Nejlepší fotomobil

Nechte svůj „digitál“ doma
17
Nejlepší fotomobil
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • V dnešním výběru se zaměříme na nejlepší fotomobily
  • Samozřejmostí je optická stabilizace a hrátky s perspektivou
  • Vybrali jsme zástupce od Googlu, Samsungu, Huawei a Applu

Pokud nehledáte konkrétní smartphone, ale chcete vědět, na co si dát při výběru telefonu pozor, nepřehlédněte náš podrobný rozcestník a také průvodce, ve kterém upozorňujeme na základní podmínky pro bezproblémový nákup.


Nejlepší fotomobil

Podrobně jsme vše důležité kolem výběru fotomobilu rozebírali v našem průvodci. Níže se již podíváme na samotný výběr konkrétních telefonů.

Samsung Galaxy Note10+

Pokud hledáte téměř nekompromisní fotomobil, určitě byste neměli opomenout Galaxy Note10+ od Samsungu. Ten se kromě perfektního displeje a výkonu pyšní trojicí snímačů na zadní straně: ultraširokoúhlým, širokoúhlým a dvojnásobně přibližujícím, nechybí ani ToF senzor. Ultraširokoúhlý s rozsahem 123 stupňů dokáže zabrat doopravdy velikou plochu. Standardní širokoúhlý snímač nabídne rozlišení 12 megapixelů a velikost pixelů 1,4 µm. Nechybí ani specialita v podobě duální clony, která má proměnlivou světelnost f/1.5 až f/2.4. Posledním z trojice je teleobjektiv s dvojnásobným zoomem.

Galaxy Note10+ pochopitelně umožňuje natáčet 4K video v 60 FPS, kromě toho je možné točit také Super Slow-mo video. Přední selfie kamerka fotí povedené snímky díky snímači s rozlišením 10 megapixelů. Suma sumárum, výsledné snímky z Note10+ vás rozhodně nezklamou a velmi dobře vám poslouží za jakékoliv situace.

Huawei P30 Pro

Fotografování je hlavní doménou Huawei P30 Pro, a tak má své místo v našem výběru oprávněně. Na zadní straně najdeme hned čtyři snímače. Úplně nahoře je 40Mpx kamera s optickou stabilizací a skvělou světelností f/1.6. Uprostřed najdeme 20Mpx ultraširokoúhlý snímač se světelností f/2.2 a úplně dole je 8megapixelový teleobjektiv s pětinásobným optickým zoomem, optickou stabilizací a světelností f/3.4. Pak je zde už jen známý „ToF“ senzor, který dokáže určit vzdálenost snímaných objektů, což oceníte, pokud rádi pořizujete portrétní fotografie.

Zajímavostí je pětinásobný optický teleobjektiv, jedná se vlastně o periskop. Pětinásobné optické přiblížení funguje skvěle a optická stabilizace je rozhodně znát. Snímky jsou díky tomu srovnatelné s výsledky z hlavní kamery. Hlavní fotoaparát pořizuje velmi pěkné fotografie se skvělou ostrostí, pěknými barvami a širokým dynamickým rozsahem. Ultraširokoúhlý fotoaparát byl vylepšen a zároveň umožňuje fotit makrosnímky, a to už od vzdálenosti přibližně dvou centimetrů.

Nadprůměrné výsledky podává Huawei P30 Pro i v disciplíně nočních fotografií. Přední 32megapixelová čelní kamerka fotí ostré selfies a využívá Quad Bayer filtr, tudíž skládá čtyři pixely do jednoho.

Apple iPhone 11 Pro

V našem výběru samozřejmě nesmí chybět iPhone, konkrétně model 11 Pro. Novinkou iPhonů 11 Pro a 11 Pro Max je soustava tří fotoaparátů se stejným rozlišením 12 Mpx, kdy každý z nich plní jinou funkci. Základ tvoří 12Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/1.8 a OIS, který je doplněn o 12Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým zoomem + světelností f/2.0 a 12Mpx ultraširokoúhlý fotoaparát se záběrem 120 stupňů a světelností f/2.4, jenž dokáže scénu dvojnásobně opticky oddálit („0,5“ zoomu).

iPhonu 11 Pro nechybí ani Noční režim, který se však liší od toho, který známe například z Pixelů. Namísto toho, aby vám iPhone nabídl manuálně spínaný režim, jedná se o téměř kompletně automatizovanou činnost. K aktivaci nočního režimu postačí, pokud se zhorší osvětlení v interiéru/exteriéru. Jsou zde ale i další vylepšení, Apple zapracoval také na Portrétním režimu. iOS 13 obsahuje nový efekt „Černobílé high-key světlo“ pro monochromatické snímky, které se tváří jako z ateliéru

Video iPhone 11 Pro umí nahrávat v maximálním rozlišení 4K, a to při 60 FPS. Natáčet ale může i se snímkovací frekvencí 30, případně 24 FPS, kterou telefon využívá za zhoršeného osvětlení, a to automaticky.

Google Pixel 4

Google Pixel 4 si své místo v dnešním výběru rozhodně zaslouží, i když má jen dvě čočky a navíc je v České republice pouze omezeně dostupný. Když už se to podaří, seženete ho přibližně za 22 tisíc korun, což určitě není málo, avšak cena odpovídá výbavě. Velkým tahákem je pochopitelně duální fotoaparát na zádech, kde najdeme kromě hlavního 12Mpx snímače o světelnosti f1.7 také novinku v podobě 16megapixelového dvojnásobného teleobjektivu. Přibyl i „time-of-flight“ senzor.

Výtku máme k chybějícímu ultraširokoúhlému snímači. Známou specialitou Pixelů je ale pořizování nočních fotografii, které vypadají skvěle i bez zapnutého dedikovaného režimu Night Sight. Pokud jej však zapnete, dočkáte se krásně prosvícené fotografie s množstvím detailů, které má na starost nejen samotný snímač, ale pochopitelně také chytré algoritmy v pozadí. Zajímavostí je také možnost vyfocení noční oblohy nebo disciplína astrofotografie.

Stejně skvěle jako snímky z hlavního snímače vypadají také fotografie z teleobjektivu, který zvládá až osminásobný hybridní zoom. I zde můžeme poděkovat chytrým algoritmům. Pixelu samozřejmě nechybí selfie kamera a i když 8Mpx fotoaparát neumí zázraky, výsledky jsou povedené, stejně jako 4K video.


Diskuze ke článku
Carda Carda
Carda Carda
Něco vám tam chybí, ne?? Tenhle druh placené inzerce celý web dost devalvuje..
Marky mark
Znovu zopakuji. Neexistuje špatný a dobrý foťák. Existuje jen špatný a dobrý fotograf.
Xxx
Pixel 4 nemá ToF :)
Carda
A všechno nudle...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze