Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?

Výběr telefonu podle konkrétních preferencí. Na co si dát pozor?
3
  • Výběr nového telefonu není nikdy snadný
  • Chcete tlačítkový, fotosmartphone, tabletofon nebo seniorský telefon?
  • Pokud chcete vědět, na co si dát při výběru pozor, je tu náš průvodce

Když se v mobilních telefonech začaly objevovat první megapixely, téměř každý začal spekulovat o tom, kdy nastane onen pomyslný zlom, kdy fotomobily zcela nahradí samostatné digitální fotoaparáty. Jak se zvyšoval počet megapixelů a přibývaly další zajímavé funkce (optická stabilizace obrazu, přisvětlovací diody a Xenon blesky, optický zooom, lepší světelnost a nahrávání kvalitního videa), mluvilo se o tom čím dál tím více. Dnes už víceméně můžeme s klidným svědomím říci, že kvalitnější fotomobily již vcelku hravě překonají kdejaký digitální fotoaparát.

Huawei Mate 20 Pro

Problém je ovšem nasnadě – ne každý fotomobil s vysokým počtem megapixelů musí být zároveň i zárukou kvalitních výsledků. Mnohdy záleží na schválně ukrytých „detailech“, jako je například světelnost objektivu, velikost čipu a další doprovodné funkce. Dnešní průvodce by se mohl hodit všem těm, kteří již delší dobu plánují nechávat svůj digitální fotoaparát doma.

Megapixely nejsou vše

A začneme rovnou prvním velkým omylem. Vyšší počet megapixelů se nerovná kvalitnějším fotografiím, leckdy je tomu naopak. Vysoký počet megapixelů se hodí především kvůli lepším možnostem přiblížení bez ztráty kvality. Snímky s vysokým rozlišením ale často zabírají mnoho místa a jsou i náročné na výkon. V minulosti to dokazovaly například Xperie od Sony, které i přes vysoký počet megapixelů zápasily s celkovou kvalitou snímků. To se však již zlepšilo, tedy alespoň u snímků přes den. Večerní snímky jsou stále spíše průměrné.

Sony Xperia XA1
To, že to není pouze o megapixelech, dokazovalo například Sony

Většina dnešních nejlepších fotomobilů nabídne rozlišení od 8 do 16 Mpx, přičemž standardem se stalo rozlišení 12 Mpx (Apple, Samsung atd...)

Světelnost?

Jedním z velmi důležitých prvků kvalitního fotomobilu je dobrá světelnost objektivu. Tento aspekt určuje, kolik světla je čip schopen vstřebat, což je skvělé vodítko pro pořizování fotografií za zhoršeného osvětlení. Vždy platí rovnice, že nižší číslo znamená lepší hodnotu, čip se světelností f/1,8 fotí tedy lépe ve zhoršených světelných podmínkách než objektiv se světelností f/2,0. Světelnost pod f/1,7 už lze považovat za skvělou, v takovém případě se nemusíte bát ani nočních fotografií. Nepřijdete totiž o velké množství detailů. Dalším plusem je nižší míra šumu. Té se však obecně u fotomobilů nevyhnete ani při nejlepší světelnosti. Nejlepší fotosmartphony aktuálně dosahují světelnost f/1,5.

Apple iPhone Xs Max

Optická stabilizace obrazu potěší

Pokud jste už v různých propagačních materiálech výrobců viděli u položky fotoaparát zkratku OIS, pak vězte, že se jedná o zkratku optical image stabilization, tedy optická stabilizace obrazu. Ta funguje na hardwarové bázi, pokud tedy fotomobil optickou stabilizaci nenabízí, žádným updatem ani ničím podobným ji do telefonu nedostanete. Výrobci se často pokouší mlžit a ve svých specifikacích uvádějí, že zařízení stabilizace obrazu mají, jedná se však většinou pouze o alternativu v podobě softwarové stabilizace (u Sony například režim SteadyShot).

A proč je vlastně optická stabilizace tolik ceněna? Při dobrých světelných podmínkách vám pomůže, pokud se vám klepou ruce. Přeci jenom, i ten největší fotomobil je oproti zrcadlovce drobné zařízení, které je velmi těžké udržet v ruce v klidném stavu. Případné otřesy se tedy eliminují a fotografie jsou ve většině případů ostré a bez máznutí. Stejně tak pomůže optická stabilizace i při pořizování večerních snímků, kdy je pro čip mnohem složitější správně vyhodnotit scénu. V takovém případě se opět dostává na optickou stabilizaci, která čipu pomáhá zachytit ostrý a pokud možno také barevně věrný snímek.

Přisvětlovací LED dioda

Doby, kdy se výrobci snažili experimentovat s Xenonovým bleskem, už je bohužel v nenávratnu. Svého času se o tento pokus snažila finská Nokia, dnes je Xenon již zcela nahrazen LED diodami. Ty naštěstí prošly poměrně velkým vylepšením, jsou mnohem výkonnější a většinou na těle telefonů najdeme hned dvě. Velkým bonusem je také to, když je přisvětlovací dioda dvoutónová, což již lze naštěstí vnímat jako standard i u levnějších smartphonů.

Samsung Galaxy Note9

V případě, že je LED dioda dvoutónová, je totiž většinou jedno světlo studenějšího odstínu a druhé zase naopak (funguje to i v případě, kdy jsou dvě oddělené diody s různou teplotou barev). Tím se zbavíte jak červených očí na fotografiích osob, tak také nepřirozeného odstínu pleti lidí, které fotografujete.

Profesionální režimy

I ten nejlepší fotomobil nemusí být vždy zárukou krásných snímků za všech okolností. Proto se výrobci časem rozhodli přidat do svých fotomobilů speciální fotografické aplikace, které se svoji funkčností snaží přiblížit drahým digitálním fotoaparátům a také zrcadlovkám. Dnes už není nic nereálného měnit ISO, čas závěrky, nastavit různé fotografické efekty nebo zvolit scénu (zataženo, žárovka, zářivka, sport a mnohé další). Stejně tak už některé modely bez problémů zvládají fotit do bezztrátového formátu RAW. Zkrátka, i přítomnost profesionálního režimu při focení se může hodit, zásah ze strany uživatele totiž může v mnoha situacích ovlivnit kvalitu snímku k lepšímu.

Portrétní režim

Spolu s nástupem duálních fotoaparátů vznikl nový trend, a to fotografie s bokeh efektem (rozostřené pozadí). Druhý fotoaparát (většinou zároveň teleobjektiv) slouží pro úpravu hloubky ostrosti, snímky pak vypadají podobně jako ty ze zrcadlovky. Tento trend více přiblížil Apple, který nabízí u svých produktů s duálním fotoaparátem portrétní režim. Ne vždy však takové výsledky dopadnou dle představ, mnoho funkcí je stále ve stádiu beta. Portrétní režim zvládá například i Galaxy Note9, Mate 20 Pro a mnohé další

Dva jsou málo

Podobně jako se navyšoval počet megapixelů, navyšuje se i počet snímačů na zadní (i přední) straně. Samsung tak nedávno představil smartphone, který ma zadní straně hned 4 čočky, tři čočky již delší dobu nabízí smartphony od Huawei a rovněž také jeden z modelů od Saumsungu, konkrétně Galaxy A7 (2018). Ano, každý snímač se může soustředit na jinou disciplínu, nejsme si však jistí, zda to většina uživatelů ocení. Snahu o inovace chválíme, odezva zákazníků však teprve ukáže, zda se budeme s podobnými zvláštnostmi setkávat i v budoucnu.

Samsung Galaxy A9
Samsung Galaxy A9

Tři, dva...není čas, fotíme!

Mnoho výrobců (namátkou Samsung či Huawei) dosazuje do svých fotomobilů speciální softwarovou funkci, která zrychlí pořizování snímků. Většinou stačí dvakrát poklepat na domovské tlačítko (případně jiné tlačítko, které je k tomu uzpůsobeno) a fotoaparát se (i ze zamčené obrazovky) okamžitě nastartuje.

Ne vždy je ovšem výsledek povedený, záleží také na tom, jak pevný úchop máte, případně v jakých světelných podmínkách se aktuálně snažíte snímek pořídit. Tak či tak, obě metody jsou rychlejší, než pomalu odemknout displej, najít aplikaci fotoaparát a následně ji manuálně spouštět. Výrobci se tímto softwarovým zásahem většinou snaží simulovat dedikované tlačítko spouště fotoaparátu, které si stále drží například telefony značky Sony.

Sony Xperia XZ3
Xperie si hardwarovou spoušť fotoaparátu stále drží

U dedikovaného tlačítka spouště fotoaparátu se ještě na okamžik zastavme. Bohužel, už dávno neplatí to, že spouště jsou velké a pohodlně se mačkají. Snaha o nahrazení dvoupolohového tlačítka jednopolohovým už naštěstí vymizela téměř úplně, spouště jsou ale většinou velmi titěrných rozměrů a jejich namáčknutí není zrovna nejpohodlnější.

Diskuze ke článku
Axl
Tak já vybírám takto:
- co největší displej
- respektive co nejširší
- výška mi je na nic - velká uhlopříčka za cenu hrozivého poměru stran 19:9 NE
- co nejlepší chipset (výkon CPU, RAM, ...)
- solidně velké úložiště (64GB už je dnes asi málo) + pokud možno microSD slot
- co nejmenší (ideálně prakticky žádné) okraje - na žádné ze stran (že chci velký displej neznamená, že chci tablet s 3cm okraji).
- solidní foťák
- plná paleta bezdrátových komunikačních technologií, všechna LTE pásma


Naopak nepotřebuju:
- přední selfie kameru (z puberty jsem již vyrostl)
- čtečku otisků v displeji
- 3.5mm jack (mám jak BT sluchátka, tak mini DAC/zesilovač 192KHz/48bit do USB-C portu)

Cena není podstatná. Resp. jestli dám 18, nebo 26 už není tak důležité. Na věcech, které denně intenzivně používám, raději nešetřím (na jiných klidně ano).

Zatím mi jako volba nejlépe vychází Huawei Mate 20 X
Akorát že v ČR se neprodává. Bude? Nebo je nějaká lepší volba? Případně se v dohledné době chystá?

Pro ilustraci: nyní mám Samsung S8+ . Výkonově asi dostačuje, foťák už dnes zaostává, ale hlavně rozhodně chci větší displej. Tzn. přechod na Note9 pro mne nemá smysl (displej je větší jen o ždibec).
David Holman
David Holman
Mé kritérium

1) co nejmenší s největším a hlavně nezaobleným displejem, tzn. max 147 délka, 73 šířka, tloušťka klidně cenťák
2) čistý android, nebo MIUI
3) procesor výr. techn. méně než 14nm, výkon v min. úrovni SP450
4) ROM min. 32GB
5) RAM min 3GB
6) plastové nevrzající provedení
7) v žádném případě sklo a keramika, max. kovové pouzdro
8) rychlá čtečka na zádech
9) bez selfie fotek
10) foťák více než 13MPx, 1,8 (a méně) světelnost
11) baterie 4Ah a více
12) bez jacku
13) NFC
14) cena do 5000,- Kč...

:):):)
Já vím... jsem naiva.


st
Každý by si měl nejprve říci co od telefonu očekává, jinými slovy, které jeho funkce bude potřebovat. Z toho pak plynou nároky na hardware telefonu.
1. Procesor - jiný bude pro toho, kdo hraje hry a jiný pro toho kdo telefon používá na telefonování. Nemusí být topový dnes i střední kategorie procesorů bez problémů zvládá všechny úkoly.
2. Paměť RAM. Dnes je standart 4 GB, lépe je však mít 6 a více, zvláště pokud člověk si chce užívat multitaskingu.
3. Paměť ROM. Minimálně 32 a hlavně možnost jejího rozšíření paměťovými kartami. Je sice fajn mít v telefonu např. 64 GB, ale pokud rád někdo točí v 4k tak je jen otázkou času kdy telefon zaplní. Proto by si uživatel měl hodně zvážit nákup telefonu bez slotu na paměťovou kartu.
4. Fotoaparát. Většina dnešních telefonů za hezkého počasí fotí slušně. Rozdíly jsou ve tmě pak při točení videí. Přítomnost optické či elektronické stabilizace vždy potěší.
5. Baterie. Čím větší tím lepší. Bohužel dnes málokterý telefon vydrží dva pracivní dny. Většinou standatem je jeden den.
6. 3,5 mm jack. Ne každý telefon jej má.
7. NFC, infraport, FM radio podle gusta. Někdo tyto funkce používá jiný ne.
8. Rozměry telefonu. Bohužel dnes telefon pod 140 mm prakticky neseženete.
9. Stupeň krytí neboli odolnost vůči vodě a prachu.
10. Displej. Výhody jednotlivých technologií jsou všeobecně známé. Osobně si myslím, že většina lidí, krom funkce always on display nedovede rozlišit jednotlivé zobrazovače.
11. Cena. Čím nižší, tím lepší :-)
Na druhé straně nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci u telefonů platí dvojnásob, zvláště pokud jej chceme používat delší dobu.

Výše uvedené body jsou jen orientačí a z mé hlavy.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze