😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Google při uchovávání vzpomínek ve své nespolehlivosti hravě překonal lidskou mysl

Glosa
Google při uchovávání vzpomínek ve své nespolehlivosti hravě překonal lidskou mysl
Fotografie: Nigel Tadyanehondo, unsplash.com

Zase máme za sebou další akci Googlu, kde se za každým rohem schovávala AI. Bude za nás řídit auta? Psát články? Hlídat naše zdraví? U všech těchto činností můžeme souhlasit, ale s výhradami. Google se svými algoritmy a umělou inteligencí mezitím obsadil prostor, který se naopak zdá být zcela soukromý – uchovávání vzpomínek.

Když před 8 roky startovala služba Fotky Google, jejím hlavním záměrem bylo pomoci uživatelům se zálohováním pořízených snímků. Možná si na to ještě pamatujete: dříve bylo nutné telefon připojovat pravidelně k počítači, fotky z něj stahovat a ty pak pro jistotu ještě zálohovat na další disk. Jen málokdo v tom byl důsledný, a tak obvykle ztráta nebo zničení telefonu nemrzela ani tak kvůli zastaralému hardwaru, ale kvůli vzpomínkám v něm uloženým.

Stejně jako je teď populární „AI“, frčel před dekádou „cloud“, a tak nám Google nabídl, že toto zálohování vyřeší za nás. Zároveň si tak řekl o notný kus našeho soukromí, se kterým dál čile pracoval. Nejspíše ho dokáže řádně využít a zpeněžit. Služba neskončila jako mnoho jiných pokusů od Googlu ve slepé uličce, ale naopak se zdárně rozvíjí, jak ukazuje řada článků v našem archivu. A tak se přesně naplnila slova jednoho z manažerů služby, který chtěl, aby to nebylo místo pro fotografie a videa, ale pro vzpomínky.

Fotky Google nemají být místem pro snímky a videa, ale pro uchovávání vzpomínek.

Ach ta paměť

Zdá se to býti jen drobný, sémantický rozdíl, ale následky jsou dalekosáhlé. I přestože následná manipulace s fotografiemi je stejně stará jako tento způsob zaznamenávání obrazu, stále máme potřebu věřit, že fotky jsou nějakým způsobem pravdivější než naše paměť.

O její nespolehlivosti, plasticitě a hlavně neúnavné potřebě malovat minulost „narůžovo“ už byly napsány stohy odborných publikací nebo uměleckých děl. Za všechny vzpomeňme například skvělé filmy Memento nebo Věčný svit neposkvrněné mysli. A právě proto podvědomě fotíme kde co: abychom se vyhnuli podobným problémům, a mohli tak kdykoli v budoucnosti naší paměti pomoci.

Tato jistota ale pomalu mizí. Když Google společně s Pixelem 6 představil funkci Magic Eraser pro mazání nežádoucích objektů z fotografií, všem spadla brada. Ale to byl jen začátek. Letos přišel Magic Editor, který dostává neustále nové funkce: dopočítávání chybějících částí fotky, posun objektů, změnu barev čehokoli a tak dále. Takové možnosti samozřejmě existovaly už dříve, jen na ně byl potřeba zkušený grafik se solidním softwarem. Nyní jsou přístupné na jedno tapnutí na malý dotykový displej a nejspíše nebude trvat dlouho, než je Google umožní používat zcela automaticky. A bude zajímavé pozorovat, jak se bude Google stavět k označování takto upravených snímků a k uchovávání originálů.

Vezměte si třeba takový výlet do Říma. Všude se prodíráte mraky turistů, je neuvěřitelné vedro, vše je extrémně drahé. Jakmile tyto negativní emoce opadnou, může vám v hlavě zůstat příjemný pocit. Ať už díky času strávenému s blízkými, nebo si prostě odmítnete přiznat svou hloupost, že jste za něco takového ještě zaplatili. A totéž teď udělají Fotky Google. Vymažou ze snímků zástupy turistů, pot z vašich tváří a povadlému obědovému salátu vrátí ty správné barvy. Dostanete tak stejně kvalitní fotografie, jako byly ty z katalogu, které vás na tento výlet nalákaly. Kruh se uzavřel.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze