucházejícím 10Mpx rozlišením. Snímky z nich nás příjemně překvapily, hlavně pak u desetinásobného zoomu, který alespoň při troše světla a pevné ruce dokáže pořídit snímky slušné kvality. 100násobný zoom je pak stále spíše marketingovým tahákem a ani za dobrého světla z něj nedostanete příliš kvalitní snímky.

Galaxy S21 Ultra potěší rovněž milovníky videa, nově totiž mohou natáčet ve 4K v 60 FPS u všech fotoaparátů a samozřejmě neschází ani možnost natáčet v 8K při 24 FPS. Zmíníme i 40Mpx selfie kamerku, jež se ukrývá v miniaturním průstřelu a při focení běžně skládá 4 pixely do 1. Při focení selfies rozhodně potěší přítomnost PDAF ostření, díky kterému nemusíte pro co nejlepší snímky držet telefon ve fixní vzdálenosti od obličeje. Softwarově dokáže S21 Ultra rovněž rozpoznat, jestli se fotíte sami, nebo se skupinou lidí – podle toho pak nabídne zmenšení/zvětšení záběru. Samotná kvalita je špičková.

Google Pixel 5

Na závěr jsme si pro vás nechali zařízení, které není v České republice snadno k dostání, ale například u CZC není problém. Případně jej můžete koupit u našich sousedů. Pixely obecně patří k těm nejlepším fotomobilům posledních let a ani Pixel 5 není výjimkou. Ani přestože se nepyšní tolika fotoaparáty jako dnešní konkurence.

Pixel 5 má „pouze“ dvojici zadních fotoaparátů. Konkrétně se jedná o 12,2Mpx hlavní snímač s rozsahem 77 stupňů a OIS, nově mu společnost dělá 16Mpx ultraširokoúhlý objektiv, který nahradil teleobjektiv. Ten má však překvapivě rozsah pouze 107 stupňů. Nechybí populární Night Sight, pokročilé HDR či „astrorežim“ umožňující zachytit hvězdy na noční obloze. Výsledky z hlavního fotoaparátu patří k tomu nejlepšímu na trhu. Pixel 5 fotí ostře, barevně věrně (což je pro mnohé nejdůležitější), a to ve všech podmínkách. Při výrazném nedostatku světla nabídne režim Noční vidění, který téměř „rozsvítí noc“ a nechá vyniknout i detaily, které lidským okem nevidíme. Selfie fotoaparát s rozlišením 8 Mpx produkuje rovněž velmi dobré snímky, stejně jako hlavní fotoaparát i selfie fotoaparát nabízí věrné barevné podání.

Záznam videa je díky stabilizace krásně plynulý a potěší i zvuk. Maximální kvalitou je 4K rozlišení a 60 snímků za vteřinu, zde si tedy Pixel 5 oproti Pixelu 4 XL polepšil. Výhodou může být také fakt, že Pixel 5 je jedním z nejlevnějších špičkových fotomobilů, seženete jej totiž pod hranicí 18 tisíc korun.


Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze