Nejlepší fotomobil

Nechte svůj „digitál“ doma
15
Nejlepší fotomobil
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na nejlepší fotomobily
  • Samozřejmostí je optická stabilizace a hrátky s perspektivou
  • Vybrali jsme zástupce od Googlu, Samsungu, Huawei a Applu

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Vybíráme nejlepší fotomobily

Podrobně jsme vše důležité kolem výběru fotomobilu rozebírali v našem průvodci. Níže se již podíváme na samotný výběr konkrétních telefonů.

Nejlepší fotomobil

Apple iPhone 12 Pro Max

Apple letos vyčlenil jeden z iPhonů a dal mu předpoklady pro to, aby se stal nejlepším fotomobilem na trhu. Mluvíme samozřejmě o iPhonu 12 Pro s přídomkem Max. S iPhonem 12 Pro sdílí ultraširokoúhlý objektiv s rozlišením 12 Mpx a záběrem 120 stupňů, novinkou je však 2,5násobný teleobjektiv s ohniskem 65 milimetrů, při započtení ohniskové vzdálenosti ultraširokoúhlého objektivu lze tak „přiblížit“ scénu až pětkrát. Při focení na 2,5× teleobjektiv se můžete těšit na slušnou úroveň detailů, kvalitní stabilizaci i dobře fungující HDR. Barevné podání je navíc upraveno tak, aby odpovídalo ostatním snímačům, což rozhodně není standard. Teleobjektiv najde také své uplatnění při focení portrétních snímků, kde dokáže vykouzlit opravdu pěkný bokeh efekt.

Hlavní snímač je o 47 % větší než u ostatních iPhonů 12 a rovněž nabídne novou stabilizaci samotného senzoru. Ta je u telefonů novinkou. Jaký to má však přínos pro uživatele? Zatímco klasická optická stabilizace dokáže zajistit korekci otřesů tisíckrát za sekundu, stabilizace senzoru to zvládne až 5 000krát. Díky tomu je větší šance, že pořídíte opravdu ostrý snímek. Kvalita fotografií ze všech fotoaparátů je na vysoké úrovni, díky nočnímu režimu se nemusíte bát ani velmi špatných světelných podmínek.

Video lze bez problémů natáčet až ve 4K při 60 FPS. Kvalita je jako vždy špičková, záběry mají pěkné barevné podání, vysokou úroveň detailů i skvělou stabilizaci. Nezklame ani 12Mpx selfie kamerka, která pořizuje pěkné snímky i za zhoršených světelných podmínek díky podpoře nočního režimu. Celkově Apple opět připravil jeden z nejlepších fotomobilů dneška, případné zájemce zamrzí snad jen extrémně vysoká cena, která startuje vysoko nad hranicí 30 tisíc korun.

Huawei Mate 40 Pro

Huawei aktuálně řeší velké problémy primárně vzhledem k absenci Google služeb, ovšem po stránce fotoschopností stále patří mezi naprostou špičku. Nejinak je tomu u Mate 40 Pro, u nějž se v zadním kruhovém modulu ukrývají celkem tři fotoaparáty. Hlavní snímač nabídne rozlišení 50 megapixelů a světelnost f/1.9. Jednou z hlavních předností je samotná velikost senzoru 1/1,28" a také velikost pixelů 2,44 µm při defaultním focení, kdy se skládají čtyři pixely do jednoho.

Záběry, které pořídíte s tímto fotoaparátem, se řadí k tomu nejlepšímu na trhu. Mají široký dynamický rozsah, pěkné podání barev (více odpovídající realitě) i minimum šumu. V noci dokáže telefon prosvítit i velmi tmavé záběry a výsledné snímky mají rovněž velmi malou míru šumu.

Podobně jako hlavní snímač vás nezklame ani ultraširokoúhlý objektiv, který fotí v poměru 3:2, což je u mobilních fotoaparátů raritní. Vzhledem k ohnisku 18 milimetrů sice nedosáhnete tak širokého záběru, to vám však snadno vynahradí kvalita snímků. Těm nechybí pěkné barevné podání, špičkový dynamický rozsah i nízká úroveň šumu. Nadprůměrná je také kvalita nočních fotografií. Opomenout nelze ani 12Mpx pětinásobný teleobjektiv s ohniskem 125 milimetrů. I ten nabízí podobné (pěkné) barevné podání jako zbytek fotoaparátů, má nadstandardní dynamický rozsah a nízký šum.

Na závěr zmíníme možnost natáčet 4K videa až při 60 FPS s velmi solidní stabilizací nebo možnost natočit superzpomalené záběry při 3 840 FPS v HD rozlišení. V tomto ohledu je tak Mate 40 Pro daleko před konkurencí.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Pokud hledáte kvalitní fotomobil, určitě byste neměli opomenout Galaxy S20 Ultra od Samsungu. Na zádech má celkem čtyři fotoaparáty doplněné o přisvětlovací LED. Hlavní snímač má nadprůměrné rozlišení 108 megapixelů a pomocí „nonabin“ technologie skládá hned 9 pixelů do jednoho „superpixelu“, tudíž mají výsledné snímky 12Mpx rozlišení. Možná ještě větším lákadlem než 108Mpx snímač je 48Mpx teleobjektiv. Jedná se o periskop uložený na plocho, který ve skutečnosti nabízí čtyřnásobné optické přiblížení. Ve výčtu je i ultraširokoúhlý objektiv s rozlišením 12 Mpx a senzor 3D time-of-flight pro využití rozšířené reality a pořizování portrétních snímků.

Fotoaparát podává velmi slušné výsledky při čtyřnásobném, pětinásobném, desetinásobném a dokonce i třicetinásobném přiblížení. V případě tolik diskutované vlastnosti 100× Space Zoom je však již situace značně odlišná, špičkové výsledky očekávat nelze, avšak aktualizace z posledních měsíců vylepšily výsledky i zde.

Nakonec zmíníme natáčení 8K videa, které má být dalším prodejním tahákem. Natáčet lze v daném rozlišení maximálně při 24 FPS a bez sledování automatického zaostření či efektů videa. Natáčet video v 8K je podle nás ukázka toho, co všechno Galaxy S20 Ultra 5G dokáže, praktické využití zde však příliš nevidíme.

Sony Xperia 1 II

Ne, Xperia 1 II není nejlepším fotomobilem z dnešního výběru. Ovšem přístupem jde mnohem dál než konkurence. Na rozdíl od ní totiž Sony dovolí mnohem větší zásah uživatele při pořizování snímků, díky tomu se tak více blíží klasickým velkým fotoaparátům, oproti konkurenci, která ráda spoléhá na to, že uživatel je zkrátka líný a snímky pořizuje na automatický režim. V telefonu vás tak čeká dvojice aplikací – Photo Pro a Cinema Pro, které přináší opravdu pokročilé možnosti nastavení. Tyto aplikace navíc nejsou příliš komplikované a vcelku rychle se v nich zorientuje i laik, který se o focení příliš nezajímá.

Xperia se pyšní třemi fotoaparáty na zadní straně, které sdílí rozlišení 12 Mpx. Hlavní fotoaparát i teleobjektiv se pyšní optickou stabilizací, pouze širokoúhlý snímač se bez ní musí obejít.

Za dobrého světla lze s Xperií 1 II pořídit špičkové fotografie s líbivým, avšak spíše realistickým podáním barev a minimem šumu. Výrobce navíc chválíme za velmi podobné barevné podání u všech tří fotoaparátů. Horší je to s dynamickým rozsahem, kde Xperia trochu ztrácí za konkurencí. U trojnásobného teleobjektivu jsme se občas setkali s problémy se zaostřením, bylo tak potřeba najít ideální vzdálenost. Snímky však obecně vzato rovněž vypadají velmi dobře a řadí se k tomu lepšímu. Videa pak lze natáčet až ve 4K při 60 FPS. Xperia 1 II právem patří k tomu nejlepšímu, ovšem těch nejlepších výsledků dosáhnete pouze, když si vyhrajte s nastavením ještě před pořízením konkrétního snímku.

Google Pixel 5

Na závěr jsme si pro vás nechali zařízení, které není v České republice snadno k dostání, ale to by se mohlo brzy změnit díky různým prodejcům. Případně jej můžete koupit u našich sousedů. Pixely obecně patří k těm nejlepším fotomobilům posledních let a ani Pixel 5 není výjimkou. Ani přestože se nepyšní tolika fotoaparáty jako dnešní konkurence.

Podobně jako Pixel 4, i Pixel 5 má pouze dvojici zadních fotoaparátů. Konkrétně se jedná o 12,2Mpx hlavní snímač s rozsahem 77 stupňů a OIS, nově mu společnost dělá 16Mpx ultraširokoúhlý objektiv, který nahradil teleobjektiv. Ten má však překvapivě rozsah pouze 107 stupňů. Nechybí populární Night Sight, pokročilé HDR či „astrorežim“ umožňující zachytit hvězdy na noční obloze.

Zdá se vám to málo? Vězte, že výsledky z hlavního fotoaparátu patří k tomu nejlepšímu na trhu. Pixel 5 fotí ostře, barevně věrně (což je pro mnohé nejdůležitější), a to ve všech podmínkách. Při výrazném nedostatku světla nabídne režim Noční vidění, který téměř „rozsvítí noc“ a nechá vyniknout i detaily, které lidským okem nevidíme. Práce s aplikací fotoaparátu je velice intuitivní a snadná. Selfie fotoaparát s rozlišením 8 Mpx produkuje rovněž velmi dobré snímky, stejně jako hlavní fotoaparát i selfie fotoaparát nabízí věrné barevné podání.

Záznam videa je díky stabilizace krásně plynulý a potěší i zvuk. Maximální kvalitou je 4K rozlišení a 60 snímků za vteřinu, zde si tedy Pixel 5 oproti Pixelu 4 XL polepšil. Výhodou může být také fakt, že Pixel 5 je jedním z nejlevnějších špičkových fotomobilů, seženete jej totiž pod hranicí 20 tisíc korun.


Související články
Diskuze ke článku
Prostě Bobo
Prostě Bobo
No... :D

Mé První dojmy. ze Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

- Video z přední kamery se mi zdá o chlup horší než na Samsung Galaxy S9+ (Nechápu..)
- Čtečka otisku prstů v displayi je nějaká náladová...
- Aplikace na střih videa Kinemaster a Filmic Pro se mi nedaří rozjet na Note 20 Ultra 5G (nejvíc nechápu...)
- Natáčení videa na přední foto FULL HD při 60FPS mírné s e k á n í videa...
- Stabilizace vypadá být vylepšená o 4x optickým zoomu mám pochybnosti.
- Mám i Samsung Galaxy S9+ a čekal jsem že tyto věci Sasmung za 2 roky zvládne lepší..
- Ale fotky a videa ze zadní kamery mě mile překvapili. A fotky z přední kamery. V tomto je poznat velký posun. Velkou otázkou mi a le zůstává výpočtový výkon zařízení jaký velký posun nastal oproti S9+

Tak nevím kde se stala chyba telefon mám týden...
Martin Jeřábek
Martin Jeřábek
Ty články, nejlepší fotomobil, nechte si " Digital doma" je už nějak moc 😂 přitom Apple je na tom bídně proti konkurenci.
Martin Motycka
Martin Motycka
Ad Pixel. Pokud jde o Pixel, spíš bych doporučil 4a 5G. Protože to co oproti P5 postrádá, není zas tak zásadní. A foťáky má stejné..
Martin Vinduška
Martin Vinduška
Pane Fajmone, specifikace pěkné, ale kde je tradiční foto-souboj vlajek?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze